שרה ב"ק - תשלומי ההורים לבתי הספר חורגים מדרישות משרד החינוך. תוצאות בדיקה מדגמית של משרד החינוך בנושא, פירוט סכומי המקסימום שהוגדרו ע"י המשרד. עו"ד סאני כלב, הקליניקה לחינוך במרכז האקדמי לחינוך ועסקים. תגובת משרד החינוך
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  ערוץ 2
תאריך:  23/08/2009
שעה:  20:44:43
תכנית:  החדשות
אורך:  02:48
מרואיינים:  שרה בק
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
יונית לוי: ממשיכים בסדרת הכתבות שלנו, לקראת פתיחת שנת הלימודים, היום על תשלומי ההורים שתפחו והגיעו יחד לשלושה מיליארד שקלים בשנה. רוב בתי-הספר חורגים בדרישות שלהם, ממה שקבע משרד-החינוך, ומה עושים ההורים תשעה ימים לפני תחילת הלימודים. שרה ב"ק, כתבתנו עם הפרטים.
מ'', אם לשניים: 2,905 ועוד 600 ועוד 850!
עו"ד אסף פינק, אב לשלושה: אתה מגיע בלי להתבלבל לארבעת אלפים שקלים בשנה.
שרה ב"ק: סכומים של אלפי שקלים משלמים בכל שנה הורים, בעבור לימודים בבתי-ספר שהם תחת חוק חינוך חובה חינם, אולי לא תתפלאו, אבל גם משרד-החינוך מודה, מבדיקה מדגמית שהם ערכו כמעט 70 אחוזים מבתי הספר, גבו תשלומים מעל למותר, שבעה מכל עשרה בתי-ספר. משרד החינוך מפרסם מה הם הסכומים המרביים שמותר לגבות, גם הסכומים שמותרים לגבייה, אינם נמוכים בכלל, בבתי-הספר היסודיים אפשר לגבות בין 1,148 שקלים, ל-1,609 שקלים, בחטיבות הביניים עד 1,897 שקלים לשנה, ובתיכונים עד 2,212 שקלים.
עו"ד סאני כלב, הקליניקה לחינוך במרכז האקדמי לחינוך ועסקים: אני יכול להגיד שאם יש מיסוי עקיף במדינה הזאת, על ציבור מאוד מאוד גדול, זה תשלומי ההורים.
שה ב"ק: מרבית התשלומים הללו הם תשלומי רשות, כלומר, אם ההורה לא רוצה לקבל שרות כמו טיול שנתי, שיעורי העשרה או מסיבה, הוא לא חייב לשלם. אם מבקשים מכם יותר מהסכומים המותרים, לא תמיד יעזור אם תתלוננו במשרד-החינוך, פשוט משום שאותו משרד משפרסם את סכומי המקסימום, הוא זה שגם מאשר לבתי-ספר רבים לחרוג מהסכומים הללו ולבקש יותר.
עו"ד סאני כלב, הקליניקה לחינוך במרכז האקדמי לחינוך ועסקים: משרד-החינוך בעצם לוקח את ההחלטה הזו, אומר או.קיי., זה בגדר המלצה, אני מאשר לבתי-הספר לגבות תשלומים בניגוד לדין.
מ'', אם לשניים: הם דורשים מאתנו כסף, עבור סלילת כביש צדדי לבית-הספר, וחימום כיתות בסולר.
שרה ב"ק: מ'', סירבה לשלם על שירותים שאסור לגבות עליהם כסף ובתה נענשה, היא סיימה את כיתה יב'' לפני שנה, ועד היום לא מוכנים לתת לה את תעודת הבגרות.
מ'', אם לשניים: הם עוצרים לה את כל המשך דרכה, את כל הלימודים שלה, כל דבר שהיא רוצה להמשיך לעשות בחיים, וצריכה להציג את התעודה הזאת, זה לא ניתן.
שרה ב"ק: כן, לא נעים להתעמת עם בית-הספר, והלחץ שמופעל על ההורים ועל הילדים עושה את שלו, אסף והקליניקה לחינוך במרכז האקדמי, למשפט ועסקים, החליטו לאגד עוד הורים, כדי לשנות את החוק.
עו"ד אסף פינק, אב לשלושה: המצב שאנחנו נמצאים בו כיום, שכל בית-ספר עושה דין לעצמו, חייב להיפסק!
שרה ב"ק: ואולי אם יפסיקו לסמוך בממשלה על הכסף של ההורים, ייאלצו להגדיל את תקציבי החינוך ולהחזיר את החינוך הציבורי להיות שוויוני לכולם.
יונית לוי: ממשרד-החינוך נמסר בתגובה, כי הם אוסרים על גביית יתר, מנהל שיחרוג מהתשלומים המיותרים יזומן לבירור אצל מנהל המחוז, לשון התגובה.

5 אייטמים אחרונים של שרה בק
שנה מרואיינ/ת: שרה בק
 
22/03/2018,   ערוץ 23 ,  קורין וולך, שחקנית ההצגה "כל אמא": דילמה שמעסיקה אימהות רבות הרצון לקריירה למול הרצון להתמסר לילדים. הצגת יחיד שעוסקת בנושא. קטע מההצגה. פסטיבל התיאטרונטו. תיאטרון עכו. מסלול הלימודים שחקן יוצר. אסנת שנק יוסף. תיאטרון הסמטה.     הזמן תמלול
22/03/2018,   ערוץ 23 ,  ד"ר סמדר שרון, מחברת הספר: כ-20 ישובים הוקמו בשנות ה-50 בחבל לכיש רובם אוכלסו בעולים מצפון אפריקה. ספר חדש עוקב אחר קבלת ההחלטות המתנשאת של המוסדות המיישבים "כך כובשים מולדת". הסכסוך הישראלי פלסטיני. סדרת הטלוויזיה סאלח פה זה ארץ ישראל.     הזמן תמלול
22/03/2018,   ערוץ 23 ,  עו"ד יורם ליכטנשטיין, מומחה לדיני אינטרנט הגנת הפרטיות: אחרי שנחשף כי חברת בריטית שאבה נתונים של למעלה מ-50 מליון משתמשי פייסבוק ללא ידיעתם מניית החברה צנחה. מנכ"ל החברה מארק צוקרברג התנצל. הרשות לענייני פרטיות במשרד המשפטים מתכוונת לפתוח בחקירה. המידע שימש את מטה טראמפ.     הזמן תמלול
22/03/2018,   ערוץ 23 ,  ישראל הראל, יו"ר מייסד המכון לאסטרטגיה ציונית, ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית בישראל: המאמר של רון לאודר שטוען שמדיניות מדינת ישראל גורמת להתבוללות יהודי ארה"ב. למה יהודי ארה"ב מתבוללים. מדיניות ישראל לטובת החרדים. משרד הדתות. זיכרון השואה. פרויקט תגלית.    רכוש תמלול
22/03/2018,   ערוץ 23 ,  היום: האם ישראל במדיניותה מעודדת את התבוללות יהודי ארה"ב לפי טענת רון לאודר בניו יורק טיימס, חברת פייסבוק במשבר- מניית החברה צנחה אחרי שהואשמה בחדירה לפרטיות, ספר חדש מתחקה אחר ישוב העולים מצפון אפריקה בחבל לכיש, הצגת יחיד חדשה העוסקת בלבטים של אמא שרוצה לטפח קריירה ולהשקיע בילדים.    הזמן תמלול