שרה ב"ק - תשלומי ההורים לבתי הספר חורגים מדרישות משרד החינוך. תוצאות בדיקה מדגמית של משרד החינוך בנושא, פירוט סכומי המקסימום שהוגדרו ע"י המשרד. עו"ד סאני כלב, הקליניקה לחינוך במרכז האקדמי לחינוך ועסקים. תגובת משרד החינוך
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  ערוץ 2
תאריך:  23/08/2009
שעה:  20:44:43
תכנית:  החדשות
אורך:  02:48
מרואיינים:  שרה בק
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
יונית לוי: ממשיכים בסדרת הכתבות שלנו, לקראת פתיחת שנת הלימודים, היום על תשלומי ההורים שתפחו והגיעו יחד לשלושה מיליארד שקלים בשנה. רוב בתי-הספר חורגים בדרישות שלהם, ממה שקבע משרד-החינוך, ומה עושים ההורים תשעה ימים לפני תחילת הלימודים. שרה ב"ק, כתבתנו עם הפרטים.
מ'', אם לשניים: 2,905 ועוד 600 ועוד 850!
עו"ד אסף פינק, אב לשלושה: אתה מגיע בלי להתבלבל לארבעת אלפים שקלים בשנה.
שרה ב"ק: סכומים של אלפי שקלים משלמים בכל שנה הורים, בעבור לימודים בבתי-ספר שהם תחת חוק חינוך חובה חינם, אולי לא תתפלאו, אבל גם משרד-החינוך מודה, מבדיקה מדגמית שהם ערכו כמעט 70 אחוזים מבתי הספר, גבו תשלומים מעל למותר, שבעה מכל עשרה בתי-ספר. משרד החינוך מפרסם מה הם הסכומים המרביים שמותר לגבות, גם הסכומים שמותרים לגבייה, אינם נמוכים בכלל, בבתי-הספר היסודיים אפשר לגבות בין 1,148 שקלים, ל-1,609 שקלים, בחטיבות הביניים עד 1,897 שקלים לשנה, ובתיכונים עד 2,212 שקלים.
עו"ד סאני כלב, הקליניקה לחינוך במרכז האקדמי לחינוך ועסקים: אני יכול להגיד שאם יש מיסוי עקיף במדינה הזאת, על ציבור מאוד מאוד גדול, זה תשלומי ההורים.
שה ב"ק: מרבית התשלומים הללו הם תשלומי רשות, כלומר, אם ההורה לא רוצה לקבל שרות כמו טיול שנתי, שיעורי העשרה או מסיבה, הוא לא חייב לשלם. אם מבקשים מכם יותר מהסכומים המותרים, לא תמיד יעזור אם תתלוננו במשרד-החינוך, פשוט משום שאותו משרד משפרסם את סכומי המקסימום, הוא זה שגם מאשר לבתי-ספר רבים לחרוג מהסכומים הללו ולבקש יותר.
עו"ד סאני כלב, הקליניקה לחינוך במרכז האקדמי לחינוך ועסקים: משרד-החינוך בעצם לוקח את ההחלטה הזו, אומר או.קיי., זה בגדר המלצה, אני מאשר לבתי-הספר לגבות תשלומים בניגוד לדין.
מ'', אם לשניים: הם דורשים מאתנו כסף, עבור סלילת כביש צדדי לבית-הספר, וחימום כיתות בסולר.
שרה ב"ק: מ'', סירבה לשלם על שירותים שאסור לגבות עליהם כסף ובתה נענשה, היא סיימה את כיתה יב'' לפני שנה, ועד היום לא מוכנים לתת לה את תעודת הבגרות.
מ'', אם לשניים: הם עוצרים לה את כל המשך דרכה, את כל הלימודים שלה, כל דבר שהיא רוצה להמשיך לעשות בחיים, וצריכה להציג את התעודה הזאת, זה לא ניתן.
שרה ב"ק: כן, לא נעים להתעמת עם בית-הספר, והלחץ שמופעל על ההורים ועל הילדים עושה את שלו, אסף והקליניקה לחינוך במרכז האקדמי, למשפט ועסקים, החליטו לאגד עוד הורים, כדי לשנות את החוק.
עו"ד אסף פינק, אב לשלושה: המצב שאנחנו נמצאים בו כיום, שכל בית-ספר עושה דין לעצמו, חייב להיפסק!
שרה ב"ק: ואולי אם יפסיקו לסמוך בממשלה על הכסף של ההורים, ייאלצו להגדיל את תקציבי החינוך ולהחזיר את החינוך הציבורי להיות שוויוני לכולם.
יונית לוי: ממשרד-החינוך נמסר בתגובה, כי הם אוסרים על גביית יתר, מנהל שיחרוג מהתשלומים המיותרים יזומן לבירור אצל מנהל המחוז, לשון התגובה.

5 אייטמים אחרונים של שרה בק
שנה מרואיינ/ת: שרה בק
 
27/04/2017,   טלויזיה ישראלית ערוץ 1 ,  סידרה חדשה של הטלביזיה החינוכית "זה לא עוד סרט זיכרון " 5 נערים או נערות שאיבדו אב או אח במסגרת השרות הצבאי יצרו סרטים עלילתיים ובדרך עברו חוויה מעצימה חיים אלמקייס מנחה הסדרה,יצרו סרטים מעולמם על הפחדים והתחושה. הסדרה מלווה את עשיית הסדרה. שי אלקריף משתת    הזמן תמלול
27/04/2017,   טלויזיה ישראלית ערוץ 1 ,  בקרב האחרון בגוש עציון נפל מספר רב יותר של נשים מכל מערכות ישראל - 22 נשים לוחמות נפלו חלל. ברכה חפר לוחמת פלמ"ח לוחמת בגוש עציון - מספרת על הקרבות, היא נלקחה בשבי. זכרונותיה של לוחמת פלמ"ח , כשעלו למשאיות היו חיילים ירדנים, היו כחודש בשבי. הכוח הנשי בכוח    הזמן תמלול
27/04/2017,   טלויזיה ישראלית ערוץ 1 ,  דני הלפרין לשעבר הציר הכלכלי בשגרירות ישראל בארה"ב - בעקבות הודעת הנשיא טראמפ על רפורמת המיסים - נקודות לתוכנית הכלכלית - הורדת מס החברות ל-15% ביטול מס ירושה, מה ההגיון הכלכלי שעומד מאחורי הצעדים. הרפובליקנים מחוייבים על אי הורדת גרעון, הביקורת על הצעות טראמפ, חשד שטראמפ יהנה מאד מהשינוי.    הזמן תמלול
27/04/2017,   טלויזיה ישראלית ערוץ 1 ,  הסורים טוענים שישראל אחראית למתקפה - דר' רונית מרזן חוקרת החברה הפלסטינית אוני' חיפה אל"מ מיל' קובי מרום עמית מחקר במכון למדיניות נגד טרור, המרכז הבינתחומי - מניעת חיבאללה והאיראנים בגולן,מניעת נשק מתקדם,מירוץ חימוש של האיראנים לחיזבאלה.רונית- אבו-מאזן הודיע שהרשות תפסיק לשלם את החשמל בעזה שמגיע יש    הזמן תמלול
27/04/2017,   טלויזיה ישראלית ערוץ 1 ,  הוכרזה פתיחת עונת הרחצה - מצב החופים     הזמן תמלול