נושא הדיון : התעללות בילדים.
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רשת א
תאריך:  26/08/2009
שעה:  14:05:01
תכנית:  דיאלוג
אורך:  52:01
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
אליהוא בן און : שלום לכם המאזינים, הנושא שלנו היום התעללות בילדים. לצורך העניין הזה זימנו לאולפן שני מומחים אולי המומחים הכי גדולים בארץ בתחום זה, כדי לדבר על התופעה הזאת. לשמוע מה אפשר לעשות, איך המערכות מתמודדות ומה ניתן לעשות כדי לצמצם את התופעה שבודאי מחרידה כל אדם. שני אורחים באולפן , אני אומר שלום ראשונה לגב'' חנה סלוצקי.
גב'' חנה סלוצקי : שלום
אליהוא בן און : נציג אותך למאזינים את עובדת סוציאלית במקצועך, פקידה סעד ראשית לחוק הנוער, במשרד הרווחים והשירותים החברתיים בראשות השר יצחק הרצוג. והאורח השני הנכבד אצלנו הפרופ'' הלל שמיד מנכ"ל מכון חרוב, שלום הלל ברוך הבא לאולפן
פרופ'' הלל שמיד : שלום רב.
אליהוא בן און : אני אציג אותך למאזינים כאמור מנכ"ל מכון חרוב, עוד מעט נסביר מה עושה המכון הזה ובעברך פרופסור
פרופ'' הלל שמיד : בהווה.
אליהוא בן און : בהווה פרופסור כמובן, דיקן בית הספר לעבודה סוציאלית באוני העברית ופרופ'' במשרה מלאה עדיין כמובן באוניברסיטה שלנו בירושלים. גם בעברך ראש ועדת שמיד שבדקה את מצבם של בני הנוער בסיכון בחברה הישראלית. התעללות בילדים זה הנושא שלנו המאזינים יוכלו לדבר איתנו בהמשך השידור, והנה ספר הטלפון שלנו באזור חיוב ירושלים, 6221133 אני חוזר 02-6221133 הדואר האלקטרוני גם כן נמצא פה, אם אתם רוצים לכתוב לנו.. יוצאים לדרך בואו בבקשה, כרטיס ביקור ראשון אולי אתך הפרופ'' הלל שמיד ספר לנו את מיהו מכון חרוב.
פרופ'' הלל שמיד : מכון חרוב נוסף על ידי קרן פילנתרופית בשם שוסטרמן, הקרן מממנת באופן מלא הרבה מאוד פעילויות בתחום של ילדים בעיקר בתחום של התעללויות והזנחת ילדים על ידי הקמת מרכזי חירום ומרכזי הגנה שאולי יהיה לנו הזדמנות לאחר מכן להרחיב את הדיבור. ובין יתר המפעלים הוקם מכון חרוב שהתפקיד שלו למלא איזשהו וואקום או איזשהו ריק שנוצר בתחום של הדרכה ופיתוח ידע שעוסק בהזנחה והתעללויות בילדים, אנחנו מכשירים בעיקר את הקהילה המקצועית, שעליה נמנים עובדים סוציאליים, יועצים חינוכיים, פרקליטי מדינה, רופאים ואנשים שעוסקים בקליטת עלייה, ואנחנו יש לנו עוד תוכניות רבות אחרות, אנחנו גם עוסקים במחקר, שהמטרה שלו להזין את תוכניות הלימודים בדברים שהם נעשו בפועל, ומה למדנו מהם כדי שהתוכניות תהיינה מסובכות יותר, אבל גם לפתח את הידע ולהפוך אותו גם מיד רלוונטי למה שנעשה בארץ כי התחום הזה של התעללויות לצערנו הרב חוצה הרבה מאוד אוכלוסיות, אין אוכלוסייה אחת שהיא נקייה מהתופעה הזו ולכן אנחנו צריכים ללמוד גם על ההיבטים הרב תרבותיים שקשורים בתופעה הזו, אני מקווה שיהיה לנו גם על זה זמן להרחיב ובצורה כזו אנחנו משתדלים לתת מענה ולו חלקי לבעיות שנוצרות ואני שמח גם להגיד שיש לנו שיתוף פעולה מצוין, עם משרד הרווחה ושירותים החברתיים ובמיוחד חנה .
אליהוא בן און : אז הנה אנחנו מעבירים את הכדור אליה
פרופ'' הלל שמיד : בבקשה.
אליהוא בן און : הגב'' חנה סלוצקי תציגי בבקשה את הגדרת תפקידך פקידת סעד ראשית לחוק הנוער במשרד הרווחה והשירותים החברתיים.
גב'' חנה סלוצקי : נכון. משרד הרווחה ממנה פקידי סעד לחוק הנוער, שהם עובדים סוציאליים, יש ברחבי הארץ ברשויות המקומיות כ-500 פקידי סעד לחוק הנוער שהם ממונים על הטיפול ואיתור וזיהוי של ילדים, ילדים מגיל לידה עד גיל 18 שמאותרים כילדים נפגעי התעללות או הזנחה קשה.
פקידי הסעד לחוק הנוער ניתנו להם סמכויות על פי חוק הגנת הילד, חוק הנוער טיפול והשגחה מ-1960 וחוק העונשין . מדובר בתיקון מ-1989 שמקנה לפקידי הסעד סמכויות להתערב, באותן משפחות ובאותם מצבים בהם אנחנו, החברה כולה מאתרת ילדים במצבי התעללות למיניהם.
אליהוא בן און : כמה ילדים כאלה יש לנו בשנה.
גב'' חנה סלוצקי : אנחנו כפקידי הסעד, משרד הרווחה מקבל דיווחים, כ33 אלף דיווחים, לשנה,
אליהוא בן און : לשנה אחת?
גב'' חנה סלוצקי : בשנה אחת על ילדים נפגעי התעללות.
אליהוא בן און : 33 אלף
גב'' חנה סלוצקי : 33 אלף..
אליהוא בן און : זה נשמע לי המון.
גב'' חנה סלוצקי : זה הרבה מאוד, כלומר זו קבוצה מסוימת מאוד מאופיינת מסך ילדים בסיכון שהם הרבה הרבה יותר, תכפיל אותם פה מאה נכון?
פרופ'' הלל שמיד : כן אני רק חושב שיש לכם 42 אלף לפי הדיווחים שהיו לנו אבל זה..
גב'' חנה סלוצקי : בסדר זה נע,
פרופ'' הלל שמיד : עשרות אלפים
גב'' חנה סלוצקי : נכון מדובר על עשרות אלפים של ילדים, ואנחנו בהחלט רואים גם עלייה במספר הילדים הצעירים מאוד, גם כילדים נפגעים וגם כילדים פוגעים.
אליהוא בן און : כן, אני קורא ידיעה בעיתונות הפרופ'' הלל שמיד שאתה מופיע ובה והנה הכותרת לטובת המאזינים, מנכ"ל מכון חרוב הפרופ'' הלל שמיד אומר בהמשך לפרשת האם המתעללת בירושלים, שוב קרה מקרה מזעזע של התעללות מילד כתוצאה מבעיות חמורות בתיאום בין במערכות. וכולנו שמענו וכולנו מזועזעים מהפרסומים על אותו ילד וכו'' זה בתהליך משפטי, תסביר מדוע יצאת בקריאה כזאת הלל שמיד?
פרופ'' הלל שמיד : אחד הדברים שאנחנו למדנו גם מתוך הועדה שעמדתי בראשה שבעיות במדינת ישראל בתחום של טיפול בילדים אנחנו הגדרנו אותו כרצף של טיפול, היבט אחד, עד כמה רשויות מסונכרנות בהעברת המידע אחד לשני. אנחנו מצאנו כבר לפני הרבה מאוד שנים הגדיר את זה פרופ'' יחזקאל דרור שהמינהל הציבורי בישראל הוא משטר של לטיפונדיות. כלומר הלטיפונדיות כל אחד מנהל את ה..
אליהוא בן און : לטיפונדיה זאת נחלה.
פרופ'' הלל שמיד : נחלה שבראשה עומד איזשהו אדום שבזמנו קראו לו וסל והוא מנהל את הנחלה הזו.
אליהוא בן און : כי זה מתקופת התורכים כאילו המושג הזה.
פרופ'' הלל שמיד : כל יש לנו כמה ירושות מהתורכים וגם מהאנגלים בהקשר של המינהל הציבורי אבל זה לא לעניין וזה לתוכנת אחרת אבל מה שחשוב להדגיש שבהעדר שיתוף פעולה בין המערכות נופלים דברים בין הכיסאות אבל לצערנו הפעם זה גם ילדים שנופלים בין הכיסאות. אני קראתי בקריאה ואני חושב שהמשרדים מתארגנים ,אחד הדברים שאנחנו המלצנו עליהם מאוד מאוד וזה מתפתח ומתיישם זה הישיבה יחד סביב, בתוכנית הלאומית זו שהפכה להיות התוכנית הלאומית שבאה בעקבות ועדת שמיד, הרי הפכה להיות תוכנית לאומית שמוביל אותה משרד הרווחה.
אליהוא בן און : עוד מעט נדבר על תוכנית ועדת שמיד כדי שנסביר יותר.
פרופ'' הלל שמיד : אבל היא הביאה לאותו שולחן שישה משרדים שיושבים יחד ומתכננים אני מאוד מקווה שהדבר הזה יהיה למודל גם בעבודה בתחום של ילדים והתעללות. אני קראתי את הקריאה הזו מפני שאנחנו יודעים גם מתוך המקרים והיום יושבת על המדוכה ועדה פנימית של המשרד, שבודקת את כל המקרים האלה של האם מרעיבה והאם טליבן, ורוז פיזם ז"ל וכל אותם מקרים שהם צריכים ללמוד מהם שאנחנו לא .. שבמידה רבה אנשים אוצרים מידע ולא מעבירים אותו.