בצלאל רז דודו של גלעד שליט , אלי אבידר - יו"ר פורום מזרח תיכון חכם - צעדת שליט , האם משחקת לידי חמאס
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רשת ב
תאריך:  26/06/2010
שעה:  10:17:13
תכנית:  יומן השבוע
אורך:  06:59
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
ענת דוידוב : שלום לבצלאל רז, דודו של גלעד שליט.
בצלאל רז : שבת שלום.
ענת דוידוב : שבת שלום. ושלום גם למזרחן, אלי אבידר, איש משרד החוץ ויושב ראש פורום מזרח תיכון חכם, כאן באולפן.
אלי אבידר : שבת שלום.
ענת דוידוב : בצלאל רז, אנחנו שומעים את התגובות של אנשי חמאס ובעצם מה שיוצא שאתם משחקים לידיהם במידה מסוימת.
בצלאל רז : אני לא חושב שאנחנו משחקים לידיהם. תראי, המקרה שלנו הוא מקרה שמשפחת שליט נתנה לממשלות ישראל ארבע שנים שקטות. ארבע שנים נתנה, זאת אומרת שלוש שנים בתקופת נתניהו, בתקופת אולמרט, ושנה בתקופת נתניהו. בתוך השנה הזו כמעט שנה שלמה למתווך הגרמני, מה קרה? כלום. אמרו לנו שהסגר הוא מנוף לחץ על החמאס זה מה שיגרום לשחרור גלעד והיום אומרים לנו שהסרת הסגר תגרום לחמאס לשחרר את גלעד. זאת אומרת היום ככה, מחר אחרת. העם הוא לא טיפש, כמה עצירים שהיו קלפי מיקוח מאז שגלעד נחטף שוחררו ללא כל תמורה. הכל בעקבות לחצים, כמחוות. האם הם שינו את המאזן האסטרטגי? לא.
ענת דוידוב : או.קי, אני רוצה לשאול, אני רוצה לשאול בנקודה הזאת, בצלאל רז, את אלי אבידר, האם ממשלת ישראל היא הכתובת או שאולי אנחנו צריכים לפנות למקורות אחרים?
אלי אבידר : ממשלת ישראל היא לא הכתובת בנקודה הזאת, אבל ממשלת ישראל צריכה לעשות דברים אחרים, אחד הדברים המשמעותיים ששמענו מדובר חמאס, אין לחץ ציבורי על חמאס, אין לחץ ציבורי פלסטיני. שבעת אלפים משפחות פלסטיניות שיש להם אסירים אצלנו אינן לוחצות על החמאס לקיים את העסקה, זו הנקודה המשמעותית ביותר.
ענת דוידוב : השאלה אם לא איחרנו את המועד כשגלעד כבר ארבע שנים בשבי ואנחנו יודעים שהוא חי.
אלי אבידר : אני חושב שלא איחרנו את המועד. אני חושב שהמשפחה הזאת אצילת נפש בצורה שהיא קיבלה את מה שקרה בארבע השנים האחרונות, אבל המצעד הזה לא יעזור לעסקה להתקיים. מה שיעזור לעסקה להתקיים זה שאנחנו נפסיק את תנאי האסירים, את הנופש הזה של הכל כלול שהם נמצאים בו ואנחנו נעביר אותם לתנאים על פי אמנת ז''נבה השלישית. רק ככה יהיה לחץ ציבורי פלסטיני על החמאס לקיים את העסקה.
ענת דוידוב : אתה חושב, בצלאל רז, שהסרת או ההקלה על הסגר, הסרת המצור, אלה דברים שבעצם פוגעים בכם או שחרור אותם אסירים שאולי לא היו צריכים להשתחרר לדבריכם?
בצלאל רז : תראי, אני מסוג האנשים שלא מסתכל אחורה, אבל אני מנסה להסתכל קדימה. הסרת הסגר היא עובדה ומה שקורה כאן כרגע זה בעצם, אני מסתכל על, אני בעצם הכתובת היא נתניהו. נתניהו אומר אני, הוא אומר, השבוע, אני נתתי את כל מה שיכולתי, רציתי להציע מתווה של אלף אסירים, ארבע מאות חמישים הם קשים, ומעביר את הכדור לחמאס. למעשה הוא נכנס למצב סטטי ואומר אני לא אשם, הם אשמים, הם לא עונים לי, פה העניין הוא מתחיל להיות שצריך לבוא ולהגיד לנתניהו, אם אתה אומר נכשלתי אז תסיק את המסקנות, ואם אתה אומר אני עושה את הכל אז אנחנו רוצים להפסיק את הדיבורים ולהתחיל לראות איך מה עושים ואיך עושים. תראי, הנושא של האסירים, אין לי ויכוח על הנושא של האסירים, הסיפור של האסירים נמשך כבר כמה שנים לשנות את התנאים שלהם, זה עלה בקריאה ראשונה ומי שהוריד את הטיפול בעניין הזה זה נתניהו, אז שוב פעם הכתובת היא לא המשפחה, הכתובת היא נתניהו. והמצעד הוא מול נתניהו. אם אתה אומר הדרך היא לא נכונה, הדרך של המצור היא לא נכונה, אי אפשר, אתה לא יכול להפעיל לחץ על האסירים, אז תתחיל למצוא דרכים כדי להפעיל לחץ על החמאס שיתן תשובה.
ענת דוידוב : כלומר לא משנה לכם, בצלאל רז, מה הוא יחליט, העיקר שכבר יחליט.
בצלאל רז : א. שיחליט. וב. אם הוא אומר שהדרך, אם הדרך שנעשתה ארבע שנים, במשך ארבע שנים כל הדרכים שעשו נכשלנו בהם, אז בבקשה, שיכנס את כל אנשי הדמיון בארץ ובמערכת הביטחון יש אנשים שיש להם דמיון, יכנס אותם ויעשה מועצת חכמים ושיבואו עם הצעות מבצעיות. אם הפתרון האזרחי הוא לא פתרון אז בבקשה שיציעו פתרונות צבאיים ואני לא קורא פה לפתרון צבאי להיכנס לעזה בכוח ולשחרר את גלעד בכוח. יש פתרונות חכמים אחרים, צבא קטן וזריז, זה מה שאמר שר הביטחון.
ענת דוידוב : או.קי. ושר הביטחון, אלי אבידר, וגם אנשי ביטחון נוספים בעצם הם בעד שחרור מחבלים עם דם על הידיים, כלומר הם לא נבהלים מזה. ישראל לא יכולה להתמודד עם אותם שלושים ארבעים ארכי מחבלים שמדברים עליהם, הרי אפשר לתפוס אותם בחזרה, לא?
אלי אבידר : אפשר לתפוס אותם בחזרה, אולי.
ענת דוידוב : אפשר לרדוף אותם עד
אלי אבידר : אבל המשמעות להערכתי היא משמעות אסטרטגית. אנחנו לאורך השנים האחרונות עושים מספר צעדים ואנחנו אומרים זה ניתן לחזור על זה, ניתן לתקן את זה. לא, לא ניתן לתקן את זה. צריך לעשות את זה נכון. הדבר שצריך לעשות זה להפעיל את הלחץ על הציבור הפלסטיני. אני מכבד את, מחבק את הדוד של גלעד ואני מבין את הרגשתו. אבל אני אומר בדבר הפשוט ביותר, שחררנו את הסגר מעזה, את הסגר הכלכלי, זה חשוב מאד, כי העם הפלסטיני הוא לא האויב שלנו. האויב שלנו הוא אותם שבעת אלפים אסירים שעשו את הפיגועים במהלך תהליך שלום.
ענת דוידוב : אני מזכירה לך
אלי אבידר : בהם צריך
ענת דוידוב : אני מזכירה לך שהעם הפלסטיני בחר בחמאס בעזה.
אלי אבידר : העם הפלסטיני הוא לא האויב שלנו. הילד הפלסטיני אם הוא כן אוכל ארבע כוסות קמח, או שתי פיתות, הוא לא האויב שלנו.
ענת דוידוב : כלומר זה לא הכוסברה.
אלי אבידר : האויב שלנו הם אותם שבעת אלפים אסירים שנמצאים בכלא שיצאו לפיגועים בזמן תהליך שלום, מאז תהליך אוסלו. אנחנו צריכים להפסיק את הנופש הזה של הכל כלול והציבור הישראלי יצטרך לתמוך בממשלה אם יילכו לצעד כזה כיוון שיהיו הפגנות וזה יהיה קשה, אבל לצערי אני אומר את זה לאחר קריאת העיתונות הערבית, הקשבה לכלי התקשורת הערבים, זה הדבר היחידי שעומד בידיה של ממשלת ישראל להפעיל לחץ ורק ככה הציבור הפלסטיני יגרום לחמאס לקיים את העסקה.
ענת דוידוב : בצלאל רז, לסיום, עד מתי המצעד הזה? כלומר עד מתי תשבו מול בית ראש הממשלה בירושלים?
בצלאל רז : בעקרון, מה שנועם אמר, זה עד שגלעד יחזור הביתה. ואני מקווה שעם ישראל יראה לראש הממשלה ולאנשי לכל השרים שהוא מחפש פתרון ופתרון עכשיו. לא פתרון בעוד ארבע שנים ולא בואו תשבו בשקט ותחכו, אנחנו לא מוכנים לחכות. אנחנו רוצים לראות פתרונות, אנחנו רוצים לראות פעילות ולא דיבורים. זה פעילות כל יום. כל שר ושר שיקום בבוקר ויראה לנו מה הוא עשה לטובת גלעד באותו יום.
ענת דוידוב : בצלאל רז, אני מודה לך, תודה רבה. וגם לך אלי אבידר. תודה רבה לשניכם.
בצלאל רז : תודה רבה לכם ושבת שלום לכל עם ישראל.
ענת דוידוב : שבת שלום.