אלי אבידר, ראש הפורום למזרח תיכון חכם - אומר כי הקמפיין המתוקשר של הצעדה למען גלעד שליט הוא לא צעד חכם ואומרים לחמאס לא לסגור את העסקה כי הלחץ הישראלי על הממשלה יביא ליותר מספר אסירים שישוחררו
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רדיו דרום אשדוד
תאריך:  28/06/2010
שעה:  09:09:16
תכנית:  הבוקר
אורך:  08:20
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
אמנון סופר: אנחנו פותחים עם הצעדה למען גלעד שליט שיצאה אתמול לדרך, אז לצד אלפי התומכים והצועדים יש מי שגם רוצה את גלעד בבית, אבל מתנגד לצעדה הזו. אנחנו רוצים לומר עכשיו בוקר טוב לאלי אבידר, יו"ר הפורום למזרח תיכון חכם, בוקר טוב לך.
אלי אבידר, יו"ר הפורום למזרח תיכון חכם: בוקר טוב אמנון.
אמנון סופר: אז הצעדה וכל הקמפיין המתוקשר, לא הכי חכם, לשיטתך בוא נאמר.
אלי אבידר: אנחנו חושבים שהצעדה הזאת, הקמפיין המתוקשר הזה, בעצם אומרים לחמאס תמתינו, אל תסגרו את העסקה, כיוון שהלחץ הישראלי על הממשלה בישראל יביא ליותר מספר אסירים שישוחררו. זו אחת הבעיות שאנחנו חוזרים ואומרים שהחמאס בודק יום-יום מה קורה בדעת הקהל הישראלית, ואתמול קיבלנו לזה גם ביטוי ברור, מחמוד א-זהאר יצא ועידכן את העם בישראל מה היה במשא ומתן בדיוק, מה ממשלת ישראל לא רצתה לתת. אחד הדברים החמורים לדעתי, שאנחנו נאלצים להתעדכן במה שקורה במשא ומתן דרך החמאס.
אמנון סופר: אתה גם צריך לציין היית היועץ המדיני של ראש הממשלה לשעבר אריק שרון, אתה יודע, נורא מסקרן אותי בימים האלה לדעת מה אריק שרון היה עושה במצב כזה.
אלי אבידר: תראה, אריק שרון בעצמו שיחרר את טננבאום כפי שאתה זוכר ושיחרר אסירים לצורך העניין.
אמנון סופר: אותה עסקה שבה, צריך גם לומר, נהרגו 27 ישראלים, בידיהם של אותם משוחררים.
אלי אבידר: בהחלט. אז יש לי הערכה רבה לאריק שרון כפי שאתה יודע אבל הדבר שאני כן רוצה לומר זה שכשאנחנו הולכים לעסקה כזאת, הדבר שהפורום שלי אומר הוא שצריך להתנהל נכון. כל עוד אנחנו מתנהלים לא נכון אנחנו מעלים את המחיר בצד השני. לאף אחד אין שום ספק שגלעד שליט צריך להשתחרר, אני גם לא תומך בכל אותם קולות שאומרים צריך ללמוד מהאמריקאים לא לקיים משא ומתן, לא לעשות שום דבר ולנסות לשחרר בכוח, ואם לא מצליחים אז לא נורא. זו לא גישתי וזו לא גישת הפורום, הפורום חושב שכן צריך לשחרר את גלעד, אבל הפורום חושב שצריך לעשות את זה בצורה חכמה, הפעלת לחץ על ממשלת ישראל יביא בדיוק את ההיפוך, החמאס לא יסגור את העסקה. אחד הדברים אמנון שצריך להבין, החמאס פועל על בסיס דעת הקהל בציבור הפלשתיני, אמרו את זה אתמול דוברי חמאס בצורה המשמעותית ביותר, אין לחץ ציבורי פלשתיני על החמאס לקיים את העסקה, אם החמאס יקיים את העסקה היום, יגידו לו מה עשית? עשית שטות גמורה, ביזבזת הרבה מאוד אסירים שיכולת לשחרר.
אמנון סופר: גם במחיר הזה שהם דורשים היום.
אלי אבידר: המחיר, שוב פעם, חשוב להסביר, המחיר שהם דורשים זה מחיר שהולך ומתפתח, הם דורשים את אותו מספר אסירים גדול עם דם על הידיים, אלה מגה-אסירים, אני חושב שזאת טעות לשחרר את כולם, ייתכן וצריך לשחרר רק חלקם, אבל ההתנהלות שלנו צריכה להיות אחרת. אחד הדברים שאנחנו לא עושים אמנון, אנחנו מחזיקים בתוך הכלא הישראלי 7,000 אסירים פלשתינים בתנאי נופש של הכל-כלול ובניגוד לחוק הבינלאומי, זה הדבר הכי מצחיק.
אמנון סופר: אבל היו, היו נסיונות צריך לומר של חבר הכנסת דני דנון שניסה להריץ איזשהיא הצעה כזו להקשות או לבטל יותר נכון את אותם תנאי קייטנה שאותם אסירים זוכים להם.
אלי אבידר: תגיד לי אמנון, אני רוצה לשאול אותך ואת הציבור שמקשיב לנו כרגע, אתה חושב שצריך החלטת כנסת כדי להוציא טלוויזיה מחדר של אסיר? אתה חושב שצריך החלטת ממשלה כדי להגיד לאסיר אתה תעבוד איפה שאנחנו נגיד לך ולא איפה שאתה תגיד לנו?
אמנון סופר: צריכה להיות החלטה בכל מקרה, אבל צריכה להיות אסטרטגיה...
אלי אבידר: למה? אתה חושב שצריכה להיות החלטת קבינט על זה שאסירים לא ילמדו באוניברסיטה? תגיד איפה זה כתוב בחוק הבינלאומי? מה זה ההחלטות האלה שאנחנו צריכים? אנחנו לא זקוקים להחלטות האלה. הכלי המשמעותי שיש בידה של ממשלת ישראל הוא להרע את התנאים של אותם אסירים ביטחוניים.
אמנון סופר: ולזה היא לא נדרשת לשום החלטת ממשלה.
אלי אבידר: שום דבר, לא החלטת ממשלה ולא החלטת כנסת, את התנאים האלה ב1992 קבעו שאול לוי שהיה נציג שב"ס בדימוס, היום הוא חבר המועצה המייעצת של הפורום שלנו, הוא סיפר לנו איך תוך 12 שעות במשא ומתן עם אנשי הפתח'' הם הגיעו לסיכום ובזה זה הסתיים. כל העניין שצריך החלטות כנסת כדי להכריח את הממשלה - אין לזה שום צורך. אז מה אנחנו עושים בעצם? אפילו בדבר המשמעותי אנחנו עושים כל כך הרבה דברים שהם בניגוד להיגיון, אנחנו החזקנו את רצועת עזה בסגר אזרחי, מנענו שם הכנסה של מוצרי מזון יסודי, כלומר לקחנו מיליון וחצי איש, אמרנו לעולם אנחנו נבדוק מה הם אוכלים, אוקיי? 7,000 אסירים, עכשיו בוא אני אזכיר מי אלה ה7,000 אסירים האלה, אלה אנשים שיצאו לפיגועי טרור במהלך תהליך שלום, אלה לא היו לפני תהליך אוסלו, רובם המוחלט במהלך התהליך אוסלו. אז עכשיו אני שואל אותך, אנחנו רצינו להקשות על מיליון וחצי איש, ו7,000 איש יושבים אצלנו בכלא בתנאי הכל-כלול ואנחנו לא נוגעים בהם, זה נראה לך הגיוני?
אמנון סופר: אתה אומר אם לא הצלחנו לנגוע באלה שנמצאים כאן אצלנו, הכוונה לנגוע באלה ששם קצת מטופשת משהו.
אלי אבידר: אחד הדברים אמנון שצריך לדעת, ממשלת ישראל כאשר היא תחליט להרע את התנאים של האסירים, יהיה בלאגן. זה ברור לכולם, יהיו הפגנות, ויהיו צעקות מהכיוון הפלשתיני והפגנות ברחבי איו"ש ובעזה, וזה ברור. זוהי הנקודה שהציבור הישראלי צריך לחזק את הממשלה שלו, אבל כאשר אנחנו עושים את הקמפיין הזה עכשיו, את הצעדה הזאת, אני אומר לך בכנות, זו משפחה אצילת-נפש, אני מחבק אותם ומבין אותם כאילו שגלעד הוא האח הצעיר שלי. אבל הדבר הברור, היו שני קמפיינים, זה הקמפיין השני, הראשון היה ב2008, אותו קמפיין עם המילה ''הצילו''. הקמפיין הזה לא גרם לשום דבר חיובי, דווקא הוא הקשיח את העמדות של החמאס כנגד ממשלת אולמרט.
אמנון סופר: אבל אתה לא יכול להבין אולי גם את הצד השני, אלי אבידר, שלמעשה מרגיש שזה מין איזשהיא צעדת או צעד-אין-ברירה כי למעשה הם מתפקדים כאן מול ממשלה שלא נוקטת שום קו, זאת אומרת ראש הממשלה לא בא ואומר אני לא מוכן לשחרר אסירים, או אנחנו נוקטים באיזשהיא אסטרטגיה מסויימת שברורה לכולם. ואז כשאין צעד ברור וכבר חלפו ארבע שנים, אתה יודע, אז אנשים אומרים אוקיי, אז בוא נשלם, כי זה הברירה היחידה שנשארה.
אלי אבידר: אז תראה, אני חושב קודם כל שראש הממשלה מאוד ברור, ראש הממשלה אמר אני לא משחרר את אותם אסירים שהם רוצים כיוון שאני חושב שאותם אסירים ייצאו החוצה ויהרגו עוד הרבה ישראלים אחרים, ויש לי אחריות כלפי אותם ישראלים בדיוק כמו שיש לי אחריות כלפי משפחת שליט, הוא אמר את זה בצורה ברורה. הצעדה הזאת יוצאת כאקט שאני קורא לו אקט של ייאוש, והאנשים שמשתתפים בצעדה הזאת רוצים לתמוך במשפחת שליט מתוך הבנה וסולידריות וזה דבר מקסים ויפה ומדהים. הדבר המרכזי הוא שזה משיג את התוצאה ההפוכה בדיוק.
אמנון סופר: אז בוא תגיד לי מה אתם בפורום למזרח תיכון חכם כדי שמישהו יתנהל בצורה יותר חכמה בסיפור הזה.
אלי אבידר: הפורום ראשית הביא קמפיינים לאורך השנתיים מתחילת 2008, מקיץ 2008 אנחנו יצאנו בעניין הזה של קמפיין העשרים, היינו הראשונים שאמרנו את זה. ממשלות ישראל אז בתקופת אולמרט חשבו, ממשלת ישראל בתקופת אולמרט חשבה שזה לא .... והם יצליחו לסגור את העסקה, ואתה זוכר מה קרה שלושה שבועות לפני ירידת הממשלה, מה שקרה הקימו את ועדת פרידמן כי נכשלו המגעים. אנחנו חושבים שצריך להביא את התנאים של האסירים האלה לתנאים הגיוניים כי זה הקלף האסטרטגי שיש לנו ביד. כי גם אם ישחררו אלף, אפילו 3,000 אסירים, עדיין יהיו 4,000 ו5,000 אסירים שיושבים אצלנו בכלא והולכים לשבת שם עוד עשרים ושלושים שנה, והתנאים שלהם לא יהיו טובים. ואני אומר זה מוסרי בהחלט לתת להם את התנאים על פי החוק הבינלאומי.
הדבר החמור הוא שרוצחים חיים בתנאי נופש של הכל-כלול, זה בניגוד להיגיון.
אמנון סופר: ואתה לסיכום שיחתנו אומר תלחצו במקומות הנכונים כדי להשיג את התוצאה שכולנו היינו רוצים לראות את גלעד בבית. אלי אבידר, יו"ר הפורום למזרח תיכון חכם, אני מודה לך שהיית איתנו הבוקר.
אלי אבידר: תודה רבה אמנון.