דב לאוטמן יו"ר תנועת הכל לחינוך -במעריב סופשבוע כתבה עליו , יש לדאוג לחינוך הילדים למען הדורות הבאים
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  ערוץ עשר
תאריך:  05/11/2010
שעה:  08:11:17
תכנית:  על הבוקר - ערוץ 10
אורך:  09:33
מרואיינים:  דב לאוטמן
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
דב גילהר : היום במוסף סוף שבוע של מעריב, הכתבה של שרי מקובר. בגיל 74-5, עם מחלת ניוון השרירים ALS, דוביק לאוטמן לא עוצר. הוא ממשיך לנסות לשפר את העולם למען נכדיו, למרות שפרש מעסקים לפני 3 שנים. פעיל מאוד בתחום החינוך וכיום הוא יו"ר עמותת "הכל חינוך" שפועלת לצמצום פערי ההשכלה בישראל. ועוד עמותות רבות אחרות שעוסקות בחינוך, שלום ובוקר אור לך, דב לאוטמן.
דוביק לאוטמן : בוקר טוב.
דב גילהר : ותודה שבאת אלינו. לא נורא קל להתנהל בפרצדורה הזאת, אבל מה?
דוביק לאוטמן : לא נורא, מתגברים.
דב גילהר : תשמע, אולי כדאי להתחיל באמת עם רצח רבין. אתה היית על הבמה באירוע, ירדת עם רבין, כמעט היית לצידו לדעתי בשניות של הרצח, עברו 15 שנים. כל שנה אנחנו שואלים מה למדנו, האם למדנו, האם הפקנו לקחים, האם לא הפקנו לקחים, ואני רוצה לשאול אותך, לבוא בהפוכה. יכול להיות שרצח רבין היתה... היה אירוע היסטורי, מאוד דרמתי, מאוד טראומתי, אבל לא צריך להישאר שם ברצף האירועים ההיסטורים, שעבר עמינו מדינתנו, ולהמשיך הלאה. או שאתה מתעקש על כך שצריך להמשיך לטלטל את עם ישראל ואת מערכת החינוך בלקחים ובניסיון להפיק לקחים.
דוביק לאוטמן : תראה, רצח רבין היה פוליטי. ניסו לרצוח את השלום אז. אני חושב שמאז צריך לדבר על רצח רבין כניסיון לרצוח דמוקרטיה. ושלא עולה על הדעת, במשטר דמוקרטי שתשובה או התנגדות היא תיעשה בדרך שהוא רצח, ולכן אני חושב שאסור לנו לשכוח את רצח רבין. ולא משנה אם אנחנו מימין ומשמאל של המפה הפוליטית. נעשה פה ניסיון לרצוח דמוקרטיה. ולכן על זה צריך להמשיך לציין את רצח רבין. אני טוען גם הימין צריך לרצות ליזום עם חפצי דמוקרטיה אנחנו.
דב גילהר : זה לא עוד פרק בשיעורי האזרחות, זה פרק מאוד מטלטל שצריך להמשיך לאחוז בנו בצורה שהוא אוחז, כל שנה.
דוביק לאוטמן : כן, הוא נורה מאוד מאוד ייחודי, שאסור לנו אפילו לעלות על הדעת שיחזור על עצמו. ולכן, הוא פרק חשוב בהיסטוריה של מדינת ישראל. ואני חוזר ואומר, הוא פרק שבו אנחנו צריכים לומר דיי לרוצחי הדמוקרטיה. אנחנו מדינה דמוקרטית, אם אתה ימין או שמאל, חייב, חייבים להמשיך להיות מדינה דמוקרטית.
דב גילהר : תגיד, אתה מסוגל לשים את האצבע על הזמן בחייך שבו לעשות כסף כבר הפסיק לעניין אותך, ולעשות חינוך ומה יישאר ואיך תראה המדינה הזאת. ומה יישאר אחריך ומה יישאר לנכדיך. באיזה גיל בן אדם מגיע ל...
דוביק לאוטמן : קודם כל
דב גילהר : זה קשור למחלה, זה לא קשור
דוביק לאוטמן : מה שהריץ אותי זה לא לעשות את הכסף, לא שאני לא אוהב... רוצה לעשות כסף. מה שהריץ אותי זה לשמוח, לגדול
דב גילהר : אוקי.
דוביק לאוטמן : להיות נפעל חברה בינלאומית שמוכרת בכל העולם, שמעסיקה הרבה מאוד עובדים. וזה מה שדחף אותי.
דב גילהר : מתי זה הפסיק? ככה...
דוביק לאוטמן : לא הפסיק אף פעם, הוא אף פעם לא הפסיק. אני עדיין... אפילו בעל מניות בחברה הזאת, זה לא הפסיק. אבל בגיל מסוים שהיה לי ברור, שאני חייב להעביר את הניהול, והצלחתי להעביר אותו לאדם מקצועי מאוד, הגעתי למסקנה, אבל זה בא לי עוד קודם. אני ב-15 שנים, אחרי רצח רבין, עוסק, עסקתי בין השאר בעמותות שעסקו בחינוך. "אחרי צבע חי", שקמו כתולדה של דור שלום.
דב גילהר : רק למפות אותם, "אחרי" עוסקת ב...
דוביק לאוטמן : "אחרי" בנוער.
דב גילהר : בנוער לצבא.
דוביק לאוטמן : "צבע" זה צעירים בוני עתיד, יש לנו 900 מתנדבים, שכל אחד לקח עליו לעזור לילד שזקוק לעזרה בלימודים בגילאים 8-12, ו"חי", תקווה בגני ילדים.
דב גילהר : וואו, ממש אתה מכסה את כל
דוביק לאוטמן : מכסה מלאה. אבל ... ולכן הייתי קרוב לנושא, והטריד אותי מאוד הפערים בחברה הישראלים. זה לא... אני עכשיו בשנים האחרונות, יורד עוד לפרטים ואני יותר מוטרד. ואני חושב שמה שמסכן את קיומינו זה הפערים בחברה, בעשורים האחרונים הלכו והתרחבו. וכל תחומים שאתה מודד אותו בריאות ציבור, עוני, אושר, אלימות, ערבים - יהודים. אתה שם מול הגרף הזה, חינוך והשכלה בקו מקביל. העניים הם הפחות עשירים. העניים הם פחות בריאים, וכן הלאה וכן הלאה. לכן, הגענו למסקנה שצריך להשקיע את כל זמני בחינוך.
דב גילהר : תגיד, הסקר הזה שהיום מתפרסם בדירוג האו"ם, וזה רשות של האו"ם, אנחנו המדינה ה-15 במספר במדד שביעות הרצון, או מדינות שנחמד לחיות בהן. אתה מרגיש ככה, אני לא כל כך.
דוביק לאוטמן : תשמע, 7, 15, אני לא יודע. כל אחד מדד שביעות הרצון שלו שונה. אז אני אוהב להיות פה, אני תל-אביבי וותיק, מה רע להיות בתל-אביב זה כייף
דב גילהר : נכון.
דוביק לאוטמן : זאת עיר, כבר היא העיר השלישית באיכותה בעולם. אבל לא זו השאלה. השאלה, אתה נמצא פה בחברה ואלה שמודדים לא מודדים את הבעיות שבחברה. מה יקרה לחברה הזאת, בעוד 10, 20 או 30 שנה. רבותיי, 18... 20 אחוז מילדיי ישראל בגיל 18, לא למדו מימם אנגלית, חשבון ומדעים. זה 25 אחוז יהיו בעוד 10 שנים, זה לא יעבוד. החברה שלנו היא לא קלה, קשה להנהיג אותה אבל חייבים להשקיע בזמן. השלום חשוב לי, לא פחות מאשר למנהיגים. אבל אפשר לעסוק גם בשלום וגם בחברה הישראלית, וזה מה שאנחנו מבקשים ורוצים מהממשלה.
דב גילהר : כשאני קורא את הראיון של שרי מקובר איתך והוא מאוד מעניין וכמובן גם נוגע ב-ALS ובשלבי החמרתה. לא ניגע בזה. מה שכן, אני כן רוצה ללכת לפסקה האחרונה, שהיא שואלת אותך, האם השארת הוראות למקרה שתגיע חלילה למצב סיעודי. כלומר, היא בעצם שואלת אותך, תגיד לא ביקשת מישהו שינתק את המכשירים בבוא העת, אם אני מבין נכון את השאלה. ואתה אומר לה, לא. שלא ינתקו ממכשירים, שלא יתנדבו לסיים לי מוקדם מדי.
דוביק לאוטמן : נכון, נכון. המחלה הזאת פוגעת בשרירים הרצוניים. כלומר, ידיים, רגליים. אבל היא גם פוגעת בנשימה, משום שהנשימה הוא שריר רצוני, אתה יכול לעצור את הנשימה. אבל היא לא פוגעת לא בעיניים, לא במוח ולא בשמיעה.
דב גילהר : האדם ממשיך להתקיים.
דוביק לאוטמן : את התכניות שלך בבוקר, אני אוכל להמשיך לראות גם אם אני אהיה משותק לחלוטין, ויגיע הרגע שגופי יהיה משותק, אבל אני אוכל לראות, להקשיב, המוח עובד, להסתכל ולראות מה קורה. וכפי שאמרתי, אולי עוד ימיי אצליח לראות את השלום, בטח ובטח כייף יהיה לי את הילדים שלי... הנכדים סליחה, גדלים. ולכן, כאדם סקרן וכאופטימיסט אני לא רוצה שינתקו אותי.
דב גילהר : יש לך ביקורת כלפי אלה שמרימים ידיים מוקדם.
דוביק לאוטמן : לא, לא.
דב גילהר : או שכל אחד ...
דוביק לאוטמן : אין לי שום ביקורת. כל אחד דרכו, כל אחד... ואני מבין, אני לא מבקר כאלה שאומרים בצוואתם, אל תנתקו אותי, אל תחברו אותי להנשמה מלאכותית. ואני מכיר בחור צעיר שעבדתי איתו, שהיה מנהל העמותה שלנו, ניר צורן שזו היתה בקשתו, ולצערי הוא כבר לא איתנו. אבל אני אופטימיסט, אני מאמין שעוד יהיה פה שלום בדורי.
דב גילהר : אולי אפילו תרופה ל-ALS.
דוביק לאוטמן : כן, אולי, נכון, אולי. אולי הממשלה תשים את כל יהווה לחינוך ותשקיע יותר בחינוך. תשים את נושא החינוך בראש סולם הדאגות שלה, ואז אולי נראה חברה יותר מתוקנת, יותר בריאה וזו באמת חברה קשה לניהול אבל צריך להשקיע בה.
דב גילהר : מזל שהגעת הבוקר לאזן את הפסימיזם הכרוני שלי.
דוביק לאוטמן : טוב, שהגעתי. נכון.
דב גילהר : תודה רבה שהגעת.
דוביק לאוטמן : אם הצלחתי להשפיע עליך ולו במעט
דב גילהר : הצלחת לרומם את המצב זה כן. בהחלט, הצלחת.
דוביק לאוטמן : בכייף.
דב גילהר : דוביק לאוטמן, תודה רבה, ויתר הדברים בראיון של שרי מקובר בליקוב, בסוף שבוע של מעריב.
דוביק לאוטמן : תודה רבה.
5 אייטמים אחרונים של דב לאוטמן
שנה מרואיינ/ת: דב לאוטמן
 
24/11/2013,   ערוץ עשר ,  מיה איידן- דב לאוטמן הובא למנוחות בבית העלמין קרית שאול בת"א    רכוש תמלול
24/11/2013,   ערוץ 2 ,  תא"ל במיל דוד אגמון : הספד לדב לאוטמן . ביתו עדי ז"ל הייתה בת זוגו של בנו של לאוטמן     צפה
23/11/2013,   טלויזיה ישראלית ערוץ 1 ,  שרון חזן : דב לאוטמן הלך לעולמו. דלתא . שרגא ברוש - לשעבר נשיא התאחדות התעשיינים. אברהם שוחט. ייסד את תנועת הכל חינוך.     צפה
06/06/2013,   ערוץ 2 באינטרנט ,  ציון נאנוס - על התעשיין דב לאוטמן ופעילותו למרות מחלת ניוון השרירים. לאוטמן מתייחס ומעביר ביקורת על הטייקונים.     צפה
05/06/2013,   ערוץ 2 ,  ציון נאנוס: התעשיין דב לאוטמן שסובל מניוון שרירים מקפיד להמשיך ולעבוד ומותח ביקורת על הטייקונים    צפה