ליאור בורשטיין - אגודת צער בעלי חיים - אילוף כלבים.
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רדיו קול רגע
תאריך:  11/11/2010
שעה:  17:50:15
תכנית:  נשנוש
אורך:  04:51
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
אבי ריבי : אנחנו רוצים להמשיך לדבר איתכם על אילוף כלבים, וזה הזמן להגיד אחה"צ טובים או ליתר דיוק ערב טוב למאלף הכלבים של אגודת צער בעלי חיים .... לו קוראים ליאור בורשטיין. אהלן ליאור.
ליאור בורשטיין : אהלן אהלן, מה שלומך.
אבי ריבי : אני בסדר ואתה.
ליאור בורשטיין : אני מעולה. מה שלום בוניטה.
אבי ריבי : מה שלום בוניטה, אח אהבת חיי הכלבה הזאת. תשמע יקירי שבוע שעבר דיברנו והטיפ הראשון ששחררנו לאוויר, קודם כל סעו עם הכלב שלכם החוצה שחררו את הכלב, בשביל שהכלבים ככה יפרקו את האנרגיה נכון.
ליאור בורשטיין : נכון מאוד.
אבי ריבי : יפה. אז אנחנו רוצים להמשיך עם הטיפים והעצות שלך לאילוף הכלבים שלנו. רק נגיד ישנן עצות שיצטרכו תרגול יומיומי, כי זה לא איזה קסם וזה נגמר.
ליאור בורשטיין : נכון. אז בהמשך ישיר להוצאה של הכלב, אני רציתי לדבר היום על איך להוציא את הכלב.
אבי ריבי : איך להוציא את הכלב. בקשה.
ליאור בורשטיין : אז קודם כל חשוב לדעת שאת הכלב צריך להוציא באופן קבוע, ז"א כמה שיותר יש לו יציבות בחיים זה יותר טוב. אם זה אומר שלושה טיולים ביום בוקר, צהרים, ערב או בוקר אחה"צ וערב, אז חשוב שיהיה לו שעות קבועות. מעבר לזה חשוב למשל שאם אנחנו הולכים עם הכלב שעה או מוציאים אותו לשעה, אז שמוטיב ההליכה בתוך הטיול איתי גדול. ז"א נגיד אם הלכתי שעה, אז 50 דקות יהיה הליכה ואז עוד 10 דקות אני אשחרר אותו באמת באיזה גינה סגורה שירוץ וישחק עם עוד כלבים. אבל לא ילך יש לשם ורק ישחק. ז"א חשוב לי לקבוע מנהיגות תוך כדי הליכה. עכשיו כשאני מוציא את הכלב ברצועה, כמובן הרי כולנו מכירים שאיך שאני תופס את הרצועה הכלב מתחיל להתרגש, אז אנחנו רוצים לנתק את הקשר בין הרצועה לבין זה שיוצאים לטייל או חוזרים מהטיול.
אבי ריבי : וואי זה לא יהיה קל ליאור.
ליאור בורשטיין : זה לא היה קל. אז איך עושים את זה.
אבי ריבי : איך עושים את זה.
ליאור בורשטיין : אז מה שעושים קודם כל זה לשים את הרצועה על הכלב ולא תמיד לצאת איתו, ז"א שהוא לא ידע אם הרצועה מובילה לטיול או לא. וכנ"ל כשאנחנו חוזרים לא ישר לנתק אותו מהרצועה.
אבי ריבי : אה להשאיר אותו עם הרצועה.
ליאור בורשטיין : להשאיר אותו לפעמים עם הרצועה נכון. עכשיו אתה מכיר את זה כשאתה משחרר את הכלבה שלך, היא רצה משחקת, אתה קורא לה היא לא באה. למה היא לא באה.
אבי ריבי : כיף לה.
ליאור בורשטיין : נכון. אם היא בעצם יודעת כשאתה קורא אז הכיף נגמר אוקיי, אז בגלל זה היא לא באה. לכן מה שנעשה, זה שנקרא לה הרבה פעמים במהלך הטיול או במהלך זה שהיא משחקת, ניתן לה איזה חטיף על זה שהיא באה ולשחרר אותה שוב.
אבי ריבי : אתה תכלס אומר לנו תבלבלו את הכלב שלכם שהוא לא יבין שיש איזשהו משהו ...
ליאור בורשטיין : מאוד. חשוב לבלבל אותו גם שלא ידע מה אני הולך לעשות, וגם את הקטע של אני בעצם המנהיג שלו, אני קובע לו מתי הולכים ומתי באים, זה לא נתון לשיקול דעתו. ז"א אם הוא בורח לי זה לא אוקיי אז לך תשחק. כי אז הוא מבין שאני לא בא ונותנים לי להמשיך לעשות מה שבא לי.
אבי ריבי : אוקיי, אז לקרוא לו לתת לו משהו טוב שימשיך לשחק, עוד פעם משהו, ואז בפעם השלישית או הרביעית מה שנקרא להכניס אותו פנימה או להכניס אותה פנימה.
ליאור בורשטיין : נכון מאוד.
אבי ריבי : ואז בסופו של דבר תחת התרגול הזה אנחנו נצליח מה שנקרא לתת לו איזה סוג של מנהיגות או הובלה, שנקרא לכלבה או לכלב הם יבואו.
ליאור בורשטיין : בדיוק. כי הוא ידע שאתה מצ''פר אותו על זה שהוא בא אליך.
אבי ריבי : אוקיי.
ליאור בורשטיין : וגם החזרה הביתה היא איננה מהשורה.
אבי ריבי : וכמובן את הרצועה לחבר קודם לכן לפני הטיול כמה דקות, ככה שהוא לא יחשוב שאנחנו מוציאים אותו, וכשחזרנו להשאיר את הרצועה כמה רגעים. למה אגב חשוב להשאיר את הרצועה כמה רגעים אחרי החזרה ליאור.
ליאור בורשטיין : כדי שגם הוא ירגיש בבית עדיין תחת שליטתנו.
אבי ריבי : אוקיי. יש לי אליך שאלה אחת לפני שניפרד יקירי. יש קטע כזה שאני מניח שלא רק הכלבה שלי עושה את זה, כשאני אין לי היכולת להוציא את הכלבה שלי ככה עם רצועה כל בוקר, אבל אימא שלי שתחיה משחררת אותה כל בוקר, והיא רצה לה. עכשיו צריך להגיד היא רצה בכביש וזה לא תמיד בטוח. הרבה מאוד כלבים גם רודפים אחרי מכוניות. אני יודע שיש גם מה שנקרא את אפקט הרדיפה לבעלי חיים. אתה יודע להסביר לנו למה הם עושים את זה, למה נניח עם נובחים אחרי מכוניות ורודפים אחרי מכוניות ונובחים אחרי משאיות.
ליאור בורשטיין : כן. תראה הרבה מאוד מהכלבים הם כלבי ציד, ודברים שנעים מהר הם קולטים את בעין הרבה יותר מהר מאיתנו, אז הם הרבה יותר מהירי תפיסה בעניין הזה. בגלל זה מה שחשוב וחלק מהאילוף כלבים, בעצם מתבסס על דחיית סיפוקים, שאנחנו נלמד את הכלב שלמרות שהוא רוצה לרוץ אחרי החתול, שלא יעשה את זה, כי אוטו יכול לבוא.
אבי ריבי : טוב זה כבר נראה לי אימון מאוד מתקדם.
ליאור בורשטיין : כן.
אבי ריבי : אוקיי. אז אנחנו נדבר על זה כמובן בפינות הבאות שלנו. ליאור אנחנו בטוח נלמד ונעבור כאן תהליך מעניין יקירי.
ליאור בורשטיין : בשמחה רבה.
אבי ריבי : סוף שבוע נעים מותק, תודה גדולה להתראות.
ליאור בורשטיין : גם לכם ביי.