דני דיין - יו"ר מועצת ישע ושאול אריאלי - יוזמת ז''נבה והמועצה לשלום וביטחון: דרישות מדיניות ותרחישים
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  טלויזיה ישראלית ערוץ 1
תאריך:  13/05/2011
שעה:  17:15:00
תכנית:  שישי בחמש
אורך:  10:55
מרואיינים:  דני דיין
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
אורי לוי : אנחנו מצרפים עכשיו עוד שני אורחים כאן
נועה ברק : את דני דיין יו"ר מועצת יש"ע
אורי לוי : נכון
נועה ברק : ושאול אריאלי לשעבר מח"ט חברון נכון?
מר שאול אריאלי : עזה..
נועה ברק : עזה סליחה ומיוזמת ז''נבה
מר שאול אריאלי : והמועצה לשלום ולביטחון
נועה ברק : הנה נתנו לך את כל הקרדיטים הכל בסדר, אפשר להתחיל.
אורי לוי : שמעת את הדברים של השר מרידור דני דיין?
מר דני דיין : כן לא בפעם הראשונה.
אורי לוי : אתה חי איתם בשלום.
מר דני דיין : אני חי בשלום עם זה שזו דעתו, אני מאוד מצטער שהוא דוגל בעמדות האלה ואני מאוד שמח שזאת לא עמדת רוב הממשלה.
אורי לוי : למה? למה אתה לא..
מר דני דיין : אני אומר לך אני אומר לך הדברים בעצם שהשר מרידור אומר אני פעם הגדרתי אותם גם באוזניו שככה מנהל משא ומתן אשכנזי בשוק פרסי. הוא מודיע מראש על מה הוא מוכן לוותר ולא מבין שברגע שנתן את ההודעה הזאת זאת הופכת לנקודת ההתחלה.
אורי לוי : אני אגב מכיר כמה אשכנזים שמנהלים משא ומתן בשוק פרסי מצוין.
מר דני דיין : יכול להיות, יכול להיות, כנראה אני חושב שהשר מרידור הוא לא אחד מהם, אם זאת גישת המשא ומתן שלו. עם כל הכבוד לשר מרידור, אדם שבאופן אישי אני מאוד מעריך, גם את תבונתו בנושא הזה אני חושב שהוא מגלה תבונה מדינית קטנה מאוד.
אורי לוי : מה אתה אומר אדוני?
מר שאול אריאלי : אני הרגשתי מאוד מיותר אחרי הדברים שדן מרידור אומר כאן כי יש כאן דברים שנאמרו בצורה מפוכחת, קוראים את המציאות כהלכה ואומרים את הדבר הברור, אי אפשר לנהל מדיניות של תגובה במשך שנתיים. אתה לא מצליח להדביק את האירועים, אתה לא מצליח להגיב לדברים והפלשתינים מובילים אותנו באף. לכן אנחנו מחויבים בלצאת ביוזמה מדינית שהפרמטרים ברורים, אין כל כך משא ומתן שאתה חושב שצריך לנהל . הפרמטרים ושמענו את שר הביטחון מדבר פחות יותר השבוע.
מר דני דיין : שר הביטחון גם הוא מייצג מיעוט בממשלה.
מר שאול אריאלי : על מתווה קלינטון, וראינו את החצי ציטטה פה לגבי יוזמת ז''נבה הדברים ברורים מה שנדרש זה החלטות.
מר דני דיין : אבל שאול גם שר הביטחון מייצג מפלגה שלא עוברת את אחוז החסימה. אני מסכים עם שאול שצריך יוזמה, אבל בעיני זאת איוולת..
אורי לוי : איזו יוזמה אתה היית נוקט
מר דני דיין : אני אגיד לך זאת קודם כל איוולת להגיד לפלשתינאים כדי שלא תלכו לצעד חד צדדי אנחנו מזהירים אתכם, אנחנו נעשה את מה שאתם רוצים שנעשה ניתן לכם שטחים. צריך לעשות בדיוק את ההיפך, על איום, על שבירת כלים, על שבירת הכלים של משא ומתן לדרך החד צדדית, אנחנו צריכים להגיד בהליכה שלנו בדרך חד צדדית. אבל בדרך חד צדדית הפוכה למה שהם רוצים
נועה ברק : דהיינו מה לעשות?
אורי לוי : בנייה..
מר דני דיין : בנייה כמובן
נועה ברק : לא ביטחון..
מר דני דיין : א) אם הם הודיעו שהם פורשים מהמשא ומתן והם מעדיפים את החמאס שהשר מרידור קרא להם פושעי מלחמה, על פני מו"מ עם ישראל, מה שצריך לעשות זה א) לשחרר את עצמנו מהמחויבויות שלקחנו מהתמיכה בכינון מדינה פלשתינאית, כלומר בעיני נאום בר אילן 2 צריך להיות ביטוי לבר אילן 1..
נועה ברק : אתה יודע מה הבעיה? הבעיה היא שהעמדה הזאת..
מר דני דיין : אבל רק תני לי לסיים את המשפט האחרון נועה.
נועה ברק : בבקשה.
מר דני דיין : הדבר השני שצריך לעשות זה להודיע לפלשתינאים שהצעד החד צדדי שלהם יענה בצעד חד צדדי שלנו שהוא החלת הריבונות על ההתיישבות היהודית. בהתיישבות היהודית על שטחי C יש כמה אלפי ערבים בלבד, להם כן ...
מר שאול אריאלי : זה שלושים אחוז מהגדה רק שנבין את המספרים.
מר דני דיין : נכון נכון נכון..
מר שאול אריאלי : ששים אחוז מהגדה...
מר דני דיין : לא מהגדה, מיהודה ושומרון ..
מר שאול אריאלי : כן זאת הפרשנות להצעה מדינית סבירה מפי מועצת יש"ע
מר דני דיין : זאת יוזמה ישראלית.
מר שאול אריאלי : לספח 60 אחוז מהגדה המערבית.
מר דני דיין : זאת יוזמה ישראלית נכונה. .. לאינסידנטים הישראלים..
אורי לוי : לפחות אתה יכול להעריך את אומץ לבו של השר דן מרידור שאומר את הדברים כמו שהוא אומר אותם מול ממשלה שלא מקבלת את זה וגם מול ציבור בוחרים שלא לגמרי אוהב את זה?
מר דני דיין : אני.. זה באמת במכלול הדברים שמעניינים כרגע מידת אומץ הלב של אדם כזה או אחר זה הדבר שהכי פחות מעניין.
אורי לוי : אז אני רוצה לעבור. בוא נעבור לנושא שלשמו התכנסנו
נועה ברק : יום הנכבה.
אורי לוי : יום הנכבה ביום ראשון, מה אתה מעריך אדוני? מה יקרה שם שאול ביום ראשון, או שאנחנו כולנו בונים איזה סיפור גדול ובסופו של דבר יתגלגל יום של פה הפגנה שם הפגנה ולא יותר מזה?
מר שאול אריאלי : תראה ההערכה היא כזו באמת כי בתחושה היא שאין מספיק עדים שמשהו יפוצץ אותם. מה עוד שזה לא אינטרס פלשתיני. הם לא רוצים להגיד לספטמבר עם הרוגים עם מהומות עם אובדן השליטה ולכן כמו שראינו באירועים אחרים אנחנו מכנים את זה בצבא הכלה. לגרום שכל הדברים האלה יתנקזו לתוך הערים ולא יותר מזה. לצה"ל ישנם קווים אדומים מאוד ברורים להפגנות מכל סוג שהוא של הפלשתינים וזה כמובן הישובים עצמם. בסיסי צה"ל וגדר ההפרדה. עד לשם המחאה תהיה לגיטימית באם הפלשתינים ירצו לחצות את העניין הזה זה יכול להתפתח לדבר שאפשר לאבד בו שליטה . מזה חוששת הרשות הפלשתינים ולכן אנחנו צפויים לראות אפילו פעילות שלהם מאוד אינטנסיבית כדי למנוע את העניין.
אורי לוי : .. לכאורה ישתפו פעולה עם צה"ל כדי להשאיר את זה ברמה המאוד מאוד ברורה ולגיטימית.
מר שאול אריאלי : הם ידאגו לאינטרס הפלשתיני
נועה ברק : בדיוק
אורי לוי : כן כן בסדר..
מר שאול אריאלי : הם ידאגו לאינטרס הפלשתיני..
אורי לוי : אינטרס משות.
מר שאול אריאלי : שבמקרה הזה הוא אינטרס משותף ולכן רוב הסיכויים שאנחנו נראה את הדברים כפי שהיו בשנים קודמות בתקווה שלא יקרה כאן אירוע חריג, כי אנחנו יודעים מהי ההשפעה של אירוע בודד על הצתה..
אורי לוי : שזה יכול להתפרץ בבת אחת
נועה ברק : בדיוק מאותו אחד שיתפרץ. דני..
מר דני דיין : אני סומך על צה"ל, על שירות הביטחון הכללי, לא על הכוחות הפלשתינאים, כבר ראינו את פעולתם בקבר יוסף, אבל על צה"ל, על אלוף הפיקוד אבי מזרחי, על אנשי השב"כ אני סומך לחלוטין. ולכן.. בכלל אני רוצה להגיד לך..
נועה ברק : זה גם יוזמה שלכם נכון או שזה רק של גרשון מסיקה היום לחלוקת דגלים והיציאה לצמתים.
מר דני דיין : גם גרשון מסיקה הוא חלק מאיתנו ככה שזאת בהחלט יוזמה מבורכת ואנחנו במובן..
אורי לוי : מה אתם מייצרים הפגנה שכנגד?
מר דני דיין : בהחלט, אני חושב שכל יום הוא טוב..
נועה ברק : התחילו לחלק דגלים היום ואמורים לצאת ל..
מר דני דיין : כל יום הוא טוב להניף דגלי ישראל, ה-15 במאי הוא יום טוב ב מיוחד.
אורי לוי : יום העצמאות עבר, שלנו עבר אתה יודע.
מר דני דיין : בסדר כל יום הוא טוב לשאת דגל ישראל. אבל אני רוצה להגיד לכם בכלל מתפתחת פה בשיח הציבורי בישראל, בכוונת מכוון זה לא במקרה מה שאני קורא בהלת. זאת אומרת יש גורמים פוליטיים. שר הביטחון אולי הוא הראשון שבא עם צונאמי המדיני שלו וגם עם דיבורים על יום הנכבה, שמנסים כל הזמן להפחיד אותנו, להפחיד את הציבור הישראלי כדי לדחוף את ראש הממשלה לעשות צעדים בלתי מחושבים ולא נכונים. במיוחד אני אומר בעניין ספטמבר זה פשוט מדהים, למשל אומרים לנו לא היה דבר כזה אנחנו צפויים לצונאמי מדינות, להחרמות ללא יודע מה. ברגע שתקום מדינה פלשתינית בספטמבר,
אורי לוי : כי יגידו שלא נערכנו..
מר דני דיין : בספטמבר לא תקום מדינה פלשתינאית רבותיי, בספטמבר לא תקום מדינה פלשתינאית. אתם יודעים שהחלטה כזאת כבר התקבלה ב-1988
אורי לוי : נכון.
מר דני דיין : 104 מדינות נגד ישראל וארצות הברית בלבד, לעצרת האו"ם אין יכולת לעשות את זה. אין.. הם לא עומדים בתנאים, גם צריך לדעת..
מר שאול אריאלי : מי אמר שה לא עומדים בתנאים..
מר דני דיין : הם לא שולטים על שטח לכן הם לא עומדים בתנאים.
אורי לוי : אתה מקבל את העניין הבהלת?
מר דני דיין : אם הם שולטים על שטח זאת אומרת שאין כיבוש.
אורי לוי : דני דני תן גם לשאול דבר.
מר שאול אריאלי : אני אומר את הדבר הבא, ספטמבר הוא לא אירוע חד פעמי, זה לא נפילת התאומים.
אורי לוי : נכון
מר שאול אריאלי : זה איזשהו תהליך שיוביל לדלגיטימציה מוגברת של מדינת ישראל. וזה לא רק צונאמי מדיני אלא מדובר גם צונאמי משפטי, ומדובר על צונאמי כלכלי ודברים מהסוג הזה שילכו ויתפתחו ויגבירו את הבידוד ואת הדלגיטימציה של ישראל. ולכן אנחנו צריכים להימנע מזה על ידי הצגת יוזמה ברורה שהיא כמובן לא האספירציות שהושמעו כאן כדי לחזור לשולחן המו"מ והדרישה הפלשתינית היא בסך הכל מינימלית.
אורי לוי : היא יוזמה שתדבר גם לאוזן העולמית, זה מה שאתה אומר?
מר שאול אריאלי : יוזמה, תראה יש לנו את הלגיטימציה הבינלאומית כפי שמבוססת על ההחלטות הבינלאומיות ולשם אנחנו צריכים להתיישר ו-242 היא בדיוק הדבר הזה שיכול להושיב אותנו ואת הפלשתינים
אורי לוי : חבר אותנו רגע לעולם הערבי שמסביב בהנחה, גם היום אגב תחריר וגם בירדן הפגנות נגד ישראל נכון?
נועה ברק : השאלה אם זה נגד ישראל או בעד הפלשתינאי.
אורי לוי : לא לא יש שם הפגנות נגד השלום בוא נגיד ככה, זה יכול לעורר את השטח כאן?
מר שאול אריאלי : אני חושב שההשפעה של זה מאוד מוגבלת, שוב בגלל אותם אינטרסים שציינו זה יותר הזדהות עם העם הפלשתיני. חלק גם יגיד לך שזה איזשהי דחיפה כדי להוביל לעניין של פתרון סוגיית הפליטים ואנחנו גם יודעים את סוגיית הפליטים כיצד הוא הונחה על שולחן המשא ומתן באמצעות אבו מאזן רק לפני שנתיים
נועה ברק : ברור
מר שאול אריאלי : של שיבה מוגבלת ביותר ורובה המכריע למדינת ישראל.
נועה ברק : דני אתה יכול לקבל את ה.. זה לגיטימי בעיניך המחאה שלהם ביום ראשון.
מר דני דיין : מחאה כל עוד היא לא אלימה היא לגיטימית, לא זאת הבעיה, אני אומר לכם גם יום הנכבה שבכלל הוא בלתי רלוונטי לחלוטין אבל גם ספטמבר יהיה הערת שוליים בהיסטוריה של הסכסוך הזה . תשימו לב שבניגוד למה שמנסים ל מכור לנו, כבר שלוש מדינות אירופאיות הודיעו על התנגדות גם גרמניה, גם איטליה גם צ''כיה . שום מדינה אירופאית באיחוד האירופי לא הודיעה על תמיכה במהלך. לכן בלי אירופה, בלי ארצות הברית, בלי קנדה, רק עם מלזיה וסורינם שיעשו לייק למדינה הפלשתינאית, אין לזה שום משמעות לא משפטית לא מעשית.
אורי לוי : יעשו לייק.. אוקיי אני מאוד מודה לשניכם על השיחה הזאת אני מניח נועה שעוד נדבר הרבה מאוד על ספטמבר ההולך ומתקרב.
נועה ברק : כן כמעט שכחנו שבוע הבא יש את פגישת אובמה נתניהו, ויש את נאום אובמה, מכנים אותו נאום קהיר השני שאמור לשאת עוד השבוע.

5 אייטמים אחרונים של דני דיין
שנה מרואיינ/ת: דני דיין
 
04/06/2018,   אינטרנט ,  דניאל זירי: עשרות אלפי משתתפים בחגיגות 70 לישראל בניו יורק. הופעה של שירי מימון. דני דיין, קונסול ישראל בניו יורק.     הזמן תמלול
04/06/2018,   כאן 11 ,  דניאל זירי: חגיגות 70 שנה לישראל בניו יורק בהובלת שרת התרבות מירי רגב. דני דיין, קונסול ישראל בניו יורק. שירי מימון, זמרת ושחקנית. צילום: AVS, באדיבות משרד התרבות.    רכוש תמלול
04/06/2018,   חברת החדשות ,  נועה רון - כחול לבן בניו יורק - מסיבת ה-70 למדינה במנהטן. גם השרה מירי רגב היתה שם. בטיימס סקוור - מופע ענק לטובת ישראל. נינט ושירי מימון. דני דיין, קונסול ישראל בניו יורק. מירי רגב - כבשנו את הטיימס סקוור. יהודה גליק    רכוש תמלול
04/06/2018,   חברת החדשות ,  מסיבות שבעים לישראל בניו יורק עם הקונסול דני דיין , מירי רגב     הזמן תמלול
03/06/2018,   גלי ישראל ,  דני דיין: קונסול ישראל בניו יורק, חגיגות ה70 הגדולות במקום, דגלי ענק הונפו בטיימס סקוור.     הזמן תמלול