פרופ'' תומר לב - בי"ס למוזיקה באונ'' ת"א: כינוס על ילדים במצוקה. מוביל תכנית "סולמות" הדוגלת במוזיקה כשינוי חברתי" . חסות של קרן היסוד והפליהרמונית.
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רשת ב
תאריך:  16/05/2011
שעה:  11:48:00
תכנית:  הכל דיבורים
אורך:  04:34
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
ירון דקל: בוקר טוב לפרופ'' תומר לב מביה''ס למוסיקה באוני'' ת''א. אתה משתתף היום ביום עיון שעוסק בילדים בסיכון. מה לילדים בסיכון וביה''ס למוסיקה באוני'' ת''א.
פרופ'' תומר לב: אז ככה, מה שמחבר בינינו, היא תכנית חדשה שיצא הלדרך לפני מס'' חודשים בשם ''סולמות'', והכותרת המישנית שלה היא מוסיקה לשינוי חברתי ובאמצעותה גם אוני'' ת''א, גם התזמורת הפילהרמונית הישראלית וגם קרן היסוד, חברו בעצם יחד לתכנית שאמורה לתת לילדים בסיכון שנמצאים בבתי נוער, בפנימיות, שבהם הוציאו את הילדים בצו ביהמ''ש מבית ההורים, באמת המקומות..
ירון דקל: באלו גילאים?
פרופ'' תומר לב: אנחנו מדברים על מכיתות ב'' ועד כיתות ז'', בשלב זה. אנחנו מקוים שאנחנו גם נרחיב את הספקטרום. ובעצם אנחנו מנסים באמצעות המוסיקה להביא למקומות המאד-מאד עצובים האלה, לא רק שמחה לחיי הילדים, אלא בעצם לבנות להם גשר מחודש.
ירון דקל: דווקא המוסיקה הזו המסוימת ששמענו? או כל מוסיקה?
פרופ'' תומר לב: לא. מוסיקה בכלל. אני רוצה לומר, שמוסיקה היא מדיום לא מילולי. וכולנו מכירים את המשפט שאומר, שהצלילים מתחילים במקום שבו המלים נגמרות. ובאמת הרבה מאד ילדים בסיכון נמצאים עקב נסיבות החיים במצב שבו ערוצי התקשורת הוורבאליים סגורים עבורם. והמוסיקה נותנת להם בעצם הזדמנות שניה למצוא ערוצי תקשורת חלופיים עם העולם.
ירון דקל: קודם-כל, איך זהמתבצע? ולמה בחרת דווקא את המארש הזה של סוזה?
פרופ'' תומר לב: בוא נתחיל באיך זה מתבצע. בעצם תכנית ''סולמות'' מכניסה את המוסיקה לחיי הילדים בצורה מאד-מאד אינטנסיבית. הילדים מקבלים שיעור נגינה, הילדים, משלב מאד-מאד מוקדם, מתחילים לנגן בתזמורת קטנה, שנמצאת או בבית הנוער או בפנימיה, והילדים מקבלים מערך אימונים, שבו באמצעות מתנדבים והצוות החינוכי, הם יום-יום מנגנים ומתאמנים בכלים שנתנו להם.
ירון דקל: ומה זה עושה להם?
פרופ'' תומר לב: שמע, רוב הידים לא ראו צורת כלי מימיהם לפני-כן. וכאשר הם מתחילים לנגן, זה נותן להם ערכים כמו משמעת, התמדה, דיוק, חתירה לשלמות. וכשמתחילים לנגן גם עם החברים שלהם, בשלב מאד מוקדם, בדאנד של כלי הנשיפה, הם לומדים להקשיב, הם לומדים לשוחח, באמצעות המוסיקה, הם לומדים לכבד את האחר, הם לומדים לנגן קולות שונים, שזה בעצם סימולציה לפלורליזם, לשיתוף פעולה.
ירון דקל: אחרי כמה זמן רואים שינוי?
פרופ'' תומר לב: אז, תראה, הילדים, תוך חודשים ספורים - משהו כמו שלושה חודשים, כבר מתחילים לנגן עם צוותי הנגינה שלהם בתזמורות הקטנות, ומלווים אותם צוות שלם של עובדות סוציאליות וכו'', שכבר כעת מדווח על שינוי עצום! הילדים, שבד''כ אי-אפשר להושיב אותם אפילו בכיתה, לשבת ללמוד או לפעילות מסודרת, היות שהם באמת באים מרקעים מאד-מאד סבוכים, יושבים יחד במשך שעה, במשך שעה וחצי, מנגנים, מאזינים, משמעת, אחריות אישית, כל מיני ערכים שאח''כ, גם אם לא יהיו מוסיקאים, הם יקחו אותם הלאה לחיים. ואני חושב, ירון, שהדבר הכי חשוב, שזה נותן לילד תחושת ערך עצמי. נותן לו תחושה מחודשת, שבאמצעות המוסיקה, הוא יכול לבנות את עצמו.
ירון דקל: בכמה מקומות מנסים את התכנית הזו?
פרופ'' תומר לב: אז כרגע התכנית קיימת בשלושה מקומות. היא קיימת ביבנה, במגדל העמק ובפנימיה באזור פרדס חנה. אבל זהו רק הפיילוט. ואנחנו משנה הבאה, אנחנו כבר נגדיל את זה למס'' הרבה יותר גדול של מרכזים.
ירון דקל: אבל אותם מדריכים, גם הם צריכים מיומנות מוסיקלית.
פרופ'' תומר לב: המדריכים?
ירון דקל: כן.
פרופ'' תומר לב: המדריכים, הם אלה שנותנים את שיעור הנגינה ואת הנגינה בתזמורת. הם מוסיקאים או סטודנטים למוסיקה בשלב מאד מתקדם. והם נותנים גם הדרכה לצוות החינוכי ולמתנדבים, איך לסייע לילדים להתאמן. ובסופו של דבר, הרי נגינה בתזמורת היא סוג של מיקרוקוסמוס אנושי לחברה. אנחנו מאמינים שדרך הנגינה בתזמורות הללו, המעגלים של השינוי יעברו מהיחיד אל הקבוצה, אל הקהילה, הם יבואו את זה למשפחות שלהם אח''כ הביתה. המשפחות גם יקבלו ערך סביב הילד, סביב פעולותיו המוסיקליות, יהיה להם גאווה בילד, שאולי עד היום לא כ''כ הביא נחת אל המשפחה.
ירון דקל: אבל זה לא רק מוסיקה, נכון?
פרופ'' תומר לב: לא. המוסיקה כאן היא הטריגר למשהו הרבה יותר גדול.
ירון דקל: לא, הפעילות מול הילדים בסיכון, נמשכת גם ברבדים אחרים.
פרופ'' תומר לב: בוודאי. הילדים בסיכון נמצאים במסגרות שנותנות להם מארוחת צהריים והכנת שיעורים, וכלה בפעילויות מהסוג הזה שאנחנו מדברים עליהם, של נגינה, אימונים. יש להם גם ספורט. אנחנו בתחושה - לא רק בתחושה, אלא גם המחקרים מוכיחים את זה, הפעילויות הלא מילוליות הן פעילויות שיכולות לתת לילדים האלה באמת התחלה שניה והם יהיו טריגר שאח''כ גם יקרין על כל הדברים שכרגע תקועים בעולמם של הילדים האלה. חוץ מזה, שהם יביאו להם הרבה שמחה ועשיה משותפת ופעילות חברתית, שתחבר אותם יחד. וזה...
ירון דקל: שאלתי למה דווקא סוזה, המארש הזה.
פרופ'' תומר לב: המארש הזה נבחר על-ידי העורכת שלכם, בגלל שאמרתי לה, תביאי משהו שמח לכלי נשיפה. כי הבאנדס האלה שאנחנו הקמנו בפנימיות ובבתי הנוער, הם כרגע באנדים של כלי נשיפה. אנחנו מקוים להרחיב את זה אח''כ גם לכלי נשק ובעצם לכל הספקטרום.
ירון דקל: הבנתי. אז אולי ניפרד עם עוד קצת מהמארש. תודה רבה לך, פרופ'' תומר לב, מביה''ס למוסיקה באוני'' ת''א. על ילדים בסיכון ומוסיקה. השכלנו!