מתן חודורוב, רן ליבנה יו"ר אגודת הסטודנטים באונ'' ת"א ושרגא ברוש נשיא התאחדות התעשיינים - היום מתחיל החרם על תנובה. פטירתו של יולי עופר
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  ערוץ 10
תאריך:  12/09/2011
שעה:  07:10:00
תכנית:  אורלי וגיא
אורך:  15:46
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
גיא מירוז ; המוני אורחים מכובדים כאן באולפן, תציגי אותם אחד אחד.
אורלי וילנאי ; אעשה זאת בשמחה רבה. יושב לצידי מתן חודורוב.
מתן חודורוב; בוקר טוב.
אורלי וילנאי ; בוקר אור. לצידך יושב רן ליבנה שהוא יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטה תל אביב.
רן ליבנה; בוקר טוב.
אורלי וילנאי ; שרגא ברוש איתנו, נשיא התאחדות התעשיינים.
שרגא ברוש; בוקר טוב.
אורלי וילנאי ; ובקצה השני של השולחן, איציק שמולי, הלוא הוא יו"ר התאחדות הארצית של הסטודנטים בישראל.
איציק שמולי; בוקר טוב.
גיא מירוז ; אנחנו רוצים להתחיל ברשותכם עם סיפור החרם של שטראוס.
רן ליבנה ; תנובה!!
אורלי וילנאי ; מה יש לך אתה הסתבכת..
גיא מירוז ; תנובה. תנובה לחלוטין!!! עם החרם על תנובה. אולי נעשה חרם גם על שטראוס ונגמור עם זה.
שמתחיל היום.
רן ליבנה; כן.
גיא מירוז ; היום בערב זה מתחיל. בואו נשמע את גב'' זהבית כהן.
גב'' זהבית כהן;
אנחנו נ משיך עם המבצעים שלנו. אנחנו נמשיך לעשות מה שאנחנו יכולים בשביל הצרכנים שלנו. אנחנו שמענו אותם. אנחנו שומעים אותם. אנחנו עושים כל מה שביכולתינו. הפתרון חייב להיות מערכתי.
גיא מירוז ; הפתרון חייב להיות מערכתי.
אורלי וילנאי ; כן. אני אציג שוב את מי שאומרים את הדברים נורא ברורים. אתם תופסים פה טרף קל. זאת אומרת, יש מדינה ויש רגולטור. יש מישהו שאמור לפקח על כל זה.
רן ליבנה; אני מסכים איתך לחלוטין!! יש מדינה - יש ריגולטור. אנחנו לא מחרימים את שטראוס אלא את תנובה. תנובה היא מונופול בשוק החלב בישראל!!! מחזיקה יותר מ-50 אחוז משוק החלב
בישראל!! - שכל פעם שאנחנו אומרים את זה, אז מתקנים אותנו הפרשנים הכלכלנים ואומרים: מה פתאום? זה הרבה יותר מזה!! - בגבינות צהובות הם יותר משמונים אחוז!!! הם אחראים לחלק ניכר מעליות המחירים הפסיכיות בשנים אחרונות כי מישהו נותן להם!!
הקריאה שלנו היא למדינה לעשות ריגולציה... מדברים ביחד.. בדיוק כמו שעשו ריגולציה בשוק הסלולר - שיעשו ריגולציה גם בשוק המזון. אבל במדינת ישראל, בקיץ 2011 הציבור החליט שהוא לוקח אחריות לגורלו!! זה אומר שלרגולציה הזאת הציבור בישראל מחכה כבר הרבה מאד שנים. עד שכל הועדות יסיימו את עבודתן וימליצו. ועד שההמלצות יישומו בחקיקה. אם המנהיגים שלנו לא עושים את הצעד הזה - אז אנחנו נעשה את הרגולציה!!!!!!!!!!!
גיא מירוז ; אוקיי. יושב איתנו שרגא ברוש- נשיא התאחדות התעשיינים. אתה כותב, אתה כועס על הענין הזה. אתה אומר: לא זו הדרך. אבל תגיד , אם לא זו הדרך, ואחרי הצלחת סיפור הקוטג'' וסיפורים אחרים שראינו אותם לאחרונה, למה לא? איזה דרך מלבד הדרך הזו ??
שרגא ברוש ;זה בדיוק ההבדל. דבר ראשון, צריך להבין, שהמחאה הציבורית שפרצה פה לפני חודש וחצי, מחאה צודקת נכונה , אין כבר עוררין על זה שמעמד הביניים, כבר אני לא מדבר על המעמד החלש נשחק לחלוטין. בבדיקה שאנחנו עשינו - עד העשירון ה-9 גומרים את החודש במינוס. אין ספק!!
אני חושב שגם המדינה הזאת הבינה את זה לאחר הרבה מאד זמן. אני כבר צועק שנה על המיסים העקיפים - שנה, מאוגוסט שנה שעברה, שישה מיליארד שקל הוטלו מיסים עקיפים חדשים. בסוף זה מגיע לכל מקום - לארנונה, לחשמל, לקוטג, לאן שאתם רוצים. הציבור אמר את דברו, אבל צריך לומר - הממשלה החליטה לעשות מעשה. ואני לא נכנס אם הייתי עושה בצורה כזו, בצורה אחרת, אבל הממשלה הקימה ועדה. שמה בראשה את טרכטנברג, שמה שם אנשים טובים. מי שרצה הופיע בפני הועדה. הועדה אמורה בתוך שבוע או שבועיים להביא את ההמלצות שלה. להביא את ההמלצות שלה לשלטון, כלומר, לראש הממשלה, לשרים בועדה, לועדת הכלכלה, לכנסת, וזה בדיוק הדרך שהדברים מתנהלים.
עכשיו לקחת. כשאתה בא ואומר אני מוצא קוטג, לדוגמא קוטג, והמחיר גבוה - ובואו לא נקנה קוטג'' עד שיורידו את המחיר את הקוטג'' -סביר בעיני. לא שמעתם אותי. לקחת , בין לקחת ולבחור חברה , בחרו אותה.
גיא מירוז ; שיש לה כאמור מונופול!!!!!!!!!!
שרגא ברוש ; לא. בלי שום קשר. אמרו.. מדברים ביחד.. אולי זה יהיה אוסם, אולי זה יהיה תנובה ונחרים אותה.
אורלי וילנאי ; כן.
שרגא ברוש ; נוריד אותה על הברכיים. נבקש מאנשים שלנו לקנות מחברות אחרות, שגם הם יבינו את המסר.
אורלי וילנאי ; אבל שרגא, משהו קרה לציבור!!!!!!!!!!!
שרגא ברוש ;אורלי אני עונה לך, זה לא תנובה. אני לא באתי לפה בשביל תנובה. אני לא עובד בתנובה. אני לא מגן על תנובה. אני מגן על השיטה. לא יתכן להחרים חברה. תבינו, את רוצה את תנובה - תנובה זה ירקות, תנובה זה עופות, תנובה זה ביצים, תנובה זה חלב - מה זה תנובה? תנובה זה 8,500 עובדים. תנובה זה..
אורלי וילנאי ; שרגא, תנובה כמשל, רגע, תן לי בבקשה..
שרגא ברוש ; רק שניה ברשותך אורלי.
אורלי וילנאי ; כן.
שרגא ברוש ; לכן אני בהחלט בעד - א) טיפול במצב, ב) אני מצדיע להמונים במדינת ישראל שיצאו לרחוב, יצאו מאדישות והחליטו שצריך לעשות מעשה. בין זה לבין לנהוג בחוסר אחריות, להגיד: עד שהממשלה תתעורר. נעשה מעשה..
אורלי וילנאי ; זה לא סותר. זה במקביל!!
שרגא ברוש ; בעיני זה סותר.
אורלי וילנאי ; אני רוצה לשאול אותך שאלה בבקשה. אני לוקחת את תנובה כמשל. תנובה מבחינתי זה ''האוטו שלנו גדול וירוק''. תנובה זה ערכים שגדלנו עליהם שהפכו עם השנים לחלק מהקפיטליזם החזירי!!!!!!! למשכורות עתק שלוקחים שם בהנהגה!!!!!!! למשכורות רעב שמשלמים לחלק מהעובדים!!!!!!! וכל השיטה הזו היא בעייתית. אני תוהה אם תנובה תשנה את דרכה, ותוזיל את המחירים כהתחלה, היא תתפרק???????
שרגא ברוש ; אני רוצה להגיד לך מה אני חושב. תנובה יכולה לעשות הרבה דברים. היא יכולה למשל להחליט, שכתוצאה מהירידה בביקוש, היא סוגרת מחלבה ושולחת 1500 ..
אורלי וילנאי ; זו תהיה נקמה סתם!!!!
שרגא ברוש ; אמרתי לדוגמא. אני לא מנהל של תנובה ולא מחליט ..
גיא מירוז ; אבל אם תנובה מחליטה להוריד מחירים..
שרגא ברוש ; אני אענה לך..
גיא מירוז ; ביקשתי שלא יהיה עימות.
שרגא ברוש ; אני לא בדקתי אתמול בלילה את הרווחיות של תנובה כי היא לא חברה ציבורית. אבל כן בדקתי את הריווחיות של אוסם. אתם כנראה יודעים טוב כמוני, ומתן יאשר, הריווחיות בדרך כלל בענפים היא דומה. באוסם, שטראוס סליחה, הרווחיות בין 3-4 אחוז. באוסם - 8 אחוז!! זה הריווחיות של החברות האלה.
אורלי וילנאי ; כמה זה 4 אחוז ו-8 אחוז, על איזה סכומים אנחנו מדברים???
שרגא ברוש ; זה לא ענין של סכומים, זה ענין של אחוז במחזור. ש מגלגלים מיליארדים זה יכול להיות הרבה כסף, אבל גם יש סכנה שאם חס וחלילה נשחקים 3 אחוז, הם עוברים להפסד. צריכים להבין מה קורה.
גיא מירוז ; אוקיי. בשביל זה מתן חודורוב כאן.
מתן חודורוב; תראו, קודם כל לשאלת הלגיטימיות של חרם כן או לא, אין בעיני בכלל ספק!! אם אנחנו חיים בשוק חופשי שבו לתנובה יש פריבילגיה לקבוע במנותק מפיקוח מחירים את התעריף המדוייק של כל מוצר, גם לצרכנים יש זכות לבחור האם לרכוש אותו או לא!!! ואם יש זכות להתאחדות תעשיינים שמאגדת את התעשיינים ונלחמת עבורם על מחירי החשמל, ומחיר המים והוצאות אחרות שקשורות לתעשיה - שכר, חוקי עבודה וכו''. יש גם זכות להתאחדות צרכנים שתוכל במידת הצורך להחרים חברה עיסקית כזו או אחרת, במיוחד בסדר הגודל של תנובה!!!
עכשיו תראו, אני האחרון שאבוא להוריד מאחריות המדינה להוזלת סל המוצרים בישראל, הרי ברור שהמיסוי גבוה מיד. אבל לגלגל את כל האחריות לכיוון המעמ, כמו שעושה כאן שרגא ברוש, יש הבדל עצום, סליחה, שניה אחת.
המעמ חוזר בסופו של דבר, גם בהיותו מס רגרסיבי ולא צודק לקופת המדינה - לצרכנים לאזרחים עצמם!!! לעומת זאת, סכומי העתק שגובה תנובה לאחר שייקרה את סל המוצרים הבסיסי שלה בעשרות אחוזים לאורך השנים האחרונות - נשארים בקופתה!!!!!!!!!!!!
גיא מירוז ; גם בבדיקות שלך יכולה תנובה מחר בבוקר להוריד חלק מהמחירים שלה???
מתן חודורוב; זו בדיוק הבעיה, גיא, שאין לי מושג. מדוע? כי תנובה לא מחוייבת היום לפרסם - לא את שיעורי הרווחיות, לא את התוצאות הכספיות שלה, לא את פערי התיווך שלה, לא כמה היא מרוויחה על כל מוצר ומוצר. אין שקיפות מוחלטת!!
גיא מירוז ; רן, אתם בדקתם כמה לדעתכם תנובה יכולה מחר בבוקר להוריד את המחירים?
רן ליבנה; אני מאמין שתנובה יכולה להוריד בין 20-30 אחוז!!! על כל המקרר!!! - זו לא הדרישה שלנו, דרך אגב. כששרגא ברוש שואל אותי: למה תנובה?? - אז הנתונים שמתן אמר כאן הם חד משמעיים!!!!!! זה חלק מהדבר היפה שקורה כאן - גם תנובה, גם שרגא שלדעתי משמש כאן כאיזה שהוא עלה תאנה של תנובה לא מבינים שבמשחק הכלכלי במדינת ישראל . למשחק הכלכלי במדינת ישראל נכנס שחקן חדש!!!!!
גיא מירוז ; הציבור!!
רן ליבנה ; קוראים לו: ה א ז ר ח!!!!!!!!!!! האזרח לוקח אחריות לגורלו!!!!
את האזרח לא מעניין כרגע המבצעים שזהבית כהן יכולה להחליט עכשיו כל שלושה ימים, כי האזרח במדינת ישראל אחרי הקיץ הזה , שהוא הסתובב באוהלים , הלך לכיכרות..
גיא מירוז ; .. לא מפחיד אותך שתסגר החברה ופועלים ילכו הביתה??..
רן ליבנה; לא איכפת לו לשלם על חלב שני שקל יותר.
גיא מירוז ; אני שואל אותך, אתה לא חושש שתסגר מחלבה כתוצאה ..
אורלי וילנאי ;מיבוא.
רן ליבנה; הפער , הפער . א) אני באופן אישי אני מתנגד ליבוא. אני גם מתנגד להורדה של המחיר שבו תנובה קונה את החלב מהרפתנים. חבר''ה , תנובה בשלוש שנים אחרונות, גם שמחירי החלב שהם קנו מהרפתנים ירדו - המחירים שאנחנו קנינו בסופר ה מחירים שלהם עלו. בגלל זה גם אנחנו בחרנו את תנובה.
גיא מירוז ; אני שואל אם אתה מודאג, טיפה, באיזה מקום שחרם שלכם יוביל לפיטורי עובדים.
רן ליבנה; יש הבדל משמעותי בין סגירת מפעלים ופגיעה בזכויות עובדים לבין הדרישה שלנו להוריד את הרווח המטורף של תנובה!!!!!!!! תאמינו לי האמת היא שעוד פעם, זה סודות מסחריים.. מדברים ביחד..
אורלי וילנאי ; שניה.. רבותי..
רן ליבנה; אני רק אסיים, תאמינו לי שבמידה ותסגר מחלבה, או יפגעו בזכויות עובדים אני אהיה הראשון שאלך עם שרגא..
שרגא ברוש ; רבותי, אני רוצה להגיד לכם, בואו לא נתחלק באחריות ועם כל הכבוד ליו"ר אגודת הסטודנטים של תל אביב, הוא לא מתעסק בזכויות עובדים. שינינו את סדרי בראשית.
גיא מירוז ; מה אפשר לעשות? מחר בבוקר.
שרגא ברוש ; אני לא יודע. באמת שאני לא יודע. ואני מניח שיש לי את אותה כמות אינפורמציה שיש לאגודת הסטודנטים. איך אפשר לדעת כמה מרוויח תנובה - אנחנו פשוט לא יודעים.
מתן חודורוב; בעיה.
רן ליבנה; אפשר לבקש שיפרסמו..
שרגא ברוש ; לכן זה בדיוק מה שאני אומר, יש ריגולטור. יכול להיות שיש חברות בסדר גודל מסויים, גם אם הם פרטיות צריכות לפרסם אפשרות א''. אבל זה בדיוק הסיבה שעובדת ועדה. אני אגב, במיסים עקיפים לא מדבר על מעמ. אני מדבר על בלו על הסולר, על הפחם, על המזוט, על מחירי החשמל, על מחירי המים, על הארנונה - כל אלה תשומות ביצור. כל אלה בסוף מגיעות לקוטג''. הרי זה לא יתכן שמחיר החשמל עולה, ה מים, הארנונה, המשאית שמובילה את מוצרי החשמל, אתם חושבים שזה איכשהו מתנתק מהקוטג - זה לא מתנתק, מכלום!
ולכן באיזה מקום, בואו נבין, אם המדינה לא היתה פועלת, מישהו היה בא ואומר: אוקיי. המדינה לא פועלת - אני פועל במקומם. התכבדו, ישבו בסבלנות, זה עוד שבוע וחצי. טרכטנברג אדם, תאמינו לי רציני ל פחות כמו שרגא ברוש. כשאני משווה בין אחריות מצד אחד, לבין סמכות מצד שני - אני אומר, רבותי, האחריות והסמכות בממשלה. תמתינו. אם הפעולות לא ימצאו חן בעיניכם. אם תחשבו שלא תיפלו.. מדברים ביחד.. היה טוב שישים שנה - יהיה טוב עוד שבוע וחצי.
רן ליבנה; איך מישהו מסוגל להסתכל לי בעיניים אחרי החמש שנים אחרונות שבהם ממשלת ישראל לא התערבה בדבר הזה, אפילו יותר מזה!!!! אתה יכול לומר לי - אל תדאג, יש ועדה. הועדה תחקור. ראש הממשלה יאמץ את כל מסקנות הועדה.
שרגא ברוש ; לא אמרתי את זה.
רן ליבנה; זה קורה כאן בישראל. זה קורה כאן תמיד!!!
שרגא ברוש ; לא אמרתי את זה. לא אמרתי שראש הממשלה. אני חושב שאתם בתקשורת שמעתם אותי לא מעט מתבטא נגד ראש הממשלה, נגד שר האוצר. אני לא צריך הטפה בענין הזה. אני רק אומר דבר אחד - משהחליט השלטון, ואנחנו מדינה מסודרת.
אורלי וילנאי ; בואו נחכה.
שרגא ברוש ; שבחרנו שלטון כדי לנהל את המדינה. מישהו העיר אותו מתרדמתו!!! הוא לא עשה את זה בשנים אחרונות!!! הוא עושה את זה היום - תנו לו. אנחנו עם כל הכבוד לא..
אורלי וילנאי ; שרגא, אתה יכול לצאת עכשיו בקריאה לחברות הגדולות במשק לפרסם את הרווחים שלהם?
שרגא ברוש ;אני רוצה לומר ל, רובם הן חברות ציבוריות. לא. רובם..
גיא מירוז ; האם אתה יכול לבקש מתנובה..
שרגא ברוש ; אני לא מתווכח .. מדברים ביחד..
אורלי וילנאי ; האם אתה יכול לבקש מתנובה שתפרסם??
שרגא ברוש ;אני יכול לבקש, אבל אתם מבינים שזה בסופו של דבר החלטה שלהם. החלטה של בעלי החברה.
מתן חודורוב ; מאה אחוז. אולי חרם הצרכנים שיוטל החל מהערב יזרז את ההחלטה הזו לכיוון הנכון!! עכשיו, תראו, השאלה המעניינת יותר בעיני לאחר שעסקנו בסוגיה העקרונית כן להחרים,או לא להחרים, היא האם המהלך הזה עומד לעבוד?
וכאן אני הרבה פחות אופטימי מאשר רן שיושב לידי. כי להחרים חברה שלמה זה לא כמו להחרים מוצר אחד. יש שווקים, כפי שציין רן, כמו גבינה צהובה וחמאה למשל, שנשלטים בסדרי גודל של 70-80 אחוזים על ידי תנובה.
גיא מירוז ; כן, רק תנובה.
מתן חודורוב ; כן, אז מה, האם עם ישראל לא יקנה אותם כמכלול. קשה לי מאד להאמין.
גיא מירוז ; לא מעט רופאי לב ישמחו אם אנשים יאכלו פחות גבינה צהובה וחמאה.
מתן חודורוב; יש גם שאלה - האם זה כדאי, כי בסופו של דבר כל שקל שיגרע מקופתה של תנובה הרי יכנס בדרך זו או אחרת למתחרות שלה שטראוס וטרה.
גיא מירוז ; ברור.
מתן חודורוב; אז מה? הן יותר טובות???!! הן צדיקות הדור??!! אבל יש מידה מסויימת של צדק בהיטפלות לתנובה דווקא, כי היא הוכיחה את עצמה לאורך השנים כחברה שקובעת את מחירי השוק. בגלל השליטה המשמעותית שלה בשוק החלב - 53 אחוזים, תראו מה קרה כשתנובה החליטה להוריד את הקוטג'' לחמישה שקלים ו-90 אג'' - כל המחלבות בבת אחת התיישרו לפיה. אבל תנובה לא תעשה את החיים קלים לסטודנטים. היא כבר מודיעה על שורה של מבצעים שנועדו לפתות את הצרכן לשבור את חרם הצרכנים הזה. לא לאפשר את ההתאגדות שמבחינה היא מהלך מאד מסוכן. בכל אופן, להפוך את קנית מוצרי החלב למשתלמת יותר, בעיקר על ידי הגדלת..
גיא מירוז ; אנחנו צריכים להפסיק. משפט אחד.
שרגא ברוש ; היות ואני אתמול בלילה טרחתי ובדקתי את המאזן של שטראוס, לפחות היא בין שלושת יצרניות החלב היחידה שהיא ציבורית. ראיתי שהרווח של שטראוס הוא בין 4 אחוז בשנה שעברה ל-3 אחוז השנה. אני מניח, כפי שאומר מתן,ש בסופו של דבר יש מי שקובע את המחירים בשוק. באמת תנובה בענין הזה מובילה. כך כשאני רואה שזה הרווח של שטראוס, אני לא חושב, ותרשו לי להמר, ששטראוס - שטראוס בין שלושה לארבעה אחוז, תרשו לי להמר שאני לא חושב שבאחוזים המצב בטרה או בתנובה שונה בהרבה.
אורלי וילנאי ; אנחנו רוצים לדעת!!! לכן אנחנו רוצים שיפרסמו את זה. אז הדיון יהיה..
גיא מירוז ; משפט קצר.
רן ליבנה; יש כאן שני צדדים - 1) אומר תמתינו לממשלה - השני אומר - תנקטו עמדה. אנחנו מנסיון העבר שלנו הוכיח שברגע שתנובה יוזילו מחירים - גם טרה וגם שטראוס יתיישרו לפיהם.
אורלי וילנאי ; ..מדברים ביחד.. שהסטודנטים לא נלחמים דווקא על מה שאתה רצית שהם ילחמו על מה שיקר להם על הזכויות שלהם אלא למען כולם.
שרגא ברוש; בואו נבין שיש גם אחריות במלחמה הזאת. בחמשת הענקים של המזון יש 30 אלף עובדים. צריך להבין את זה.


גיא מירוז ; אוקיי. מתן משפט אחד למותו של יולי עופר.
מתן חודורוב; כן, יולי עופר הולך הלילה לעולמו בגיל 87 בביתו. בכלל בחודשים האחרונים נראה חלש מאד. הסתייע בכיסא גלגלים. ההופעה הפומבית האחרונה שלו היתה בהלוויה של אחיו, סמי עופר שנערכה לפני משהו כמו שלושה חודשים. בחודש יוני אחרון. ויולי עופר, מבחינה עיסקית לפחות שלט בעיקר בעסקי הנד"לן של המשפחה. חברת ''ישרון'' שמחזיקה 18 קניונים בצפון, בדרום ובמרכז. שלט ביחד עם עוזי ורטהיים בבנק המזרחי. היה לאחד מאנשי העסקים החשובים, נאמר כך במשק. ובמשפחה הזאת צריך לומר, גם ביום כזה דווקא לא מעט ב יקורת על שקשוקות, ועל יחסי הון שלטון, על ניצול עובדים!!!!!!!!!!
גיא מירוז ;מי יורש את כל האימפריה הזאת?
מתן חודורוב; הבנים של שני האחים. במקרה של יולי עופר - מדובר על בתו ליאורה עופר, על דורון עופר, בנו. ונדמה לי שנכדו הבכור, אורי אנג''ל מנהל היום את עסקי הספנות של הקבוצה. כך שבסך הכל העסקים כבר נמצאים בידיו של דור ההמשך - נאמר רק שההלוויה תערך מחר בשעה חמש בערב במושב בני ציון.
אורלי וילנאי ; .. מדברים ביחד.. כן כן, הבן של..
גיא מירוז ; תודה מתן.
אורלי וילנאי ; אתה אומר - העסקים עצמם לא יעברו איזה טלטלה.
מתן חודורוב; לא. לא. העסקים לא צריכים לעבור מטאמורפוזה, אבל דור המייסדים אפשר לומר של המשפחה הזו, כולו עובר מן העולם בתוך 3 חודשים. אנשים שיש להם בודאי זכויות בהקמת המשק הישראלי - על היתרונות - ועל החסרונות שלו - מצד אחד, משק חזק, משק עשיר שמשקף במידה רבה את דמותם. מצד שני, משק ריכוזי, משק שנמתחה עליו לא מעט ביקורת בעבר. וצריך להזכיר את הדברים האלה גם היום!!
אורלי וילנאי ; הנה אמרנו.
גיא מירוז ; תודה.