כרמית ראובן: הכנסת תציין היום את יום הפג. ד"ר שמואל צנגן - ברזילי. דוד חרבי - אב לפגה המאשים משרד הבריאות.
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רשת ב
תאריך:  08/11/2011
שעה:  07:49:55
תכנית:  הבוקר הזה
אורך:  02:28
מרואיינים:  כרמית ראובן
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
אריה גולן : היום יצויין בכנסת יום הפג בדיונים בוועדות העבודה, הרווחה והבריאות, ביקורת המדינה ופניות הציבור. אחר הצהרים תדון המליאה בהצעות חוק שונות בעניין הזה. הנה כתבתנו לענייני בריאות, כרמית ראובן.
כרמית ראובן : זה קורה דווקא בגלל הקדמה. החברה המודרנית עסוקה בהתקדמות מהירה, בשביל להתקדם המזון מהיר ותעשייתי, הזיהום מוגבר במים באוויר ביבשה, אנחנו מוקפים קרינה, ישנים פחות. כל אלה גורמים למין האנושי להיות פורה פחות. בעיות בפוריות הורידו את ההפריות המלאכותיות ואלה ייצרו ילודה מוגברת של פגים. מי שהיו פעם נדירים הופכים לחלק ניכר מאוכלוסיית הילודים. הבעיה היא שהכל התקדם פרט ליכולת של מערכת הבריאות לקלוט כל כך הרבה פגים. ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת תדון היום באבסורד הבא, פגים הם ילודים התלויים בין חיים למוות, הם זקוקים למעקב רפואי מתאים עשרים וארבע שעות ביממה, בישראל פשוט מעבירים את הפגים הגדולים יותר למחלקות רגילות, בלי כוח אדם מתאים, בלי טיפול מתאים. הכל נובע בראש וראשונה מהמחסור בכוח אדם ובציוד. דוקטור שמואל צנגה, מהאיגוד הישראלי לרפואת ילודים ומנהל מחלקת הפגים בבית החולים ברזילי באשקלון.
דוקטור שמואל צנגה : העומס והצפיפות בפגיות זה מקור לתמותה לתחלואה ועלייה בשכיחות של זיהומים נרכשים, בירידה בזמינות הצוות הרפואי לפגים ולילודים. מה שקורה זה שהכסף מהביטוח הלאומי מגיע למרכזים הרפואיים, אך הוא לא מגיע לטובת פיתוח הפגיות, כך שבפועל מספר המיטות, רופאים, אחיות וציוד רפואי, לא השתפר משמעותית, למרות העובדה שהמרכזים הרפואיים מקבלים את הסכום.
כרמית ראובן : אבל הבעיות לא נגמרות ביציאה מבית החולים, כפי שמתאר דוד חרבי, ממושב אליכין, שבתו נולדה במשקל שבע מאות וארבעים גרם.
דוד חרבי : הבעיה שאחרי הפגיה אנחנו חסרי אונים, אין לנו לא אבא ולא אימא. הילדה שלנו היא לא הייתה אוכלת וקבענו לה תור להפרעת אכילה, וקבעו לנו תור מיידי זה לעוד חמישה חודשים. זאת אומרת שהילדה מבחינת משרד הבריאות שהילדה לא תאכל חמישה חודשים. אנחנו הפעלנו קשרים באופן אישי והגענו לבית חולים בחיפה ושמה קיבלנו את הטיפול.
כרמית ראובן : הועדה לפניות הציבור תדון בתלונותיהם של הורים, כמו דוד, ובועדה לביקורת המדינה ינסו להבין מדוע כשכבר מתקבלות ההחלטות ומוקצבים התקציבים הם משום מה לא מגיעים ליעדם.

5 אייטמים אחרונים של כרמית ראובן
שנה מרואיינ/ת: כרמית ראובן
 
25/05/2014,   גלי צה"ל ,  כרמית ראובן: הסתיימה השביתה בנמל אשדוד    רכוש תמלול
25/05/2014,   גלי צה"ל ,  כרמית ראובן: האפיפיור פרנציסקוס נחת בישראל והתקבל בטקס רישמי בנתב"ג; בשעה זו נמצא האפיפיור בדרכו למפגש עם נציגי העדות הנוצריות בכנסיית הקבר. יותם ברגר: עידכון על הכבישים הסגורים בירושלים לרגל הביקור    רכוש תמלול
25/05/2014,   גלי צה"ל ,  כרמית ראובן: בג"ץ פסק היום, כי החל מהשנה הבאה תבוטל אבטחת ההכנסה ללומדי הכוללים. ח"כ משה גפני (יהדות התורה)    רכוש תמלול
25/05/2014,   גלי צה"ל ,  כרמית ראובן: האפיפיור פרנציסקוס נחת בישראל והתקבל בטקס רישמי בנתב"ג. שמעון פרס, נשיא המדינה; בשעה זו משתתף האפיפיור בטקס בהר הצופים, בהשתתפות ילדי 3 הדתות. יותם ברגר: עידכון על הכבישים הסגורים בירושלים לרגל הביקור    רכוש תמלול
04/05/2014,   גלי צה"ל ,  כרמית ראובן: פעוט נשכח למוות ברכב ביישוב בית חגי. זקי יהב, פראמדיק מד"א    רכוש תמלול