משה דלל- אב לפג, יו"ר עמותת "להב" למען הפגים בישראל. האם מסוכן היום ללדת פג במדינת ישראל? פרסום של האיגוד הישראלי לרפואת הילוד בנושא לפיו חלה עליה מדאיגה בתמותת פגים בישראל.
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רדיו צפון
תאריך:  08/11/2011
שעה:  09:16:18
תכנית:  המקומון
אורך:  07:57
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
קרן אקרמן : האם מסוכן כיום ללדת פג במדינת ישראל. האמת העגומה היא שכנראה שכן והמצב רק מחריף. באפריל השנה פרסם האיגוד הישראלי לרפואת היילוד דוח מדאיג, לפיו חלה עליה של 21% ב- 2009 בתמותת פגים בישראל לעומת השנה הקודמת. עוד הרבה הרבה תנאים שהם אמורים לקבל הם לא מקבלים. בוקר טוב למשה דלל, אב לפג, יו"ר עמותת להב למען הפגים בישראל.
משה דלל : קרן בוקר טוב לך.
קרן אקרמן : מה זה אומר כיום להיות אבל לפג.
משה דלל : אני אתחיל בשתי מילים, מה זה ומי אלה האנשים הנפלאים של עמותת להב. עמותת להב היא עמותה של הורים לפגים שהוקמה עבור הורים לפגים. ואנחנו מדברים על אוכלוסיה של 10% מכלל הלידות בישראל. זה אומר 16 אלף פגים חדשים בשנה.
קרן אקרמן : 10% מכלל הלידות הם פגים.
משה דלל : 10% מכלל 160 אלף הלידות בישראל בשנה הם לידות פג.
קרן אקרמן : מה זה אומר פג.
משה דלל : פג מוגדר לפי פרמטרים גם של שבוע הלידה וגם פרמטרים של משקל. באופן מאוד מאוד סכמתי כל תינוק שנולד עד השבוע ה- 37 להריון מוגדר כפג. יש גם כל מיני קריטריונים של משקלים עד קילו וחצי ומתחת לקילו וחצי, ויש גם הפרדות בתוך הפגים. אבל עקרונית כל תינוק שנולד עד שבוע 37 מוגדר כפג. עכשיו לסיים רק את ההצגה שלנו, עמותת להב למעשה מצאה את עצמה אחת זועקת את זעקת ההורים לפגים, משמשת מן הסתם גם כפה לפגים הזאטוטים שלא מסוגלים להשמיע את קולם. ונרצה או לא נרצה אנחנו גם משמיעים את זעקתם של הצוותים הרפואיים שבחזית העשייה.
קרן אקרמן : המחוקק הישראלי דווקא לא מתעלם מבעיית הפגיות בישראל, למשל ב- 95 הוחלט להעניק תשלום גבוה במיוחד לביה"ח עבור כל פג, שכמובן עלות הטיפול בו גבוהה מטיפול בתינוק רגיל. ובחישוב מהיר של מכפלת הסכום במספר הפגים שמעביר הביטוח הלאומי במסגרת התעריף, הוא מעביר 425 מיליון שקל לבתי החולים עבור טיפול בפגים כל שנה.
משה דלל : קרן עשית שיעורי בית ונגעת בנקודה אולי הקריטית המרגיזה, וברגע שמסיים להתרגז אולי המעליבה ביותר לנו כהורים לפגים. וזה גם מתקשר לשאלה שלך, מה זה להיות הורה לפג ולהיות הורה לפג בשנת 2011. אני ברשותך גוזל חמש שניות ואני אומר שאנחנו היום ה- 8.11 מציינים את היום הפג הבינלאומי, הוא מצוין בכנסת ישראל ואני מדבר איתך מהכנסת, דיונים במספר וועדות ובמליאה. ולקראת שיעורי הבית שעשיתי ליום המאוד חשוב הזה, את יודעת מה עברתי על חומרים על דוחות המבקר משנים קודמות, על פרוטוקולים של ישיבות וועדה בכנסת, שום דבר לא נעשה. אז להגיד שהמחוקק עשה, הוא עשה בנקודה אחת שאותה הזכרת. המחוקק חוקק הביטוח הלאומי מעביר כ- 150 אלף שקלים לביה"ח עבור לידת פג, שוב כ- 150 אלף שקלים עבור לידת פג. אלא שהכספים האלה אף על פי שהם צבועים הם משולמים בגין לידת פג הם לא מגיעים לפגיות. מגיעים לשולחנו לכיסו לאגרופו הקפוץ של מנהל ביה"ח שעושה בהם מה שהוא רוצה.
קרן אקרמן : אוקיי. עכשיו יחסית למדינות העולם איך אנחנו בטיפול בפגים, איך אנחנו בבריאות של הפגים.
משה דלל : תראי זה יום מאוד מיוחד ואנחנו יש לנו זכות לנהל את השיחה הזאתי שוב אני אומר ביום שהוא יום הפג הבינלאומי, אבל לצערי הוא יום מאוד מאוד עצוב גם בהסתכלות לאותן מדינות שאנחנו רוצים להשתוות אליהם, מדינות ה- OECD ומדינות מערביות מתוקנות. אחוז התמותה של הפגים אצלנו, אחוז הזיהומים בפגייה, התקנים אחות פר מספר פגים. אני לא רוצה לדבר על הרופאים, ואנחנו נקדיש לזה מספר שניות ברשותך, על זה אין בכלל כוח אדם נאונטולוגי בפגיות, והמצב רק מחמיר. אנחנו לא יכולים להשוות את עצמנו לאותן מדינות שאנחנו מתהדרים, אנחנו אחורה ולמטה במדדים מולן, והמדדים האלה הם אולי סכמתיים, הם אולי הם נשמעים מספרים ומתמטיקה, אבל בסוף היום מדובר בחיי הפגים.
קרן אקרמן : איזה בי"ח נודע כגרוע ביותר ללדת בו פג.
משה דלל : תראי אנחנו נעבור אני ואת ברשותך על הרשימה המאוד מדאיגה המאוד מכאיבה, ואולי גם נעשה איזשהו שירות למאזינים שלנו. בי"ח איכילוב הפגייה בתפוסה מלאה, כלומר אם את יולדת שמתכננת ללדת באיכילוב, ואת יולדת בסיכון גבוה עם היתכנות ללידת פג, אל תבני על איכילוב אין להם מקום בשבילך.
קרן אקרמן : מה לגבי הפריפריה, אתה יכול לתת לנו.
משה דלל : וודאי וודאי. אני ממשיך איתך עוד פעם בריצה כי זה חוצה מגזרים וחוצה אזורים גיאוגרפים. ברזילי באשקלון תפוסה מלאה. לניאדו בנתניה תפוסה מלאה. מאיר בכפ"ס תפוסה מלאה.
קרן אקרמן : מה לגבי נהריה.
משה דלל : נהריה עדיין אין לנו דיווח, אבל מן הסתם כל אלה שלא נמצא להם, כל אותן יולדות שלא נמצא להם מקום באותם בתי חולים ולא סיימנו את הרשימה, שהפגיות או מחלקות ... מלאות, מופנות מן הסתם, את קוראת לזה פריפריה בשבילי ישראל היא קטנה והיא אחת מבחינת הפגים, אבל כן מופנות לנהריה ומופנות לסורוקה ומופנות להלל יפה. אבל שוב אנחנו מדברים על מספרים אדירים, 16 אלף פגים בשנה זה אומר כ- 1300 פגים בחודש.
קרן אקרמן : בוא תשמע יחד איתנו את תגובת משרד הבריאות.
משה דלל : קודם כל סליחה קרן, זה שהצלחתם את תגובת משרד הבריאות זה כבר הישג שלכם על מתחרים. כי עד עכשיו הם נמנעו כי ובצדק לא היה להם מה להגיד. אני מקשיב.
קרן אקרמן : ... לאחרונה תקנון הפגיות בהקשר של כמות רופאים ואחיות. ואני מקצרת. משרד הבריאות מתכנן לדרוש מכל בי"ח לעמוד בדרישות התקנים ולהקדיש את כלל המשאבים לאשפוז הפג. תביעה מלאה וייחודית של התמורה היא מעוכבת לביצוע, מכיוון שההוצאות מחולקות על פני מחלקות רבות העוסקות בטיפול בפג, כמו חדר לידה, יילודים, פגים, מיון, יולדות וכדומה. עם זאת המשרד יבדוק גם אפשרות לטפל בנושא הזה.
משה דלל : קרן ברשותך להוסיף. אני מבין שאנחנו מגיעים לקצה גבול הזמן של השיחה שלנו.
קרן אקרמן : נכון.
משה דלל : שוב אני אומר לך, מוטב שהתגובה הזאתי לא היתה בכלל נשלחת אליכם, אבל מרגע היא נשלחה אז שוב מדברים איתנו על תקינה, מדברים איתנו על מספרים שלא ממומשים בשטח. ושוב עם הקטנים האלה עם הזאטוטים שלנו אין כאן שוליים, כל זיהום הפגייה המשמעות המיידית שלו ולא צריך להיות פה נביא, וזאתי כרוניקה שהיא ידועה וכתובה, ולצערי אנחנו ניפגש כאן בעתיד הלא הרחוק לשיחה, שבה אנחנו נדבר על תמותה של פגים כפועל יוצא וישיר של המצב. ושוב אני אומר לך, אנחנו לא מסתכלים בעמותת להב רק על החצי הריק של הכוס, יש לנו מדינה מופלאה, מדינה שיודעת להשיב את בניה השבויים, מדינה שנמצאת בחזית הטכנולוגית, ואחרי כל זה אנחנו לא יודעים לדאוג לפרחים הכי עדינים שצומחים ונובטים אצלנו כאן בתוך הבית.
קרן אקרמן : משה דלל תודה רבה לך על הדברים האלה.
משה דלל : קרן המון תודה.
קרן אקרמן : הרבה בריאות.