איתם לחובר - "מדעני וממציאי העתיד" של אונ'' ת"א ע"ש דב לאוטמן מקדמת בני נוער לדור העתיד של המדענים הצעירים בעידוד הנשיא שמעון פרס אור - בית יצחק . מנהלת פרויקטים ביחידה לנוער שוחר מדע ד"ר אביב סגל
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רשת ב
תאריך:  10/12/2011
שעה:  10:15:25
תכנית:  יומן השבוע
אורך:  04:24
מרואיינים:  איתם לחובר
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
ענת דוידוב : אז מי מפחד ממדעים? אוניברסיטת תל אביב בחרה בהגדרה הון אנושי לקבוצה של בני נוער כדור העתיד של מדענים או ממציאים צעירים שמגיעים לאוניברסיטה מכל מיני מקומות בארץ. היוזמה והעידוד של נשיא המדינה שמעון פרס. כתבנו איתם לחובר פגש אותם השבוע.
איתם לחובר : בשעה שחבריהם ללימודים בחטיבות הבינתיים ובבתי הספר התיכוניים מרכזים את מלוא מרצם בסוגיות היום יומיות של בית הספר, משתתפי התוכנית מדעני וממציאי העתיד של אוניברסיטת תל אביב לנוער מתמודדים עם אתגרים נאמר שונים לגמרי.
אור : אני אור, אני בן שש עשרה מהכפר בית יצחק, בכתה י"ב. אני למדתי במסגרת התוכנית בהתחלה פיזיקה, את הרקע של פיזיקה גם שיהיה כלים של הפשטה לכל יתר המדעים ובשנתיים האחרונות למדתי קורסים עם יתר הסטודנטים בגנטיקה ובמדעי המחשב.
איתם לחובר : יתר הסטודנטים, כלומר סטודנטים מן המניין כאן באוניברסיטה.
אור : כן. יחד עם סטודנטים מן המניין באוניברסיטה.
איתם לחובר : נכנסת אליהם לכתה, ואיך הגיבו?
אור : לשמחתי יצא לי סביבה מאד תומכת, ולהפך,יש אנשים בקורסים שהם נעזרים בי. זה נחמד שם שיתוף הפעולה עם הסטודנטים שמבוגרים ממני בלא מעט שנים.
איתם לחובר : אור, הוא בוגר המחזור הראשון של התוכנית המיוחדת הפועלת זה שלוש שנים שיזם בזמנו נשיא המדינה שמעון פרס כדי לאתר ולפתח ממציאים וחוקרים פוטנציאלים. בתוך כך, לדבריה של מנהלת פרויקטים ביחידה לנוער שוחר מדע באוניברסיטת תל-אביב דוקטור אביב סגל, גם להשאירם בארץ ולמנוע בריחת מוחות נוספים.
דוקטור אביב סגל : המטרה היא כבר מגיל מאד צעיר לשלב אותם לא רק בקורסים אלא במעבדות מחקר ואולי גם אפילו בתעשייה ושהם יהיו המדענים של העתיד. אני חושבת שזה קשור אולי בגיל שאתה לוקח תלמידים כבר מגיל צעיר ופותח בפניהם אוניברסיטה, אז המקום נהיה הרבה יותר מוכר והקשר הוא הרבה יותר חזק, גם אנחנו בתקווה שיהיה להם כבר קשר מגיל צעיר עם מעבדות מחקר, עם התעשיה, ואז הם כבר מגיל צעיר משתלבים, ככה שכשמגיעים לגיל שבו אנשים רק מתחילים הם כבר הרבה יותר מבוססים, מחוברים, יש להם קשר הרבה יותר חזק למקום, לאנשים וככה הם ישארו.
איתם לחובר : כמאתיים וחמישים תלמידות ותלמידים מרחבי הארץ הגיעו למיונים לקראת שנה ג'' של התוכנית בשביל שהם יתקבלו, בהם דנה צייטלין, כתה ט'' מרחובות.
דנה צייטלין : פה אני במסלול של כימיהה ופחות או יותר לומדים כימיה ומתמטיקה.
איתם לחובר : מה את רוצה לעשות כשתהיי גדולה?
דנה צייטלין : תחום הרפואה.
איתם לחובר : הפעילות באוניברסיטה היא אחרי יום הלימודים בבית הספר והתלמידים האלה כבר צוברים נקודות זכות אקדמיות. מדעים מדויקים מלהיבים את אור, דנה יתר המשתתפים שלדבריהם אפשר לחבב את התחום בעל התדמית המורכבת גם על כלל התלמידים.
אור : לשמחתי בסביבה שאני שהייתי כן מאד טיפחו את מקצועות המדעים. אני חושב שיש מקומות שבהם זה חסר, ויש תלמידים שרק אומרים להם מדעים, פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, מדעי המחשב, זה מרתיע אותם והם בכלל לא מנסים לראות על מה יותר מדובר. אז יש קצת את הבעיה של התדמית של זה, שאם היא תשופר אולי זה יעניין הרבה יותר תלמידים והם יכנסו לתחום.
דנה צייטלין : זה מקצועות שבאמת יותר מסובכים. הם לא קלים להבנה, וילדים בגיל צעיר יותר הם צריכים להבין את מה שיש וזה קשה להם להעביר מחשבה מעבר וזה מרתיע אותם.
איתם לחובר : התלמידים האלה למעשה מתאימים להגדרה השגורה בפיהם של כלכלנים, תעשיינים ופוליטיקאים בישראל, הון אנושי. התוכנית הזאת כאמור במסגרת היחידה לנוער שוחר מדע הקרויה על שם התעשיין דב לאוטמן, כך לדבריה של דוקטור אביב סגל, למעשה משתלבת עם הצורך הלאומי לזינוק מדעי וטכנולוגי בישראל.
דוקטור אביב סגל : הם רוצים לדעת עוד. כל הזמן יש להם את הסקרנות הזאת של ללמוד עוד, לנסות להבין והם מחפשים מקומות שיתנו להם באמת מענה ושעוד תלמידים כמוהם מתעניינים בנושאים האלה. זה תלמידים שאם אתה מסתכל על אזור מסוים אז יש אחד או שניים באזור מסוים ואז כשמגיעים לכאן הם פתאום מכירים עוד תלמידים שדומים להם מאד ונוצרים פה גם קשרים חברתיים.
איתם לחובר : נציין כי גם מוסדות אקדמים נוספים אימצו את התוכנית. באוניברסיטת תל אביב לנוער מכל מקום ממשיך כעת אור בפרויקט שלו, חקר חיידקים מגנטים, תופעה שמסקרנת אותו עד מאד. התקווה שם ואולי בכלל היא שעוד תלמידים ידבקו בחיידק של מדעים מדויקים.
5 אייטמים אחרונים של איתם לחובר
שנה מרואיינ/ת: איתם לחובר
 
28/02/2017,   טלויזיה ישראלית ערוץ 1 ,  איתם לחובר: על רקע פרסום דוח מבקר המדינה על מבצע "צוק איתן"- הפגנה של ארגון "נשים עושות שלום" מול משרד הביטחון בקריה. המפגינים: "לקדם הסכם מדיני, להימנע מסבב לחימה נוסף".    הזמן תמלול
16/02/2017,   טלויזיה ישראלית ערוץ 1 ,  גילה גמליאל: השרה לשוויון חברתי, זהרה כהן: מנהלת יחידת סגולה בבי"ח תל השומר, איתם לחובר - הערב הובאו למנוחות בתיה וטוביה מרגלית, שנהרגו בתאונת דרכים סמוך למצפה רמון.     רכוש תמלול
15/02/2017,   טלויזיה ישראלית ערוץ 1 ,  איתם לחובר: טיסת אייר קנדה לישראל נאלצה לנחות הבוקר בלונדון בגלל נוסעת שהחלה להתפרע. הנוסעים האחרים השתלטו עליה והיא נקלחה לחקירה בלונדון. ג'וזף, ג'ף, פסקל, נוסע - היו בטיסה לישראל שבה התפרעה נוסעת.    הזמן תמלול
13/02/2017,   טלויזיה ישראלית ערוץ 1 ,  איתם לחובר : תאונת מנוף בבת ים ; ארבעה נפצעו כאשר מנוף קרס באתר בנייה באזור מגורים צפוף. שני מנהלים באתר עוכבו לחקירה , כל זאת בצל זעקת המנופאים על תנאי עבודתם. אפי בר, יובל לוי, סיגל בר צבי, ראובן בן שמעון    רכוש תמלול
13/02/2017,   טלויזיה ישראלית ערוץ 1 ,  איתם לחובר: מנוף מסוג עגורן קרס היום באתר בנייה בבת ים - ארבעה בני אדם נפצעו, המשטרה החלה בחקירת האירוע. דוברים: אפי בר - מנהל מרחב מרכז במד"א, ד"ר יובל לוי - סגן מנהל ביה"ח וולפסון, נצ"מ סיגל בר צבי - מפקדת מרחב איילון, ראובן בן שמעון - ממונה בטיחות,     רכוש תמלול