ד"ר אליאס מסינס, אדריכל, מייסד ויו"ר עמותת ECOWEEK - מרצה בכיר בפקולטה לעיצוב HIT מכון טכנולוגי חולון - הגברת המודעות לבניה והתנהלות ירוקה
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  ערוץ 2
תאריך:  01/03/2012
שעה:  10:25:04
תכנית:  לחיות טוב
אורך:  06:47
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
קובי מחט : אנחנו ממשיכים בענייני בנייה. עכשיו אנחנו שמים דגש על בנייה ירוקה. אנחנו אומרים שלום לד"ר אליאס מסינס. בוקר טוב לך. אדריכל במקצוע וגם המייסד והיו"ר של עמותת אקו וויק. שלום לך.
אליאס מסינס : שלום שלום.
קובי מחט : אז מה בעצם מטרת העמותה? מה היא עושה?
אליאס מסינס : העמותה קמה ביוון ב-2005 וקמה גם פה בישראל ב-2008. המטרה של זה להגביר מודעות סביבתית. עכשיו דיברתם על בנייה. בנייה זה דבר מאוד יקר. בנייה גם יקרה מאוד למאזן של האנרגיה של מדינות. 40 אחוז הולך, מהאנרגיה הולכת לבניינים. והרבה פעמים כשעושים חשבון על המשכנתא שהולכים לבנות, לא לוקחים בחשבון את ההוצאות חימום וקירור של הבית בהמשך. ואז יכול להיות שמשקיעים על המטבח ולא משקיעים על הבידוד.
אפרת אנזל : אין ספק באמת שמישהו שבונה היום בית חדש יכול לבנות בית ירוק.
אליאס מסינס : הוא יכול.
אפרת אנזל : התפיסה בציבור היא שבנייה ירוקה היא יקרה יותר. כנראה שזה תפיסה נכונה.
אליאס מסינס : לא, היא לא תפיסה נכונה.
אפרת אנזל : היא לא תפיסה נכונה.
אליאס מסינס : ממש לא.
אפרת אנזל : כי אני חשבתי שפשוט תוך כמה שנים אז זה מתקזז,
קובי מחט : זה מחזיר את עצמו.
אליאס מסינס : בהחלט. אם למשל לי יש דירה בירושלים שאני תכננתי אותה בבנייה ירוקה ובידדתי את המבנה, ויש לי היום חיסכון בין 40 ל-60 אחוז בחימום קירור, אין לי קירור בכלל, אין לי מזגן, אני מאוורר את הבית.
אפרת אנזל : פשוט על ידי מיקום פתחים במקומות נכונים.
אליאס מסינס : מיקום פתחים, בידוד. כן, הפניות נכונות, תכנון נכון. זה הכל הדברים שהם פשוט א', ב' לבנייה ירוקה בסיסית. בלי לשים תאים פוטו-וולטאים שהם יקרים, בלי לשים טכנולוגיות יקרות ומסובכות.
אפרת אנזל : איך אתה חוסך בהוצאות החימום בירושלים?
אליאס מסינס : חימום דרך חימום פשוט, אבל הבידוד פשוט מחזיק. יש לי בערך 30 אחוז פחות צורך לחימום בבית בגלל הבידוד. וזה כסף. זה מיתרגם לכסף. היום עם הדלק שעולה, זה פשוט מיתרגם לכסף.
קובי מחט : שמע, הרבה פעמים האדריכל המבוגר יותר, בעלי המקצוע באופן כללי שכבר עובדים שנים בתחום, קשה יהיה להם ללמד אותם את הטריקים החדשים. לכן בחרתם לפנות דווקא לסטודנטים צעירים.
אליאס מסינס : נכון. זה לא טריקים חדשים כל כך. הם טריקים ישנים דווקא. זה טריקים שבנו... המזגן זה דבר חדש. יש לו חיים של בערך עשרים שנה, שלושים שנה. ארבעים מקסימום. אז אנשים ידעו לבנות ולקרר ולחמם באקלימים קיצוניים אפילו. האסקימוסים ידעו לחמם את האיגלו שלהם בלי מזגן, כן? או בלי חימום נוסף. אז... ובוא נגיד, אבל בוא נגיד, בגלל שהמקצוע התגלגל איך שהוא התגלגל בשנים האחרונות, זה נכון שהאנשים הצעירים יותר פתוחים לשינוי ויותר מודעים לשינוי האקלים, והם יותר מודעים גם לצורך לעשות את השינוי הזה. ומה שאנחנו עושים באקו וויק, עשינו השנה את זה בשיתוף עם HIP, המכון הטכנולוגי חולון ועוד מוסדות ועוד גורמים נוספים גם בירושלים וגם בראשון. בעצם אנחנו מביאים אותם לשבוע ימים. יום הראשון נותנים הרצאות של מומחים שבאו השנה מקנדה, ארצות הברית, גרמניה, דנמרק, יוון, איטליה. ושבוע ימים אצלנו יקבל... יש להם משימה תכנונית והם מתכננים פרויקט אמיתי במשך שבוע ימים בהנחיית המומחים שבאים מכל המדינות האלה. בסוף, מחר, זה מחר בבוקר, יש לנו הגשות ב-HIT, במכון הטכנולוגי חולון. ואנחנו נציג את כל ההצעות של הקבוצות האלה. יש...
קובי מחט : בעצם הם בנו דגמים.
אליאס מסינס : בונים דגמים, בונים הדמיות, בונים תכנון.
אפרת אנזל : העניין הוא שבאמת בן אדם שיש לו כסף לבנות בית פרטי הוא ייקח אדריכל שאולי גם מתמחה בבנייה ירוקה, הוא יכול ליישם את זה. רוב האנשים יקנו דירות בבניין. איך אתם מביאים למודעות של עיריות לבנות בניינים ירוקים, בניינים עם פחי מיחזור, בניינים אקולוגים יותר שחוסכים באנרגיה? זה לדעתי קהל יעד שאני רוצה כאזרחית מדינה יהיה מודע לזה.
אליאס מסינס : בוא נגיד שתקן ירוק קיים, 5281. זה כבר היתה הרביזיה שלו, הוא כבר מוכן.
אפרת אנזל : נכון. אני עד לא מזמן גרתי בבניין בן 86 דירות ללא פחי מיחזור. למה לי לחצות כביש? תשימו לי ב... איך קוראים לחדר הזה?
קובי מחט : חדר אשפה?
אפרת אנזל : תודה. שימו לי שם פחי מיחזור לכל מה שצריך.
אליאס מסינס : זה נכון. זה נכון. אבל את יודעת, אני יכול להגיד לך שאפילו אם יש פחי מיחזור, זה קודם כל מס' 1 דבר מס' 1 הכי חשוב זה מודעות. כי יכול להיות שיש פחי מיחזור, אבל הבן אדם כבר אין לו זמן, הוא לא יודע. מה זה עוד בקבוק אחד? זה כלום. אבל זה לא כלום, זה המון.
אפרת אנזל : נכון.
אליאס מסינס : כי בקבוק אחד פי כמה תושבים יש במדינה? זה הרבה. אז זה לא תמיד התכנון. זה קודם כל זה המודעות והצורך של הבן אדם להיות שותף לתהליך הזה, של לעשות את השינוי הזה.
אפרת אנזל : אבל אתה רואה התעניינות מצד עיריות במדינת ישראל לבנייה ירוקה יותר?
אליאס מסינס : יש, בטח. יש את הפורום ה-15 שהם לוקחים את זה מאוד ברצינות. יש כמה עיריות שלקחו את זה עוד כמה צעדים קדימה. יש כמה שביקשו כבר מהקבלנים החדשים וכבר פרויקטים חדשים שיהיו באמת לפי התקן, לפי כוכב אחד. יש. יש הרבה.
קובי מחט : בדרך כלל אנחנו מדמיינים את מי שעוסק בתחום הזה כאיזה מחבק עצים כזה תימהוני. אבל אותך, מה הביא אותך בעצם לעסוק בתחום הזה?
אליאס מסינס : מה הביא אותי. קודם כל אני, יש לי שלוש בנות, אז יש הרבה אחריות, זאת אומרת אני צריך להשאיר להם משהו שהוא בעל ערך. אולי לפחות לא יותר טוב ממה שאני קיבלתי, אבל לפחות שווה ערך למה שאני קיבלתי. ולא פחות. דבר שני זה, יש תהליך. אני התחלתי את התהליך הזה ב-95', עשיתי מחקר בשדה בוקר. ואחרי זה עשיתי עוד מאסטר בסביבה ופיתוח, זאת אומרת קיבלתי ממש את כל התחום הזה, אנרגיה, קרקע, מים, הכל. ברגע שאתה כבר יש את כל הידע הזה, אתה חייב לצאת החוצה לעשות משהו. זה כמו שאתה רואה בוא נגיד תאונה ואתה לא מתקשר, אתה לא עוצר, אתה לא עושה כלום. אז אתה חייב לעשות משהו. זה עניין של מודעות. ובגלל זה גם מודעות זה דבר חשוב, כי ברגע שבן אדם מודע לנושא, הוא נהייה גם פעיל בנושא.
אפרת אנזל : לגמרי. מתי מתקיים אותו שבוע?
אליאס מסינס : אותו שבוע, הכנס הבא הוא בסלוניקי ביוון באפריל. הבא הוא במאי בקרקוב בפולין, והבא הוא ברומא בספטמבר. אתם מוזמנים.
אפרת אנזל : קרקוב? טיול שורשים? מה אתה אומר?
קובי מחט : אני לא יודע. נשמע לי יוון, היורו שם יורד...
אפרת אנזל : אתה לא זורם איתי עם הפולניה, הא? מה יהיה?
קובי מחט : לא, מה אני אעשה בקרקוב?
אפרת אנזל : טוב.
קובי מחט : שיתקעו הפולנים בקרקוב.
אפרת אנזל : תבוא תראה מאיפה באתי, למה אני יושבת בחושך.
קובי מחט : שלמה, תודה רבה.
אפרת אנזל : תודה.
קובי מחט : ד"ר מסינס.