אלעד שמחיוף - עשרות תעשיינים בישראל מאשימים כי מכרזי הממשלה, קק"ל וגופים נוספים לבניית גני שעשועים מוטים טובת חברות מחו"ל.
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  ערוץ 2
תאריך:  29/04/2012
שעה:  20:26:06
תכנית:  חדשות - ערוץ 2
אורך:  02:51
מרואיינים:  אלעד שמחיוף, רון תומר
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
יונית לוי: עשרות תעשיינים בישראל מאשימים שמכרזים של הממשלה, של קק"ל ושל גופים ציבורים נוספים לבניית גני שעשועים מוטים לטובת חברות מחו"ל ולא מותירים לישראלים סיכויים אמיתיים. לידנו הגיעו כמה מכרזים כאלה. אלעד שמחיוף עם הפרטים.
אלעד שמחיוף: בתקופה שבה התעשייה הישראלית נאבקת כדי להמשיך לעבוד, נתקלים עשרות תעשיינים בתופעה מוזרה. גופים ציבוריים שרוצים לבנות גן שעשועים ציבורי, מוציאים מכרזים שלטענת התעשיינים מוטים מראש לטובת חברות מחו"ל.
עו"ד דורון שמואלי: מה שאנחנו נתקלים בו בחו"ל היום, שלפעמים במדינות זרות מקפחים את התעשייה הישראלית בשביל תעשייה מקומית. קורה לנו אצלנו בבית אבל הפוך.
אלעד שמחיוף: הנה לדוגמה המכרז שפרסם משרד הבינוי והשיכון לבניית גן שעשועים בעיר מודיעין. כאן נדרשות הצעות מחיר לפריטים ספציפים נדנדת קן ציפור של חברת האג השבדית או מוצר שווה ערך נכתב שם. בסעיף אחר מבקשים הצעת מחיר למתקן כושר דחיפת רגליים של חברת פרולודיק הצרפתית. התמונה חוזרת על עצמה גם במכרז אחר. הפעם של הקרן הקיימת לישראל. כך לדוגמה מופיעה הדרישה להצעת מחיר עבור נדנדה קלאסית של חברת פרולודיק. בסעיף אחר, מבקשים המזמינים הצעת מחיר עבור טרמפולינה נמוכה תוצרת חברת קורקורד הגרמנית. הדרישות הללו חוזרות על עצמן כמעט בכל הסעיפים ובכל המוצרים במכרז והתופעה הזו חוזרת על עצמה, גם במכרזים רבים אחרים שהגיעו לידינו, כולם הוצאו על ידי גופים ציבוריים.
עו"ד דורון שמואלי: אני במכרז כפי שכתוב ... כמויות אין שום סיכוי להתמודד. המכרז הזה כתוב ... כמויות שלו רק תוצרת חוץ. מאופיין בו אפילו ברמת הבורג הקטן מה שצריך להופיע ולא נותנים אפשרות לייצרנים ישראלים אפילו להתמודד . מחייבים אותם לעשות שווה ערך בדיוק אחד לאחד, מה שלא ניתן לעשות בשום מקרה, כי זה גם העתקה ואסור להעתיק, והעסק הזה צועק לשמיים.
אלעד שמחיוף: אז למה זה קורה? תשובה חד משמעית אין. בהרבה מקרים תוצרת חוץ לא מוזילה את העלות אלא להפך כמו כן, לפחות בכל מה שקשור לגני שעשועים ציבוריים תוצרת חוץ, לא תמיד אומר סחורה טובה יותר.
ד"ר רון תומר, התאחדות התעשיינים: המוצרים הישראלים לא נופלים מהמוצרים מחו"ל, ברוב המקרים עולים עליהם גם הצרכן הישראלי ולצריכה הישראלית. מאחורי אתה תראה גן שעשועים שהקימה חברה ישראלית. תשאל את המתכננים והמבצעים כולם מרוצים ממנו.
אלעד שמחיוף: מקק"ל נמסר כי המכרז המדובר הוכתב על ידי גורם חיצוני שמתכנן את הפרויקט. כשהגיעה פניית התעשיינים המכרז הוקפא וכעת יבוטל. ממשרד השיכון נמסר, כי ישנם מקרים מיוחדים שבהם יש דרישה למתקנים ייחודיים שאין כמותם בארץ. התעשיינים מצידם קוראים לחקיקה שתקבע העדפה ברורה לתוצרת כחול לבן. גני שעשועים ציבוריים , תעשייה שמגלגלת
160 מיליון ש"ח בכל שנה, בהחלט לא מדובר במשחק ילדים.
יונית לוי: או בכסף קטן.
5 אייטמים אחרונים של אלעד שמחיוף
שנה מרואיינ/ת: אלעד שמחיוף, רון תומר
 
18/08/2017,   ערוץ 2 ,  שיבושים בעבודת הרכבות בשל עבודות תשתית בין סבידור ת"א לבית יהושע    הזמן תמלול
18/08/2017,   ערוץ 2 ,  הפיגוע בברצלונה. משטרת ספרד סיכלה פיגוע שעות אחרי הפיגוע הגדול. משרד החוץ מעדכן על מנותקי קשר. דאעש לקח אחריות.     הזמן תמלול
18/08/2017,   ערוץ 2 ,  טמפ    הזמן תמלול
18/08/2017,   ערוץ 2 ,  דולר    הזמן תמלול
18/08/2017,   ערוץ 2 ,  שיבושים בעבודת הרכבות בשל עבודות תשתית בין סבידור ת"א לבית יהושע    הזמן תמלול