בבית התפוצות ערב מיוחד מוקדש ליהודי מרוקו חיים גיוזלי מנהל מח'' בבית התפוצות - בכנס ירצו על מורשת יהדות מרוקו, שמות היהודים ומקורותם
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  כאן חינוכית
תאריך:  16/05/2012
שעה:  17:49:52
תכנית:  ערב חדש
אורך:  05:30
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
אראל סג"ל: מפאתי מערב, אולי צריך להגיד מגרב, מבט על יהודי מרוקו, ערב מיוחד יתקיים מחר בבית התפוצות להצגת מורשת יהודי מרוקו. חלקו הראשון של הערב יעסוק בשמות המשפחה של יהודי מרוקו והיווצרותם. שלום לחיים גיוזלי.
חיים גיוזלי, מנהל אגף מאגרי מידע בבית התפוצות: גיוזלי, ערב טוב.
אראל סג"ל: מנהל אגף מאגרי מידע בבית התפוצות. לפי שמך אתה איטלקי, לא מרוקאי.
חיים גיוזלי: לא משנה, מוזיאון בית התפוצות הוא מוזיאון העם היהודי ולכל אחד יש מקום. ובאמת מחר בערב יתקיים ערב מיוחד, יוקדש מבט ליהודי מרוקו. הערב הזה מכיל שני חלקים, אני אתחיל דווקא עם הסוף. בחלק השני שלו יוצגו סרטים נדירים בהנחייתה של רבקה אדרת שתציג את המורשת היהודית במרוקו, בעצם סרטים שבהם יש מבט על חיי היום-יום בשנות החמישים, סרטים בצבע, חלקם נדירים ביותר שאפשר לראות אותם רק בבית התפוצות. החלק הראשון שמשתלב עם החלק השני יוקדש לבדיקה וניתוח והצגה של שמות המשפחה של יהודים במרוקו.
אראל סג"ל: אני רוצה להגיד לך משהו, קצת עצוב, כי אנחנו מכירים כל כך הרבה קהילות אירופאיות דרך מערכת החינוך שלנו, רוב האנשים, אני חושב אפילו המרוקאים בעצמם, לא יודעים מה ההבדל בין המרוקאים שבאו מההרים, הערים, העיירות הקטנות, אין כמעט מידע. בכנס הזה, יעשו משהו לתיקון העיוות הזה? שהמורשת של יהדות מרוקו תעבור לא רק בבית התפוצות, אלא גם לבתי הספר?
חיים גיוזלי: אני לא יכול לדבר על בתי ספר, אני יכול לדבר על מה שיהיה מחר בבית התפוצות, ובאמת יש הבחנה ברורה בין שמות שמקורם במרוקו ממש, שמות שהובאו למרוקו על ידי מגורשי ספרד, שמות שמקורם במקומות אחרים בצפון אפריקה.
אראל סג"ל: מי הם יהודי מרוקו? יהודי מרוקו בעצם מגיעים חלקם מספרד, אחרי גירוש ספרד, חלקם יהודים מקומיים שהתגיירו, במה מדובר?
חיים גיוזלי: חלקם יושבים בשטח שהיום נקרא מרוקו כבר מהעת העתיקה.
אראל סג"ל: מימי בית ראשון, מהאי ג'רבה למשל.
חיים גיוזלי: כן, בודאי, אל תשכח בבקשה שצפון מרוקו היה פעם חלק מהאימפריה הרומית שכבשה את ירושלים, אז התנועה הייתה מאוד חופשית ברחבי האימפריה הזאת. בנוסף הגיעו לשם יהודים לא מעטים עם הכיבוש הערבי, מבבל, מהמזרח התיכון..
אראל סג"ל: והשמות מושפעים מכך? תן לי דוגמה נגיד לשמות ספרדיים, שמות מקוריים מימי התקופה העתיקה.
חיים גיוזלי: בודאי, קודם כל חשוב לציין ששמות המשפחה במרוקו קיימים כבר מאות שנים, להבדיל למשל ממזרח אירופה שזו תופעה מאוד חדשה במזרח אירופה. ואפשר בחלק גדול מן המקרים להבחין בשמות שהובאו למרוקו מחצי האי בל, מספרד, פורטוגל, לפי הצליל שלהם ולפי המשמעות.
אראל סג"ל: מרציאנו למשל.
חיים גיוזלי: מרציאנו ממוסיה שזה מקום בספרד. אבל גם שם כמו סספורטס שמקורו בשפה הקטלנית ולא בספרדית.
אראל סג"ל: נכון, זה נשמע ככה.
חיים גיוזלי: זה גם עבר שינויים. סספורטס עבר כמה שינויים, ובאלג'יר למשל הוא הפך לפרטוש, פרטוש זה בעצם גלגול של סספורטס, שבעצם משמעות השם בשפה הקטלנית זה השערים או שישה שערים, יש כאן איזשהיא מחלוקת. ולפי המסורת מי שנושא את השם הזה מקורו בברצלונה, כי לפי מה שמסופר הרובע היהודי שם היה בעל שישה שערים. שאלת על אברג'יל, זה שם שמחובר בעצם משני חלקים, החלק הראשון אבו, בערבית זה אבי של, וזה רכיב שבעזרתו אפשר לבנות שמות או תארים, והחלק השני משמעותו רגל, וזה אומר בעצם מי שבעל רגל אחת, זאת אומרת צולע.
אראל סג"ל: אה, אברג'יל זה אב בעל רגל הצולעת. ואבוקסיס?
חיים גיוזלי: על אותו מה שאמרתי קודם, אבי ה-, והקסיס בא ממילה בערבית שמשמעותה כומר דת שבעצם מתייחס למי שאינו מוסלמי.
אראל סג"ל: זה מעניין, אתה יודע, כי תשים לב, במזרח האירופה הסיומות הם בן, ובמזרח הקרוב מדברים באבו, באב.
חיים גיוזלי: זה לא המזרח הקרוב, זה צפון אפריקה.
אראל סג"ל: כן, אבל גם פה, גם באיזור שלנו, באיזור הקרוב, האדם מכונה על שם בנו הבכור.
חיים גיוזלי: כן, אבל יש הבדל שאם השם מתחיל באבו ואחר כך מגיע שם פרטי, זה בדרך כלל או כמעט אף פעם לא יהודי. בשמות של יהודים מגיע אחר כך מגיע שם של מקצוע למשל, כמו אבולעפיה, רוקח.
אראל סג"ל: איך יש אבולעפיה גם יהודים וגם ערבים?
חיים גיוזלי: כי היו רוקחים גם יהודים וגם ערבים.
אראל סג"ל: אה, זאת אומרת זה לא בהכרח אותה משפחה שפשוט התאסלמה.
חיים גיוזלי: בפירוש לא.
אראל סג"ל: משפחת רוקחים.
חיים גיוזלי: כן, כי זה שם שמקורו באיזשהוא כינוי שנבדק פעם.
אראל סג"ל: הגיעו גם אשכנזים למרוקו?
חיים גיוזלי: בודאי, הגיעו גם, הגיעו בזמן השלטון הצרפתי, הגיעו פליטים עוד לפני השואה.
אראל סג"ל: והם השפיעו על שמות המשפחה?
חיים גיוזלי: לא, הם באו עם השמות שלהם, השמות כבר היו קיימים שם, השמות הם ותיקים מאוד.
אראל סג"ל: טוב, בכלל צריך להגיע לבית התפוצות, מקום מעניין, תמיד מקום מעניין, יש שם תערוכות מרתקות, וגם הערב הזה לכבוד יהודי מרוקו הוא ערב חשוב מאוד. אני מאוד מודה לך, תודה רבה אדוני.
חיים גיוזלי: תודה רבה.