גילה אדרעי לשעבר יו"ר ועד עובדי הרכבת - הדחתה מועד עובדי הרכבת , הועד פוזר על ידי ההסתדרות , עופר עייני בגד בה
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  ערוץ 2
תאריך:  25/08/2012
שעה:  19:27:58
תכנית:  פגוש את העיתונות
אורך:  15:15
מרואיינים:  גילה אדרעי
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
רינה מצליח; נמצאת כאן גילה אדרעי לשעבר יו"ר ועד עובדי הרכבת, שלום לך.
גילה אדרעי ;ערב טוב רינה.
רינה מצליח ; בואי תראי איתנו מה מביא אותך אלינו לאולפן;
מנהיגת הפועלים יוצאת למלחמה על שמה הטוב.
גילה אדרעי ;אני גרה בחיפה , אני מצטערת אין לי כנפיים.
רינה מצליח ; המשפט הזה הפך את גילה אדרעי לאישה המושמצת ביותר בחודשים האחרונים. כשהתחילה להשבית את הרכבת לא עזרו מחאות הנוסעים , גם בית הדין לא עזר.
כתבת; את הפרעת בישיבה.
גילה אדרעי ; לא. אני לא הפרעתי בישיבה. אני אמרתי את האמת.
רינה מצליח ; יו"ר ועדת הרכבת החליטה להילחם עד הסוף המר.
והסוף אכן הגיע.
יונית לוי-חדשות; יו"ר ההסתדרות עופר עיני החליט להשעות את גילה אדרעי מתפקידה כיו"ר ועד עובדי הרכבת.
רינה מצליח ;עופר עיני שחשש שדמוי הרע שלה ידבק בו, התנער ממנה וגילה נשלחה הביתה.
שר התחבורה; אני מברך על החלטת ההסתדרות להדיח את ועד העובדים הזה ברכבת.
גילה אדרעי ; אנחנו שוקלים לעלות לבגצ.
רינה מצליח ; עכשיו שבהסתדרות מנסים לשכנע שגם היושרה האישית שלה מוטלת בספק, יו"ר הועדה המודחת, יוצאת שוב לקרב - לקרב חייה.

רינה מצליח ; שלום גילה.
גילה אדרעי ;ערב טוב רינה.
רינה מצליח ; מה שלומך?
גילה אדרעי ; בסדר גמור.
רינה מצליח ; בסדר, למרות שאת מנהלת קרב, הדיחו אותך מועד עובדי הרכבת, את רוצה לחזור בדרך אחרת.
גילה אדרעי ;קודם כל לא הדיחו רק אותי..
רינה מצליח ;הדיחו את כל הועד, אבל את היית יו"ר ראש הועד.
גילה אדרעי ; ופיזרו את הועד , למחרת את כל הועד. הדיחו אותנו לא סתם, הדיחו אותנו כי נלחמנו, כי לא התקפלנו, כי לא הסכמנו לעגל פינות. על זה..
רינה מצליח ; ההסתדרות הדיחה אתכם.
גילה אדרעי ;נכון.
רינה מצליח ; זה הגוף שלכם, זה אבא ואמא שלכם.
גילה אדרעי ; זה בדיוק התובנה שנפלה לנו. אנחנו סמכנו עליהם בארגז הכלים שלנו היתה רק ההסתדרות. כי רצו לעשות הפרטות ברכבת ישראל שזה החלטת ממשלה. ההנהלה לא היתה איתנו, מה שנשאר לנו זה הסתדרת, סמכנו על ההסתדרות. בא אבי אדרי שהוא יו"ר איגוד התחבורה, מבחינתי היה מנטור שלנו כי אנחנו שנתיים בועד. שנתיים להיות יו"ר ארצי, רינה, זה לא , זה לא טובת הנאה. אני עשיתי את כל התפקיד בהתנדבות. לא קיבלתי הטבות הנאה, לא שעות, לא התהדרתי בטייטל הזה. באתי מתוך אידיאולוגיה. מתוך אידיאולוגיה על העבודה המאורגנת שחייבת להישמר. והכי חשוב, גם מתוך אידיאולוגיה ציבורית שרכבת ישראל חייבת להישאר ציבורית. אסור לנו להיות כמו בריטניה.
רינה מצליח ; תכף נדבר על הענין עצמו, מה שקורה עכשיו, שרואה חשבון שההסתדרות מינתה עשה תחקיר על העבודה של הועד שאת עמדת ברשותו. וגילה בעיות מאד גדולות - הוצאות על יועצי תקשורת שמונה מאות חמישים אלף שקלים, על יעוץ משפטי שש מאות אלף שקלים. שירותי חקירה שהועד עושה בילוש אחרי העובדים שלו - שישים אלף שקלים, גם את הקנס שהטיל עליך בית הדין לעבודה שולם מכספי הועד.
גילה אדרעי ;אז עכשיו אני מאד שמחה, כי מבחינתי הפרסום של הדוח הוא משקף בדיוק מי אנחנו. אנחנו היינו הכי שקופים שבעולם. כל ההוצאות שלנו כולם ידעו. ההוצאות שלנו נעשו רק למען העובדים. כל הכספים של העובדים..
רינה מצליח ; אבל זה לא התפקיד של הועד ..
גילה אדרעי ; התפקיד שלנו להגן במאבק הזה על הזכויות שלנו. אם היינו צריכים עורכי דין, אם היינו צריכים יועצי תקשורת, אם היינו צריכים לוביסטים - לקחנו לשמור על זכויות העובדים. את יודעת מה מפליא בכל התיק הזה, שאבי אדרי שהנחה אותנו, הנחה אותנו ואת הגזברים שלנו לקחת את הקנסות מהקופה שלנו, והנה אותנו גם, הגזבר שלנו כתב - זו דלת מסתובבת. הכספים האלה יוחזרו מההסתדרות על ידי קבלות של מוניות, על ידי קבלות של..
רינה מצליח ; אני רוצה להבין, למה הועד עושה חקירות ובילוש אחרי העובדים..
גילה אדרעי ; קודם כל, אני אמרתי לך, במהות אנחנו שומרים על העובדים בכל מקרה. זה לא על העובדים שלנו. פנינו להנהלה. אמרנו שיש בעיה עם שני מנהלים, לא עשו עם זה כלום, את יודעת אם היום תפני למשטרה. אני ירדתי למשטרה יום שישי, אמרתי שפתחו לי אתר פייסבוק לא חוקי. עד היום עוד לא סגרו אותו. ידענו שצריכים להביא הוכחות, גם זה היה בהנחיה של אבי אדרי. אבי אדרי היה מסונכרן איתנו עד לקסקס.
רינה מצליח ;אז מה קרה?
גילה אדרעי ; מה קרה - כנראה, ההסתדרות קשה לה עם אנשים שלא מתכופפים ולא ניתנים לכניעה.זה מה שהכי עצוב בכל הסיפור הזה.
רינה מצליח ; מי זה האנשים קשה להם איתך?
גילה אדרעי ; קשה להם איתי ועם הועד. כל הועד הוא ועד שבא מתוך אידיאולוגיה וועד ישר. מה שקרה היום, ההסתדרות מינתה אנשים שלא הציבור בחר בהם. ההסתדרות בחרה בהם. את היית רוצה שהועד שלך, ההסתדרות תבחור, או שאת תחליטי מי ראוי להיות. ולא סתם, יס-מנים של ההנהלה.
רינה מצליח ; אבל את עכשיו מנסה להיבחר שוב.
גילה אדרעי ; אני לא צריכה להיבחר שוב.
רינה מצליח ; ליו"ר דרך גוף שהוא מתחרה להסתדרות -כוח לעובדים.
גילה אדרעי ; נכון.
רינה מצליח ;אבל רוב העובדים הם חברים בהסתדרות.
גילה אדרעי ;זו בדיוק הטעות. אלף מאתיים טפסים הועברו לבית המשפט הארצי - אמרו אנחנו רוצים להיות בכוח לעובדים. אנחנו רוצים את הועד הזה.
רינה מצליח ; הם אומרים שזה לא נכון. הם אומרים שיש להם. הם אלף שלוש מאות שבעים, ואנחנו..
גילה אדרעי ;אנחנו הגשנו, הגשנו להנהלה. גם חודש הזה המשיכו להוריד לנו דמי חבר להסתדרות, למרות שהגשנו וביקשנו שיפסיקו להוריד לנו. אנחנו קיבלנו תשובה שרק החודש, כנראה יפסיקו לנכות לנו.
רינה מצליח ; תראי, יכול להיות שההתנגדות אליך, גם של ההסתדרות שבעצם הפנו לך עורף, זה בגלל ההתנהגות שלך האלימה לעיתים שגרמה לציבור להתנער מעובדי הרכבת, שגרמה לאנטגוניזם נגד הגוף שאת עובדת בו. יכול להיות שהם רצו להעיף אותך משם כי את פשוט הפרעת, גרמת נזק יותר מתועלת.
גילה אדרעי ; קודם כל גרמתי רק תועלת, כי הרכבת לא הופרטה. עובדי רכבת ישראל קיבלו הסכם הבנות מצויין, קיבלו בטחון תעסוקתי לעוד 18 שנה. גם אני כשאני צופה בתמונות האלה, במבט לאחור גם לי כואב, כי אני לא בטיפוס שלי אני לא כזאת. אבל כשבאה ההסתדרות ואומרת לך -עופר עיני לא יכנס למאבק מול השר כשאת כותבת מכתבים מאד יפים, שאת מציגה מצגות מאד יפות. עופר עיני נכנס רק שאת מרתיחה את הסיר. באיזה שלב גם אני כבר לא יכולתי.
רינה מצליח ; מה זאת אומרת, לא הבנתי.
גילה אדרעי ; הוא לא נכנס בטמפרטורה של מכתבים. הוא לא נכנס בטמפרטורה של מצגות. עופר עיני בא.
רינה מצליח ; כלומר, את חיממת לו את האוירה?
גילה אדרעי ; צריכים לחמם לו את האוירה, להלעיט את הסיר עד שיום אחד באתי ואמרתי לו: אבי אני נשרפת כבר. אני לא יכולה יותר!!
רינה מצליח ; כלומר את אומרת , הם ליבו אותך.
גילה אדרעי ;נכון.
רינה מצליח ; אז זרקו אותך?
גילה אדרעי ; בסוף זרקו אותנו.
רינה מצליח ; יכול להיות שזה קשור לזה שאת אישה חזקה שהם לא יכלו להתמודד עם זה?
גילה אדרעי ; לא. אולי בגלל שאני חזקה כן. בגלל המפעל שלנו הוא גברי. אם קיבלתי מנדט מעובדים שלנו לעמוד בראש, אני לא חושבת שאני צריכה לבוא להגיד - בגלל שאני אישה. אני ידעתי לאיזה תפקיד אני באה. אני גם אמרתי לעובדים שלי, אני קניתי את המגפיים הנכונים. אני קצת באתי נאיבית. אני חשבתי שמתוך הבית אף אחד לא יפגע בנו. אני תמיד ידעתי שההסתדרות היא כמו אבא ואמא, הם ישמרו עלינו. לצערינו אלה הראשונים שפגעו בנו.
רינה מצליח ; עופר עיני בגד בך?
גילה אדרעי ; עופר עיני בגד בי. עופר עיני לא הדיח אותי. מי שהדיח אותי זה אבי ניסן קורן, ואבי אדרי, כנראה בהנחיה שלו. אם אני מגיעה לאבי ניסן קורן, שהוא יו"ר איגוד, עורך דין, נחשב. יושב מולי שאני באה למשא ומתן לדאוג שהנהלה מחד, מיישמת את הסכם ההבנות. מאידך, העובדים שלנו לא מקבלים כלום. באנו לדאוג שגם העובדים יקבלו. הוא אומר לי - מצפים ממני לתת לך שפיץ בראש. את המשפט הזה לאף אחד לא מפריע. מותר להגיד אותו גם ליו"ר ארצי, גם לאישה. אז הבנו שאנחנו לא במקום הנכון.
רינה מצליח ; וכל התהליך הזה שעברת, לא גרם לך להגיד -מה אני צריכה את זה. אני אמשיך בעבודה שלי.
גילה אדרעי ; לפעמים ברגעי חולשה כן, אבל אני באמת באתי מתוך אידיאולוגיה. מתוך אחריות. הסכם ההבנות הזה הוא לא חתום. אנחנו רוצים להפוך אותו להסכם קיבוצי, רק הועדה הזה שכתב מילה במילה, ויודע בדיוק את ההגנות . כי בלילה את לא יכולה לרשום את כל ההגנות.
רינה מצליח ; אבל אם היתה לך תמיכה של העובדים.
גילה אדרעי ;היתה תמיכה.
רינה מצליח ; הם היו עושים עכשי מרד ולוקחים אותך במקומם.
גילה אדרעי ; הם עשו את המרד.
רינה מצליח ; הם כולם עובדים עם הועד החדש שלהם.
גילה אדרעי ; בכלל לא נכון. העובדים ברכבת ישראל, את מוזמנת לבוא לראות, הולכים כפופי ראש, מאויימים, מי יעבור לצד של גילה - עברו אלף מאתיים איש.
רינה מצליח ; מי מאיים עליהם?
גילה אדרעי ; גם ההסתדרות, גם המנהלים שלהם. מי שיעבור לצד הזה לא יקבל קידום, לא יקבל קביעות, אנשים מורכני ראש בגלל שפגעו לנו בתנאים שלנו. כבר לא משלמים לנו לימודים. לא נותנים להם דברים של רווחה שמגיע להם. לא מקודמים במכרזים - כל זה לא איכפת להסתדרות יותר כי אין מי שישמור.
רינה מצליח ; אבל את מודעת לדימוי הציבורי שנוצר לך בחודשים אחרונים במאבק שניהלת, שהפך להיות שם נרדף למשהו אלים.
גילה אדרעי ;נכון. המאבק הזה לא היה קל. זה מאבק..
רינה מצליח ; מה זה עשה לך?
גילה אדרעי ; קצת חישל אותי וקצת ביגר אותי, כי הבנתי שאולי בתדמית הציבורית אני נראית קצת ברוטלית, ואולי לא אמרתי את המילה הנכונה . ואולי 'אין לי כנפיים' זה מילה מאד מאד קשה.
רינה מצליח ; את מצטערת?
גילה אדרעי ; אני מצטערת.
רינה מצליח ; גם מה שאמרת לשופטת.
גילה אדרעי ; אני גם לא אמרתי לשופטת את זה. אני אמרתי את זה לחברי הועד שלי במעלית. אני מכבדת את השופטת ואת בית המשפט. מה שאני יכולה להגיד, שבציבור התדמית היא שונה. אני יושבת בחוף הים, אני הולכת בקניונים, אני יורדת לשווקים - המון אהדה. אמן שהיה לנו ועד כמוכם, אתם ישרים. אין כבר דברים כאלה. לוחצים לנו את הידיים. משמה הכוח להמשיך. כי אם הציבור מבין שהמצרך הזה היום מבוקש..
רינה מצליח ; כן.
גילה אדרעי ; יושרה ואי כניעה.
רינה מצליח ; לא, אבל הועד הזה פגע בהמון אזרחים. כלומר, הרכבת הפכה להיות אחד הארגונים הכי שנואים בציבור, כי הוא לא נתן שירות לאזרחים, כי הוא תקע אותם פעם אחר פעם, הכל שוייך אליך בצדק.
גילה אדרעי ; קודם כל אני עומדת בראש. לא הפרנו שום שביתה. של שביתה שיצאנו היתה בהוראת ההסתדרות. לא היתה פעם אחת שיצאנו לשביתה שהיא..
רינה מצליח ; אבל בית הדין קבע שלא. את גם לא באת לדיונים בית הדין בחלק..
גילה אדרעי ; אין מצב. זה לא נכון. זה בדיוק מה שכל אחד שומע. אין מצב שלא הגעתי. אין דיון שלא הגעתי.
רינה מצליח ; לא היו לך כנפיים כאמור.
גילה אדרעי ; לא לא, הגענו באיחור. פשוט הגענו באיחור, היינו בנהריה, היינו צריכים להגיע לתל אביב, אין רכבות, אין רכבים תפעוליים. היינו צריכים לשכור אוטובוס -והגענו. זה לא שלא הגענו בכלל. הגענו. כיבדנו את בית הדין.
רינה מצליח ; וגם שאסרו לכם לשבות שבתתם.
גילה אדרעי ; אין. לא היה מצב כזה. ברגע שאמרו לנו אסור לשבות, הפעלנו את הרכבות. רכבות עבדו. פשוט אני היום מבינה שרצו ליצור תדמית של אחת שמתפרעת. אין לנו, תקשיבי, בכלים שלנו..
רינה מצליח ; מי רצה ליצור תדמית?
גילה אדרעי ; יכול להיות גם הפוליטיקה. יכול להיות שגם ההסתדרות.
רינה מצליח ; מי שר התחבורה?
גילה אדרעי ; יכול להיות. יכול להיות שהיה קשה איתי, כי ניסו כל מיני דרכים איתי. היו לי הצעות מצויינות שאם היום הייתי לוקחת לא הייתי יושבת כאן.
רינה מצליח ; איזה הצעות ממי?
גילה אדרעי ; גם מההנהלה - לקבל כל מיני הטבות בשביל לסתום את הפה. לא לרדת לקוצו של יוד. אבל אני החלטתי שאני באתי ממקום הכי הכי אמיתי..
רינה מצליח ; מה למשל הציעו לך תפקיד בכיר?
גילה אדרעי ; גם, גם תפקידים, גם תנאים.
רינה מצליח ; גם שר התחבורה הציע לך?
גילה אדרעי ; לא. שר התחבורה לא הגיע לרמות כאלה. הוא דיבר מול עופר. ושר התחבורה ידע שהוא מוציע מול עופר עיסקה.
רינה מצליח ; עופר עיני מבחינתך אכזבה?
גילה אדרעי ; כן. כן. מאד מאוכזבת. אני בחיים לא אאכזב את הילדות שלי, גם אם הדרך קשה, גם אם הן לא עושות את הכל בדיוק ביי-דה-בוק, הם תמיד יסתכלו אחורה וימצאו את אמא. זה היה התפקיד שלו. שאנחנו עובדי רכבת נסתכל אחורה ונדע שההסתדרות שומרת עלינו. אם ההסתדרות לא רוצה לשמור עלינו אז יש אלטרנטיבה, יש את הכוח לעובדים אבל גם לשם הם לא נותנים לנו לעבור.
רינה מצליח ; הוא דאג לנקיון שלו, לדמוי שלו, מה היתה הבעיה שם.
גילה אדרעי ; את יודעת שהשופטת הכניסה את עופר ולא אותי אמרתי - אין לי שום בעיה. הכי חשובה לי התוצאה. פירגנתי. אמרתי רק דברים טובים. למרות שבחדרי חדרים תמיד היו ויכוחים. חשבתי שגם הוא ידע לעשות את זה. הוא חיכה כנראה שיסתיימו הבחירות, סיים את הסיפור של ועד רכבת ישראל שהוא ועד חזק.
רינה מצליח ;תגידי, מה קורה עכשיו שם ברכבת, שאתם כל כך מפולגים עם העובדים, העובדים ביניכם העובדים מול ההנהלה. ההסתדרות מצד אחד - כוח לעובדים מצד שני.
גילה אדרעי ; קודם כל אני גאה.
רינה מצליח ;איך הגוף הזה מתפקד בכלל?
גילה אדרעי ;קודם כל את רואה רכבות נוסעות, מתפקד. הציבור לא חש בזה. מי שחש בזה כרגע זה רק עובדי הרכבת, שאמרתי לך, אוירת נכאים, לא מאושרים, כועסים על ההסתדרות שבחרה בשבילהם את הועד בלי לשאול אותם. שלא יצאה לבחירות אפילו. שלא אמרה למה הודחתי. אני הודחתי, ועוד 3 חברי ועד, כל הועד פוזר בגלל שבאנו לבקש תנאים לעובדים?
ההסתדרות היתה צריכה לדרוש את זה בלעדינו.
רינה מצליח ; לא בגלל זה, בגלל שלא הגעתם לדיונים, בגלל שלא התנהלתם כמו שצריך. בגלל שלא התנהלתם באופן שההסתדרות רצתה.
גילה אדרעי ; זה לא נכון.ה גענו לכל הדיונים.
רינה מצליח ; בסוף יש הסכם?
גילה אדרעי ; קיבלתי את טיוטת ההסכם במייל הביתה, מוצאי שבת. ההסתדרות קיבלה את הטיוטה מתוקנת . בזמן הפרטי שלי ישבתי ותיקנתי ושלחתי. אבי אדרי בכל במה אפשרית אמר - היא ישרה, היא מקצועית, אז מה קרה? מה קרה בכל זה? בדוח של קופות שהוא הנחה אותנו, הוא רוצה להטיל דופי ביושרה שלי?
אני לא אתן לו, זה קו אדום מבחינתי. כתבתי לו מכתב מאד מאד נוקב. אמרתי לו שאני מבקשת ממנו להתנצל. זה משחק שאנחנו עובדי רכבת ישראל, באמת אני אומרת לך, ואנשים שבאים מתוך אידיאולוגיה לא מכירים את הכלים האלה. לא יודעים לרמות, ולא יודעים לפגוע באלה שעוזרים לנו.
רינה מצליח ; גילה את אם חד הורית.
גילה אדרעי ; נכון.
רינה מצליח ; החיים שלך לא קלים.
גילה אדרעי ; נכון.
רינה מצליח ; עברת כל מיני חוויות לא נעימות, מה הדרייב שלך להמשיך במאבקים האלה, לחטוף אש מכל הכיוונים?
גילה אדרעי ; הדרייב שלי היא אחריות. אמרו לי פעם שאחריות מתחילה ב-א מסתיימת ב-ת, יש בה את כל האותיות. האחריות שלי היא כלפי עובדי רכבת שנתנו לי את הסמכות, אמרו לי: אנחנו מאמינים בך שתשמרי עלינו, שלא תתני שיפצלו אותנו. הדרייב שלי הוא גם הבנות שלי שאני צריכה לתת להם ערכים. כי אם מחר אני אגיד להם. את יודעת, יש שיר במצעד הפזמונים הרבה זמן של שלמה ארצי 'לתת ולקחת'. הוא אמר שבן אדם, כתוב בפזמון, בן אדם צריך שתהיה לו מילה ולא לפחד מהפחד. אז לי יש מילה כלפי העובדים שלי ואני לא מפחדת מהפחד.
גילה אדרעי,תודה רבה לך, אנחנו כמובן נמשיך לעקוב כי יש דיון בבג"צ..
גילה אדרעי ; נכון.
רינה מצליח ; על התביעה שלכם לקבל זכות לייצג את העובדים דרך כוח לעובדים.
גילה אדרעי ; ולבחור את ארגון העובדים.
רינה מצליח ;נמשיך לעקוב. תודה רבה שבאת אלינו לאולפן.
גילה אדרעי ; תודה רבה רינה.
5 אייטמים אחרונים של גילה אדרעי
שנה מרואיינ/ת: גילה אדרעי
 
09/04/2018,   ערוץ עשר ,  ליאור קינן: עיכובים ברכבת ישראל: האם מדובר בניסיון לעשות שרירים אל מול ההנהלה או מצוקה אמיתית בעקבות שינוי לוח הזמנים. יו"ר ועד העובדים גילה אדרעי הודיעה על עיצומים בהכשרות הנהגים.    רכוש תמלול
19/02/2018,   רדיו לב המדינה ,  גילה אדרעי, יו"ר ועד העובדים של רכבת ישראל - עומסים כבדים כתוצאה מחסימת קטע המסילה מבית יהושע לרכבת מרכז בת"א.    רכוש תמלול
08/04/2014,   ערוץ עשר ,  אבי עמית. סדרת הכתבות "מאוגדים". הערב: מדוע הוועדים הגדולים במשק הפכו לאויבי הציבור?. מאיר תורג'מן, יו"ר ועד עובדי נמל חיפה. דוד צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל. גילה אדרעי, לשעבר יו"ר ועד עובדי הרכבת.     צפה
26/07/2013,   ערוץ עשר ,  יו"ר ועד העובדים לשעבר של רכבת ישראל- גילה אדרעי על הדחתה מהועד וזעמה על ההנהלה    צפה
25/07/2013,   ערוץ 2 ,  גילה אדרעי : הושעתה מתפקידה כיו"ר ועד עובדי הרכבת. חוזרת היום לעבודה בפסיקת בית הדין לעבודה. גם היום שיבושים ברכבות הצפון    צפה