שני אבן שטיין, מכהנת בוועד המנהל של 'ויקיפדיה' : אין מספיק נשים אשר מתנדבות ועובדות ב'ויקיפדיה'.
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רשת ב
תאריך:  12/09/2012
שעה:  18:18:55
תכנית:  שש עם ענת דולב
אורך:  08:27
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
ענב דולר : ... שנויה במחלקות אין ספק שויקיפדיה היא היום האנציקלופדיה החופשית הגדולה בעולם עם למעלה מ- 3 מיליון ערכים באנגלית, 135 אלף ערכים בעברית, ובסך הכל כ- 19 מיליון ערכים במגוון שפות. אין ספק גם שהמיזם הנהדר הזה חולל מהפכה עצומה בהנגשת ידע ומידע לכל והוריד את הדעת ממגדל השן האקדמי. עם השנים עלתה גם רמת האמינות של המידע בויקיפדיה, והכי יפה כל כותבי הערכים ועורכיהם עושים זאת בהתנדבות מלאה. אבל מה שמטריד את התנועה לפחות בישראל, הוא המיעוט המדאיג של נשים במיזם הזה, על אף שהמנכ"לית העולמית ויו"ר הוועד המנהל העולמי של ויקיפדיה הן נשים, בארץ הן מיעוט צורב, בוועד המנהל מכהנות רק שלוש נשים, אחת מהן היא שני אבן שטיין, שלום לך.
שני אבן שטיין : שלום לך וגם שלום לכל המאזינים.
ענב דולר : ומעבר לכך שאת מכהנת בוועד המנהל של הויקיפדיה כאן ... מה תפקידך בכוח.
שני אבן שטיין : האמת שאני התחלתי לא כחברת וועד כמובן, אני מתנדבת כמו כולם ואני מתאמת את המיזמי גלם של קבוצת ... ישראל.
ענב דולר : גלם, זה נשמע מאוד זוהר הגלם הזה.
שני אבן שטיין : זה באמת זוהר, זה אכן זוהר, זה ראשי תיבות של גלריות ספריות ארכיונים ומוזיאונים, ובעצם זה שם קוד לכל מיני שיתופי פעולה שאנחנו עושים עם מוסדות רבות בארץ וגם בעולם. אז זה משהו מאוד מרגש, וזה קורה גם בארץ כבר שנה, יש לנו שיתוף פעולה מאוד יפה עם מוזיאון ישראל ועם הספריה הלאומית ועם ארכיון המדינה. האמת שהיינו מאוד מאוד ברי מזל, ואנחנו מצליחים לשתף פעולה עם המוסדות הגדולים בארץ. וגלם זו אחת הדרכים שלנו עם מחקר נשים ומיעוט נשים, זו אחת הדרכים שלנו לדאוג שיהיו עוד נשים בויקיפדיה.
ענב דולר : למה, כי בתחומים האלה יש רוב נשי מוחץ.
שני אבן שטיין : ממש לא, קודם כל יש מקום לכולם, פשוט כי דרך המיזמים האלה אנחנו משתפים את הציבור או מזמינים את הציבור להשתתף וללמוד איך לערוך בויקיפדיה. אחד הדברים שאנשים לא כל כך יודעים או לא כל כך מודעים אליו, זה שבעצם כל אחד יכול לערוך, צריך רק ללמוד ויש חוקים, אבל בסך הכל כל אחד יכול ללמוד. אז איכשהו יוצא שגברים זה פחות מרתיע אותם להיכנס ונשים קצת יותר. אז אחת הדרכים שלנו להזמין נשים חוץ מהסדנאות וההרצאות שאנחנו עושים ברחבי הארץ וחלקם מיועדות ספציפית לנשים, זה להזמין אותם להשתתף במיזמי הגלם שלנו לבוא וללמוד לערוך בויקיפדיה ולתרום כמו כולם.
שני אבן שטיין : נורא מקסים. מה את עושה לפרנסתך.
שני אבן שטיין : אני האמת עובדת בפקולטה לרפואה באוני' ת"א.
ענב דולר : נחמד. ואיך הגעת לפעילות בויקיפדיה.
שני אבן שטיין : במקרה כמו כל דבר טוב בחיים, היה לי חבר טוב שהוא ויקיפד והוא היה כאן בשנה שעברה התארח כנס ויקימדיה העולמית כאן בארץ בחיפה, והוא אמר לי תקשיבי אני חושב שכדאי שתבואי. והגעתי שמעתי את ההרצאות על גלם הבינלאומי כמו שאמרתי זה קורה בכל העולם וזהו.
ענב דולר : זהו ונכבשת אה. אבל מה מניע אותך באמת, נגיד כמה זמן בממוצע את משקיעה בויקיפדיה בשבוע.
שני אבן שטיין : המון. תראי אנחנו צוחקים ואומרים שאנחנו לא כל כך נורמלים כל העוסקים במלאכה, כי אין ספק שזה באמת לא משאיר הרבה זמן פנוי.
ענב דולר : אבל זה תחביב מקסים שמעשיר אותך.
שני אבן שטיין : זה מדהים. לנו זה מאוד חשוב להנגיש ידע, חשוב לנו ... חופשי כעיקרון, וזה משהו שאנחנו, זה סוג של המהפכה של הדור שלנו כמו שאני רואה את זה.
ענב דולר : כלומר את פשוט בן אדם אידיאליסט.
שני אבן שטיין : ברמה מסוימת אשפר להגיד כן. אנחנו חשוב לנו באמת להנגיש ידע, ו-ויקיפדיה עובדת על עיקרון של אופן סורס, תוכנה פתוחה הכל פתוח, כל תמונה שאתם למשל רואים בויקיפדיה היא חופשית לשימוש. אז הערכים האלה חשובים לכל מי שמתנדב. וזה הזדמנות מצוינת להגיד שממש עכשיו כל מי שיכנס לויקיפדיה יראה מן ... חביב כזה שמזמין את הציבור הרחב את כולם להשתתף בתחרות מיוחדת שנקראת ויק ... אתרי מורשת. זו תחרות בינלאומית של צילום של אתרי מורשת. והמטרה היא באמת עוד פעם להנגיש ידע ולשמר ידע תרבותי כמו הרבה דברים שאנחנו עשים. ואנחנו מריצים בארץ סדנאות בחינם וסיורי בחינם.
ענב דולר : איך באמת אפשר לתקשר איתכם להצטרף לצוות העורכים.
שני אבן שטיין : אז מאוד בקלות, כל מי שיכנס לויקיפדיה בחודש הקרוב יוכל לראות את הבאנר הנפלא של ויקי לאב ... בשמו האנגלי ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת, יש שמה רשימה של הסיורים ברחבי הארץ בשיתוף המועצה לשימור אתרים ששיתפה איתנו פעולה בפרויקט כמו עוד כל מיני גופים גדולים, אפשר להירשם לסיורים האלה בחינם, אפשר פשוט לצאת ולצלם ...
ענב דולר : ולהצטרף אליכם לצוות כעורכים.
שני אבן שטיין : בשמחה רבה, יש לנו מייל שאפשר לפנות אל המייל הרגיל של ויקיפדיה, יש קישורית באתר, או אפשר לפנות פשוט אל ... ואני אשמח לענות לכל מי שמתעניין ורוצה להצטרף לאחד הפרויקטים.
ענב דולר : אני חושבת שחוץ מהאידיאולוגיה אפשר פה לפגוש אנשים נורא נחמדים, אולי זה יהיה במקום ג'יידייט אפילו.
שני אבן שטיין : יכול להיות. אני לא כל כך מכירה, לא יצא לי להיכנס לאספקט הזה דווקא, אבל זאת בהחלט קהילה, זה חד משמעי שאת נפגשת ועושה דברים ביחד ומנגישה יחד ידע שזה הדבר הכי חשוב.
ענב דולר : אז נשים ידע וכוח.
שני אבן שטיין : לגמרי.
ענב דולר : אז הצטרפו בין היתר גם לצוותים של ויקיפדיה, הכוח הנשי פה לא יכול להישאר במיעוט כל כך מוחץ זה פשוט לא לעניין. אז אני מודה לך מאוד שני אבן שטיין שהבהרנו את הנקודה החשובה הזאת.
שני אבן שטיין : תודה רבה לכם.