רם כהן, מנהל ומייסד תיכונט - הכירו את ביה"ס האינטרנטי הראשון בישראל
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  ערוץ עשר
תאריך:  20/02/2013
שעה:  08:39:55
תכנית:  אורלי וגיא
אורך:  04:19
מרואיינים:  אורלי וילנאי, אלי רכלין, גיא מרוז
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
אורלי וילנאי: עכשיו אליך, רמי כהן. אתה מסיים עכשיו שנה ראשונה של בי''ס תיכונט, שכבה כיתה ז'. תיכונט, תקן אותי אם אני טועה, הוא
בי''ס תיכון בלי מחברות, בלי ספרים, רק מחשבים.
רם כהן: כן. אם-כי, יש לילדים מחברות וספרים דיגיטליים, שזה סיפור אחר, מיוחד.
גיא מרוז: זה סוג של טאבלטים.
רם כהן: זה מחשבים אישיים, לא טאבלטים. ולילדים יש ספרים ומחברת דיגיטלית. מחברת שבעצם עושה הכל, היא מחברת שקוראת, היא מחברת שמקליטה, והיא מחברת שאפשר להכניס לתוכה קבצים של אודיו ווידיאו, והיא מחברת שאפשר לכתוב בה מתמטיקה.
גיא מרוז: וכל תלמיד מקבל את זה מכם, את כל הדברים האלה או שהוא מביא את זה מהבית?
רם כהן: לא. אנחנו עשינו מיכרז בתחילת השנה, ורכשנו מחשבים לילדים. הילדים רכשו את הספרים הדיגיטליים. זה לא הספרים שאנחנו מכירים בקינדל, אלא זה ספר שבו כל ספר משמש כסדרת למידה. יש לו שכבות מידע. הילד יכול להיכנס לתוך הספר הזה, בעצם להיכנס לעולם שלק ריאה דיגיטלית, עם תמונות ווידיאו ומצגות וקישורים לאתרים אחרים. יציאה מתוך הספר וחזרה לתוך הספר.
אורלי וילנאי: עכשיו, צריך לומר, זה בי''ס בת''א. עכשיו זו כיתה ז'. זה אמור להיות עד י''ב. יעלה בכל שנה. בי''ס נורא יקר, לפי ה..?
רם כהן: לא. לא. לא. הוא בי''ס עם תקציב ציבורי והתשלום שההורה משלם, הוא תשלום רגיל, כמו בכל בי''ס אחר במדינת-ישראל, אפילו לא שקל אחד יותר.
אורלי וילנאי: וכשאני שאלתי אותך, איזה מבחנים צריך לעבור כדי להתקבל, אתה ממש כעסת עליי. אמרת, כל אחד שרוצה להיכנס, יכול..
רם כהן: איך יכולתי לבוא לתכנית שלך, אם הייתי עושה מבחני מיון וגובה יותר כסף.
גיא מרוז: אז מה, משרד החינוך תיקצב אתכם.. זה בטח עולה יותר מבי''ס רגיל.
רם כהן: עירית ת''א עשתה כאן דבר שהוא באמת יוצא-דופן בתפישה ארצית. היא החליטה שהיא מקימה את ביה''ס של העתיד. הוא גם ניבנה באופן מאד מיוחד, הוא בי''ס ללא גדרות, הוא בי''ס שבתוכו יש מסדרונות רחבים וחדרים שקופים, בצפון העיר, ליד סמינר לוינסקי. והיא תיקצבה אותו כפול ממה שמשרד החינוך תיקצב. זאת-אומרת, היא הוסיפה, היא עשתה מצ'ינג כפול וניבנו אחד מבתיה''ס של המאה הבאה.
גיא מרוז: והשאלה הבאה שלי, באמת, היא מתי שאר בתיה''ס ילכו בכיוון הזה.
אורלי וילנאי: אני, שאלה אחרת. טיפה מדאיג אותי שילדים לא יחזיקו עט, שלא יכתבו, שיאבדו את הטאץ' אפילו.
רם כהן: אני לא רואה שאת כותבת עם נוצה, או ששלחתם לי דיו, כוסות אשל לאיזשהי הודעה.. החיים משתנים, העולם משתנה, אנחנו נמצאים בדינמיקה.
גיא מרוז: מתי כתבת לאחרונה, חוץ מבאמת פתקים, מתי כתבת לאחרונה מסה ארוכה בעט.
רם כהן: כתבתי לאחרונה שתיים או שלוש דקות, לא זוכר את הסיבה. כאבה לי היד ועיצבן אותי והתחלתי לכתוב בכתב מרושל, והבנתי שזהו, אני כבר לא שם. אני היום מקליד והילדים מקלידים.
אורלי וילנאי: זה ייכחד, הדבר הזה?
רם כהן: אני מניח שכן. יש הרבה דברים אחרים נכחדו.
אורלי וילנאי: אבל זה כמו שנגיד, בגלל שאנחנו רואים סרטים, לא נקרא ספרים יותר. זה לא עובד ככה.
רם כהן: תראו, אני מניח שחלק מהמיומנויות שאנחנו ידענו בעבר, אנחנו לאט-לאט נפרדים מהם. אנחנו רואים היום, למשל, ילדים שהקריאה שלהם היא קריאה אחרת מהקריאה שידענו לפני 20 שנה. קריאה בתוך טקסט דיגיטלי היא קריאה אחרת, היא קריאה שנבנית בצורה שונה מהטקסט האנלוגי. יש בתוכו תמונות ויש בתוכו קישורים למקום אחר, ויש אפשרות לקרוא הרחבה ויש אפשרות לצאת ממנו ולחזור אליו אח''כ. זה דבר אחר.
גיא מרוז: תגיד, כאמור, השנה, כבר אין מקום. אבל לעוד שנתיים, השנה מתחילה..
רם כהן: אני לא כ''כ שמח עם העובדה, שיש ילדים שלא ימצאו את מקומם בתוך ביה''ס.זה באמת כואב לי ברמה האישית. אני כן מקוה שביה'ס הזה לא ישאר כנישה, אלא שאנחנו נשמש למעבדה של מודל שניתן לקחת ממנו כל מיני חלקים ולאמץ אותם לבתי''ס אחרים.
אורלי וילנאי: שיהיה בהצלחה. זה נשמע מקסים. אם הייתי בבי''ס היום, הייתי הולכת לשם.
5 אייטמים אחרונים של אורלי וילנאי
שנה מרואיינ/ת: אורלי וילנאי, אלי רכלין, גיא מרוז
 
16/01/2019,   ערוץ 20 ,  ביקורת חריפה במערכת הפוליטית של השרה איילת שקד. אלירן טל עם הפרטים. יו''ר לשכת עורכי הדין, אפי נוה. אורלי וילנאי. בית העיתונאים בתל אביב. נפתלי בנט. ח''כ שלי יחימוביץ, העבודה. ח''כ ציפי לבני, יו''ר מפלגת התנועה.     הזמן תמלול
15/01/2019,   ערוץ עשר ,  אור הלר ואלון בן דוד - מחליפים רמטכ"ל: טקס בקריה בת"א גדי אייזנקוט הרמטכ"ל אביב כוכבי רה"מ בנימין נתניהו    הזמן תמלול
15/01/2019,   ערוץ עשר ,  הפינות הקבועות שאהבתם: דפנה שפיגלמן - פינת מתחת לרדאר, שני בן יעיש שמוראק פינת הצרכנות, עינב קרנר פינת העמותות. יעל דרור, דיאטנית     הזמן תמלול
15/01/2019,   ערוץ עשר ,  רוני ליבנה, קו הידידות - הקו של אורלי וגיא     הזמן תמלול
15/01/2019,   ערוץ עשר ,  דפנה דעואל - פינת אימוץ כלבים מעמותת SOS חיות    הזמן תמלול