יערה ברק: אין הנחיות בנושא הצבת מצלמות אבטחה בבתי הספר, לא ממשרד החינוך או מהשלטון המקומי. אורן פלד, אב לשני ילדים, מומחה למיגון ואבטחה. עו"ד סאני כלב, ראש הקליניקה לזכויות בחינוך, המרכז האקדמי למשפט ולעסקים.
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  גלי צה"ל
תאריך:  03/04/2013
שעה:  13:03:45
תכנית:  עושים צהריים
אורך:  17:22
מרואיינים:  יעל דן, יערה ברק, אבי קמינסקי
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
יעל דן : מי אחראי על הצבת מצלמות אבטחה בבתי הספר? התשובה היא, תתפלאו, אף אחד. ממש כך. אין הנחיות, אין חקיקה, אין כלום. שלום יערה ברק כתבתנו.
יערה ברק : כן, שלום. שלום יעל. מסתבר שמאות בתי ספר ברחבי הארץ מרושתים במצלמות שמצלמות את פנים בית הספר ואת התלמידים לצורכי פיקוח ולצורכי אבטחה, בלי שיש הנחיות ברורות לא ממשרד החינוך או מהשלטון המקומי על האופי שבו מפעילים אותם. כלומר מדובר במצלמות שמצלמות את החצר ואת המסדרונות בתוך מוסדות החינוך, ולא למשל גדרות בית הספר מבחוץ. ואין שום נוהל שמסביר היכן מותר לצלם והיכן לא. ואולי יותר חשוב מזה, מי רשאי לצפות בחומר המצולם של הילדים. האם רק הצוות החינוכי? מנהל בית הספר או גם למשל מוקדי אבטחה של הרשויות המקומיות? הקליניקה לזכויות בחינוך במרכז האקדמי משפט ולעסקים בשיתוף עם האגודה לזכויות האזרח ואירגונים נוספים פנה לפני חודש וחצי למספר משרדים ממשלתיים בנושא הזה, למשרד החינוך, משרד הפנים, המשרד לביטחון פנים, משרד המשפטים, ודרשה להסיר את המצלמות מבתי הספר בטענה שיש בכך קודם כל פגיעה בזכות הבסיסית של התלמידים לפרטיות, פגיעה שאין לה הצדקה בחקיקה. שני משרדים עדיין לא הגיבו. משרד המשפטים מסר שהעניין בבדיקה. משרד החינוך...
יעל דן : כן.
יערה ברק : משרד החינוך אומר שהדבר הזה הוא בסמכותו של שר החינוך להורות. ואנחנו בעקבות הפנייה הזאת רצינו לברר עם משרד החינוך, עם השלטון המקומי אם הוא יודע כמה מצלמות יש, באיזה בתי ספר.
יעל דן : החוק גם לא מחייב להציב מצלמות כאלה? זה החלטה של כל מנהל בית ספר בפני עצמו? אם הוא רוצה הוא מחליט כן או לא להציב מצלמות אבטחה?
יערה ברק : כן. בדרך כלל מדובר ביוזמה של הרשות המקומית, באיזה שהוא... למשל יש מספר עיריות. בעיריית ראשון לציון למשל יש בכל העיר ובכל מוסדות החינוך כאלף מצלמות ביוזמת העירייה. גם באשקלון כל בתי הספר מרושתים. בהרצליה יש בתי ספר מצולמים, אבל זו בדרך כלל יוזמה של הרשות המקומית. לפעמים... היא בדרך כלל נעשית גם בשיתוף פעולה עם ועד ההורים. אבל שוב, גם משרד החינוך וגם השלטון המקומי כשפנינו אליהם, שאלנו הנחיות לגבי איפה מציבים מצלמות, מה המצלמה מצלמת, למשל במלתחות, באולם הספורט, איפה עובר הגבול, בחצר בית הספר, במסדרונות. אין הנחיות ברורות בנושא הזה בכלל. וגם מעקב, מספרים, איפה יש מצלמות ואיפה אין, אף גוף לא אחראי.
יעל דן : גם נדמה לי שהשאלה היא מה... אולי עוד לפני הכל, מה אמורות לחשוף המצלמות האלה? אם זו אבטחה מפני אלימות מבחוץ או אבטחה מפני אלימות מבפנים. המטרה הזאת צריכה בעצם... משפיעה על המקום של היכן יושמו המצלמות האלה.
יערה ברק : נכון. חשוב להדגיש שהמצלמות האלה, שוב, לא מדובר במצלמות שמשקיפות על הגדר של המוסד החינוכי כדי למנוע למשל פריצות פנימה, אלא ממש מצלמות שמשקיפות על החצר, על המסדרונות בחלק מהמקרים. ממש על התלמידים.
יעל דן : כלומר זה בעצם לא מצלמות אבטחה מפני גורמים עויינים מבחוץ, אלא המצלמות שאמורות לשקף את מה קורה בתוך, בתחום בית הספר.
יערה ברק : נכון. אז נגיד רק שוב, שלא במשרד החינוך ולא בשלטון המקומי יודעים להגיד כמה בתי ספר בארץ מרושתים וכיצד הם עושים את זה. נתנו לנו הערכה של כמה מאות. ובמשרד החינוך אומרים לנו: בזמן שיש כמה מאות בתי ספר שכבר מצולמים, שהם בימים אלה מגבשים הנחיות בנושא. זה קצת תמוה.
יעל דן : כן. בואי נצרף אלינו את אורן פלד, הוא אב לשני ילדים מראשון לציון, והוא גם בעצמו מומחה למיגון ואבטחה. שלום אורן.
אורן פלד : שלום וברכה.
יעל דן : אולי ספר לי על הניסיון שלך מבתי הספר של הילדים שלך.
אורן פלד : תראי, אצלנו בשני המוסדות יש מצלמות. בעבר תמכתי מאוד בנושא המצלמות, כשחשבתי שזה לשימוש הצוות שנמצא בבית הספר. אם זה לשימוש המנהלת, אם זה לצוות ההוראה. בין אם זה כדי לתצפת באופן ישיר בהפסקות, כי לדעתי אין מספיק מורים בחוץ, ובין אם זה לשחזר אירועים שקרו לאחר מכן.
יעל דן : זה כדי לתעד בעצם מה שקורה בין הילדים לבין עצמם.
אורן פלד : נכון.
יעל דן : אוקי.הצבתם מצלמות?
אורן פלד : בדיעבד הרשות המקומית החליטה למצלם את בתי הספר ולתצפת עליהם מרחוק.
יעל דן : מה זאת אומרת מרחוק?
אורן פלד : מכאן עולות שתי בעיות. בעיה ראשונה?
יעל דן : מה זאת אומרת לתצפת מרחוק?
אורן פלד : סליחה?
יעל דן : מה זאת אומרת הם החליטו? אתם הצבתם מצלמות בתוך בית הספר, ואתה אומר שמהשלטון המקומי החליטו לתצפת מרחוק. מה זה אומר?
אורן פלד : לא, לא, לא. את המצלמות שלנו הסירו והתקינו מצלמות שלהם.
יעל דן : אוקי.
אורן פלד : מצלמות שמחוברות למוקד, למוקד בעירייה.
יעל דן : הא. כלומר שאנשים במוקד העירייה צופים על מה שקורה בתוך בית הספר.
אורן פלד : יכולים לצפות על מה שקורה בבית הספר. אני לא יודע אם הם רואים את זה און ליין, כי אני מניח שכל כך הרבה מצלמות, לא ניתן לצפות עליהם באופן ישיר גם למרכז בקרה משוכלל. אי אפשר לצפות על אלף מצלמות בעת ובעונה אחת. וכאן עולות מספר שאלות. קודם כל למה צריך את זה. כי אם מדובר פה על נושא של שיחזור, אז זה בכלל לא קשור לרשות. אם מדובר פה על נושא של צפייה, על ביטחון, לי לא נראה שמישהו מחוץ לבית הספר, מישהו ש... אני לא יודע מי הוא, יושב ומתצפת, ואני לא יודע, לא מכיר את העבר שלו, מסתכל על תלמידים ותלמידות.
יעל דן : במצלמות שאתם ההורים הצבתם, מי צפה? הנהלת בית הספר?
אורן פלד : הנהלת בית הספר בלבד.
יעל דן : המנהלת בעצמה.
אורן פלד : נכון.
יעל דן : ואתה מצר על כך שבעצם זה הופקע ממנה, ובעצם עכשיו כל מיני גורמים בעירייה יושבים ומסתכלים על האינטימיות של המתרחש בתוך בית הספר.
אורן פלד : נכון. אני גם לא יודע מי צופה. יושבים אנשים שעובדים ברשות, בין אם זה עובדי קבלן או עובדים של העירייה. אני לא מודע, לא יודע, וצופים על מה שקורה בבית הספר. עכשיו יותר מכך, ברגע שיש תקשורת חיצונית, ניתן לפרוץ את המערכות האלה ולראות מה קורה בתוך בית הספר. כבר פרצו לדברים הרבה יותר מוגנים עם תקשורת של מצלמות.
יעל דן : כן. בוא נצרף אלינו את עורך הדין... אגב, יש התקוממות של ההורים או של הילדים בבית הספר על ההצבה של המצלמות האלה?
אורן פלד : יש התקוממות באופן כללי נגד כל הצבת המצלמות בראשון לציון, כי הרשות הולכת להציב בכל רחוב כמעט מצלמה.
יעל דן : אגב, כמה מצלמות מוצבות בתוך בית הספר של ילדיך, אתה יודע לומר?
אורן פלד : למיטב זיכרוני שש מצלמות ראיתי בחוץ. בפנים לא בחנתי את הנושא.
יעל דן : אוקי. אני רוצה לצרף אלינו את עו"ד סמי כלב, הוא ראש הקליניקה לזכויות בחינוך של המרכז האקדמי משפט ולעסקים. שלום עו"ד כלב.
עו"ד סמי כלב : צהריים טובים, יעל.
יעל דן : בוא תאמר לי את השקפתך בעניין הזה. קודם כל של מי האחריות? לאיזה סיבה ראוי או לא ראוי לתצפת? מי זה שצריך להציב שם ולבחון את מה שרואות המצלמות וכן הלאה?
עו"ד סמי כלב : קודם כל אני חושב שהדברים שאותו אב מודאג אמר, אני חושב שהם מבטאים בדיוק את החשש ואת הבעייתיות בנושא. ברגע שאין הסדרה, אז הכללים לא ברורים. ובאמת יש חשש שבאמת המידע הזה עובר לאנשים שאנחנו לא יודעים מי הם. וזה בדיוק מעיד על הבעייתיות שהדברים האלה קורים, מצלמות מותקנות ללא הסדרה וללא פיקוח. אנחנו לא יודעים, אין הגדרה ברורה האם אפשר לשים בשירותים או בכיתה. לאיזה מטרות בכלל משתמשים במצלמות האלה?
יעל דן : גם לא בטוח שחייבים לשים את ה... לפי מה שאתה יודע, בכל בתי הספר יש היום מצלמות?
עו"ד סמי כלב : לא, לא. למיטב ידיעתי אין בכל מצלמות, אבל זה בהחלט תופעה שמתרחבת, כמו שאמרה הכתבת מקודם. יש ערים היום שמרושתות לגמרי מבחינת מוסדות החינוך שלהם, הרצליה, באשקלון בחטיבות הביניים והתיכונים. זה דבר שמתרחב והולך. זה בהחלט תופעה, ובעיניי תופעה מדאיגה. קודם כל אני רוצה לתקן. לא רק שהחוק לא מחייב, למיטב הבנתנו החוק לא מסמיך אף רשות, לרבות שר החינוך, לבוא ולהתקין מצלמות בבתי הספר. מדובר באקט מאוד מאוד פוגעני בזכות לפרטיות של תלמידים. ואומנם המטרה, לדוגמא מטרה כמו לצמצם אלימות זה מטרה ראויה, השאלה באיזה אמצעים עושים שימוש. וכרגע החוק לא מתיר, אין הסמכה כזו. ולכן לא רק שאין חובה כזו, אלא אם רוצים לעשות שימוש כזה, אם רוצים להתקין מצלמות, קודם כל המחוקק צריך להביע את דעתו, צריך לקבוע את הדבר בהוראות הדין.
יעל דן : אתה צריך גם לזכור שקרו אסונות ומעשים נוראיים בתחום בתי הספר. אנחנו זוכרים את ראדה. לו היתה שם מצלמה שמוצבת אולי במקום כלשהו, אפשר היה לראות ולפענח יותר את מה שקרה שם, ואולי אפילו למנוע. כלומר, יש חשיבות להצבת מצלמה.
עו"ד סמי כלב : קודם כל אין ספק שמוגנות של תלמידים וצמצום אלימות הם מטרות ראויות, וצריך להשקיע ולעשות הרבה כדי לגרום להביא לכך. אין ספק. מצד שני, בסכומים העצומים שמושקעים עבור המצלמות, ומדובר במאות אלפים, אפשר להשקיע ולנקוט באמצעים הרבה יותר חינוכיים, הרבה יותר נכונים, פחות פוגעניים, ולהגיע פחות או יותר לאותם מטרות. יותר מזה, אני רוצה גם לחדד גם לגבי המקרה שציינת. החשש הוא גם שברגע שיש מצלמות נניח במסדרון, אז האלימות תעבור לשירותים, כמו שקרה במקרה של תאיר ראדה. ושם הרי אנחנו לא נרצה לצלם. ואם כן, אז אבוי לנו, אנחנו ממש מגיעים למצב שאנחנו רוצים לעקוב אחר התלמידים בכל שלב, בכל מקום, ולדעתי הפגיעה...
יעל דן : אנחנו מדברים בנושא פרוץ לחלוטין ולא מוסדר, אפילו לא במעט.
עו"ד סמי כלב : נכון.
יעל דן : ומי צריך היה להסדיר את זה? על איזה אופן היית ממליץ? מה היית רוצה לראות בחקיקה?
עו"ד סמי כלב : אז קודם כל, כשהלכנו עם החקיקה הראשית חלק מהיתרון הוא שזה נעשה דרך דיון ציבורי. גם בכנסת המחוקק יכול לדרוש לקבל נתונים. קודם כל לראות האם בכלל הדבר הזה אפקטיבי, לראות מה קורה בעולם. יש מחקרים שנעשו בלונדון לגבי המרחב הציבורי, תנועות במרחב הציבורי, שמראות חד משמעית שהרישות של העיר לא עזר להוריד את הפשיעה בעיר. ולכן קודם כל לבחון האם הדבר הזה אפקטיבי, האם הדבר הזה יעיל, לאיזה מטרות. אנחנו שומעים על מקרים שבהם עושים שימוש במצלמות לא לשם באמת בירור מקרי אלימות כזה או אחר, אלא בניסיון לעקוב אחרי תלמידים, לגרום לכך שהם לא יפגינו לדוגמא. אנחנו יודעים שהיה מקרה בארצות הברית שבו מצלמות שהוצבו באולם התעמלות צילמו בין היתר גם את חדרי ההלבשה שם. ותמונות של נערים ונערות שהחליפו בגדים לקראת שיעורי ההתעמלות, כמו שאמר גם אותו אב מודאג, פלשו לרשת. זאת אומרת לאיזה מטרות, איך מגינים על המידע, איזה שימושים עושים במידע.
יעל דן : מי צריך לצפות. מי צריך לצפות במידע הזה?
עו"ד סמי כלב : סליחה?
יעל דן : מי צריך לצפות במידע?
עו"ד סמי כלב : בודאי. בודאי. זה אחד השאלות, כמו שנאמר כאן, האם זה עובדי קבלן של הרשות, האם זה רק המנהלת. ודרך אגב, האם באמת המנהלת יכולה כל היום וכל הזמן לבוא ולבדוק את אותו מסך? בודאי שלא. ולכן כל השאלות האלה צריכות להתברר. גם השאלה של האפקטיביות והמידתיות כמה מצלמות, באיזה זמנים הם פועלות. כל השאלות האלה צריכות להתדיין ולהיעשות בצורה מסודרת בחקיקה ראשית שתסמיך לדעתנו רק את משרד החינוך. תארי לך דרך אגב שכל בית ספר או כל רשות מקומית יכולה על דעת עצמה לעשות דבר שכזה. אז המצב גם שונה בין בתי הספר. זה בעייתי ביותר.
יעל דן : טוב. יש לנו הרבה חברי כנסת חדשים שרק צריכים לשמוע ולהרים את הכפפה. ואני רוצה לצרף אלינו את אבי קמינסקי, יו"ר איגוד מנהלי ענפי החינוך ברשויות המקומיות. שלום אבי קמינסקי.
אבי קמינסקי : צהריים טוב.
יעל דן : קודם כל אני בטוחה שגם אתה מצר על כך שאין שום הסדרה של הנושא החשוב הזה בשום צורה.
אבי קמינסקי : אני מסכים עם כל דבר שנאמר. אני רק רוצה לבוא ולהזכיר לכולם, אחד, שביטחון הכלל מאוד חשוב בעניין הזה. אני חושב שיש דבר שנקרא פרויקט עיר ללא אלימות של המשרד לביטחון פנים שמעודד הצבת מצלמות במקומות מסוימים בתוך העיר. לא מדברים על בתי ספר, אני מדבר על בתוך העיר, על גנים ציבוריים, על אותם איזורים שאנחנו כולנו יודעים לצערנו הרב שיש לפעמים ונדליזם ושיש לפעמים מקרים שהם פחות נעימים, ולכן מציבים שם מצלמות ובוחנים את הדבר הזה. והדבר הזה די מתריע ומרתיע את העניין. גם כך בתוך בתי הספר עצמם. גם בתוך בתי הספר עצמם צריך למצוא את כל הקריטריונים וצריך לומר מי אחראי ומי לא אחראי. אני מסכים לכל דבר. יחד עם זאת המצלמה כמצלמה הוא גורם הרתעתי נכון, גורם הרתעתי שיכול להביא למידע, הוא יכול להביא להתנהגות נעימה יותר...
יעל דן : השאלה אם צריך להגיע פה לחקיקה או להניח לכל בית ספר על פי הצרכים שלו, על פי האוכלוסיה המיוחדת שלו לקבוע את מה שמתאים לו?
אבי קמינסקי : אני חושב שצריך לקבוע מה שנקרא הסכם מסגרת. זאת אומרת איזה שהוא נוסח מסודר שיהיה ברור לכולם. כשאתם אומרים מרכז שלטון מקומי, מרכז שלטון מקומי הוא גוף מכובד וגדול. יחד עם זאת כל רשות מקומית וכל ראש עיר יכול יחד עם הקב"ט שלו כמובן, יכול לקבל את ההחלטות על פי הקריטריונים שהם מציבים לעצמם. יחד עם זאת הם עושים את זה עם המשטרה. לא עושים שום דבר ללא המשטרה. מצלמות בבתי ספר, אני חושב שאין מעורבות של משטרה, יש של קב"ט מוסדות חינוך שקשור לרשות המקומית ולמשרד החינוך. אבל ברמה העירונית, בודאי שעושים את זה עם המשטרה העירונית, המשטרה שותפה לכל דבר. יש היום סיורים משותפים עם המשטרה והרשות המקומית.
יעל דן : בכל מקרה זאת צריכה להיות יוזמה של משרד החינוך לעשות סדר בעניין הזה, לא?
אבי קמינסקי : כן. אני חושב שיש מקום...
יעל דן : לתשומת ליבו של שר החינוך.
אבי קמינסקי : לקרוא להקים איזה שהיא ועדה, איזה שהיא ועדה יחד עם משרד החינוך, יחד עם המשרד לביטחון פנים, יחד עם הרשות המקומית, זאת אומרת מרכז שלטון מקומי. לקבוע איזה שהיא ועדה מסוימת, לשבת לראות מה הקריטריונים, מה עושים, איך עושים, ויוצאים לדרך. זה בסדר גמור. ומגיע מה שנקרא שאפו לעיתונות ששמה את הדבר הזה על סדר היום.
עו"ד סמי כלב : יעל, ברשותך אם אפשר?
יעל דן : כן, כן.
עו"ד סמי כלב : אני רוצה... אנחנו מסכימים כולנו לגבי הצורך בהסדרה, וזה בהחלט משמח. אבל אני רוצה גם עוד פעם להרחיב אולי לגבי המשמעות של מצלמות בבתי ספר. בניגוד למרחב הציבורי, בניגוד לפארקים שאולי בלילה יש לאדם אפשרות לבחור להגיע לשם, ואולי אנחנו רוצים באמת לעקוב ולראות מה קורה שם באופן נקודתי. קודם כל החוק מחייב לשלוח ילדים לבתי ספר, זה משהו אחר לגמרי מאשר בחירה של אדם ללכת במקום X או Y. מדובר בילדים רכים בשנים. הזכות לפרטיות של ילדים, ככל שהם קטנים יותר, צריך להגן עליה הרבה יותר. זה לא אנשים מבוגרים שיכולים להתנהל היום במרחב הציבורי. ולכן אי אפשר לעשות לדעתי את ההשוואה המאוד מיידית הזו בנוגע לאלימות במרחב הציבורי לגבי אלימות בבתי ספר או הצורך...
יעל דן : השאלה אם אתה... השאלה אם בכלל לא להציב מצלמות, עו"ד כלב.
עו"ד סמי כלב : ההערכה... מבחינה משפטית נקייה, אני אומר אם עושים את זה, צריך לעשות את זה בחקיקה. אבל ברמה של שיקולי מוסר או שיקולים ערכיים יותר, בהחלט לדעתי צריך לחשוב טוב טוב לפני שעושים מהלך כזה, ולבדוק האם באמת מוצו כל האמצעים החינוכיים. וזה צריך להדגיש את זה. בית ספר זה לא משטרה. בית ספר זה גם לא רחוב. בית ספר זה מקום שבו מחנכים. ודרך אגב, גם לטעות, הכוונה... לטעות הכוונה, כן? לעשות משהו ואולי לא נכון, זה חלק מחינוך. אני כמובן לא... חלילה לא חושב שאלימות זה דבר נכון וראוי, אבל לא צריך למשטר. השאלה אם אנחנו ממשטרים את החינוך זה שאלה מאוד מאוד כבדת משקל. ואני בכלל לא בטוח שהפתרון גם לבעיות בבתי ספר הוא דווקא לצלם ולקחת אלמנטים של שיטור, דווקא להכניס אותם למוסדות חינוך. לא בטוח שזה הפתרון הנכון.
יעל דן : כן. בודאי שאם עושים את זה, אז...
אבי קמינסקי : אני יכול להגיב, יעל?
יעל דן : ממש במשפט אחד, אבי קמינסקי.
אבי קמינסקי : אחד, אני לא חושב שצריך למשטר. אני חושב שצריך... מצלמות זה חלק מתוך כל העניין של יצירת אווירה שמונעת אלימות. צריך כן להציב מצלמות, צריך כן לדעת, כמו בכל מקום אחר, יש מצלמות בכל מקום, בכל כניסה, בכל מוסד ציבורי כזה או אחר, ובית ספר הוא בהחלט מוסד חינוכי, אבל הוא גם ציבורי, יש בו הרבה תלמידים. לא מדברים על בתי ספר בגילאי היסודי. מדברים בטח מרמת חטיבות ביניים ואילך.
עו"ד סמי כלב : אצלנו זה גם בתי ספר יסודי.
אורן פלד : זה לא נכון. זה לא נכון, יש בבתי ספר יסודיים מצלמות.
אבי קמינסקי : אני משוכנע שיש גם בבתי ספר יסודיים. אני מדבר על המסלול הקבוע, על המיין סטרים. במיין סטרים מדובר על ברמת חטיבות ביניים וברמה החטיבה העליונה, שם צריך לשים, למצוא את כל הדרכים, כולל הדרכים החינוכיות, כולל הדרכים ההרתעתיות האחרות.
יעל דן : אי הוודאות הזו שהצבעת עליה כאן, שחשפת כאן בעצם מעידה על כמה צריך להסדיר את כל הנושא כולו.
אורן פלד : יעל, אם אפשר גם משפט.
יעל דן : אחרון, אורן.
אורן פלד : אני, אחרי שבדקתי אלפי אירועי פריצה, אני אומר לך שאת העבריינים המצלמות ממש לא... זה לא משהו שמעניין אותם. בראשון לציון הוצבו המון מצלמות והפשיעה לא ירדה. נהפוך הוא. לכן אני לא רואה שום סיבה להכניס את המצלמות לצפייה מרחוק בתוך בתי הספר.
יעל דן : כן. בכל מקרה ברור שמדובר בנושא שמן הראוי לקחת אותו לידיים ולטפל בו כראוי. תודה רבה לכם אורן פלד, אבי קמינסקי, עו"ד סמי כלב. תודה רבה לכם.
5 אייטמים אחרונים של יעל דן
שנה מרואיינ/ת: יעל דן, יערה ברק, אבי קמינסקי
 
23/05/2018,   גלי צה"ל ,  ד"ר יעל אדמי: כבר שלושה שבועות יושבות נשות התנועה נשים עושות שלום באוהל מול משכן הכנסת, בדרישה מנבחרי הציבור לפתוח במשא ומתן לשלום.    הזמן תמלול
23/05/2018,   גלי צה"ל ,  תגובת עיריית תל אביב לטענות של הורים על המורה הפדופיל.    רכוש תמלול
23/05/2018,   גלי צה"ל ,  נועם סמל, המנהל האמנותי של פסטיבל התיאטרון הבינ"ל של יפו: משלחת שחקני התיאטרון הטורקים הגיעה לארץ, למרות החרם ההדדי בין טורקיה לישראל, ותעלה כמתוכנן את ההצגה מאחורי העיניים, שכתבה המחזאית נאוה סמל ז"ל.    רכוש תמלול
23/05/2018,   גלי צה"ל ,  נירית זמורה, נפצעה בפיגוע דקירה: היום מתקיים בבית המשפט שלב הטיעונים לעונש במשפטו של המחבל שדקר אותה, שזוכה מעבירת ניסיון רצח בכוונת תחילה כיוון שהסכין שבה השתמש נשברה.    הזמן תמלול
23/05/2018,   גלי צה"ל ,  מאור: צעיר חרדי חשוד שדקר את הוריו. המשטרה חוקרת והטילה איפול על פרטי החקירה. מאור, שמכיר את המשפחה, טוען שהאב שנדקר, המשמש כראש ישיבה, הוא רב מתעלל שהתעלל גם בו.    הזמן תמלול