טל יחזקאלי: משרד המשפטים קובע כי לא ניתן להוציא אל הפועל את חוק ועדות הדיור הלאומיות, שבמסגרתו דיור בר השגה. שרי קרוניש, הקואליציה לדיור בר השגה.
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  גלי צה"ל
תאריך:  11/04/2013
שעה:  07:19:30
תכנית:  בוקר טוב ישראל - גל"צ
אורך:  02:41
מרואיינים:  מיכה פרידמן, טל יחזקאלי
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
מיכה פרידמן: חוק ועדות הדיור הלאומיות. אתם זוכרים את החוק הזה? תוצאה של המחאה החברתית שאחד הדגלים הגבוהים שהניפה הדיור שאיננו בר השגה, הסופרטנקר של ראש הממשלה נתניהו שהיה אמור לפתור את מצוקת מחירי הדיור בישראל. בלחץ המפגינים במהלך המחאה הוכנסו לחוק סעיפים אשר יאפשרו לייעד דירות ודיור בהישג יד בהשכרה ואף להגביל את שכר הדירה אלא שכעת טוענים במשרד המשפטים, שמן הסתם היה זה שניסח את החוק על פי הדרישות שהוצגו בפניו, שהסעיפים הללו שהוכנסו לחוק אינם חוקיים. טל יחזקאלי, כתבתנו לענייני משפט, מביאה הבוקר לראשונה את הסיפור המוזר הזה.
טל יחזקאלי: סופרטנקר לדיור בישראל, כך כינו בסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו את חוק ועדות הדיור הלאומיות שאמור היה לפתור את מצוקת הדיור בארץ, לזרז את הליכי הבנייה ולאפשר לזוגות צעירים לרכוש דירות. לצערו אולי של ראש הממשלה החוק הגיע לכנסת בתקופה לא קלה לנבחרים. ימי פריחת הקיץ של המחאה החברתית, שיא התסיסה ברחובות גם נגד הוד"ל, אז החליטה הכנסת להוסיף לחוק הועדות סעיף של דיור בר השגה, סעיף שאמור לאפשר לועדות להקצות במיזמים המתוכננים דירות להשכרה במחירים מוזלים לטובת מי שידו אינה משגת. ולמה אמור? בפועל מתברר שמאז נחקק החוק הזה הסעיף המדובר לא יושם אפילו פעם אחת. בתשובה לעתירות שהוגשו בנושא אומרים בפרקליטות על דעתה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שלועדות כלל אין סמכות לאפשר דיור בר השגה . על מנת שהועדות תוכלנה ליישם את הסעיף אומרים שם תידרש חקיקה נוספת. שרי קרוניש מהקואליציה לדיור בר השגה טוענת שהקביעה הזו מעלימה את המשמעות הציבורית והחברתית של החוק.
שרי קרוניש, הקואליציה לדיור בר השגה: בעצם ההצהרה הזו הם הופכים את החוק עצמו לאות מתה. כל הרעיון של הוד"ל היה להכניס בהיצע התכנוני דיור בר השגה כבר בשלב התכנון . החוק מבחינה ציבורית אין לו שום משמעות בלי הסעיפים האלה.
טל יחזקאלי: ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: בהתייחסו לדיור בהישג יד להשכרה התכוון החוק הראשי כי ההסדרים בעניין זה יושלמו בדרך של תקנות. התקנות בעניין זה טרם עודכנו, בין היתר נוכח כוונת הממשלה לייצר הסדרה כוללת בתחום. למרבה הצער, העותרים אינם מוכנים לאפשר למדינה לבחון דרך נוספת של ייחוד דירות להשכרה בשלב השיווק ומתעקשים על כך שבית המשפט יבחן באופן דווקני את הוראות החוק, לשון התגובה.
5 אייטמים אחרונים של מיכה פרידמן
שנה מרואיינ/ת: מיכה פרידמן, טל יחזקאלי
 
10/11/2017,   כאן 11 ,  אבי דוידוביץ - לשעבר סגן ראש היחב"ל. לימור בר-און . מיכה פרידמן. רפי סמית עו"ד אביה אלף - לשעבר מנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות: : חקירות פרשיות רה"מ במשטרה . חקירת רה"מ השבוע בפרשת טובות ההנאה ופרשת נוני מוזס. רה"מ לא נדרש למסור גרסה בפרשת הצוללות. הסתמכות השוטרים על עדות עד המדינה .     הזמן תמלול
11/08/2017,   כאן 11 ,  ח"כ אילן גילאון : תשובה מזלזלת של הכנסת לעתירת הנכים לבג"צ    רכוש תמלול
11/08/2017,   כאן 11 ,  פרופ' יוסי שיין : המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה    רכוש תמלול
11/08/2017,   כאן 11 ,  תמר אלמוג . פרופ' מיכל טמיר - המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט . רה"מ כתגובת מגננה מנסה לתקוף את התקשורת והשמאל . תגובות על כנס התמיכה בבנימין נתניהו . מיקי זוהר. איתן כבל. אהוד ברק. משרד המשפטים עקב אחרי לנאום רה"מ. חקירות עד המדינה ארי הרו נמשכים. האפשרות שהיועמ"ש יוציא את רה"מ לנבצרות זמנית..    הזמן תמלול
11/08/2017,   כאן 11 ,  דן מרידור : קבלת שבת מחוץ לכלא 4. .הפוליטקאים ניצלו את משפט אלאור אזריה לטובתם , מחפשים את מחנה המשותף הנמוך. עצרת התמיכה ברה"מ . בעבר הליכוד היה המגן הגדול של מערכת המשפט. פגיעה בתקשורת הינה פגיעה בדמוקרטיה ובמערכת המשפט. הליכוד התשנה לרעה. אם רה"מ יואשם בשוחד, עליו להתפטר    הזמן תמלול