ח"כ לשעבר כרמל שאמה הכהן, יו"ר ועדת הכלכלה לשעבר: משרד המשפטים קובע כי לא ניתן להוציא אל הפועל את חוק ועדות הדיור הלאומיות, המקדם דיור בר השגה לזוגות צעירים.
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  גלי צה"ל
תאריך:  11/04/2013
שעה:  07:22:10
תכנית:  בוקר טוב ישראל - גל"צ
אורך:  05:36
מרואיינים:  מיכה פרידמן, כרמל שאמה הכהן
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
מנחם פרידמן : ועימנו האיש שעמד בראש אותה ועדה בכנסת, ששם החוק הזה עבר טרם שהציעו עליו במליאה חבר הכנסת לשעבר יו"ר ועדת הכלכלה לשעבר כרמל שאמה הכהן בוקר טוב לך
כרמל שאמה : בוקר טוב מיכה
מיכה פרידמן : תגיד לי מי אחראי על מלאכת החקיקה הרשלנית שבגללה לועדות שהוקמו כדי לקדם דיור בר השגה לגבולות צעירים אין סמכות למלא את יעודה.
כרמל שאמה : נו מה מה שאתה טוען זו בעצם עמדתה של המשנה ליועץ המשפטי הגב' שרית דנה וזה אל כוונה היתה שלי כמחוקק ולדעתי גם לא של הועדה וגם לא של מליאת הכנסת כן זו פשוט עמדת הייעוץ המשפטי לממשלה היה קרב אדיר מאחורי הקלעים ובתוך הועדה כולל זה שזה הגיע לשולחנו של ראש הממשלה באותה עת מספר פעמים להכריע בעניין הדיור בר השגה
מיכה פרידמן : רגע אני רוצה להבין אתה אומר שהטיעונים האלה כבר הושמעו אז בעת שנעשתה החקיקה
כרמל שאמה : ברור היה קרב אדיר, העמדה של היועץ המשפטי לממשלה הייתה נגד כל אלמנט של דיור בר השגה לחקיקה מטיעוניו של שהתשתית החקיקתית עדיין לא מוכנה לקדם סיור בר השגה. אנחנו חברי הכנסת אני כראש ועדה ועוד כמה חברי כנסת חשבנו שחשוב מאוד גם מבחינה תכנונית וגם מבחינה חברתית להכניס את האלמנט של דיור בר השגה והגענו לפשרה שמכניסים רק דיור בר השגה במסלול של השכרה לא במסלול שמעבירים למישהו ממש בעלות על דיור.
מיכה פרידמן : ולזה היועץ המשפטי לממשלה הסכים?
כרמל שאמה : כן אבל מילות החוק לא סתם קבענו ואני חייב להפנות אותך ואת המאזינים קבע החוק אומר שדיור בר השגה להשכרה ייקבע בהתאם להוראות שייקבעו שהמחוקק רוצה ואני חוקקתי לא מעט חוקים כיו"ר ועדה וגם כיוזם חקיקה, עכשיו החוק רוצה לדאוג שההוראות ייקבעו בתקנות שהשר יקבע או בתיקון לחוק אחר או בהחלטת מועצת מינהל מקרקעי ישראל, או רשות מקרקעי ישראל היום היינו אומרים זאת. כשאמרנו שייקבעו הוראות זה בהחלט גם הוראות שיכולות להיקבע בתכנון ובנייה,הרי תוכני בניין עיר בין אם היא מחוזית או מקומית נועדה לא רק לתכנון איך הבניינים יראו או כמה קומות יהיו היא נועדה גם לעמוד על צרכים חברתיים.
מיכה פרידמן : רגע אני לא בטוח , שנייה שנייה כרמל אני רוצה שהדברים האלה יובהרו ויש לי שאלות הבהרה באמצע כלומר בעצם הציפיה הייתה לכאורה שהשר יוציא תקנות אשר, כמו שנהוג, אחרי מלאכת חקיקה כדי ליישם את הוראות החוק. אבל אתה אומר התקנות הללו יכולות להיות מוצעות לא רק על ידי השר אלא גם עלי ידי הרשות המקומית.כך אני מדבריך נכון?
כרמל שאמה : כן על ידי הועדה המחוזית המיוחד לדיור לאומי. אם השר או הממשלה או הכנסת ירצו לבוא ולאכוף תשתית של קריטריונים מינימלים או קריטריונים שיגבילו את השיקול דעת של הועדה הם יכולים לעשות זאת.
מיכה פרידמן : אז למי כפופות הועדות הללו כדי שיורה להם חברים יקרים תוציאו כבר את התקנות הללו ונוכל ליישם
כרמל שאמה : אבל.. עושים זאת הועדה לגישתי כפי שאני קבעתי כמחוקק ומה שאני הבנתי שהועדה שעמדתי בראשה חוקקה זה מענה לאותן אוכלוסיות חלשות שהועד המחוזית הועדה שעובדת בכובע של הועד לדיור לאומי תוכל לחוקק דיור מוזל בשכירות ולמכירה.
מיכה פרידמן : אז למה הדבר הזה לא קורה?
כרמל שאמה : זה דבר מאוד ברור שחשוב שהעמדה שלנו תובא ובית המשפט יצטרך לקחת אותה בחשבון. אם ישאלו אותי כמחוקק מה התכוונתי התכוונתי לעזור ולסייע לאותם צעירים שהם חסרי דיור בת"א , ברמת גן, שמחירי הדיור פשוט בועת הנדל"ן מנפצת אותם ומגרשת אותם מהערים שהם גדלו בהם.
מיכה פרידמן : שוב אני רוצה לדעת שהבנתי בעצם אתה טוען יש פה עניין שהוא שנוי במחלוקת והוא נתון לפרשנות נכון? אתה מבחינתך עשית את מלאכת החקיקה כיאות אבל הייעוץ המשפטי לממשלה טוען שיש שם בעיה והוא לא מקבל את הגישה שלך וצריך לבוא בית המשפט ולהכריע.
כרמל שאמה הכהן : נכון, ברגע שיש מחלוקת בית המשפט יכריע לגישתי הגישה היא מאוד ברורה לועדות התכנון ובנייה יש סמכות לקבוע, פעם ראשונה קבענו שיש להם סמכות לקבוע ייעוד מקרקעית שקובע שהמקרקעין ישווק במחיר מוזל במסלול של השכרה לפי קריטריונים שצריכים להיקבע בתוכנית והם צריכים לקבוע מי הזכאים כמובן כמה הנחה הם יקבלו והקריטריונים צרכים לעמוד בכל אמות מידה של סבירות. אי אפשר לחלק את הדירות נניח למקורבים או נניח לעדה מסוימת או לקבוצה דתית כזו או אחרת אלא בשוויון וב..
מיכה פרידמן : כן
כרמל שאמה הכהן : אם המחוקק או הממשלה או שר הבינוי והשיכון או רשות מקרקעי ישראל רוצים לקבוע הוראות אחרות הם יכולים לקבוע אותם והם יהיו מעל הועדה. כל עוד הם לא קבעו שום דבר והם בוחרים לשתוק יכולות הועדות לקבוע קריטריונים אחרים כי זה צורך לאומי חברתי אמיתי גם על זה צריך.. כל הזמן.
מיכה פרידמן : אם אני מחפש כותרת כזאת שתהדהד, אתה יודע זה מה שאנחנו אוהבים לעשות בתקשורת אז ויינשטיין יירט את הסופר טנקר של נתניהו זו כותרת הולמת?
כרמל שאמה : לא כי הסופר טנקר צריך להבין כבר ייצר 75 אלף יחידות אמנם לא בדיור מוזל, במקום 30 אלף שיוצרו בשנת 2011 . ב-2011 כבר תוכננו 75 אלף יחידות וזה בשורה אמיתית שמתחילה להילחם בבועת הנדל"I ותית את אותותיה, אבל עדיין הדיור הוא יקר ומטורף במדינת ישראל,כדי שהדיון הוא יהיה בהישג יד גם במרכז הארץ בת"א ברמת גן . אני מסתובב עכשיו ברמת גן במסגרת ההתמודדות שלי לראשות העיר ואני שומע את ה צעירים איך הם פשוט אומרים בעיר שגדלנו בה נגזר עלינו לעוף ממנה, וראש עיר לא יכול לעזור או ... תכנון אם אין לו את הכלי הזה של דיור בר השגה שיכול לתת לצעירים או לאנשים היותר צעירים , או אפילו כלי להביא מורים טובים לגור במרכז הארץ או מנהלים לבתי הספר ולתת להם את ההטבה של אותו דיור מוזל כל הכלים האלה הם פשוט מגבילים את היכולת לעשות חברה טובה יותר וצודקת יותר .
מיכה פרידמן : כרמל שאמה הכהן חבר הכנסת לשעבר המתמודד על ראשות עיריית רמת גן אני מאוד מודה על השיחה הזאת.
כרמל שאמה הכהן : תודה רבה.
5 אייטמים אחרונים של מיכה פרידמן
שנה מרואיינ/ת: מיכה פרידמן, כרמל שאמה הכהן
 
19/05/2017,   כאן 11 ,  האם לטראמפ יש תכניות מדינית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני - דיון באולפן בהשתתפות מיכה פרידמן, עיתונאי פוליטי, יעקב ברדוגו, פרשן פוליטי, גל"צ, ורפי סמית, מנכ"ל מכון המחקר "רפי סמית". תוצאות סקרים ביחס לטראמפ ולירושלים. מאבקי נתניהו - בנט, התייחסות בוגי יעל    הזמן תמלול
04/05/2017,   ערוץ 2 ,  ארכיון: מיכה פרידמן ועמנואל רוזן מדברים על פרסום שמות אנשי המוסד.    הזמן תמלול
27/11/2016,   רדיו ללא הפסקה ,  רפי איתן, בעבר בכיר במוסד, בילה שנים ארוכות בקובה. איתן מספיד את פידל קסטרו.     הזמן תמלול
27/11/2016,   רדיו ללא הפסקה ,  העיתונאי מיכה פרידמן, אחד משלושת יוצרי הסרט: אש ואשמה, על השריפה בכרמל, ששודר בזמנו בערוץ 2, ככל הנראה בקשת; הרומן של פרידמן עם הסופר טנקר. נתניהו והסופר טנקר. יוחנן לוקר. מדובר במטוס שכמעט לא משתמשים בו. האם המטוס אפקטיבי. איזכור: טייסת הכיבוי. דוח מבקר     הזמן תמלול
21/11/2016,   טלויזיה ישראלית ערוץ 1 ,  הליכוד מפסיד לימין הדתי משיחי. דיונים רבים שנערכו בשנים האחרונות עסקו בשאלה- לאן נעלם השמאל בישראל. השאלה האמיתית היא לאן נעלם הימים החילוני. פאנל באולפן: שלום ירושלמי- פרשן פוליטי במעריב. פרופ' רחל אליאור- ראש הקתדרה לפילוסופיה יהודית. דוד שיאן- יו"ר צעי    הזמן תמלול