ד"ר יוסי הראל פיש, נאור הררי, קבוצת "אי-טלין": 75% מהסטודנטים שלוקחים ריטלין לא עושים זאת עם מרשם. ד"ר אילן טל, פסיכיאטר, מנהל הקליניקה לתמיכה רגשית ונפשית במרכז טל.
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  גלי צה"ל
תאריך:  25/12/2013
שעה:  13:04:21
תכנית:  עושים צהריים
אורך:  09:00
מרואיינים:  לינוי בר גפן
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
לינוי בר גפן : אי-טלין, זו שמה של קבוצה של סטודנטים שמאוד מודאגים מהקלות שבה אפשר לקבל מרשם לריטלין, אבל הם יודעים את הנתונים שד"ר יוסי הראל פיש שנמצא איתנו כאן על קו הטלפון יודע, כי הוא זה שמפרסם אותם. 75% מהסטודנטים שלוקחים ריטלין לא עושים זאת בכלל עם מרשם. שלום ד"ר פיש.
ד"ר יוסי הראל פיש : שלום, צהרים טובים.
לינוי בר גפן : וצהרים טובים לנאור הררי, מקבוצת אי-טלין.
נאור הררי : שלום.
לינוי בר גפן : אז קודם כל הנתונים ד"ר פיש. 75% מהסטודנטים פשוט משיגים ריטלין בלי מרשם.
ד"ר יוסי הראל פיש : לא, זה 75% מהסטודנטים שלוקחים ריטלין.
לינוי בר גפן : שלוקחים ריטלין כן.
ד"ר יוסי הראל פיש : משיגים את זה בלי מרשם. האחוזים שמשתמשים בריטלין הרבה יותר נמוכים, מדובר על בסביבות 12, 13 אחוזים בשנה מקרב הסטודנטים.
לינוי בר גפן : מכלל הסטודנטים.
ד"ר יוסי הראל פיש : מכלל הסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה . בקרב תלמידי תיכון למשל אנחנו מדברים על בסביבות 3.5 אחוזים שלוקחים ללא מרשם ובסביבות 8% שלוקחים עם מרשם.
לינוי בר גפן : ז"א שככל שהגיל עולה גם עולה השימוש וגם עולה השימוש הלא חוקי בעצם.
ד"ר יוסי הראל פיש : כן, גם לסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה כנראה הרבה יותר קל להשיג את זה מאשר תלמידי תיכון מסיבה כלשהי. אבל העניין הוא שהתפיסה הזו שכאילו אנחנו חייבים איזשהם כימיקלים על מנת להשיג הישגים בחיים, זאת תפיסה שהיא כבר רווחת בתרבות של החבר'ה הצעירים, הנושא הזה שלעשות כיף צריך בשביל זה אלכוהול או להיי צריך סמים ולהתרכז צריך ריטלין ולאומץ לדבר עם בחורה אז גם צריך לשתות.
לינוי בר גפן : אבל ד"ר פיש אני יצא לי ככה כמה מחבריי הטובים ביותר שלמדו ולומדים, אמרו תשמעו זה באמת עוזר לנו, והם לא מאובחנים ולא בטיח, הם משיגים את הכדור די בקלות בלי ממש בעיות והם אומרים זה עוזר לנו לצורך המטרה הספציפית הזאת.
ד"ר יוסי הראל פיש : תראי אחרת לא היו לוקחים את זה. הבעיה היא שהתרופה הזו כמו כל תרופה היא תרופה שיש להם גם הרבה אפקטים צדדים שליליים ביותר ולכן הוא ניתן ע"י רופא עם מרשם של רופא. כל עוד זה תחת פיקוח רפואי וזה ניתן לאנשים שבאמת זקוקים לו על מנת להתגבר על איזשהו מצב רפואי שיש להם שהריטלין עוזר לו, זה בסדר ולא רק זה שהבן אדם חייב לעמוד במינון שהוא מקבל מהרופא ולקחת את התרופה הזו. אבל הבעיה היא שאנשים לוקחים את זה ללא מרשם ורואים בזה כאילו איזשהי דרך קלה להשיג ציון יותר גבוה או להתרכז, והם בעצם מחוללים לעצמם פגיעה פיזיולוגית הרבה יותר גדולה בלי שהם שמים לב לזה.
לינוי בר גפן : בוא נשמע את נאור הררי מקבוצת אי-טלין, שלום.
נאור הררי : כן, שלום. אני דבר ראשון רוצה להוסיף משהו על מה שהד"ר אמר, היום מעל גיל 18 בעצם יכולים לקבל את הכדור ללא אבחון של בעיות קשב וריכוז הם פשוט הולכים לרופא משפחה והוא נותן להם את הכדור הזה אם אין להם תופעות לוואי או דברים כאלה אם לא רגישים לכדור.
לינוי בר גפן : אבל חלקם אפילו לא טורחים ללכת לרופא משפחה, אפשר להשיג את הכדור די בקלות.
נאור הררי : אני מסכים.
לינוי בר גפן : אז למה אתכם זה הטריד כסטודנטים, מה עורר אצלכם את הקבוצה הזו שהקמתם.
נאור הררי : אנחנו בעצם סטודנטים מהמכללה למנהל, אנחנו בעצם היינו עדים לתופעה הזאת שראינו בעצם כל תלמיד, אני לא יודע להגיד מספרים מדויקים אבל המון המון תלמידים אצלנו משתמשים בכדור הזה.
לינוי בר גפן : ד"ר פיש מדבר על 12%, אתה חושב ממה שאתה רואה בשטח יותר.
נאור הררי : לפי מה שאני רואה בשטח יותר. אבל אני לא, קשה לי ... לא ספרתי את זה אז אני לא יכול להגיד מספרים מדויקים, אבל לפי מה שאני רואה יש המון המון שימוש, אני יכול להגיד שבתור סטודנט שנה שלישית, בשנה ראשונה אני השתמשתי גם בכדור הזה, אני הרגשתי את התופעות האלה על עצמי, הרגשתי המון סוג של בידוד חברתי, אתה הפוך לזומבי אתה לא באמת מצליח לתקשר עם החברה.
לינוי בר גפן : והבנת עם הזמן שכנראה זה מזיק. אני רוצה לשאול איזה פעולות אתם עושים במסגרת הקבוצה שלכם כדי לשכנע עוד סטודנטים שהם לא זקוקים לריטלין כדי להצליח.
נאור הררי : דבר ראשון אנחנו בעצם טוענים שמה שקורה זה שהיום המקרה שלנו הוא מקרה אבוד, מי שלקח את זה בתור ילד והתרגל לקחת את זה היום, אז הוא ממשיך להשתמש בזה. אנחנו בעצם פונים להורים של ילדים יותר קטנים במטרה שהם ישימו לב יחשבו פעמיים לפני שהם נותנים את הכדור.
לינוי בר גפן : ואתם גם לא חוששים לזעזע, עשיתם מיצגים כלאתם ילדים בכלובים.
נאור הררי : נכון. הלכנו לבי"ס ... כלאנו שם ילד בתוך כלוב וניסינו להעביר את המסר שבעצם הכדור מבודד את הילד מהחברה. בנוסף אנחנו במגעים עם מספר שרים בכדי שיעלו את הנושא בוועדת החינוך התרבות והספורט.
לינוי בר גפן : אתה חושב שאין מודעות לנושא.
נאור הררי : אנחנו חושבים שיש היום לחץ מאוד גדול מטעם מערכת החינוך על הורים לתת לילדים את הכדור, כי זה פשוט נוח להם.
לינוי בר גפן : כי זה משתיק את הילד.
נאור הררי : זה להשתיק את הילד לעשות שקט בכיתה. אגב התופעה ... מאוד מאוד חזק גם בשימוש הכדור בילדים שבגנים אפילו שעדיין לא התחילו בי"ס יסודי.
לינוי בר גפן : אז בוא נשמע באמת מה ההשלכות. ד"ר אילן טל, פסיכיאטר, מנהל הקליניקה לתמיכה רגשית ונפשית במרכז טל, שלום, צהרים טובים.
ד"ר אילן טל : שלום וברכה, צהרים טובים.
לינוי בר גפן : נאור תיאר שגם הוא השתמש בריטלין ושהוא הרגיש איך הוא לאט לאט הופך להיות אטום. זה משהו שאתם מכירים.
ד"ר אילן טל : בוא ... שיש אנשים שיש להם הפרעת קשב וריכוז ויש אנשים שאין להם. אנשים שיש להם הפרעת קשה וריכוז שבאמת יש להם הפרעה כזאת אובחנו כמו שצריך ומקבלים טיפול הולם, לאורך הזמן אנחנו רואים במחקרים רבים שזה אכן מוריד את .... לפעמים קורים דברים אחרים.
לינוי בר גפן : כן, אגב גם נאור הררי וגם ד"ר פיש וגם אני כמובן לא חס וחלילה יוצאים נגד היעילות של ריטלין לאנשים שבאמת זקוקים לזה, אלא שואלים את השאלה מי באמת זקוק לזה ומה ההשלכות.
ד"ר אילן טל : זה עוד בעיה, זה בעיה ראשונה. מי באמת זקוק לזה גם בגיל הילדות, כי הרבה פעמים האבחונים נעשים ... זה רופא המשפחה, אבל ... שלא בודק את המצב הרגשי. לא כל ילד היפר אקטיבי ... הוא הפרעת קשב. ולפעמים צריך לתת טיפולים אחרים, אבל מתברר שלפעמים הורים אפילו מתאכזבים שהם באים וזה והמורה אמרה הפרעת קשב אבל זה משהו ... ולא נותנים ריטלין. אנחנו הפסיכיאטרים אנחנו מנסים הרבה פעמים לראות את התמונה הרבה יותר גדולה. עכשיו אצל מבוגרים יש שימוש ששאלה אם זה שימוש לרעה או לא, אנשים שאו מקבלים את זה מרשם לא אמיתי או מקבלים את זה דרך חברים או קונים את זה בשוק השחור, באמת כדי לקבל ציון יותר גבוה.
לינוי בר גפן : מה יקרה להם, אם הם לא באמת בעלי הפרעות קשב והם משתמשים בזה ומתחילים להשתמש בזה יותר ויותר , אם זה פעם רק בתקופת מבחנים עכשיו זה גם כדי סתם להגיש עבודה, מה התופעות שעלולות להיגרם.
ד"ר אילן טל : זה בדיוק, קודם כל השימוש יהיה תדיר יותר ויותר, וחלק מהם לא כולם, קודם כל אצל חלק זה לא יעזור בכלל, לחלק שזה יעזור יכולים להגיע למצב באמת של התמכרות, כי זה עוד ועוד ומינונים יותר גבוהים, ובסוף גם יש ניסיון גמילה, כי אם אתה לא לוקח את לא מצליח...
לינוי בר גפן : מה הבעיה בלהתמכר לזה.
ד"ר אילן טל : הו הא התמכרות לריטלין יכולה להיות מאוד מאוד בעייתית, יכולה להגיע עד מצבים פסיכוטים, זה ... הוא מעורר אז עד מצבים מאוד קשים שאנשים גם מאוד... כמו סמים, כמו סמים לכל דבר עם גמילה מאוד קשה, עם אחרי זה עבודה מאוד קשה על מניעת מעידה על זה שהם יחזרו ללמוד בלי לקחת ריטלין. סיפורים מהפטרה. שיש התמכרות זה יכול להיות מאוד מאוד קשה. אני חושב בכלל זה כמו אלכוהול, ככל שהשימוש יותר אפשרי כי זה נמצא מתחת ליד, אז החלק של האוכלוסיה שמרגיש התמכרות.
לינוי בר גפן : וזה מאוד אפשרי היום, בקלות. ד"ר אילן טל, ד"ר יוסי הראל פיש ונאור הררי, אני רוצה להודות לשלושתכם על השיחה הזאת.
ד"ר יוסי הראל פיש : ברשותך רק להוסיף משפט אחד, מאוד שמחתי לשמוע שהסטודנטים לוקחים אחריות על העניין הזה ומתחילים לפועל נגד, כי זה הדרך היעילה ביותר שזה בא מהם.
לינוי בר גפן : כמובן. ואנחנו מאחלים להם בהצלחה. תודה רבה לשלושתכם.
5 אייטמים אחרונים של לינוי בר גפן
שנה מרואיינ/ת: לינוי בר גפן
 
13/06/2018,   גלי צה"ל ,  אילן מקריית טבעון - הוא סיים לבנות בית אחרי שקיבל טופס 4, והבית היה מחובר בתהליך הבנייה למים, עליהם חוייב תוך כדי הבנייה, אולם בתאגיד מסרבים לקבל טופס גמר בנייה; תגובת המועצה המקומית טבעון; תגובת תאגיד המים    רכוש תמלול
13/06/2018,   גלי צה"ל ,  שי - הוא שילם דרך האינטרנט על רישיון הרכב שלו, וכנראה בשל תקלה טכנית הוא חוייב בתשלום נוסף, ובהמשך גילה שגבו לו פעמיים סכום של 1,870 ש"ח, במקום תשלום אחד של 935 ש"ח, וביקשו ממנו לשלוח פקס לאישור התשלום, ואחרי חודש הם אמרו לו שלא קיבלו אותו, והוא מטורטר כל פעם מחדש; תגובת אגף הרישוי    הזמן תמלול
13/06/2018,   גלי צה"ל ,  עמנואל משכ' בקעה שבירושלים - לפני 4 חודשים הבית שלו נחרד מפיצוץ של צינור גאז, שהביא להריגתו של אחד התושבים, אולם עד היום לא חודשה אספקת הגז לרחוב ולבית; תגובת מינהל הגז במשרד האנרגיה; לשיחה צורף אייל שלו, מנהל סניף ירושלים של חב' גז יגל    רכוש תמלול
13/06/2018,   גלי צה"ל ,  שירי משכ' קריית שרת שברעננה - היא עברה לגור שם לפני 3 חודשים, נמצאת כרגע בחופשת לידה, וכל החבילות ודברי הדואר הרשום נמצאים בדואר הממוקם בקצה השני של העיר; ולמרות ניסיונה לפנות לדואר ישראל בבקשה להעביר אותה לסניפים יותר קרובים, היא לא זוכה למענה מצדם; תגובת דואר ישראל    רכוש תמלול
13/06/2018,   גלי צה"ל ,  ראיון עם אורן פלד, רכז פרוייקט אופניים בשביל ירושלים, המתריע על המחסור בשבילים מיוחדים לרוכבי-אופניים בעיר, כשבפועל הם מתווכחים עם המשטרה מה אומר החוק, בדגש על רחוב יפו; לשיחה צורפו יותם אבי זוהר, מנכ"ל ישראל בשביל אופניים; ופלר חסן נחום, יו"ר סיעת ירושלמים ויו"ר סיעת האופוזיציה בעיריית ירושלים,    רכוש תמלול