ד"ר מטי ערקבי צרפתי, ראש המועצה האזורית יואב - בחודשים הקרובים אמור לצאת לפועל פרויקט שמטרתו הפקת נפט מפצלי שמן באזור בית ג'וברין
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רדיו דרום אשדוד
תאריך:  27/01/2014
שעה:  09:10:58
תכנית:  הבוקר
אורך:  06:48
מרואיינים:  אוסנת מרציאנו
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
אוסנת מרציאנו : בחודשים הקרובים אמור לצאת לפועל פרוייקט שמטרתו הפקת נפט מפצלי שמן באזור בית ג'וברין. בעקבות כך יתכנס בסוף השבוע כנס חירום בקיבוץ בית ג'וברין, תחת הכותרת לא מחליפים ירוק בשחור. בוקר טוב לד"ר מטי ערקבי-צרפתי.
ד"ר מטי ערקבי צרפתי : בוקר טוב.
אוסנת מרציאנו : את ראש המועצה האזורית,
ד"ר מטי ערקבי צרפתי : יואב.
אוסנת מרציאנו : יואב. ואנחנו מכירים את העניין הזה של ההתנהלות בעניין פצלי השמן כבר ארבע שנים ואנחנו כמעט מגיעים לישורת האחרונה של להכנס לפיילוט.
ד"ר מטי ערקבי צרפתי : נכון. ולכן בעצם התכנסנו במטה המאבק בכנס חירום כי מבחינתנו הפיילוט יכשיר את כל התהליך המאוד לא נכון של פצלי השמן. כמו שאת מבינה מדובר על טכנולוגיה שלא קיימת בעולם, זו טכנולוגיה שצריך לפתח אותה. רב הנסתר על הגלוי. ואנחנו מקווים להמשיך את המאבק שמתנהל כבר ארבע שנים.
אוסנת מרציאנו : כן. רב הנסתר על הגלוי גם מבחינתכם אתם בהתנגדות שלכם אתם עדיין לא יודעים מה הנזק האמיתי שיכולה לעשות כריה של פצלי שמן במקום ואתם עדיין מתנגדים בכל תוקף.
ד"ר מטי ערקבי צרפתי : אנחנו מהמעט מידע שיש על מיזמים קצת דומים בעולם, אנחנו רואים נזקים בלתי הפיכים. מדובר על חימום שכבת סלע במעבי האדמה בעומק של שלוש מאות או חצי קילומטר מתוך הקרקע לטמפרטורות של חמש מאות ושש מאות מעלות למשך שנים רבות, קידוחים לאורכה ולרוחבה של שכבת הסלע הזאת. הקמת תחנת זיקוק מעל פני השטח, שינוע, טיפול בגזים רעילים, בנוזלים רעילים, בנפט שהוא נפט מאוד מאוד גולמי, מדובר פה בעצם על שטח זיכיון של סדר גודל של מאתיים ארבעים אלף דונם בערך, אני לא יודע מה, עשירית ממדינת ישראל זיכיון שלא יעלה על הדעת לעשות פה כניסיון להיות שפני ניסיון לטכנולוגיה.
אוסנת מרציאנו : כן. אבל אותו ניסיון יש מומחים שטוענים שאם המיזם של פצלי השמן יצליח, ישראל תגיע לעצומות בכל שמה שקשור באנרגיה. הכמות שתינתן מהפקת פצלי השמן באזור שלנו תגיע למיליארדים של חביות ותביא את ישראל לעצמאות בכל מה שקשור במקורות אנרגיה לעשרות שנים.
שזה עומד מול זה, ואנחנו גם לא יודעים באמת כמה הנזק יכול להוות לסביבה, אולי אפשר לוותר על האזור הירוק והחביב הזה, ואני לא אומרת את זה בציניות, לטובת משהו כל כך גדול?
ד"ר מטי ערקבי צרפתי : אם היזמים היו יודעים לומר לנו מה ההשלכות הסביבתיות, יכול להיות שהיינו יותר רגועים. גם הם עצמם לא יודעים את ההשלכות כי זו טכנולוגיה שלא נוסתה. המשאב היחידי או המרכזי שאנחנו במגבלה במדינת ישראל זה משאב הקרקע. ואנחנו צריכים לתת דעתנו לא רק לעשרים שלושים שנה הקרובות אלא באמת להרבה דורות שיבואו אחרינו. ואנחנו לא יכולים לכתוש את תא השטח הכל כך קטן הזה.
אוסנת מרציאנו : סליחה, אתם פגשתם את היזם? הרי היזם טוען שבשיטות שהוא מתכוון לכרות את פצלי השמן זה בצורה שעוד לא נוסתה בעולם, הנזק הסביבתי שלה נמוך. אתם מודעים, אתם נדברים ביניכם,
ד"ר מטי ערקבי צרפתי : אנחנו,
אוסנת מרציאנו : או שאתם,
ד"ר מטי ערקבי צרפתי : דיברנו בעבר לפני בערך שנתיים כשלמדנו את הנושא לפחות במועצה האזורית יואב, אני יכולה לומר לך שלא השתכנענו הלכנו גם אנחנו לאנשי מקצוע, גם למטה המאבק יש אנשי מקצוע סביבתיים. מה שמאוד מאוד חשוב לומר שהיזם גם לא כל כך מצליח לשכנע לא את המשרד להגנת הסביבה, לא את משרד החקלאות, לא את הקרן הקיימת לישראל, לא את רשות הטבע והגנים, לא את המועצות מטה יהודה, לכיש ויואב. לא את אדם טבע ודין. לא את כל הגורמים שדואגים למרחב הזה.
הטכנולוגיה הזאת היא טכנולוגיה מבחינתנו מסוכנת. גם היזם עצמו לא מבין את ההשלכות. לא יודע את ההשלכות. הוא אמור ללמוד תוך כדי תנועה. ומבחינתנו ההימור הזה על תא שטח כל כך גדול, במרכז מדינת ישראל, תא שטח עם רגישות סביבתית ונופית כל כך גדולה, ההימור הזה הוא הימור לא נכון.
אוסנת מרציאנו : האם לא נכון לחכות לפיילוט, תראי תגובת משרד התשתיות והאנרגיה אומרת ככה- כל הפעילות באזור נעשית במידתיות. אם התבצע פיילוט הוא התבצע תוך בדיקת יתרונות וחסרונות. במקביל צריך להבין את היתרונות בכריית פצלי שמן.
האם לא נכון לחכות לפיילוט, לעשות פיילוט קטן, לבדוק ומתוך זה גם כשתבואו, תבואו עם דברים מבוססים. כי היום אתם בעצם לא יודעים להגיד איפה זה פוגע, מה זה עושה, מה ההשלכות של העניין.
ד"ר מטי ערקבי צרפתי : תראי אנחנו חלק מהדברים יודעים כי יש אנשי מקצוע שיכולים להעריך, מדובר על בתי זיקוק, על בתי זיקוק שהשתרעו גם במעבי האדמה וגם מעל פני הקרקע, השתרעו על מאות, על עשרות אלפי דונמים. זה מצד אחד. הפיילוט, משמעות הפיילוט ברגע שבסך הכל כן, בפיילוט כן צפוי להצליח לעבות נפט ממעבי האדמה, מבחינה ביולוגית או כימית זה אפשרי.
המשמעות של פיילוט היא שברגע שיוכיחו את היתכנות כריית הנפט בעצם תוכר או תוכרז תגלית, והכרייה תתקיים על בסיס חוק הנפט שהוא חוק בין עשרות שנים שאני מניחה שמטרת המחוקק דאז, בתקופת המנדט, לא הייתה כרייה מסלע אלא דיברה על הפקת נפט גולמי ממעבי האדמה כמו שהיה מקובל בזמנו. והכרזה של המיזם הזה כתגלית, בעצם עושה מעקף לכל חוקי התכנון והבנייה, לכל הרגולציה שקיימת במדינת ישראל.
אוסנת מרציאנו : כל מה שנותר זה בעצם להמתין ולראות מה, מה יקרה, מה התפתח.
ד"ר מטי ערקבי צרפתי : ולקרוא לכולם להצטרף אלינו למאבק בנוסף לכל הגופים הסביבתיים, המועצות האזוריות, קק"ל, רשות הטבע והגנים, ואולי גם לבוא לאירוע שהתקיים אירוע מחאה שהתקיים בפורים, עם טיולים ומחנות ופעילות קהילתית בחמש עשרה למרץ ביום שבת.
אוסנת מרציאנו : ראש המועצה האזורית יואב, ד"ר מטי ערקבי צרפתי, תודה ובוקר טוב לך.
ד"ר מטי ערקבי צרפתי : תודה רבה לכם.
5 אייטמים אחרונים של אוסנת מרציאנו
שנה מרואיינ/ת: אוסנת מרציאנו
 
21/12/2014,   רדיו דרום אשדוד ,  מנחה - אוסנת מרציאנו     הזמן תמלול
09/12/2014,   רדיו דרום אשדוד ,  רועי צייג: בית"ר ירושלים בתיקו עם מכבי ת"א. הערב משחק כדורסל בין אשקלון ואליצור רמלה, קרית גת נגד עירוני רמת גן. אשדוד נשים נצחה את הרצליה.     הזמן תמלול
09/12/2014,   רדיו דרום אשדוד ,  סנ"צ דורון בנאמו דובר מחוז דרום של המשטרה: מבצע בו נתפסו נהגים מסכני חיים.     הזמן תמלול
09/12/2014,   רדיו דרום אשדוד ,  אם אחד הילדים בגן באחוזת אתרוג: משאית עם מנוף הגיעה לתקן את הגן ללא תיאום, הילדים היו בחצר והגג קרס. אליהו כהן מנהל מחלקת החינוך במועצה האזורית שפיר: הקבלן הוזמן מראש והגיע אתמול על דעת עצמו.     הזמן תמלול
09/12/2014,   רדיו דרום אשדוד ,  סנ"צ נועם שקל מפקד תחנת משטרת אשדוד: הלילה נעצרו 4 קטינים בחשד בעילת באיומים של נערה בפנימייה באשדוד .     הזמן תמלול