אל"מ במיל' רן גורן, לשעבר ראש אכ"א; ד"ר שירי דניאלס, עמותת ער"ן- התאבדו 3 חיילי גבעתי שלחמו במבצע צוק איתן. כ-120 חיילים המאיימים בהתאבדות פונים מידי שנה לער"ן.
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  ערוץ 2
תאריך:  01/10/2014
שעה:  07:42:34
תכנית:  העולם הבוקר
אורך:  07:16
מרואיינים:  רן גורן
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
יואב לימור: אנחנו בעניין אחר שהתפרסם אתמול ובהחלט מטריד, על שלושה חיילי גבעתי שככל הנראה התאבדו סמוך מאוד לסיומו של מבצע צוק איתן. מה שמעלה את החשד, שלושתם השתתפו במבצע בעזה, מעלה את החשד שאולי זאת הייתה הסיבה, או לפחות חלק מהסיבה לאותה התאבדות, והמשטרה הצבאית כמובן חוקרת את העניין. ואנחנו אומרים בעניין הזה בוקר טוב לרן גורן, אלוף במיל' לשעבר, ראש אגף כוח אדם בצבא.
רן גורן: בוקר טוב.
יואב לימור: ולשירי דניאלס מער"ן, בוקר טוב גם לך. אתם פתחתם כבר לפני די הרבה שנים קו גם לחיילים. אני בכוונה לוקח אותך לעכשיו, בעקבות צוק איתן יש חיילים שמתקשרים ואומרים קשה לי, רע לי, אני שוקל לפגוע בעצמי, דברים שכאלה?
שירי דניאלס: לא רק שיש חיילים, יש מאות חיילים. כלומר, הקו לחייל של ער"ן נפתח בשנת 2006, הוא מקבל אלפי פניות בשנה, מאות פניות בחודש. במהלך צוק איתן קיבלנו יותר מכפול מהפניות שאנחנו בדרך כלל מדברים. ומעניין לציין, כמו שאתה אומר, שלאחר המלחמה, בניגוד לכך שהאזעקות והרעמים שוככים, הנפש לא נרגעת כל כך מהר, יש השלכות רחוקות טווח, יש פגיעות מאוד גדולה, בייחוד אצל אנשים שחוו פגיעות קודמת, או ריאקטיבציה של טראומה שהייתה, ואנחנו יודעים שגם אחרי לחימה יש עלייה באובדנות. במהלך המבצע כמעט ולא קיבלנו שיחות, אגב, שהן שיחות אובדניות, וזה בהחלט בהלימה עם המחקר. דווקא לאחר המבצע יש הרבה מאוד שיחות מצוקה, בייחוד של חיילים.
גלית גוטמן: כשמתקשרים, מה אומרים? כי את יודעת, בסופו של דבר מדובר בבחורים צעירים, שיודעים שהם צריכים, את יודעת, להראות איזשהו פאסון, דברים שאנחנו מצפים מהם כמי שמגן עלינו. כמה קשה להם באמת להגיד, לבוא ולהגיד, אני לא באמת החייל הזה שאתם רואים או מציירים לעצמכם?
שירי דניאלס: בדיוק, זאת הגדולה של המדיום הטלפוני והאינטרנט, כי בעצם ברגע שאנחנו שומרים על אנונימיות של החייל, לא רואים אותו, ואם זה באינטרנט גם לא שומעים אותו, לא יודעים מי הוא, הוא כבר לא צריך להיות הבן הגיבור הוא האח האמיץ, הוא לא צריך לשמור על תדמית...
יואב לימור: הוא יכול להיות מי שהוא.
שירי דניאלס: הוא יכול להיות מי שהוא. ומה שהם אומרים, הבאתי כמה פניות לדוגמה. למשל, כותב קצין צעיר, למרות שאני מצליח לשמור על קור רוח כלפי חוץ, בפנים אני פשוט קורס, בוכה כשאני לבד, לא נהנה כמו פעם כשיוצא עם חברים, נמנע ממגע עם המשפחה, פחות ופחות מרוכז. או לעומת זאת, לוחם, חייל מילואים כותב, חזרתי משלושים ימי מילואים בנחל עוז, רק שמאז שחזרתי אני מצליח לישון פחות משעתיים בלילה, סובל מבחילות, מחוסר תיאבון, ניתוק מוחלט ממה שקורה. אשתי לא מבינה מה יש לי, ואני לא רוצה שאנשים ידעו מה שקורה לי כי אני נחשב לאדם חזק.
יואב לימור: כן, רן גורן, כמה התופעות האלה הן מוכרות, ואיך הצבא יודע להתמודד איתן? כי בסוף הטיפול המידי בחיילים הוא של הצבא.
רן גורן: קודם כל, על פי הניסיון, אז אין רציפות אחת בין מצוקות, כולל מצוקות לאחר מלחמה לבין התאבדות. התאבדות זה איזשהו אקט יותר קיצוני שהוא מצריך דברים נוספים, וזה לא בהכרח באותם שיעורים עולה כאשר יש, נניח, יותר פניות לער"ן או...חיילים מביעים מצוקות בדרך כזאת או אחרת. עכשיו, נושא של התאבדויות קיים בצה"ל מאז ומתמיד, ובמספרים לא מבוטלים. אני זוכר כשאני התמניתי לראש אכ"א, ואני מדבר פה על עשרים וחמש שנים פלוס אחורה, אז ממש נדהמתי מהמספר, המספרים עמדו אז על שלושים וחמישה עד שלושים ושבעה מתאבדים בשנה. כגורם בודד זה היה גורם בשנים לא מעטות, הגדול ביותר מבין כל שאר הדברים, תאונות אימונים, תאונות דרכים, כמובן, מוות בפעילות מבצעית וכן הלאה. וההתייחסות אז הייתה שזאת איזושהי גזרת גורל סטטיסטית, ככה הסבירו המומחים, שזה גם לא שיעורים גבוהים יותר...
יואב לימור: זאת אומרת, מה שלא תעשה, בסוף זה יישאר באותם מספרים.
רן גורן: כן, שזה לא שיעורים גבוהים יותר משיעורי ההתאבדות באוכלוסייה בשכבת הגיל הזאת, והטיפול היה חקירת מצ"ח. ואני אמרתי, לא מקובל עלי, לפחות אני רוצה מצפונית להרגיש שעשיתי את כל מה שניתן, ובעצם עשינו אז תכנית פעולה, הקמנו צוות של מומחים, תחקרנו כל מקרה לגופו ברמת ראש אכ"א, והפקנו לקחים, במיוחד הם היו לקחים פיקודיים ואחרים. אנחנו העלינו את סף המיון בלשכת גיוס, כלומר, יותר הפנינו לקב"ן ולא רק למאבחנת, שיבצנו קב"נים בכל היחידות, הדרכנו מפקדים, נוסד מדד הכעס, קושי ההסתגלות בצד הפרופיל הרפואי, ועוד ועוד דברים.
גלית גוטמן: כן, אבל אתה יודע, אתה אומר קב"ן, אני רוצה לשאול אותך, בגלל שיש איזה משהו במילה קב"ן שהוא אות קין, אתה יודע, בעיקר לחיילים שרוצים להיות קרביים ולהיות ביחידות הכי הכי נחשבות שיש בצבא. וכשאתה רואה, אני לא אומרת עדיין ש...אני כמובן אומרת את זה בהסתייגות. אבל, יש גם שלושה לוחמים שהיו בצוק איתן מאותה יחידה שהם אינם איתנו. זאת אומרת, יכול להיות שצריך לעשות איזשהו משהו בצבא שינגיש את הקב"ן לא כמשהו שצריך להתבייש בו.
רן גורן: כלומר, קב"ן הוא מאוד נגיש, והיום יש קב"נים בכל היחידות, באמת יכול להיות שיש איזשהן עכבות מלהגיע עליו, במיוחד שמדובר בלוחמים. אבל לדעתי גם בעניין הזה יש שינוי, והוא כתוצאה משינוי רוח כללית בציבור, יש יותר פתיחות, יש יותר נכונות להודות בחולשה, ואני שומע גם שיש יותר פניות, נניח, לער"ן, אבל זה בהחלט דבר שצריך להסביר אותו ללוחמים וגם למפקדים, והמפקדים בעצמם מתודרכים לפחות לאתר מצוקות ולהפנות לגורמי מקצוע. לגבי הריכוז הזה של שלושה לוחמי גבעתי, צריך לבדוק את הנושא לגופו, ואני מניח שכך זה נעשה. לא בטוח שזה בהכרח בעקבות המלחמה. יש כן אלמנט של חיקוי, ואם זה באותה יחידה קורה אז בדברים האלה יש מן יסוד של חיקוי. לא הייתי עושה מזה, משלושה מקרים, שזה בהחלט מדליק איזושהי נורית, עושה בעיה אקוטית, לפחות עד שלא תוחקר העניין לעומק.
יואב לימור: כן...יודע אם כן יעשה טוב הצבא אם יבדוק, יטפל, או מפקדים יגשו ויזהו.
רן גורן: אגב, מהסטטיסטיקות, הרבה פחות קרביים מתאבדים, הרבה יותר עורפיים. אם זה קרביים זה בדרך כלל בשלבים הראשונים, בטירונות, ולא בהמשך. וכתוצאה ממלחמה, לא ראינו עלייה בעניין הזה.
שירי דניאלס: אגב, חשוב להדגיש שמניעת אובדנות היא עסק של כולנו, לא רק של הצבא ולא רק של ער"ן, יעידו על כך הרבה פניות שאנחנו מקבלים של אמהות ושל בנות זוג שרואים שחזרו מצוק איתן לא כתמול שלשום.
יואב לימור: והפרטים שלכם מופיעים כאן. שירי דניאלס, רן גורן, תודה רבה שהייתם איתנו בעניין הזה.
5 אייטמים אחרונים של רן גורן
שנה מרואיינ/ת: רן גורן
 
18/07/2016,   רשת ב ,  דן ביילסקי : הערכות סביב הכנסות חברת פלאפון בשנים הקרובות בעקבות הזכיה במכרז של החשב הכללי שבו זכתה. מנכ"ל פלאפון - רן גורן. מנכ"ל רוסריו - ערן יעקובי.    צפה
01/08/2014,   ערוץ עשר ,  דורון הרמן בביה"ח סורוקה- מספרם ומצבם של הפצועים. חזי סימנטוב- חמאס לא מספק מידע על קצין צה"ל. מוסא אבו מרזוק. אלוף במיל' רן גורן על הצפי לימים הקרובים מבחינה מבצעית. מואב ורדי- העולם מטיל את האחריות לאירוע על חמאס. בעוד כשעה יתכנס הקבינט.    רכוש תמלול
11/02/2014,   גלי צה"ל ,  אלוף במיל' רן גורן, ראש אגף כוח אדם לשעבר. סוגיית השיוויון בנטל: צבא העם לאן?. דיוני ועדת שקד. גיוס חרדים לצה"ל, שירות בני ישיבות ההסדר, קיצור השירות לבנים והארכתו לנשים. ועדת פרי. אינטרסים של הבית היהודי בועדת שקד: חשש מפשרות עם החרדים.    רכוש תמלול
03/02/2013,   ערוץ 2 ,  עמרם מצנע . אלוף במיל רן גורן ,אבי יששכרוף - וואלה . ניר דבורי : המתקפה בסוריה. הכוננות בצפון לא הוסרה. אירן פיתחה מטוס קרב חדש.     רכוש תמלול
22/10/2012,   ערוץ 2 ,  רן גורן - לשעבר ראש אכ"א: מצטער על החלטת צה"ל שלא לערוך את משדר התרומות שירותרום. מני פאר - ממנחי המשדר לאורך השנים. תגובת האגודה למען החייל.     רכוש תמלול