אלעד זוהר. הכפלת תעלת סואץ: חשש מהגעת מינים חדשים לים התיכון. חוקרים מהעולם ידונו בנושא. פרופ' מנחם גורן - המחלקה לזואולוגיה ומוזיאון הטבע, אונ' ת"א. סטיב דיב - דייג נמל יפו. איזכור: המדוזות בתחנת הכוח חדרה 2011.
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  ערוץ 2
תאריך:  20/11/2014
שעה:  20:44:28
תכנית:  חדשות - ערוץ 2
אורך:  02:32
מרואיינים:  אלעד זוהר, אודי סגל
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
יונית לוי : תעלת סואץ, אחד הפרויקטים החשובים מעשה ידי אדם, עם השפעה כידוע לא רק על הסחר, אלא גם על הים והדגים. עכשיו, הכפלת התעלה בקרוב העלתה חשש להגעה של עוד מינים לים התיכון, אולי עוד הרבה מדוזות לחופים שלנו. חוקרים מהעולם ידונו בנושא בשבוע הבא בארץ. אלעד זוהר כתבינו, ניסה להבין אם יש ממה לחשוש.
אלעד זוהר : חופי ישראל בסכנת פלישה. כבר עשרות שנים שבעלי חיים ימיים, מהגרים לכאן מים סוף, דרך תעלת סואץ. המוכרת ביותר היא המדוזה, החוטית הנודדת, שמופיעה בנחילי ענק בקיץ. אבל גם זרית טבעתית, וטריגון נקוד, ועוד דגים ורכיכות. בשנים הקרובות תיבנה תעלה נוספת, מקבילה ועמוקה. יותר סחורות יעברו בה, וזה טוב לכלכלה העולמית, אבל מתעורר חשש מפני פלישה נוספת של מינים, ששוחים, או שתופסים טרמפ על אוניות, כמו זה.
-מדובר על אצטלנים, זה מינים שידועים בכל העולם כמזיקים מאוד גדולים. בתור מינים פולשים, הם גורמים לנזקים של מיליוני דולרים. הרעיון של הסדנה שאנחנו מארגנים הוא לגבש לנו תכנית פעולה שתכין אותנו להבין מה בעצם אנחנו הולכים לעשות כשהמינים האלה יגיעו.
אלעד זוהר : באוניברסיטת תל אביב, אוספים את כל המינים החיים בים התיכון. שבע מאות מתוכם פולשים, שמשנים את כל המארג האקולוגי בחופינו.
מנחם גורן : הדג הזה, שפמית ארסית, שפמית ים סופית, טורפים ואוכלים כל דבר, גם דגים מקומיים. הדייגים מאוד לא אוהבים אותו, בגלל הקוצים הארסים שמפריעים להם למיין אותו מהשלל, ולכן הם קוראים לו נסראללה.
סטיב דיב : הדג הזה ארסי, מי שמקבל קוץ ממנו יכול להגיע לארבעים מעלות חום. איפה שהוא נמצא אין דגים אחרים. זה גם, סוג של צדף. זה גורם לנו נזק עצום בציוד שלנו, ברשתות.
אלעד זוהר : בקיץ 2011 נחיל מדוזות חריג הגיע לישראל. (מדי כמה דקות מדוזות נוספות נוחתות כאן מהמסננים). לרוב, הכמויות נמוכות יותר, אבל זו דוגמה חיה למה שיכול להיות דבר שבשגרה, יותר פולשים, פחות דגה מקומית, עבור סטיב המתפרנס מדיג עשרים ושלוש שנים, אלה בשורות רעות מאוד.
סטיב דיב : אני חושש מאוד שלא יפלשו עוד דברים, שזה לרעתנו ולרעת הים התיכון, לרעת הדיג.
אלעד זוהר : אז בקיץ הבא, כשנחילי המדוזות שוב ימלאו את המים, כדאי לזכור שזה אולי רק קדימון למתקפה גדולה בהרבה.
5 אייטמים אחרונים של אלעד זוהר
שנה מרואיינ/ת: אלעד זוהר, אודי סגל
 
12/12/2018,   רשת 13 ,  אלעד זוהר חזאי: תחזית מזג האוויר    הזמן תמלול
12/12/2018,   רשת 13 ,  תמי סירקיס - מתכון מנצח    הזמן תמלול
12/12/2018,   רשת 13 ,  ורד פרי, מנהלת הדרכה ומתנדבים בעמותה, אביטל ויסבלום-מורן, מתנדבת בעמותה וליאור בן-חיון, בת שירות לאומי בעמותה - אנשים טובים באמצע הדרך: עמותת שישי שמח שבאה לבקר, לעודד ולשמח מאושפזים בבתי החולים    הזמן תמלול
12/12/2018,   רשת 13 ,  דינה דגן, בעלת כפר הנופש ביאניקי בצפון ים המלח - עושים חיים ושלום בים המוות: אחרי שהצילה מאות מפיגוע, הקימה כפר נופש ליהודים וערבים    הזמן תמלול
12/12/2018,   רשת 13 ,  תמי סירקיס - מתכון מנצח    הזמן תמלול