פרופ' מנחם גורן - אונ' ת"רזי ברקאי : כנס בנושא סכנת פלישה של בע"ח יום סוף לים תיכון
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  גלי צה"ל
תאריך:  23/11/2014
שעה:  09:50:55
תכנית:  מה בוער
אורך:  04:53
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
רזי ברקאי : פלישות ימיות, זו הכותרת של יום עיון שיהיה היום באוניברסיטת תל אביב, לא מדובר בארמדות של חילות ים, אלא בארמדות של מדוזות למשל. פרופ' מנחם גורן איתנו, שלום פרופ' גורן.
פרופ' מנחם גורן : בוקר טוב.
רזי ברקאי : איש המחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב, מיוזמי הכנס הזה. וזה לקראת מה שאתם מתארים כאסון אקולוגי שעלול ליפול עלינו ועל כל חופי הים התיכון המזרחיים, הרחבת תעלת סואץ, נכון?
פרופ' מנחם גורן : הרחבת תעלת סואץ רק חלק מהעניין. תעלת סואץ ... כבר הרבה שנים ואנחנו כבר עכשיו עדים לפלישה מסיבית של בעלי חיים מים סוף לים תיכון והתפשטות שלהם קודם כל באזור הישראלי, ואחר כך יותר צפונה ומערבה ויותר לעומק.
רזי ברקאי : אנחנו מדברים גם על בעלי חיים וגם על צומח?
פרופ' מנחם גורן : מדברים גם על אצות וגם על בעלי חיים. אנחנו מדברים על למעלה משבע מאות מינים של בעלי חיים עילאיים שנמצאים היום בים תיכון, ומקורם בים סוף. וכשאתה הולך לשוק הדגים ביפו ואתה מנסה לקנות לא עלינו שרימפס, אז רוב השרימפס ה... שאתה קונה הם ממוצא ים סופי כתשעים וחמישה תשעים ושמונה אחוז.
רזי ברקאי : שזה נשמע לי אחלה. מה הבעיה בעצם ? מה, יש כאן איזה הפרה אקולוגית שעלולה לעשות מה?
פרופ' מנחם גורן : כן, יש כמה היבטים, זה הדגים שאתה אוכל זה נחמד גם אם אתה אוכל שרימפס, אבל שאתה מדבר על נחילים של עשרות מיליונים של מדוזות המסתובבות לאורך החופים ... ים סופי, אז בנוסף לנזקים שהם גורמים למתרחצים שזה אי נעימות ונזק לתיירות, זה מעבר לזה שהם סותמים מתקני חוף כמו תחנות כוח ומתקני התפלה, הם גם צורכים, המדוזות צורכות כמויות אדירות של דגיגים, צירים של דגים ואוכל של דגים, ובצורה כזאת משפיעות למשל הרבה על שלל הדיג.
רזי ברקאי : אה.
פרופ' מנחם גורן : זה הבט אחד.
רזי ברקאי : יש כאן דברים,
פרופ' מנחם גורן : ויש עוד,
רזי ברקאי : כן. בקשה.
פרופ' מנחם גורן : כן.
רזי ברקאי : לא לא, אתה יכול להמשיך. כן.
פרופ' מנחם גורן : ונכנס לזה חלק מהמינים הזרים שנכנסו לים תיכון הם מינים בעייתיים, כמו נפוכיות שאצלנו אנחנו יודעים שהן רעילות ונזהרים, אבל במצרים היו מאות מקרים של אנשים שאכלו ומתו. היו מקרי מוות בטורקיה, ביוון. כך שיש כל מיני היבטים לסיפור הזה,
רזי ברקאי : יש גם,
פרופ' מנחם גורן : של ....
רזי ברקאי : היבטים חיוביים לעירוב האוכלוסיות הזה מהאוקיינוס ההודי אלינו?
פרופ' מנחם גורן : תראה חלק מהדגים שנכנסו לים תיכון הם מינים חביבים מאוד על אוכלי דגים. אז אי אפשר להגיד שהכל שלילי.
רזי ברקאי : אוקיי.
פרופ' מנחם גורן : אבל בסך הכל מפירים מאזן אקולוגי שהיה קיים פה מיליוני שנים. והבעיה הגדולה שאנחנו עדיין לא מבינים את כל ההשלכות של מה שקורה ומה שיקרה עוד יותר כשיפתחו וירחיבו את התעלה.
רזי ברקאי : טוב, אתה לא קורא היום לממשלת מצרים לסגור את תעלת סואץ. אבל,
פרופ' מנחם גורן : לא, לא.
רזי ברקאי : המאבק עכשיו הוא נגד הרחבתה של, צריך להגיד שהמצרים רוצים להפוך את התעלה הזאת למעבר מים שיאפשר גם מעבר של אוניות הרבה יותר גדולות ושל מכליות גדולות. יש תחרות סמויה אולי לא כל כך סמויה בינינו, בינינו האילתיים לבין תעלת סואץ, נכון?
פרופ' מנחם גורן : אני לא יודע באיזה צד אני, אני לא כל כך,
רזי ברקאי : אוקיי.
פרופ' מנחם גורן : בצד של הרחבת,
רזי ברקאי : אז בין הצד,
פרופ' מנחם גורן : הנמל באילת.
רזי ברקאי : כן. בין הצד האילתי,
פרופ' מנחם גורן : אבל זה לא כל העניין.
רזי ברקאי : כולל, כולל הקמת הרכבת שתאפשר וגם הגדלת והרחבת הנמל באילת לבין העניין של תעלת סואץ שיש לזה השלכות כלכליות אדירות.
פרופ' מנחם גורן : נכון. אבל אחת המחשבות שבכל זאת אפשר להרחיב את תעלת סואץ ויש אמצעים יקרים מאוד לצמצם מאוד את ההגירה ואולי אפילו לחסום אותה, אין לי זמן עכשיו להכנס לזה, אבל אין ספק שצריך מאמץ בינלאומי והמון כסף בינלאומיים אם אנחנו רוצים לבלום את ההגירה מים סוף לים תיכון, וזה הצד הראשון. קודם כל לעשות דיאגנוזה נכונה ואחר כך לחפש את התרופה היותר מתאימה.
רזי ברקאי : מה היכולת שלכם אבל לעכב את הפרויקט השאפתני הזה של מצרים?
פרופ' מנחם גורן : אני לא חושב שזה הכיוון. אני חושב שהכיוון יותר לחפש אמצעי מיגון ומיתון ההגירה ואולי אפילו העצירה שלה, לנו אין שום כוח, אבל פעילות בינלאומית שיש לנו הרבה אורחים מחו"ל, ש... הם באים לתת יד לעניין. ויחד אנחנו מקווים שכן נצליח ליצור מערכת שתעצור לא את התעלה, אלא את ההגירה.
רזי ברקאי : אוקיי. פרופ' מנחם גורן נסתפק בזה, לקראת יום העיון על פלישות ימיות. תודה רבה לך, בוקר טוב.