ד"ר נועה שנקר, חוקרת במחלקה לזואולוגיה באונ' ת"א ואוצרת במוזיאון הטבע: כנס פלישות ימיות במזרח התיכון מתקיים היום במלון דן אכדיה בהרצליה פיתוח בעקבות התכניות להכפלת תעלת סואץ ע"י מצרים.
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רדיו תל-אביב
תאריך:  23/11/2014
שעה:  12:28:12
תכנית:  עכשיו באוויר
אורך:  04:28
מרואיינים:  שני נחשוני
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
שני נחשוני : תשמעו, אנחנו ככה שומעים ורואים חדשות ואנחנו נורא מוטרדים ממה שקורה במזרח התיכון. אבל מסתבר שלא רק המזרח התיכון והיבשה צריך להדאיג אותנו אלא גם מה שקורה בים. ובדיוק היום מתחיל כנס פגישות ימיות במזרח התיכון. אני רוצה להגיד עכשיו שלום לדוקטור נועה שנקר, חוקרת מהמחלקה לזאולוגיה באוניברסיטת תל אביב ואוצרת במוזיאון הטבע, שלום נועה, או דוקטור.
דוקטור נועה שנקר : שלום רב.
שני נחשוני : מה העניינים?
דוקטור נועה שנקר : נועה זה בסדר.
שני נחשוני : זהו להפסיק לקרוא לך דוקטור? אז מה זה בעצם הכנס הזה, למה אנחנו זקוקים עכשיו לדיון על פלישות ימיות במזרח התיכון?
דוקטור נועה שנקר : בעצם מדובר בסדנה שמארגנים מספר חוקרים מאוניברסיטת תל אביב ואנחנו מארגנים את הסדנה הזאת בגלל התכניות להכפלת תעלת סואץ על ידי מצרים. התכניות האלה אומרות שתוך חמש שנים מספר המינים הפולשים שיכולים להגיע אלינו דרך התעלה יהיה הרבה יותר גבוה ממה שאנחנו רגילים אליו. המינים הפולשים האלה, כמו מדוזות ודגים ארסיים פוגעים בנו ביום יום ולכן אנחנו נפגשים כדי בעצם לגבש תכנית פעולה ולהגדיל בצורה משמעותית את השיתוף פעולה בין כל המדינות באזור, כי זאת תהיה הבעיה של כולם.
שני נחשוני : רגע, אז את אומרת לי שמדינות שלא יכולות להסכים ביניהם על כלום ושום דבר, יישבו ויגיעו לאיזשהן מסקנות בכל מיני נושאים שקשורים לאקולוגיה?
דוקטור נועה שנקר : תופתעי, אבל אני בהחלט מאמינה שזה אפשרי וגם אם לא בצורה ישירה של ישראל-מצרים או ישראל-סוריה ולבנון, עדיין המדענים יכולים לתקשר ביניהם גם בדברים ... ולמצוא פתרונות ואיזשהם כלים לממשק שיעזרו לנו להתמודד עם המינים הפולשים האלה מעבר לבעיות של פוליטיקה.
שני נחשוני : או.קי. וספציפית הכנס מתחיל היום באוניברסיטת תל אביב, כיצד לוקחים בו חלק מדענים מאוניברסיטאות ומדינות שפחות חברות שלנו?
דוקטור נועה שנקר : הסדנה מתקיימת במלון דן אכדיה בהרצליה פיתוח, ואנחנו הזמנו, בעצם מוזמנים מכל מיני מדינות של הים התיכון, מלטה, טורקיה, ספרד, איטליה ועוד מדינות שכמובן הסכימו לבוא. אנחנו בונים על זה שהם יוכלו לגשר בינינו למדינות שכמובן למדענים שלהם יש יותר בעיה לבוא וביחד בעצם המשימה של כולנו היא משימה מדעית, להגן על הים התיכון.
שני נחשוני : או.קי, זה בעצם משהו די תקדימי שאוניברסיטת תל אביב מארגנת כנס כזה, לא?
דוקטור נועה שנקר : כן. זה פעם ראשונה שאנחנו ממש מתמקדים בפלישות ימיות, בים תיכון, תעלת סואץ, הרחבת התעלה, כי הכל באמת זה דברים שקורים עכשיו. וממשלת מצרים הודיעה באוגוסט השנה שהם מכפילים את התעלה. עוד חמש שנים צפוי להסתיים הפרויקט הענק הזה, אז בהחלט זה משהו שקורה עכשיו שהוא רלוונטי לכולנו בימים אלו. כלומר הקיץ הבא כבר אנחנו עוד פעם נהיה עם מינים פולשים וזה הכל קורה עכשיו.
שני נחשוני : להחלטות ש... להחלטות או למסקנות שתגיעו אליהם בכנס הזה באמת תוכל להיות השפעה על תהליכים כמו, לא יודעת, עצירת הפרויקט הזה של הרחבת התעלה?
דוקטור נועה שנקר : לא. לא.
שני נחשוני : זה כבר אבוד.
דוקטור נועה שנקר : זה גם בכלל לא המטרה שלנו. אני אישית מאות נהנית מכל מה שמגיע במכולות על גבי הספינות שבתעלה הזאת.
שני נחשוני : זה נכון.
דוקטור נועה שנקר : ברור לכולנו כל אוהבי הטבע והים שהתעלה חשובה מבחינה מסחרית ומהרבה בחינות אחרות. אין שום סיכוי שיעצרו אותה. הדבר היחידי שאנחנו בתור מדענים רוצים זה להיות מוכנים. להיות מוכנים שכשיגיעו מינים פולשים אנחנו נדע מה לעשות אתם. ובשורה משמעותית למזער את הנזק שהם יכולים לגרום.
שני נחשוני : או.קי אז יש פה באמת משהו שמתעלה על אזורים גאוגרפים ואי הסכמות פוליטיות. כנס מאוד מאוד חשוב שישפיע על החיים של כולנו כאן באזור. אולי אחר כך גם תצליחו לנסח תכנית פעולה להתמודדות עם דאע"ש, מי יודע. אנחנו נאחל לכם רק בהצלחה. דוקטור נועה שנקר, חוקרת מהמחלקה לזאולוגיה באוניברסיטת תל אביב ואוצרת במוזיאון הטבע. המון המון תודה לך.
דוקטור נועה שנקר : תודה לכם, להתראות.
5 אייטמים אחרונים של שני נחשוני
שנה מרואיינ/ת: שני נחשוני
 
22/01/2019,   כאן 11 ,  שני נחשוני כתבת תרבות: מועצת התאגיד החליטה לאשר את מיוניה של בר רפאלי לצוות ההנחיה של האירוויזיון. צפויה להגיש את המשדר ביחד עם ארז טל, אסי עזר ולוסי איוב. EBU, תנועת החרם על ישראל BDS,     הזמן תמלול
22/01/2019,   כאן ב ,  שני נחשוני: היום נחשפו המועמדים הסופיים לטקס פרסי האוסקר. איזכורים- רומא של אלפונסו קוארון. הפנתר השחור, רפסודיה בוהמית. גיא נתיב- SKIN. קווין הארט    הזמן תמלול
22/01/2019,   כאן 11 ,  שני נחשוני, אוסקר 2019: בהוליווד הכריזו על המועמדויות. SKIN סרטו הקצר של גיא נתיב מועמד בקטגוריית הסרט הקצר הטוב ביותר. BLACK PANTER. מתוך 'רומא' באדיבות נטפליקס. מתוך רפסודיה בוהמית באדיבות א.ד. מטלון ופורום פילם.    רכוש תמלול
21/01/2019,   כאן תרבות ,  שני נחשוני: ההצגה לשם ובחזרה, מבית התיאטרון העברי, שהוצגה אמש בבית ציוני אמריקה שבתל-אביב, המביאה את סיפורם של 2 החיילים שנפלו בשבי המצרי ב-1970, ותירגמו את הספר של ג'.ר.ר. טולקין, ההוביט. קטע מההצגה; עמוס לביטוב, אחד החיילים השבויים, שליווה את יצירת ההצגה; גדי צדקה, בימאי ההצגה; ישי גולן, משחק     הזמן תמלול
21/01/2019,   כאן ב ,  דורית מזרחי - פינת התרבות: ספר ההוביט תורגם כמה פעמים ומאחורי אחת הגרסאות עומדים הטייסים שהם חיילים שנפלו בשבי המצרי במלחמת ההתשה. אמש בבית ציוני אמריקה בת"א עלתה ההצגה לשם ובחזרה מבית התאטרון העברי המספר את סיפורם שני נחשוני, עמוס לויטוב, גדי צדקה, ישי גולן    הזמן תמלול