טלי ליבמן: דוח משרד הבריאות קובע כי מחצית מהילדים חולי הסרטן תושבי חיפה לקו במחלה בשל זיהום האוויר. בעיריית חיפה מאשימים את משרדי הממשלה במחדל. דוד לפלר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה. ח"כ דב חנין, יו"ר ועדת המשנה בנושא סביבה ותכנון במפרץ חיפה.
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רדיו חיפה
תאריך:  15/04/2015
שעה:  07:09:17
תכנית:  מדליקים אש
אורך:  16:46
מרואיינים:  גדי נס, טלי ליבמן, דוד לפלר, דב חנין
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
גדי נס : אז שיקום עכשיו אחד בחיפה שומע אותי עצבני פה על הבוקר ואומר מה הוא כל כך עצבני. ילדי הסרטן של חיפה בעקבות הדוח של משרד הבריאות. טלי ליברמן, בוקר טוב.
טלי ליבמן : בוקר טוב גדי. אני מתפלאה שאתה עצבני רק היום, כי הרבה אנשים יודעים אנחנו החיפאים מכירים את הנתונים האלה, כבר לפני חצי שנה הציגו האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות נתונים שלפיהם שיעור התחלואה בסרטן בחיפה גבוה ב- 15 אחוזים משאר חלקי הארץ ואיפה אנחנו מה עשינו ישנו. וזה מה שעושים כל הגופים הירוקים במהלך כל השנים, אתה יודע מה לפחות לאחרונה אין אחד שלא נסע מחיפה לקריות ולא ראה הפגנות ומחאות ליד כל המפעלים הפטרוכימיים. אבל פתאום אתמול כולם נפלו מהכיסא, אז מה לא ידענו, ידענו ידענו.
גדי נס : אז יכול להיות שאנחנו חשבנו את יודעת ישנם דברים שאתה אומר עדיף לא לדבר על זה מבחינתך, אתה אומר בוא נשאיר את זה נעלם אחד גדול.
טלי ליבמן : כן, אוקיי בוא נכניס את הראש לתוך החול. אז הנה הנתונים, אתמול קיבלנו סטירת לחי מצלצלת, והנה הנתונים, מתוך 60 מקרי סרטן שהתגלו אצל ילדים עד גיל 14 כ- 30 מקרי סרטן הם תחלואה כתוצאה מזיהום האוויר.
גדי נס : בחיפה.
טלי ליבמן : כן. ואתה רוצה טיפ, מדד הזיהום באלו ערים ואזורים עדיף לא לנשום עמוק, חיפה במקום הראשון.
גדי נס : רגע אז בוא לא ננשום פה רגע.
טלי ליבמן : לא עמוק.
גדי נס : לא ננשום בכלל כי מגיע לנו.
טלי ליבמן : בוא אני אתן לך עוד נתונים, בוא נהרוס בכלל את כל היום. עוד עולה כי לתושבי חיפה יחס הסיכונים לחלות בסרטן היה גבוה בהשוואה לשאר הארץ בעבור 16 סוגי סרטן מתוך 18 הסוגים שנבדקו. עוד עולה מהנתונים כי ... הסרטן בכל קבוצות הגיל גבוהה בחיפה בהשוואה לשאר חלקי הארץ וגבוהה באופן מובהק בכל קבוצות הגיל מלידה ועד גיל 74. אחד מכל תושבי אזור חיפה בני 65 עד 74 לקו בסרטן.
גדי נס : ואני מבין שבעיריית חיפה מאשימים אומרים יש כאן מחדל של משרדי הממשלה. ז"א הם אומרים הגנת הסביבה וכו'. אז עוד מעט יהיה איתנו מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה חיפאי משלנו נשאל אותו.
טלי ליבמן : נכון. אבל לפני כן אנחנו נציג את תגובתו של ראש עיריית חיפה יונה יהב. אני יכולה להעיד שראיתי אותו מתבטא לא אחת נגד המפעלים הפטרוכימיים ואני יודעת שעושים דברים אבל במבחן התוצאה המפעלים פה ואנחנו לידם. אז הנה מה שאומר ראש העיר, משרדי הממשלה שתפקידם להגן על תושבי הצפון הפקירו והכשילו של ניסיון של הרשויות לשים סוף למפגעים. חשוב לזכור כי הכלים נמצאים בידי הממשלה ולא בידי העיריות. לאורך כל הדרך אתה מבין מה הם עושים, יש כדור לוהט...
גדי נס : ראש העיר לא איתנו כי הוא נמצא בחו"ל.
טלי ליבמן : זה נכון.תראה הוא כועס הוא כועס, אבל במבחן התוצאה אתה ראש עיר האיש שאמור לעשות משהו.
גדי נס : אבל מה שאת רוצה שיעשה שיגרום לפיטורי עובדים כאן. בוא צריך להסתכל פה המפעלים הפטרוכימיים בתי הזיקוק כאן הם מעסיקים אלפי אנשים אלפי משפחות.
טלי ליבמן : אם אתה מעמיד את זה על מאזניים לא אכפת שיפטרו אותי, אז מה אתה רוצה, אתה מול ילד אחד שלקה בסרטן בגלל שהוא נשם את האוויר המזוהם הזה. עדיף לי שמאה עובדים ילכו מפה.
גדי נס : אני ממש לא רוצה שעובדים ילכו הביתה, אלא קורא להנהלות להשקיע יותר כסף כדי להימנע מהזיהום. חס וחלילה שאנשים יפוטרו הביתה, לפגוע להם בפרנסה זו המטרה האחרונה.
טלי ליבמן : תראה יונה יהב מבטיח שיש בכוונתו להילחם בעבור האזור ולהמשיך לפעול ככל שאשר בידו, סגירת מתקנים ומפעלים מזהמים. זה משפט שאנחנו שומעים אותו הרבה שנים.
גדי נס : ברשותך בוא נצרף לשיחה תביאי כמובן תגובות נוספות במהלך התכנית, אתה תיכנסי כל כמה זמן עם תגובה נוספת. נצרף עכשיו לשיחה את מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד לפלר,בוקר טוב.
דוד לפלר : בוקר טוב.
גדי נס : לעזוב את העיר.
דוד לפלר : אני מזכיר לך גדי שאנחנו שוחחנו לפני כחצי שנה או כמה חודשים.
גדי נס : כמעט באותו נושא.
דוד לפלר : כמעט באותו נושא ממש, פשוט הנתונים אז היו שרמת זיהום האוויר הגדולה ביותר בארץ היא באזור חיפה. הסיבה היא מאוד פשוטה, יש ריכוז של מפעלים של תעשייה כבדה באזור חיפה שכמו שאתה אמרת האמירה שלך היא גם נכונה נותנים פרנסה להרבה מאוד מתושבי האזור. המאבק שאנחנו מנהלים ואגב אני לא רוצה לשים האשמות לא עלינו ולא על אחרים, הוא להוריד את רמות הזיהום במפעלים הקיימים, אין החלטה לסגור מפעלים מסדר גודל של בתי הזיקוק או המפעלים הפטרוכימיים האחרים, אלא יש מאבק סיזיפי שלא רואים אותו ביום יום ולא רואים אותו בכותרות להוריד את רמת המזהמים של המפעלים האלה ובעבודות יש ירידה בשנים האחרונות.
גדי נס : השאלה אתה יודע ששואלים את עצמם ברשותך, השאלה היא עושים די. אני באמת אני אומר אני מבין את טלי שהיא מדברת והיא אומרת את זה וזה כואב לה, אני חושב שאסור לפטר אסור לגרום לפיטורים של אף עובד כאן באזור לא פוגעים בפרנסה של בן אדם חס וחלילה ממש לא. אבל השאלה היא באמת עם ההנהלות המפעלים בעלי המפעלים הפטרוכימיים בתי הזיקוק עושים די.
דוד לפלר : גדי אני אענה לך בכנות אף פעם זה לא די, אנחנו עושים את מיטב המאמצים, העיר חיפה אזור חיפה הוא אזור הכי מנוטר בעולם לפי דוח משרד הבריאות בעולם, יש לנו המון תחנות ניטור עשרות תחנות ניטור של כל מיני מזהמים שלא אומרים לציבור הרחב שום דבר אבל זה מזהמים מסוכנים. ואני לצערי הרב לא מתפלא על הנתונים האלה למרות שלא ראיתי את הדוח המלא של משרד הבריאות, אני לא מתפלא שבאזור שיש בו את הזיהום האוויר הגדול ביותר בארץ יש גם את שיעורי התחלואה הגבוהים ביותר.
גדי נס : ראש העיר אומר יש כאן מחדל.
דוד לפלר : אני לא רוצה לתת כותרת כזאת או אחרת, אני מזכיר לך שהממשלה והרשויות המקומיות ביחד אחראים על קיום המפעלים כי רישיון עסק ניתן ע"י הרשות המקומית, ואנחנו ביד אחת עם ראש העיר צריכים לחשוב למשל על העברת התשן, מפעלי תש"ן מאגרי הדלק שנמצאים ליד השכונות המערביות של קרית חיים להעביר אותם למקום אחר. אז יש וויכוחים מה הדבר הכי נכון לעשות יש ארגונים ירוקים שחושבים שלהעביר לקרקעות הצפון זה לא טוב, אנחנו חושבים שזה עדיף על המצב היום שהם יושבים ליד שכונה בקרית חיים. אני אתן לך דוגמה אחרת, העירייה מאוד לוחצת להקים נמל חדש בחיפה, נמל מביא הרבה מאוד פרנסה מביא גם זיהום אוויר. זאת החלטה של העירייה שאנחנו תמכנו בה ושל הממשלה כמובן להקים נמל בחיפה...
גדי נס : אבל רוצים להפוך אותנו לברצלונה של המזה"ת.
דוד לפלר : אז גם בברצלונה יש נמל וגם בברצלונה נמל גדול מאוד וגם בברצלונה הנמל מזהם. אם אתה תסתכל בערי נמל אחרות בעולם רובן הם גם ערים תעשייתיות כמו ברצלונה כמו אנטוורפן כמו ערים אחרות. לכן אנחנו צריכים לדעת חיפה יושבת באזור של תעשייה כבדה והדרך היא סיזיפית היא לא בכותרות היא לא בהאשמות, ללכת ולעבוד בכל מפעל ומפעל במפעלים האלה אני חייב להגיד השקיעו מיליארדים. עכשיו התחלואה עכשיו היא תוצאה של שנים רבות שההשקעות היו פחות גדולות שההקפדה היתה פחות גדולה, ואני לא רצה להתנער מאחריות המצב הוא לא טוב, אנחנו צריכים להמשיך ולעבוד אבל העבודה היא עבודה סיזיפית...
גדי נס : השאלה אם ברשותך מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, השאלה היא ברשותך האם יש בידיכם את מספיק הכוח כדי לעשות את זה.
דוד לפלר : יש לנו סמכויות שהמחוקק נתן לנו, אבל אני אומר עוד פעם ברגע שיש מפעל שמטיבו בתהליך היצור שלו הוא תהליך מזהם כל מה שאתה יכול לעשת זה לשפר את המצב. אבל תמיד מקום שאין בו מפעל כימי או פטרוכימי יהיה מקום עם פחות זיהום מאשר מקום שיש בו מפעל פטרוכימי, וזה צריך לדעת. מי שגר באזור חיפה צריך לדעת שהריכוז של התעשייה הכבדה המסורתית הוא ריכוז שיש לו פוטנציאל של זיהום, וה- OECD אומר שבישראל 2500 איש בשנה מתים מוות מוקדם כתוצאה מזיהום אוויר, וכנראה רבים מהם באזור חיפה. ולכן מה שצריך כן לעשות זה ללחוץ על הממשלה כי בכוחנו לבד לא לעשות את זה, בתכנית לאומית מקיפה לטיפול בשיפור זיהום האוויר, זה עולה הרבה כסף אבל זה ישפר את איכות האוויר זה יגדיל את הסיכוי של תושבים בחיפה לא לחלות ולא למות מוות סתם. אני יודע שזה קשה אבל זה מה שאנחנו צריכים לעשות.
גדי נס : כמי שיודע שחווה בבית מאבק נגד מחלת הסרטן, אנשים שרבים פה בחיפה חווים את זה בביתם ויודעים שהמאבק הזה הוא כל כך קשה לבוא לבקר במחלקות האונוקולוגיות, זה הרי כואב הלב לראות ילדים לראות מבוגרים, מה זה מבוגרים אנחנו מדברים על בוגרים לא מבוגרים מדברים על צעירים בני 30, 40, 50 שאתה מסתכל ואתה אומר, ואתה רואה את זה איזה מסר יש לך לומר להם עכשיו ולומר פה להורים לילדים אל תעזבו את חיפה אל תלכו מכאן אל תעברו למקום אחר.
דוד לפלר : מכיוון שאנחנו המשרד בשנים האחרונות נוקט במדיניות של פרסום הנתונים כמו שהם. ואגב יכול להיות אני מניח ואני מעריך שבשנים הקודמות הנתונים היו קשים יותר כי המצב היה גרוע יותר. אבל אנחנו עכשיו מפרסמים את הנתונים כמו שהם לא מטייחים ולא מטשטשים. כל מה שאני יכול להגיד זה שאנחנו עושים את המקסימום כדי להקטין את הנזקים הקיימים עם מפעלי התעשייה המסורתי. ואני אומר עוד פעם מי שגר באזור שלידו יש תעשייה כבדה צריך לקחת בחשבון שתעשייה כבדה מזהמת יותר מאשר אזור אין בו תעשייה. מה שאנחנו צריכים לעשות זה עבודה קשה ומתמדת די להוריד את רמת הזיהום בכל המזהמים העיקריים המסוכנים לבריאות, וזה מה שאנחנו משתדלים לעשות.
גדי נס : מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד לפלר, אנחנו כמובן נמשיך ונעקוב אחרי הנושא הזה, כי אצלנו הרי הכותרות מתחלפות כל הזמן. אני מאוד מודה ולך ומאחל לך בוקר טוב, ושנהיה בריאים זה הכי חשוב.
דוד לפלר : תודה רבה. בוקר טוב.
גדי נס : תודה רבה, בוקר טוב. ואנחנו מבקשים עכשיו לצרף לשיחה את ח"כ דב חנין שעמד בראש ועדת המשנה שעסקה בנושא סביבה ותכנון במפרץ חיפה. בוקר טוב לך.
ח"כ דב חנין : בוקר קשה ומדאיג.
גדי נס : בוקר קשה ומדאיג פה את כולנו כאן, ילדי הסרטן של חיפה.
ח"כ דב חנין : כן, תראה הנתונים הם מזעזעים, אנחנו מדברים על זה שבמפרץ חיפה פי שניים יותר ילדים חולים בסרטן מאשר במקומות אחרים במדינת ישראל. מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה דיבר ובצדק על 2500 בני אדם שמתים מזיהום אוויר בשנה בישראל, רבים מהם רבים מדי גרים באזור מפרץ חיפה. אנחנו כולנו מזועזעים ובצדק מזועזעים מכל בן אדם שנפגע בפיגוע, אבל בפיגוע הענקי הזה שמתרחש יום יום והוא פיגוע אולי שקט אבל קטלני ביותר אנחנו עוברים עליו לסדר היום. אני חייב לומר לך ממש לפני הבחירות אנחנו סיימנו את העבודה של ועדת משנה שאני עמדתי שעסקה בשאלות של תכנון וסביבה במפרץ חיפה. הנתונים האלה שפורסמו אתמול עוד לא היו בידינו אבל כבר היו ממצאים מדאיגים , ולכן אנחנו הגענו על בסיס הממצאים האלה למסקנות חד משמעיות שמחייבות שינוי דרמטי מהיר וקיצוני בכל ההתייחסות לשאלות של תעשיות מזהמות וחומרים מזהמים במפרץ חיפה. את השינוי הזה חייבים להתחיל מיד, נכון שזה קשה נכון שזה מסובך נכון שזה מפעלים גדולים שפעילים שם במשך הרבה שנים, אבל אנחנו לא יכולים לעמוד מנגד כאשר בני אדם חולים בסרטן חולים במחלות קשות אחרות מתים כתוצאה מזיהומים. אי אפשר לעמוד בצד ולהגיד זה מסובך וזה קשה.
גדי נס : ציבור המאזינים שמאזין לך עכשיו ח"כ דב חנין שואל את עצמו, רגע אתם יושבים בכנסת, שמענו כאן קודם את מנכ"ל משרד הגנת הסביבה והוא אומר זה קשה זו עבודה סיזיפית זה לא פשוט. שואל את עצמו אלו סנקציות ניתן לנקוט כאן אם בכלל נגד הנהלות המפעלים, ושוב אני נגד פיטורי עובדים חס ושלום אבל איך אפשר ... בעלי המפעלים האלה איך אפשר לגרום להם להוציא להכניס את היד לכיס ולהשקיע יותר.
ח"כ דב חנין : לא רק זה, תראה אנחנו עומדים במצב הרבה יותר אבסורדי והרבה יותר מטורף אפילו ממה שנרמז בשאלה שלך. כמה שיש זיהומי אוויר במפרץ חיפה היום על השולחן נמצאות החלטות שהמשמעות שלהם היא יותר זיהום אוויר. ההחלטה למשל על נמל חדש שככה נאמר עליה ככה בשולי הדברים, היא החלטה על יותר זיהום אוויר במפרץ חיפה. ההחלטה על בניית מתחם קרקעות הצפון היא החלטה על יותר זיהום אוויר במפרץ חיפה. החלטה על הרחבה של מתחם התעשיות הפטרוכימיות כן מתחם בזן, זה החלטה על יותר זיהום אוויר בחיפה. אני שואל אותך מישהו פה השתגע. אם אנחנו כולנו מבינים היום שמצב זיהום האוויר בחיפה הוא בלתי נסבל שאנשים מתים מזה, האם יעלה על הדעת שבמצב כזה מישהו יקבל החלטה להגביר עוד יותר את זיהום האוויר. אני חושב שזה פשוט דבר שהוא לא רק מקומם הוא פשוט מצמרר. עכשיו אני חייב לומר לך שהמסקנות שלנו של ועדת המשנה הם מאוד מאוד ברורות וחד משמעיות, אנחנו דורשים לעצור מיד את כל התכניות שהמשמעות שלהם היא הוספה של זיהום אוויר במפרץ חיפה. אנחנו דורשים מכל משרדי הממשלה, הוצאנו מכתב בעקבות המסקנות לצערי ממש לפני הבחירות, הוצאנו מכתב מרה"מ ועד כל השרים הרלוונטיים וזה הרבה שרים אתה ראיינת את מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה כמובן משרד מאוד חשוב אבל הוא לא לבדו, יש גם את משרד האוצר יש את משרד הכלכלה ויש את משרד התחבורה וכל המשרדים האלה צריכים להבין שחייבים פה לשתף פעולה ביחד כדי להוריד את רמות זיהום האוויר במפרץ חיפה. זה אפשרי, איך עושים את זה. חמישה צעדים מיידיים, דבר ראשון להחמיר את האכיפה, אנחנו בכנסת העברנו חוקים אחד מהם הוא חוק שלי, חוק המזהם משלם. עוד חוק שאני הובלתי חוק אוויר נקי, יש שם סנקציות, למה שאנשים לא יכנסו לכלא על זיהומי אוויר. שניים אנחנו צריכים לגבש תכנית כוללת ולראות מכל התעשיות המזוהמות והמזהמות והמסוכנות והחומרים המסוכנים במפרץ חיפה, מה באמת דרוש למדינת ישראל, מה דרוש למדינת ישראל לא בשביל שהוא ייצר רווחים למישהו אלא מה באמת אנחנו חייבים במדינת ישראל. חלק מהדברים האלה אנחנו לא חייבים אצלנו וגם ממה שאנחנו חייבים אצלנו הוא לא חייב להיות במפרץ חיפה באזור שהוא כל כך עמוס בבני אדם והוא מאוד רגיש מבחינה ביטחונית ומבחינה בטיחותית ורעידות אדמה וכל מיני דברים כאלה שאנחנו כרגע לא מדברים עליהם אפילו. הדבר השלישי לעצור את כל התכניות שהמשמעות שלהם היא יותר זיהום.
גדי נס : אז זה דבר שבאמת צריך לבוא ולפעול, זה לקוח ממקום אחר זה לקוח מהקטע הביטחוני לפעול בשום שכל, זה משפט ... אותו שר הביטחון אבל כאן צריך ... אני חושב שגם כאן מטבע הלשון גם צריך להיות כאן בנושא הזה גם בנושא של הגנת הסביבה. ואנחנו כמובן נמשיך ונעקוב אחרי הנושא הזה בתקווה. אגב אם היית תושב חיפה היית נשאר לגור כאן.
ח"כ דב חנין : תראה אם הייתי תושב חיפה מה שהייתי עושה היום בבוקר ואני אגב פה ...
גדי נס : קם לוקח נוסע כביש חיפה ת"א זהו.
ח"כ דב חנין : הייתי היום בבוקר מתחיל לארגן הפגנות. תשמע אני חושב שתושבי ... אגב יש תושבים שפעילים וכל הכבוד להם ואני מאוד מאוד מעריך אותם, אבל אני לפעמים מסתכל על זה באמת ואני לא מבין למה התושבים לא משמיעים קול צעקה עצומה ללחוץ גם על הרשויות המקומיות וגם על העירוניות על העיריות ולהשמיע קול חזק שמקבלי החלטות פשוט לא יוכלו להתעלם ממנו.
גדי נס : אנחנו מבטחים להמשיך ולעקוב כאן אחרי הנושא הזה לא רק בגלל שהוא עלה עכשיו על הפרק. ח"כ דב חנין, שעמד בראש ועדת המשנה שעסקה בנושא סביבה ותכנון במפרץ חיפה, אני מאוד מודה לך על השיחה הזאת. שנהיה בריאים זה הכי חשוב.
ח"כ דב חנין : שנהיה בריאים.
גדי נס : תודה, בוקר טוב.
ח"כ דב חנין : תודה רבה.
5 אייטמים אחרונים של גדי נס
שנה מרואיינ/ת: גדי נס, טלי ליבמן, דוד לפלר, דב חנין
 
17/02/2019,   ערוץ 20 ,  חברי הפאנל. ציון מרילי - כדורגלן עבר. אלי לוונטל - כדורגלן עבר. דני נוימן - המשחק בין הפועל באר שבע בכדורגל לבין בית"ר ירושלים בכדורגל    הזמן תמלול
17/02/2019,   ערוץ 20 ,  אייל לחמן - מותו של אבי ליפשיץ, שחקן עבר בהפועל חיפה שהלך לעולמו בגיל 60. מצבה המקצועי של מכבי תל אביב בכדורגל ומאבקי הכניסה לפלייאוף העליון המשחק בין מכבי חיפה בכדורגל לבין הפועל חדרה באיצטדיון סמי עופר. ליאב נחמני - עיתון ישראל היום. מכבי פתח תקווה. בית"ר ירושלים נגד הפועל באר שבע בכדורגל.     הזמן תמלול
17/02/2019,   ערוץ 20 ,  ליאב נחמני - ישראל היום. מצבה המקצועי של הפועל באר שבע בכדורגל. המשחק בין מכבי חיפה להפועל חדרה בכדורגל באיצטדיון סמי עופר     הזמן תמלול
17/02/2019,   ערוץ 20 ,  רענן ברנובסקי - ספורט 1 ומעריב השבוע. מצבה המקצועי של קבוצת הפועל חיפה בכדורגל, מכבי תל אביב בכדורגל.     הזמן תמלול
17/02/2019,   ערוץ 20 ,  חברי הפאנל. ציון מרילי - כדורגלן עבר. אלי לוונטל - כדורגלן עבר. המשחק הערב בין מכבי חטיפה בכדורגל להפועל חדרה. ליגת העל בכדורגל והתייחסות למכבי תל אביב והפועל באר שבע    הזמן תמלול