באולפן: פרופ' יהודה אדלר, ביה"ח שיבא, המרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה. פרופ' בלה קאופמן, מנהלת המכון לאונקולוגיה של השד, ביה"ח שיבא תל השומר.
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רדיו תל-אביב
תאריך:  29/04/2015
שעה:  20:03:25
תכנית:  תכנית הבריאות
אורך:  50:03
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
יהודה אדלר : ערב טוב לכולם. כאן פרופסור יהודה אדלר, מנהל המשאב הרפואי שיבא, יושב ראש מועצת ההתמחות של שיבא, מנהל תלפיות שיבא. סגן דיקן במרכז הלימודים האקדמיים באור יהודה ועוד ועוד, ויחד איתי היום נמצאת אורחת מאוד מאוד מכובדת, מנהלת המכון לאונקולוגיה של השד ונשיאת המערך האונקולוגי של תל השומר, הפרופסור בלה קאופמן, בלה ערב טוב.
בלה קאופמן : ערב טוב.
יהודה אדלר : אנחנו לפני שנתחיל, אנחנו נדבר על משהו אקטואלי, כמו שאנחנו תמיד עושים בלה, ואני חושב שהדבר הכי אקטואלי שהיה בשבוע האחרון, זה האסון שהיה בנפאל. על האסון נכתב הרבה, אבל אחד הדברים שהפתיעו רבים מאיתנו ואני חייב להגיד שגם אותי, הוא התינוקות החמודים שנהרו לארץ, בין עשרים לשלושים תינוקות שנולדו בפונדקאות בנפאל. רבים מאיתנו כלל לא ידעו שנפאל היא מוקד של פונדקאות. אני אגיד כמה דברים לגבי פונדקאות שהמאזינים יידעו ואחרי זה אנחנו נראיין זוג מאוד נחמד, את פיני ומיקי מגבעתיים, שהביאו את שניר החמוד, למדינת ישראל לבית. פונדקאות היא נשיאת עובר על ידי אישה, שהופרתה מזרע של גבר שאינו בן זוגו, עד הבאתו לעולם של תינוק... לשם מסירתו לאחר הלידה להורים המיועדים. יש מצב של פונדקאות מלאה, שבה תורמת האישה הנושאת תהליך הריוני בלבד, והביצית שלא שלה, המופרית בזרע, מוחזרת לרחם שלה. בתחליפאית או פונדקאות חלקית, תורמת האישה תהליך הריוני וביצית משלה שמופרית בזרע, בדרך כלל מעשה השתרשותו של העובר על ידי אמצעים מלאכותיים. ברוב מדינות העולם, הפונדקאות תמורת תשלום היא לא חוקית, כאשר בחלקם גם פונדקאות אלטרואיסטית אסורה. יש מספר מדינות ובהן ישראל, שנחקקו חוקים שמסדירים את תהליך הפונדקאות. אגב, משפט הפונדקאות הראשון היה ככל הנראה סביב פרשת התינוק בייבי אם. בעקבות כך, שהאימא הביולוגית ששימשה גם כפונדקאית סירבה למסור את התינוקת שנולדה לבני זוג שטרן על פי ההסכם שנחתם ביניהם. המשפט אגב הוכרע לטובת בני הזוג המזמינים. הסיבות שבגינם מבקשים זוגות ויחידים להיעזר בשירותי פונדקאות הן סיבות מגוונות. האחת זאת סיבה רפואית, כמו נשים ללא רחם, שחלות או ביציות, נשים שסובלות מהפלות חוזרות, נשים שחוו טיפולי פוריות כושלים רבים, היעדר בני זוג, וכנ"ל גם אצל זוגות גברים הומוסקסואליים. יתרונותיה של הפונדקאות ובמשפחה שמתקשה להביא תינוק לעולם, הוא בכך שהיא אפשרות חילופית לאימוץ, שלא מאפשר להורה לגדל את הילד מיומו הראשון. בנוסף בפונדקאות לפחות אחד מבני הזוג הוא הורה ביולוגי לילד.