נילי טל - על סרטה חרוט בגופי אשר עוסק בסיפורו של גואל רצון ונשותיו. הסרט יוצג ב - yes דוקו ובפסטיבל הסרטים התיעודיים דוק אביב אשר נפתח אמש בתל אביב. הסיפור על סחר בנשים אוקראיניות שטל עסקה בו. אסון המכביה. אסף שטיירמן קטע מהסרט
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  גלי צה"ל
תאריך:  08/05/2015
שעה:  10:27:16
תכנית:  בילוי נעים
אורך:  15:36
מרואיינים:  מולי שפירא, אפי בן אברהם, יאיר ניצני, מוטי קירשנבאום, נילי טל
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
מולי שפירא : עם פרוס תקופת האביב בארץ, אנחנו זוכים לא רק לפריחה בתחום הטבע, התחום של ספי בן יוסף, אלא גם להתחדשות קולנועית באמצעות פסטיבל הסרטים התיעודיים דוק אביב שנפתח אמש בתל אביב. הפסטיבל הוותיק והמצוין הזה נותן כבר שנים רבות במות ליוצרים תיעודיים מוכשרים ביותר שלא תמיד מוצאים את מקומם במרכז העניינים ובפריים טיים הטלוויזיוני, ובתור חובב גדול של סרטים דוקומנטריים, אני לא יכול שלא להתייחס לפסטיבל הזה, ולכן הזמנתי הבוקר לאולפן בילוי נעים את נילי טל, שתציג השבוע במסגרת דוק אביב ואחר כך ביס את סרטה "חרוט בגופי", העוסק בנשים שמאחורי הסיפור הכל כך ידוע של גואל רצון. בוקר טוב לך, נילי.
נילי טל, יוצרת הסרט חרוט בגופי : בוקר טוב, מולי.
מולי שפירא : אני רוצה לשאול אותך... קודם כל, מזל טוב.
נילי טל : תודה רבה.
מולי שפירא : גונב לאוזניי שאת בת 70.
נילי טל : נכון.
מולי שפירא : אני כבר אחרי זה. זה לא נורא, אבל 60 יותר טוב.
נילי טל : אני נראית רע בעיניך?
מולי שפירא : לא, את נראית מצוין.
נילי טל : תודה רבה.
מולי שפירא : אבל אני אומר לך מהניסיון האישי.
נילי טל : אוקיי. רק רגע, אני רוצה לעצור אותך פה, אני רכבתי מלינץ לווינה באופניים רגילות 250 קילומטר... ווינה-בודפשט תוך זה שאני חולפת על סלובניה וסלובקיה 350 קילומטר, ועכשיו אני הולכת לחצות את עמק הלואר, 500 קילומטר.
מולי שפירא : נילי, אני עשיתי בזמן הזה 5 צנתורים. אוקיי... טוב, תשמעי, אני יוצא... לטעמי... באמת, אני בדרך כלל לא אומר את שבחו של אדם בפניו. את מטובי היוצרים הדוקומנטריים כבר שנים רבות, תמיד מעניינת, תמיד מדויקת, תמיד אמיצה מאוד, באמת הרבה מאוד שנים וכמה מהסרטים שלך ממש צרובים בתודעה שלנו. אולי לא כולם יודעים שאת עשית אותם, אבל הם צרובים. אני זוכר בעיקר את הכלות האוקראיניות וקודם את הסחר בנשים בזנות. אולי תזכירי לנו את הסיפור על הנשים האוקראיניות בכמה משפטים, שהצמית אותי לכורסה?
נילי טל : כן? אוקיי, אז למעשה אני ב-2000 בערך או קצת קודם רציתי לעשות סרט על סחר בנשים לזנות, ויצאתי לבתי הזונות באזור תל אביב ורמת גן עם ידיד שלי רופא, דובר רוסית, וככה התחלתי להכיר את הבחורות שעסקו במקצוע הכי עתיק בעולם. ואז הוא אמר לי: יש לי חבר שמביא כלות מאוקראינה, לא זונות. אמרתי לו: בוא נקפוץ אליו עכשיו. זה היה בערב, כמובן, הוא צלצל לחבר והגענו לחבר. ואז ראיתי גבר בן 50, נאה, עם בחורה בת 19. סיפר לי איך הוא מביא, שהוא שדכן, שבאים גברים ישראליים וכו', ובסופו של דבר החלטתי על המקום לעשות סרט, אמרתי לו...
מולי שפירא : נסעת איתו לאוקראינה...
נילי טל : "תפגיש אותי עם גברים, בואו נראה שהם יסכימו", וארבעה גברים... היה איזה עשרה גברים, שניים מהגברים הסכימו שאני אסע איתם.
מולי שפירא : תגידי, ואיך היה היחס אליהם? איך הן שרדו פה?
נילי טל : הבחורות?
מולי שפירא : הן באות בגלל אינטרסים, חוסר אפשרות להתפרנס וזה, זה ברור.
נילי טל : ברור, ברור שזה דיל.
מולי שפירא : אין פה איזה אהבה גדולה.
נילי טל : זאת עסקה.
מולי שפירא : כן.
נילי טל : "אתה תוציא אותי מהמצב הכלכלי שלי ואני אוציא אותך מהבדידות שלך". אתה לא בן 19 או 20, הדרך כבר לא לפניך, אתה במורד ה...
מולי שפירא : וזה שורד? זה שרד?
נילי טל : זה שרד, זה שרד. תראה, למה השידוכים בין דתיים שורדים, לא הכירו אחד את השני? לומדים לאהוב. אם יש כבוד הדדי, ולפחות אני יכולה להגיד לך ששניים מהזוגות ששרדו עד היום 15 שנה, אבינועם צדוק משוק הכרמל ווורה, אבינועם נפטר בינתיים, אבל הם היו ביחד. יגאל וגלינה - ביחד. הם למדו לתקשר ולתת כבוד אחד לשני. למרות שכאילו אנחנו חושבים שזה סחר, אבל אני לא בטוחה מי פה הסוחר ומי הנסחר. מה דעתך באמת, מולי? כשבאה בחורה בת 22 ומולה גבר בן 50, מי הסוחר ומי הנסחר?
מולי שפירא : אני לא יודע.
נילי טל : הגבר.
מולי שפירא : אני לא יודע, בגלל זה אני שואל אותך. אני לא יודע, זה לא נראה לי נורמלי לחלוטין רגיל, אבל...
נילי טל : למה?
מולי שפירא : אבל אם זה עובד - זה יופי.
נילי טל : כן, וזה עובד, לפחות אצל חלק.
מולי שפירא : אבל תשמעי, אני זוכר גם הרבה מאוד סרטים אחרים שלך, שעסקו בנושאים כמו גשר המכבייה שנפל אז...
נילי טל : נכון.
מולי שפירא : חבורה אגב נהדרת, חברים שלי, עשו אותם, בעצם דחפו אותם לתחום שהם לא היו מומחים בו, והאסון הגדול שהיה שם אחר כך.
נילי טל : תראה, בעצם מה שקרה בגשר המכבייה, יש לזה מילה אחת בלבד: חמדנות. זה מה שקורה היום עם הפרקליטים ועורכי הדין והשוטרים.
מולי שפירא : אני לא חושב שהייתה חמדנות של אנשים שבנו את הגשר. הם עשו תפאורות הרבה מאוד שנים, די לחצו עליהם, אבל זה מה שאני חושב. אני מכיר את האנשים. הם עשו את זה פעם אחת בחיים שלהם, ולא עוד.
נילי טל : לא צריך יותר בשביל להרוג ארבעה אנשים אוסטרליים ועוד 70 לפצוע.
מולי שפירא : זה נכון, זה נכון, אבל...
נילי טל : זה לא שהם רוצחים סדרתיים.
מולי שפירא : אבל אני זוכר גם את העניין של הסרט שלך על רוז...
נילי טל : נכון.
מולי שפירא : הילדה שמצאו אותה בירקון, באמת סרטים... אני זוכר סרט אחד שנצרב לי ממש בזיכרון על שני סוציופתיים צעירים שרצחו סתם, ללא מניע, רצח לשם רצח, זה היה מזעזע.
נילי טל : נכון.
מולי שפירא : את יכולה בשלושה משפטים לספר לי משהו על זה?
נילי טל : תראה, בחור בן 17 וחצי הלך בחורשה קטנה שהיו עושים בה מסיבות ל"ג בעומר בכפר סבא, ושמו אסף שטיירמן ז"ל.
מולי שפירא : כן.
נילי טל : שניים, או בוא נגיד אפילו שלושה עמדו על המרפסת. אתה לא יודע מה קרה, איזה דיאלוג היה ביניהם. הם אמרו שהוא אמר להם "בואו, תרדו למטה, נראה ביחד, נעשה משהו", והם היו שם רעי חורב - הרוצח, סיגלית חיימוביץ - הרוצחת, וליהי גלוזמן - איתה סגרו עדת מדינה.
מולי שפירא : כן.
נילי טל : הם ירדו למטה מצוידים בסכיני הטלה, זה סכין שלא יכולה לחדור יותר מ-2 מילימטר. הם דקרו אותו 100 דקירות בכל הגוף שלו לפחות.
מולי שפירא : מה?!
נילי טל : הם ראו שהסכינים לא הורגות אותו והם באו לרצח, לרצח.
מולי שפירא : כן.
נילי טל : אז רעי אומר לסיגלית: תביאי בלוק. היו שם פסולת בניין, הייתה שם. אז היא מביאה בלוק קטן, הוא מנסה לרוצץ את גולגולתו של אסף...
מולי שפירא : אוי ואבוי לי...
נילי טל : אסף בוכה ואומר "אתם הורגים אותי!", והיא הולכת ומביאה בלוק גדול יותר, והם מצליחים לרוצץ... עכשיו, ארבע שנים התעלומה לא נפתרה. לא הבינו מה היה המניע לרצח הזה.
מולי שפירא : כן.
נילי טל : בסכיני הטלה אתה רוצח? כל סכין מטבח יותר דוקרנית... זה היה נורא.
מולי שפירא : לא, הם כביכול ממשפחות נורמטיביות...
נילי טל : כביכול, כביכול.
מולי שפירא : כביכול... שני פסיכופתים, בחייך.
נילי טל : אני חושבת... אני חושבת שהם צריכים להישאר בכלא במאסר עולם עד עולם. עד עולם.
מולי שפירא : כן, עד עולם.
נילי טל : אבל הם ייצאו. אוטוטו הם בחוץ.
מולי שפירא : ועכשיו לסרט החדש שלך על גואל רצון ונשותיו, סיבת הריאיון שלנו. מה משך אותך בעצם, נילי, לחזור לסיפור הזה? אני לא זוכר סיפור שכל כך נחשף. היו כתות וכל מיני דברים כאלה, זה נחשף ממש מעל כל אקרן ומעל כל תכניות טלוויזיה ומה שאת רק רוצה.
נילי טל : נכון, נכון.
מולי שפירא : מה... אז מה... מה מחדש הסרט שלך, שיוקרן בדוק אביב וביס?
נילי טל : שאלה טובה. תראה, אני קראתי בעיתון הארץ כתבה במוסף הארץ על בחורה שעשתה מחזה. היא סיפרה לי בעצם שיש אימא ושלוש בנות - שולי ברזילי, שרי אילנית וגלית, שהיו נשותיו. אמרתי: רק רגע...
מולי שפירא : גם האימא, גם הבנות?
נילי טל : האימא לא הייתה, האימא הייתה יד ימינו או מסייעת שלו, העריצה אותו מאוד, והיה לה קל... הוא היה בן בית שם, היה חבר של האימא, עשה כאילו הילר נסים ונפלאות, כאילו ריפא מסרטן, כאילו הפסיק סיגריות, ואז היה לה נראה נכון שהילדות שלה יהיו נשותיו, והיא... הן הלכו וכאילו התחתנו איתו, והיא נתנה את ברכתה לדבר הזה.
מולי שפירא : יא אללה, יא אללה.
נילי טל : עכשיו, אני לא יכולה להגיד... אני הייתי חייבת להבין איך דבר כזה קורה. אם תשאל אותי היום, מולי, אם אני מבינה...
מולי שפירא : איך?
נילי טל : אם אני מבינה...
מולי שפירא : ספרי על גואל רצון. איזה בן אדם עם...?
נילי טל : מה? איך פתאום אדם הופך לכריזמטי? אין לי תשובה. איך פתאום אדם הופך לגבר נחשק? אין לי תשובה. 17 נשים.
מולי שפירא : פה מה שמדובר זה... בהרמון. והן היו מחויבות אליו לגמרי, נכון?
נילי טל : הן... מה זה, הן לבשו בגדים צנועים, הוא אהב אותן צנועות, הן רבו על יצועו, הן רצו לבלות איתו כל אחת, הוא גרם לזה שהן ירצו ללדת לו ילדים. יש אחת עם תשעה ילדים, יש אחת עם שמונה ילדים, בחורות צעירות, יפות, חכמות, אינטליגנטיות, ואני יושבת איתן, אני מסתכלת עליהן, אני מצלמת אותן, את האימא היפהפייה ואת בנותיה, ואני לא יכולה להבין את זה. ואם אתה תשאל אותן היום אחת-אחת, הן גם לא יכולות להבין מה גרם להן להיות בהרמון הזה. אבל, יחד עם זה, הן אהבו אותו מאוד, הן טיפלו בו, הן קנו לו בגדים, הן הצליחו לתפקד בהרמון בחברותא. הן בישלו, הילדים היו מטופחים ומתובלים, רשויות הסעד ידעו על הבית שבו נמצאות, לא הייתה בעיה, כל ילד היה מטופח, מוזן נכון, בדיקות רפואיות - לא הייתה שם בעיה. עד שהתחילו לצאת עבירות המין. זה מה שגרם...
מולי שפירא : זה מה שהוציא את זה?
נילי טל : להגיש נגדו כתב אישום, בעצם הגישו על עבדות, בעבדות הוא זוכה אבל בעבירות המין הוא הורשע.
מולי שפירא : הוא יושב עכשיו 30 שנה בכלא.
נילי טל : 30 שנה.
מולי שפירא : אני, קשה לי להבין דווקא מהסרט שלך. האימא הזאת, איך היא מביאה את שלושת הבנות שלה שיקיימו איתו יחסי מין ולשלושתן יש ילדים ממנו?
נילי טל : לא. שרי הייתה הראשונה, אין לה ילדים ממנו, היא אומרת: אני הייתי המקוללת, לא הצלחתי להיכנס...
מולי שפירא : היא לא נכנסה להיריון, היא רצתה.
נילי טל : רצתה מאוד, אלא מה?
מולי שפירא : עכשיו יש לה... יש לה ילד עכשיו.
נילי טל : אתה רואה את עצמך עם 17 נשים חייב לקיים איתן יחסי מין כי הן רוצות? זה נורא. זה נורא.
מולי שפירא : לדעתי הוא היה מסכן. לילה לילה הוא מותש.
נילי טל : כן. הוא היה מותש, וזה נכון, והוא היה ישן בימים.
מולי שפירא : ביום.
נילי טל : אבל הן לקחו אותו לחוץ לארץ, הן נסעו איתו לברצלונה, לתאילנד, שיט בים התיכון. הן כל כך אהבו אותו, זה לא...
מולי שפירא : הכול מכסף של ניקיון ושל כל מיני דברים כאלה...
נילי טל : עוזרות בית. והן אומרות לי בסרט, הן היו מלטפות אותו, או היינו מלטפות אותו עד שהעור בידיים היה מתקלף. כל כך הן אהבו אותו. איך מתאהבות כל כך הרבה נשים יפות...?
מולי שפירא : איך הן קנו את הבלוף הזה? אני ראיתי חלק מהן, נשים יפות, נבונות, לא כולן ממשפחות הרוסות.
נילי טל : לא, לא, לא. לא.
מולי שפירא : ראיתי שם קיבוצניקיות, וכאלה, איך ל...
נילי טל : לא, יש שלוש קיבוצניקיות.
מולי שפירא : איך זה עבד?
נילי טל : הלוואי והייתה לי תשובה להגיד לך א', ב', ג', ד'. אין לי, כי אז היינו יודעים גם איך למנוע את זה, שלא יקרה מצב כזה. לא אכפת לי שגבר יחיה עם 20 נשים, 30, 40, כמה שרוצות - וולקאם. מה שאכפת לי שלא יבוצעו שם עבירות מין בתוך המשפחה, שלא תהיה התעללות ולא תהיה כפייה.
מולי שפירא : אני רוצה שנשמע עכשיו את גלית, הבת הצעירה, מתוך הסרט שלך... הבת הצעירה של שולי, בקטע מהסרט שלך.
(קטע מהסרט "חרוט בגופי")
נילי טל : תראה, גלית הייתה בת 14 אז.
מולי שפירא : וואו.
נילי טל : היא בעצם האישה, אני חושבת, האמיצה ביותר בחבורה, שבת 25 היא הייתה כשהיא באה למשטרה והתלוננה. זה עזר מאוד למשטרה פלוס עוד שתי נשים שבאו להתלונן, לפרוץ לתוך הבית הזה, לא לפני שהקימו מערכות של האזנות יומיומיות, אינספור האזנות למה שקורה שם, ועירבו את כל רשויות הסעד, זה היה נפלא פשוט. היו עובדות סוציאליות שלקחו את הילדים, היו עובדות סוציאליות שהובילו את הנשים למקלטים, המקלטים היו ערוכים, היו... ארגנו גני ילדים בתוך המשטרה, בזמן החקירות. הרשויות פה התנהלו בצורה יוצאת מן הכלל, וזה מה שהביא לתפיסתו, וגם הוא מאיים עליהם שהנשים יתאבדו.
מולי שפירא : יתאבדו, זה הוא אמר להן. כולן יתאבדו עם הילדים. יש אבל כאלה שעדיין אוהבות אותו.
נילי טל : כן, יש כאלה...
מולי שפירא : לא כולן השתקמו.
נילי טל : אני חושבת שהרוב השתקמו, ואם לא אז הן עוד ישתקמו עם הזמן. יש אחת שגמרה משפטים בחמש שנים מאז שהוא יושב. שרי, למשל, חזרה לחבר שלה מהגימנסיה, ויש לה היום שני ילדים.
מולי שפירא : כשאיתו היא הייתה מקוללת.
נילי טל : היא הייתה המקוללת, היא הייתה האחות הראשונה שנישאה לו...
מולי שפירא : שלא הצליחה להיכנס להיריון.
נילי טל : נכון.
מולי שפירא : תשמעי, נילי, אני רוצה... בתור יוצרת סרטי דוקו ישראלית מצוינת, למה פסטיבל דוק אביב כל כך נחשב? לא מספיק שסרט כמו שלך יוקרן בטלוויזיה, זה יס עשו את ה...
נילי טל : יס דוקו, יס דוקו.
מולי שפירא : יס דוקו. למה צריך את הפסטיבל הזה כל שנה, שצובר לעצמו קהל מעריצים יותר ויותר? יותר מסרטי פיצ'ר כמעט.
נילי טל : מה זה בכלל פסטיבל? מה זה פסטיבל קאן, ברלין, ונציה? זה עוד פלטפורמה שנותנת מקום ליוצר עצמאי כמוני להציג את הסרטים שלו. לקאן מגיעים יוצרים עצמאיים, לסנדנס שהוא פסטיבל שהקים רוברט רדפורד מגיעים צעירים שעשו סרט בחסכונות שלהם מהגימנסיה. לכן דוק אביב הוא פסטיבל כל כך נחשב בינלאומית, כי פה מציגים סרטים שהם נמצאים בערוצי יס דוקו או ב...
מולי שפירא : לא ב...
נילי טל : כמעט לא בערוץ 2.
מולי שפירא : למה?
נילי טל : כי ערוץ 2, לא אכפת לו. הוא עושה האח הגדול, הוא עושה המירוץ למיליון, הוא לא אכפת לו מסרט תיעודי, אבל אני גם...
מולי שפירא : זה גם יקר וקשה וארוך.
נילי טל : זה יקר, זה קשה, זה מתיש, אתה לא יכול לעשות סרט תיעודי בלי שאתה אוהב את הדמויות שלך, ואתה כל הזמן צריך להעניק אהבה ואמפתיה, אחרת הסרט לא יצא טוב. מה עושה וודי אלן, לא יוצר דמויות נחמדות? אותו דבר בסרט תיעודי. יש סרט נורא נחמד שלי שגם עשיתי ביס דוקו, "בת 60 מחפשת אהבה", שבו אני...
מולי שפירא : זה את?
נילי טל : אני יוצאת למסע עולמי לחפש בן זוג.
מולי שפירא : ומצאת?
נילי טל : ומצאתי, בסוף הסרט מצאתי...
מולי שפירא : רגע, וזה נשאר?
נילי טל : לא.
מולי שפירא : אוקיי. טוב, את נוסעת באופניים...
נילי טל : מה שנקרא, אישה לא קלה, לא קלה.
מולי שפירא : 400 קילומטר...
נילי טל : אישה קשה, אישה קשה.
מולי שפירא : לא, כי קשה לרוץ אחרייך. תשמעי, כמו שאמרתי בהתחלה, אני חסיד גדול של סרטים דוקומנטריים, ולדעתי מגיע לך פרס מפעל חיים על עבודת... זה עבודת נמלים, סרט דוקומנטרי. זה באמת עבודת... זה מלחמה על כל שוט וכל שנה סרט את עשית. זה נשמע לי ממש טירוף. את יוצרת עכשיו סרט חדש, חרוט בגופי, יוקרן השבוע בפסטיבל דוק אביב, ב-11 וב-15 למאי בסינמטק תל אביב, וכמובן ביס דוקו ב-27 למאי, ואני מודה לך מאוד שהגעת אלינו היום ותמשיכי להתאבד על הסרטים המצוינים שלך גם הלאה. אני אבוא לראות את זה, כי תשמעי, אני... האנרגיה שלך מוצאת חן בעיניי, אני קצת יותר מבוגר ממך ואני עדיין מתאבד על מה שאני עושה. תודה רבה לך, נילי טל, היה לי תענוג לארח אותך.
נילי טל : תודה, מולי.
5 אייטמים אחרונים של מולי שפירא
שנה מרואיינ/ת: מולי שפירא, אפי בן אברהם, יאיר ניצני, מוטי קירשנבאום, נילי טל
 
19/04/2019,   גלי צה"ל ,  השבוע עלה בבתי הקולנוע הסרט אהבה בשלייקס בכיכובים של ניצה שאול ויהודה ברקן. אזכורים- שלמה בראבא, אורי אורבך. חגיגה בסנוקר. גבעת חלפון. רוני דלומי. דניאל ברנבוים. אורי זוהר.    הזמן תמלול
19/04/2019,   גלי צה"ל ,  ריאיון מוקלט עם חנה בבלי זל בעצות לקראת פסח.    הזמן תמלול
19/04/2019,   גלי צה"ל ,  על סדר פסח. הקלטה של דן שפירא, בנו של מולי שואל קושיות בהקלטה מ-1982.    הזמן תמלול
19/04/2019,   גלי צה"ל ,  המפיק יעקב אגמון חוגג יום הולדת ומוציא לפועל שוב את פסטיבל נטו ביפו העתיקה. אזכורים- יואב גינאי.    הזמן תמלול
19/04/2019,   גלי צה"ל ,  עורך התוכנית יורם רותם, על סיפור המעפילים ומחנות המעצר בקפריסין. אזכורים- הסוכנות היהודית. גולדה מאיר. מואב ורדי. שושנה דמארי. יהודה פוליקר, אבי נשר.     הזמן תמלול