שלומי בסון, סמנכ"ל איכות הסביבה, ביטחון ובטיחות ומשאבי אנוש בבז"ן - זיהום האוויר במפרץ חיפה.
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רשת ב
תאריך:  21/11/2015
שעה:  07:34:47
תכנית:  בדרך אל הטבע
אורך:  15:27
מרואיינים:  מיכאל מירו
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
מיכאל מירו : שבת שלום לך שלומי בסון.
שלומי בסון : שבת שלום ומבורך.
מיכאל מירו : אתה סמנכ"ל איכות הסביבה, ביטחון ובטיחות ומשאבי אנוש בבז"ן. השבוע התבשרנו שהרווחתם הרבה כסף בעקבות הפעולות שאתם עושים שמה. אני מדבר על הזיקוק של נפט, של בנזין, סולר ועוד מוצרים פטרוכימיים. ואתה יודע, השאלה כאן, בדרך אל הטבע, אנחנו רבות מדברים על זיהום האוויר במפרץ חיפה, והתביעה מכם שתעשו את הכל, כמובן היינו שמחים שהמפעלים האלה לא יהיו מרוכזים, יש שמה איזה ריכוז אדיר, אתם לא היחידים שם שמזהמים. יש ריכוז ענק של מפעלים, הוא משהו היסטורי, זה גם דאגה לתעסוקה. אבל השאלה, מה עושים? איך, חלק מהרווחים האלה הולכים גם לשיפור איכות האוויר במפרץ? גם לא מה שאתם אחראים, אלא בתור גוף חזק שנמצא שם.
שלומי בסון : קודם כל תודה על הזכות שניתנת לי לבוא ולהבהיר את דברינו. אני רק רוצה להזכיר, מיקי, לך ולציבור, שקבוצת בז"ן השקיעה הרבה ומשקיעה גם היום גם בתקופה שהקבוצה הפסידה. הקבוצה הזאת השקיעה 1.2 מיליארד שקל בשיפור איכות האוויר במפרץ. התוצאות ניכרות בעד עצמן.
מיכאל מירו : שלומי, בוא תנסה לפרט מה עשיתם. אתה יודע, אני אתן לך את ההזדמנות שפשוט תפרט, יש לנו זמן, אני רוצה לשמוע.
שלומי בסון : אז אני, בוא נתחיל, בעצם אנחנו עבדנו בשלושת המישורים שמשפיעים על כולנו, בתחום האוויר, בתחום המים ובתחום הקרקע. נתחיל בתחום האוויר שזה משהו שהוא הכי הרבה בכותרות והכי מטריד את כולנו. דרך אגב, אני מזכיר לכולם, גם אני גר במפרץ. אני גר כבר שלושים שנה, מגיל שמונה עשרה אני פה עם משפחתי וילדיי. אז נתחיל בתחום האוויר בעצם מה עשינו. אנחנו בעצם השקענו בהפחתת פליטות בתחום תחמוצות החנקן והגופרית והבאנו לשיפור של למעלה מתשעים,תשעים וחמישה אחוז מהפלטות לאוויר. דרך אגב היום במדד העולמי אנחנו נחשבים לאחד מבתי הזיקוק הנקיים בעולם. התקנו מערכות שבעצם מטפלות לא רק ברמת הפליטות אלא גם ברמת הריחות שלכאורה ריח לא נעים לא תמיד משויך לזיהום, אבל הוא תמיד איכות חיים. גם פה הפחתנו פליטות, קנינו שלושה מתקנים גדולים לאחרונה שנקראים מתקני חמצון ושריפה של של מערכות טיהור. בשורה התחתונה, השקענו המון כסף והפחתנו את רמת הריחות. אנחנו נמצאים ביום בנקודה הזאת בין חמישים לחמישים וחמישה פרויקטים שכולם פרויקטי איכות סביבה. עברנו לשרוף בתנורים שלנו במקום מזוט אנחנו עברנו לגז טבעי. כל מי שמגיע ומסתכל על קו הרקיע שנהגנו לראות אותו עם עשן שחור וכל מיני פליטות, היום אנחנו מסתכלים על קו הרקיע, אני מזמין אותך דרך אגב לבוא, אני אשים אותך בקו הארובה, תראה שכמעט אין פליטות.
מיכאל מירו : אני אבוא עם מסכה. אני אבוא עם מסכה להגנה, זאת אומרת
שלומי בסון : אני חושב שזה
מיכאל מירו : אפוד מגן. אבל
שלומי בסון : אני חושב שזה קצת ציני כי אני חושב שאנחנו מאוד דואגים ושיפרנו
מיכאל מירו : לא, לא, א' זה זאת הייתה הערה שאני אסביר לך למה אני מעיר אותה, כי גם הגז הוא מזהם. זאת אומרת יש איזו תפיסה שכאילו הגז, נכון שהוא מזהם הרבה פחות, הרבה הרבה פחות מהנפט או מהפחם או מהנפט או מכל תוצר אחר, אלב הוא עדיין מזהם ואנחנו היינו רוצים להגיע לתוצרים אחרים, אבל זה מה שאתם עושים וזה אני מבין. השאלה שלי, שלומי, ודווקא אני שואל אותך בגלל שאתם עושים, ואני יודע שאתם עושים. כי להוציא כסף מארגון פרטי למטרות כאלה זה לא דבר מובן מאליו. אני ממש, ואני אומר את זה עם כל הלב. כאן אין ציניות אלא אמירה אמיתית. כי אם ארגון מבין שיש לו בעיה והוא צריך לפתור אותה זה בסדר. אז שאומרים אנשי מקצוע שלא כל הפרמטרים נמדדים, אגב על ידי המדינה, לא על ידיכם, וזה דבר שאולי חשוב לכם. אז למה שלא תלכו ותהיו חלוצים ולהגיד, בואו אנחנו נבדוק עוד פרמטרים כדי לנהל את הסיכון יותר טוב לטובת כולנו.
מיכאל מירו : אני רוצה רגע לתת לך טיפה אובר ויו ולהסתכל על תמונת מצב כלל עולמית. אחד, אנחנו המדינה שמנוטרת מבחינת כמות המזהמים ומבחינת התדירות והרציפות הכי הרבה בעולם. אין מקום בעולם שמנוטר כמונו. כל מזהם שניתן לניטור היום מנוטר, ומה שלא - אנחנו בתהליך של לנטר אותו. אין לנו בעיה, אנחנו לא מתכסים מאחורי שום דבר, נהפוך הוא.
מיכאל מירו : שלומי, מה שאתה אומר עכשיו מאוד חשוב, כי יש שורה של פרמטרים, לא נכנס פה בשידור כי זה עניין מקצועי. השאלה אם אתם תהיו מוכנים, אם תוגש לכם רשימה של עוד מזהמים פוטנציאליים שהמשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות לא כל כך מתעניינים בהם, לצערנו, כי הם לא הבינו את החשיבות. אני אומר אפילו מתוך תפיסה של ניהול סיכונים, ואתה בא משם, כי אתה אחד שאחראי גם על איכות סביבה וגם על בטיחות. אתה בן אדם שמחויב על ניהול סיכונים כי אחרת אתה תגרום להפסדים אדירים לחברה. אז אתה כן מטפל בזה. אני יודע שאתה עושה את זה. אז השאלה אם תהיו מוכנים להיכנס גם לפרויקטים האלה.
שלומי בסון : אני אגיד לך מיקי בצורה מאוד חדה ועניינית. כל מה שניתן למדוד ואפשר וישפר אנחנו מוכנים לעשות. אני רק לא אוהב את האמירה או את התכונה של אתם לא, אתם לא מנטרים את הכל. תקשיב, ששה, עשרים וחמש
מיכאל מירו : להפך, אני אומר שאתם מנתרים מה שהמדינה ביקשה. אני לא,
שלומי בסון : לא, אבל אנחנו מנטרים גם יותר. אני מנטר הרבה יותר. אני אישית באופן עצמי כבתי זיקוק מנטר את כל הסביבה של כל המתקנים שלי. אני שולח את העובדים שלי לבדיקות ברמה רבעונית. אני מעסיק רופא תעסוקתי כדי שיבדוק את כל הדברים. יותר איכפת לי, אני אומר, יותר איכפת לי ממה שחושבים. אני דואג לשלום העובדים שלי, אני דואג לשלום הציבור, אנחנו עושים המון דברים. אם רק הייתה ניתנת לי הבמה אני צריך, באמת, יום שלם לא יספיק לי רק כדי לתאר כמה דברים. אני מרגיש שליחות בתפקיד שלי. אני מרגיש שאנחנו עושים המון. אני מרגיש, תראה, שיפור של 95 אחוז בפליטות של חלקיקים, של תחמוצות חנקן, של תחמוצות גופרית, של מתכות כבדות. דרך אגב אפרופו גז, מהרגע שנכנס הגז, מתכות, שהוא גורם מאוד לא טוב שיש, הוא ירד, דרך אגב למה אנחנו לא מפנים את ה... ואנחנו מפנים את המאמצים ואני מבין שכולם הולכים לכיוון הזה, לנושא שיפור בתחבורה, לנושא שיפור במקומות אחרים, שאנחנו יודעים ששם הבעיה, כי הם לא עשו את קפיצת המדרגה. תראה, תמיד בסוף כל עוד לא נמצא תחליף לאנרגיה של הדלק נצטרך לנסוע, נצטרך, המדינה, החשמל, בתי החולים.
מיכאל מירו : שלומי, זו הסיבה שעשיתי שיחה, בשיחה לפניך, דיברתי עם מנכ"ל של חברת סולר פאואר, שמדברים על הצורך לעבור לאנרגיית שמש. אני אתך בעניין הזה, שצריך למצוא. אגב יש טכנולוגיה, ואני מעניין אותי, אני יודע שפעם אצלכם גם עשו את זה, לעשות דלק, לעשות את הבנזין מגז ואז הוא עוד הרבה פחות מזהם. זה דבר שאתם עובדים עליו?
שלומי בסון : תראה, אני יכול להגיד לך שבכל מה שקשור בפיתוחים עתידיים, יש אצלנו חטיבה שמתעסקת בדבר הזה. אני חושב שזה לא נכון להתעסק, גם יש פה דברים מסחריים וגם אנחנו, דרך אגב, מנסים להסתכל קדימה גם בהיבט ירוק וגם בהיבט מסחרי. אני חושב דרך אגב שהם הולכים היום מאוד ביחד. תראה, הגז הטבעי הוא גם מאוד מאוד נקי, הרבה יותר בטח
מיכאל מירו : אני לא קורא לו נקי, אני אומר הוא פחות מזוהם מהאחר, כי
שלומי בסון : אתה אומר כשמה כן, אבל
מיכאל מירו : הנקי זה השמש.
שלומי בסון : אתה נוסע מיקי ברכב כל יום לעבודה?
מיכאל מירו : לא.
שלומי בסון : אוטובוסים נוסעים?
מיכאל מירו : אוטובוסם נוסעים, כן.
שלומי בסון : רכבות. אין לנו ברירה.
מיכאל מירו : אמרתי לך שאני מצמצם את נסיעותיי ברכב כדי לתרום את תרומתי הקטנה, אבל זה לא חוכמה כי אני גר אני קרוב לעבודה, אבל אני משתדל באמת כמה שפחות לנסוע ואני מעודד תחבורה ציבורית כדי שאנחנו ובעלי הרכבים הפרטיים ניסע פחות ולהשקיע את כל יהבנו בתחבורה הציבורית בתקווה שהיא גם תעבור לאנרגיות אחרות. זרקתי את העניין של הדלק מגז שהבנזין שמיוצר מגז שיש טכנולוגיה בת שמונים שנה ויש ביו דיזל ויש כל מיני רעיונות שאני מקווה ש...
שלומי בסון : אתה יודע, אני רציתי ללכת לביו דיזל. היה לי איזה רעיון, באו אלי כמה חברות, ניסינו, זה בכמויות קטנות, זה, הלוואי ותהיה טכנולוגיה כזאת שלא יצטרכו לזקק נפט. אני לא אומר את זה... נמצא עבודה אחרת, זה לא הבעיה. תראה, אני לא מדבר על זה שיש עשרת אלפים משפחות שמתפרנסות מאתנו.
מיכאל מירו : שזה דבר שהוא צריך לקחת אותו בחשבון. תמיד אני אומר שהסיפורים הם סיפורים מורכבים, למרות שצריך למצוא את הדרך איך, אם משהו משתנה, אסור לנו להיות צפרדע מבושלת. זאת אומרת לא לראות את התהליכים שקורים מסביבנו ולהסלים מחויבות, להגיד נמשיך, נמשיך, נמשיך. אבל לעשות את הכל בתהליכים מודרגים ולהתחיל לחפש אולי רעיונות חדשים. לא ללכת על המוכר.
שלומי בסון : תאמין לי שאנחנו מחפשים. אתה יודע, ארגון מסחרי, אני מדבר עכשיו ארגון כלכלי שלא מסתכל קדימה הוא הולך אחורה. זה כמו אופניים. אופניים כשאתה נוסע עליהם כשאתה רוכב, כשאתה מדווש בקטנה קדימה אתה עומד, כשאתה מפסיק לדווש אתה נופל. ככה גם זה צריך להיות בעסקים ותעשייה ואנחנו על אחת כמה וכמה. וכן, כולנו מחפשים לטכנולוגיה הזאת או לאנרגיה הזאת טכנולוגיה חלופית. אני מאחל לעולם את הבשורה הזאת. אבל עד שזה יהיה
מיכאל מירו : אתם פתוחים, אתם פתוחים להצעות? זאת אומרת, אנשים יכולים לפנות אליכם להגיד, יש לי רעיון, יש לי איזה מיזם, אתם תקבלו אותו בחיבוק או שתגידו: תשמע פה מהגז מה...זהו אני מרוויח יותר, עזוב אותי, אל תבלבל לי את המוח.
שלומי בסון : ממש לא. אנחנו מאוד פתוחים כארגון. אני חייב להגיד שגם בעלי השליטה והדירקטוריון מעודדים יוזמות ויזמות. יש אצלי בשבוע לפחות בין חמישה לעשרה יזמים שמגיעים עם רעיונות. כל דבר שהוא ישים, דרך אגב אנחנו עושים תהליך מאוד יפה של מחזור פסולות ומחזור מוצרים, ... דברים שלא כל כך שומעים עליהם בציבור. אנחנו עושים תהליכים מדהימים. דרך אגב בית הזיקוק הוא פתוח לביקורים. הקמנו גם מרכז מבקרים מדהים, אני מוכן לקבל כל אחד שרק יהיה מוכן. אני יש לי רק תנאי אחד, תבואו בבקשה עם 'אופן מיינד', תבואו, תקשיבו, ותשפטו לפי תוצאות ולא לפי תדמיות. התדמית שלנו חוטאת לנו, כי אנחנו עושים המון. בשש השנים האחרונות, אני יכול להעיד באופן אישי, בחמש השנים האחרונות, אני שבעה ימים בשבוע במשרד. אני על כל תלונה וכל דבר רץ כמו באמוק. אני אומר לך שאני חושב שיש לנו פה תעשייה מאוד אחראית. אנשים, גם הנהלה, גם דירקטוריון, גם בעלים, ששמו להם למטרה את הנושא הזה בראש סדר העדיפויות. רק בשיחה שהייתה לי עם המנכ"ל שלשום, מנכ"ל חדש יש לנו, באמת, בא מהתעשייה, מכיר אותה, בא ואמר לי: שלומי, המדדים של איכות הסביבה והבטיחות הם דבר ראשון ב'טופ פראיוריטי' שלנו. זה מסביר כמה זה חשוב לנו כארגון.
מיכאל מירו : טוב, אנחנו רושמים את הכל ואתה יודע אני מאלה שכן מקשיבים. אין אין לי בעיה להקשיב ואני באמת מבקש שאם תהיה פנייה להוסיף עוד פרמטרים למדידה, אני מדבר על מרכיבי זיהום שהמשרדים הממשלתיים לא מבקשים אותם שפשוט תפתחו, תראו איך אתם עושים את זה, כי אם נחכה למשרד ממשלתי כזה או אחר, לא יודע מה יקרה. אנחנו צריכים לעבוד בשיתוף פעולה, חברה אזרחית, עסקים, צריכים למצוא את הדיאלוג הנכון. אני מקווה באמת רשימות כאלה של מזהמים שצריך לנטר אותן כדי לראות אם יש בעיה אחרת שאנחנו לא מודעים לבטח גם אתם תשמחו לדעת כדי לדעת לעשות את התהליכים ביעילות רבה יותר. כי היעילות
שלומי בסון : מיקי, אני רוצה רק לומר, שנייה, אני רוצה רק לומר, אני חושב שקצת, וזה לא שאני, תאמין לי, המשרד, משרדי הממשלה מוציאים לנו את הנשמה. אני רוצה להגיד אבל שאני חושב שגם הם מתאמצים מאוד ונכון שגלגלי הצדק טוחנים תמיד יותר לאט מאשר, אני חושב, אתה יודע, רק בשנה האחרונה מאז כניסתו של השר החדש והתכנית אנחנו מנוטרים, ביקורות פתע פעמיים בשבוע, בודקים אותנו בציציות. הם עושים מאמצים רבים. מגיע גם להם לפעמים
מיכאל מירו : לא, לא, אני מפרגן להם.
שלומי בסון : שזה לא ישמע, שזה לא ישמע, אני אוכל מהם הרבה קש.
מיכאל מירו : לא, לא, לא
שלומי בסון : אבל אני חושב שמגיע למנהל המרחב, לשלמה ולאנשיו מילה טובה.
מיכאל מירו : שלמה הוא איש יקר ובאמת מלווה את הנושא ב... אני לא מדבר עליו, אני מדבר על התפיסה, כי יכול להיות שיתקדם המחקר, יתקדמו התובנות ואולי אנחנו עובדים ומודדים את המטבע דווקא מתחת לפנס ולא במקום אחר. כי יכול להיות שיש משהו שאנחנו לא יודעים עליו. אני מדבר על ניהול סיכונים. אני לא יודע להגיד בביטחון, רק אני שומע את זה יותר מדי פעמים, אז אני אומר, למה לא להיות בצד הבטוח, למה לא לדעת לבדוק, כן כן, לא לא. זה ...
שלומי בסון : אני אתך, אני מוכן לבדוק כל דבר. אני פתוח לכל דבר.
מיכאל מירו : או.קי.
שלומי בסון : לא רק אני, החברה דרך אגב. אני מייצג את החברה, זה לא שלומי בסון.
מיכאל מירו : לא, לא, אני יודע, וזה נעשה הכל על דעת המנכ"ל והכל השיחה הזאת היא שיחה, כמו שאומרים, על דעת החברה. אני מקווה שנוכל להתקדם ובוא אנחנו נעשה את השיחת ניטור בינינו עוד חודש לראות איך התקדמנו. שלומי בסון, סמנכ"ל איכות הסביבה, בטיחון ובטיחות ומשאבי אנוש בבז"ן, תודה רבה לך.
שלומי בסון : יום נפלא, תודה ושבת שלום לכולם.
5 אייטמים אחרונים של מיכאל מירו
שנה מרואיינ/ת: מיכאל מירו
 
08/10/2016,   רשת ב ,  יובל תמיר, מנכ"ל מפעל אינפימר- הפרדת פסולת ביתית.    צפה
08/10/2016,   רשת ב ,  דניאל מורגנשטרן, יועץ סביבתי ומתכן אורבני, ממייסדי המכון לערים חכמות- הוועדה לשמירה על הסביבה של המועצה הארצית לתכנון ובניה החליטה לקבל את התכנית של עיריית ת"א יפו להרוס את בית המכס הישן בנמל יפו.    רכוש תמלול
08/10/2016,   רשת ב ,  ח"כ יעל כהן פארן מהמחנה הציוני עורכת מסע ירוק בישראל. מאבק במפגעים סביבתיים. זיהום אוויר מתחבורה. תכנון לוקה של מתחמי מגורים. אזכורים: רמת הגולן, קריית שמונה, באר שבע, אילת, רשות המסים, הלמ"ס, סגן שר האוצר.    צפה
08/10/2016,   רשת ב ,  עדי רותם, מגמה ירוקה- ניצחון לפעילי איכות סביבה באינדונזיה נגד בירוא יערות: ממשלת אינדונזיה דחתה הצעה לשייך חלק מהפארק הלאומי במדינה כאזור למטרת פיתוח גיאותרמי.     צפה
08/10/2016,   רשת ב ,  עדי רותם, מגמה ירוקה- המשרד להגנת הסביבה החל במהלך שיפור והנגשת מידע אודות מזהמים הנפלטים מארובות המפעלים. תגובת עמותת אזרחים למען הסביבה. אזכור: קבוצת בזן.    צפה