"המדען העירום" - בן שני בשיחה עם פרופ' נתן אינטרטור מאונ' ת"א על ממשק אדם ומחשב. מיזם ווייז
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  גלי צה"ל
תאריך:  29/08/2016
שעה:  20:28:42
תכנית:  אוניברסיטה משודרת
אורך:  30:39
מרואיינים:  בן שני
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
קריינית : האוניברסיטה המשודרת בשיתוף מיזם WIZE מצגיה : "המדען העירום" - מיטב החוקרים בישראל בשיחה עם בן שני אחד על אחד מול קהל. והפעם : שיחה נוספת עם הפרופ' נתן אינטרטור מאוניברסיטת תל אביב על ממשק אדם ומחשב. עורכת ראשית : מאיה גייר.

בן שני : ערב טוב, ערב טוב לכם, הקהל כאן בתל אביב. אנחנו חותמים הערב את הסמסטר השלישי של "המדען העירום" באוניברסיטה המשודרת של גלי צה"ל. בסמסטר הזה הסתובבנו בכל הארץ, פגשנו מדענים שסיפרו לקהל בברים ולמאזיני גלי צה"ל על תחומי המחקר שלהם. דיברנו על מחשבים ביולוגים שיסתובבו בתוך הגוף שלנו, על ריפוי של מחלות גנטיות בעזרת הנדסה גנטית, דיברנו על חקר פרוצים, על מערכת החיסון המיוחדת של המוח, על כלכלה התנהגותית וגם על פסיכולוגיה פוליטית בשירות פתרון סכסוכים בין מדינות. אבל הערב אנחנו ממשיכים את המפגש איתך, פרופ' נתן אינטרטור, היום נלמד איך אתה יודע לקרוא מחשבות. איך אפשר להבין מה מתחולל במוח של מי שמצויים במצב של הכרה מינימלית, מה הם מרגישים ושומעים מהעולם שסביבם ומה הקשר של כל אלה לטילים ולרעידות אדמה. לפני רק נזכיר מה סיפרת לנו בחלק הראשון של המפגש. דיברנו על הקושי של המדע להבין איך תא עצב בודד, הנוירון מתקשר עם התאים שסביבו במוח. סיפרת שבהתחלה גם אתה ניסית למצוא תשובה לשאלה הזאת ואז החלטת להתרחק קצת. להבין אל המוח כמו על יער שלם ולא על העלים הבודדים שעל העצים שלו. לצורך כך, רתמת למחקר את הידע שלך במתמטיקה ובפענוח מערכות מכ"ם ופיתחת מודל שדרכו אפשר דרך מדבקה קטנה שמדביקים למצח להפיק גל חשמלי, מה שעושים כבר שנים באמצעות מכשיר שנקרא EEG אבל החידוש שאתה בניגוד למה שמקובל משתמש במדידה מנקודה אחת במוח ומרפק אותה בעזרת מתמטיקה לפרטים קטנים שמספרים לנו מה מתחולל בתוך הגולגולת. תסביר לי בעצם מה ההבדל, את סיפרת לנו במפגש הקודם על 260 אלקטרודות שמצמיד טכנאי EEG למוח למה שאתה עושה עם כמה נקודות?
פרופ' נתן אינטרטור : אני משתמש בשלוש אלקטרודות.
בן שני : למה זה דומה
פרופ' נתן אינטרטור : התחום המתמטי שקשור לזה נקרא אנליזה הרמונית ואני ברשותכם לא אכנס אליו, אבל אני אתן אנלוגיה מאוד מאוד פשוטה. אם אתם הולכים לקונצרט ואת הקונצרט הזה לצורך העניין הולכים להקליט, אז אתם תראו פחות או יותר מיקרופון ליד כל אחד מכלי הנגינה, שזה שקול, לצורך העניין, להרבה מאוד אלקטרודות.
5 אייטמים אחרונים של בן שני
שנה מרואיינ/ת: בן שני
 
11/09/2017,   גלי צה"ל ,  בן שני בשיחה עם ד"ר אור רבינוביץ' מהאונ' העברית על פצצת הגרעין     הזמן תמלול
04/09/2017,   גלי צה"ל ,  בן שני בשיחה עם ד"ר אור רבינוביץ' מהאונ' העברית על פצצת הגרעין     הזמן תמלול
28/08/2017,   גלי צה"ל ,  בן שני עם פרופ' דני רבינוביץ על משבר האקלים וצדק סביבתי מבר הפולי בתל אביב     הזמן תמלול
21/08/2017,   גלי צה"ל ,  בן שני בשיחה עם פרופ' דני רבינוביץ' מאונ' ת"א, על משבר האקלים וצדק סביבתי     צפה
14/08/2017,   גלי צה"ל ,  בן שני בשיחה עם ד"ר יופי תירוש הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב על אפליה וגבולות השיח המשפטי. שידור מבר הפולי בתל אביב.    צפה