ד"ר דגנית פייקובסקי, מומחית למדיניות בתחומי מדע וטכנולוגיה באונ' תל-אביב - בעקבות התפוצצות הלויין עמוס בקייפ קנאברל
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  גלי צה"ל
תאריך:  05/09/2016
שעה:  19:31:16
תכנית:  רצועת הבטחון
אורך:  07:24
מרואיינים:  טלי ליפקין שחק
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
טלי ליפקין שחק : אנחנו פותחים איתך, ד"ר דגנית פייקובסקי, מומחית למדיניות בתחומי מדע וטכנולוגיה מאוניברסיטת תל אביב, שלום לך.
ד"ר דגנית פייקובסקי : ערב טוב טלי.
טלי ליפקין שחק : לפני שנשאל מה שלום תכנית החלל הישראלית אחרי התקלה החמורה בקייפ קנברל, אני שואלת אותך האם ייתכן שמדובר בחבלה מתוכננת וזדונית?
ד"ר דגנית פייקובסקי : תראי, הדברים בסופו של דבר יצטרכו להתברר כשייצא דוח ועדת החקירה או הדוח חקירה שתעשה ספייס אקס לעניין הזה, אבל צריך בסופו של דבר לזכור שהדברים האלה קורים, זה לא דבר חריג. זה מפתיע אותנו, זה עצוב, זה מאכזב שכך זה קרה ושזה נפל בחלקה של ישראל, חברת חלל והתעשייה האווירית אבל הדברים קורים. מקובל בשוק החלל, בשוק השיגורים שיש בערך סדר גודל של 3 אחוז של כישלון, וזה גם אצל החברות המבוססות, הוותיקות, בעלות הניסיון על אחת כמה וכמה חברה כמו ספייס אקס, חדשנית בתחומה, חדשה, שבמידה רבה עדיין מתנסה למעשה בשיגורים הללו ולכן אני חושבת שהסבירות לכך היא נמוכה.
טלי ליפקין שחק : אבל כן חווינו תקלה דומה ולא לפני יותר מידי זמן, מה שאומר, אם את אומרת שתקלות קורות, בכל זאת בדרגת הסבירות של 3 אחוז פעמיים בנסיבות אולי לא זהות אבל דומות מעורר שאלה האם... נשאל אחרת, האם תוכנית החלל, לצורך העניין הזה הישראלית, או לפחות יעד שיכול להיות מוגדר כישראלי, הוא חלק ממלחמה, מלחמת סבר שכוללת גם שיבושים מהסוג הזה.
ד"ר דגנית פייקובסקי : עוד הפעם, אנחנו לא יודעים מה דינו של המקרה הזה ולכן אי אפשר להתייחס אליו תחת הכותרת הזו, אבל מבחינה היפותטית, תאורטית, המלחמה השתנתה, בוודאי והיא נכנס להרבה מאוד תחומים, תחומי חיינו. אנחנו רואים אותה נמצאת גם בתחומים אזרחיים וגם בתחומים מסחריים וכמובן עדיין בתחומים הצבאיים ולכן אם אומרים שכל האופציות על השולחן, אז כן - כל האופציות הן על השולחן. ועדיין, הסבירות לכך היא מאוד נמוכה.
טלי ליפקין שחק : ומה שלום תכנית החלל הישראלית? עד כמה התקלה הזאת בפיצוץ שהוא לא בלוויין עצמו, הוא לא בעמוס אלא ברקטה, בפלקון 9, משבשת את תכנית החלל הישראלית או חושפת את העובדה שאין תכנית חלל ישראלית מגובשת, בנויה על אדנים יציבים.
ד"ר דגנית פייקובסקי : תראי, את צודקת במידה רבה. מה שאנחנו בעצם רואים כאן, קודם כל ראשית, כמו שאת אמרת נכון, התקלה לא אירעה בלוויין. לצורך העניין הלוויין היה בסדר גמור ואם לא הייתה התקלה הזאתי, סביר להניח שהיה מגיע ומתפקד מה שנקרא 100 אחוז הצלחה כי עד היום כך הוכחה הטכנולוגיה הישראלית בחלל, מעל 30 שנה של הצלחה. גם בתחום התקשורת, גם בתחום התצפית. לישראל יש תכנית חלל. יש לה תכנית חלל למעלה מ-30 שנה. רוב השנים התכנית התמקדה בהיבטים הצבאיים מתוך שיקולים ביטחוניים ושמה באמת ישראל בחרה להתמקד בשני תחומים - תקשורת, תצפית, ובנוסף על זה לספק לזה גם יכולת שיגור חלקית לאותם לווייני תצפית, לא ללווייני התקשורת ושמה ישראל התמחתה. מה שישראל חסרה בו, למעשה, זו מדיניות סדורה דווקא בתחום האזרחי ואיזושהי ראייה כוללת על שני הדברים ביחד וכל זה שיזכה לתשומת לב מדינית. לתעשייה יש פוטנציאל מאוד מאוד מאוד גדול. האקדמיה הישראלית היא אקדמיה מובילה בתחומה בארץ בוודאי, גם בקנה מידה עולמי, גם בפרמטרים יחסיים וגם בפרמטרים אבסולוטיים. מה שחסר למעשה זו תשומת לב מדינית שתיקח את הכל ותאפשר לזה בעצם לצעוד קדימה ולממש את מלוא הפוטנציאל ואת זה עושים, בין היתר, בהקצאת משאבים מתאימים בצורה נכונה, בקצב הראוי, פשוט כדי לאשר לכל זה לצמוח ולממש את הפוטנציאל שלו ולכן אני מעדיפה להסתכל על התקלה הזאת, מצערת עד כמה שתהיה, אני מעדיפה להסתכל עליה בצורה חיובית ולקוות שמפה דווקא אנחנו נראה צמיחה ושתשומת הלב שהאירוע מקבל בימים האחרונים יעורר את מקבלי ההחלטות לקחת את הדברים בשתי ידיים ולממש את מלוא הפוטנציאל ולא לתת לזה לגווע. אם זה לא יקרה, אז אכן אנחנו עומדים בפני סכנה כזו.
טלי ליפקין שחק : והשאלה אם מדובר בתקציבים או הרבה יותר מזה - בתהליכי חינוך, הסבה מקצועית, שינוי פרדיגמה תרבותית נגיד?
ד"ר דגנית פייקובסקי : תראי, השאלה לאן רוצים להגיע וכמה רחוק מסתכלים. תכנית חלל, אם מסתכלים עליה רחוק וקדימה, אז כן, חייבת התייחסת כזו אבל התייחסות כזו למעשה מאיצה ותורמת למשק במכלול של היבטים. כוח אדם יש, אוקיי? כוח אדם יש, יכולות יש, צריך בעצם לאפשר לזה לצמוח. מה שנדרש היום זה תקציבים, זו ראייה רב שנתית. צריך לראות את הייחודיות של התמיכה שנדרשת בתחום החלל. לא מדובר על זבנג וגמרנו, לא מדובר על פרויקטים קצרי טווח. צריך פה אורך רוח, צריך פה נשימה עמוקה כדי לאפשר לדברים האלה לקרות. זה לא השקעה בעסק שתוך שלושה חודשים רואים את ההשקעה ולפעמים גם לא רואים אותה באופן ישיר, אבל היא קיימת והיא קורת והיא נותנת את התוצאות שלה ולראייה, אנחנו רואים שבכל העולם ממשלות, על אף שהן לא מהוות היום את החלק העיקרי במה שקורים לו עוגת שוק החלל אלא רק רבע מהעוגה הזאתי, זה בעצם ממשלות בכל העולם, ממשלות תומכות בתחומי החלל, בדיוק איפה שהשוק הפרטי לא נמצא, איפה שהוא לא שם את הכסף שלו וזה בתשתיות. מדינה בעצם צריכה להשקיע בתשתיות, בתשתיות של מחקר ופיתוח, של שיגור, של תחנות קרקע, בדברים האלה שהשוק הפרטי לא נמצא בהם. על זה יבוא השוק הפרטי ואז רואים את הצמיחה, זה גם מה שנדרש בישראל.
טלי ליפקין שחק : ד"ר דגנית פייקובסקי, מומחית למדיניות בתחומי מדע וטכנולוגיה מאוניברסיטת תל אביב, אני מודה לך מאוד על השיחה הזאת, שלום לך, ערב טוב.
ד"ר דגנית פייקובסקי : תודה רבה טלי, ערב טוב.
טלי ליפקין שחק : שלום.
5 אייטמים אחרונים של טלי ליפקין שחק
שנה מרואיינ/ת: טלי ליפקין שחק
 
19/06/2018,   גלי צה"ל ,  ח"כ מירב בן ארי . ח"כ איילת נחמיאס ורבין : סיכום יום האתמול במונדיאל    הזמן תמלול
19/06/2018,   גלי צה"ל ,  עמיר פרץ - המחנה הציוני. חיים ילין : מחלקות סביב דרכי התמודדות עם טרור העפיפונים . היועמ"ש אביחי מנדלבליט הבהיר לא יפסול פעולה צבאית נגד העפיפונים שהם הפכו למטרה צבאית לגיטימית .     הזמן תמלול
19/06/2018,   גלי צה"ל ,  פרופ' שרה בן דוד - אונ' אריאל : פרשת גונן שגב . הדפוס של החזרה לפשע ולמקום הפשע    רכוש תמלול
19/06/2018,   גלי צה"ל ,  דקה ישראלית. חומט נקוד - בעל חיים בסכנת הכחדה     הזמן תמלול
19/06/2018,   גלי צה"ל ,  בני כבודי : עדכוני תנועה ותאונות . מצעד הגאווה יתקיים ביום שישי בחיפה     הזמן תמלול