התחסנותם של החיידקים ועמידותם אל מול האנטיביוטיקה; האבולוציה של הבקטריה: כל מפתחים החיידקים עמידות לאנטיביוטיקה. פרופ' רועי קישוני, חוקר אבולוציה של חיידקים, הטכניון, אונ' הרווארד; איזכור: מדענים יציגו את הממצאים בפני האו"ם. משרד הבריאות האנגלי.
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  ערוץ עשר
תאריך:  18/09/2016
שעה:  18:48:22
תכנית:  לונדון את קירשנבאום
אורך:  05:59
מרואיינים:  ירון לונדון, צבי יחזקאלי, ספי עובדיה, אלי לוי
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
ירון לונדון : המשפט שאומר לא יהיה משפט מופרז בדרמטיות שלו - האנושות עומדת בפני אתגר קשה ביותר, התחסנותם של האמצעים האנטיביוטים בפני חיידקים. האבולוציה גורמת לזה שחיידקים מפתחים עמידות והקצב הולך וגדל ואוזלים כלי הנשק שבידי הרפואה.
כן, ראשית צריך לפענח מה קורה, זאת אומרת - למה זה קורה להם? פרופסור רועי קישוני חוקר אבולוציה של חיידקים מהטכניון ומאוניברסיטת הוורארד, והוא פיתח בשלב הזה בעיקר מתקן שיראה לנו בעליל מה קורה לאוכלוסיית חיידקים שמתמודדת עם אנטיביוטיקה.
פרופ' רועי קישוני : נכון מאוד.
ירון לונדון : מכאן והילך נקרין משהו ואתה תסביר.
פרופ' רועי קישוני : אוקיי. איפה אני רואה את מה שמקרינים?
ירון לונדון : כן, כן, כן, זה בא? אוקיי.
פרופ' רועי קישוני : אז מה שפיתחנו אתם רואים את זה כאן, זה בעצם לקחנו את העיקרון המאוד פשוט שכולנו מכירים של צלחת פטרי קטנה, רק הרחבנו את זה לגודל הרבה יותר גדול, גודל של מטר ועשרים ואנחנו נותנים לחיידקים לשחות על הצלחת הזאת כנגד ריכוזים הולכים וגדלים של אנטיביוטיקה. במדרגה הראשונה אין אנטיביוטיקה, אחרי זה כמות אנטיביוטיקה שמספיקה בדיוק בישביל להרוג אותם ואז פי עשר מזה, פי מאה מזה ולבסוף פי אלף.
ירון לונדון : כן.
פרופ' רועי קישוני : מה שאתם יכולים לראות כאן, זה מוטנטים שנוצרים על הצלחת מול העיניים שלנו שמאפשרים עמידות למדרגה הראשונה, ואחרי זה...
ירון לונדון : למה החיידקים נעים?
פרופ' רועי קישוני : החיידקים נעים לכיוון האוכל, הם רעבים והם רוצים להגיע לאיפה שיש...
ירון לונדון : יש להם יכולת תנועה?
פרופ' רועי קישוני : יש להם יכולת תנועה ולא רק יכולת תנועה, גם יכולת כיוון של התנועה, הם יודעים ללכת לכיוון האוכל.
ירון לונדון : עכשיו איך... הם כבר עברו כמה מתרסים של האנטיביוטיקה , איך הם עושים את זה? הרי הם היו אמורים להתחסל כולם כבר במתרס הראשון?
פרופ' רועי קישוני : נכון. אז יש לך ביליון חיידקים, כמעט כולם מתו במתרס הראשון, אבל אחד לביליון, מצא את הדרך, מצא מוטציה שאפשרה לו לעבור, הוא והצאצאצים שלו הם אלו שעוברים ואת המשפך הזה שאתה רואה שפורץ פנימה.
כשמגיעים למדרגה הבאה, מוטציה נוספת קוראת, עכשיו מאפשרת להם להיות עמידים פי עשר,מדרגה נוספת פי מאה, ובסוף כל הסרט הזה שאתם רואים כאן , רץ במשך בסך הכל עשרה ימים, בתוך עשרה ימים האלו, אנחנו רואים חיידקים שנעשים פי אלף יותר עמידים.
לתת קצת מימד - בסופו של דבר באזור המרכזי הזה יש כמות אנטיביוטיקה המקסימלית שאנחנו יכולים להמיס בתמיסה.
ירון לונדון : האמת היא שהעיקרון הוא כל כך פשוט, העיקרון שהמצאתם הוא כל כך פשוט, שאני לא מבין למה לא המציאו אותו קודם?
פרופ' רועי קישוני : מצוין.
ירון לונדון : נכון? אז כנראה שצריך , אתה יודע, "אווריקה", איזה רעיון פשוט כזה.
פרופ' רועי קישוני : אני מוכרח להגיד שהקרדיט פה הוא לא שלנו, הקרדיט תתפלא, אבל הולך להוליווד.
ירון לונדון : הוליווד?
פרופ' רועי קישוני : כן. יש איזה סרט שנקרא "contagion", התפשטות.
ירון לונדון : כן?
פרופ' רועי קישוני : אז הסרט כולו לא כל כך חשוב, אבל כפרסומת לסרט הזה, הוליווד הכינה משהו מאוד דומה לזה בסך הכל, צלחת אגר גדולה...
ירון לונדון : אז ראית את הסרט ואמרת....
פרופ' רועי קישוני : צלחת אגר גדולה ועליה חיידקים, אנחנו כל מה שעשינו , לקחנו את אותו רעיון, רק נתנו לחיידקים אפשרות לשחות והצבנו בפניהם מכשולים בדמות אנטיביוטיקה, ריכוז אנטיביוטיקה הולך וגדל.
ירון לונדון : ועכשיו השלב הבא - מה שחסר לכם זה להבין מה הוא המנגנון שגורם לאותו החיידק, הבן זונה הזה, שמפתח חסינות כלפי אנטיביוטיקה, מה קורה לו? ל
פרופ' רועי קישוני : נכון מאוד.
ירון לונדון : למה דווקא הוא?
פרופ' רועי קישוני : אוקיי, אז אנחנו באמת יכולים היום בשיטות גנמיות להרים את כל אחד מהחיידקים שאתם רואים פה על הצלחת ולקרוא את הגנומית מיליוני אותיות ולראות בדיוק איזו אות השתנתה ולהבין את כל אוסף השינויים שיכולים להוביל לעמידות.
ומה שאנחנו רואים - שאוסף של שינויים שמובילים לעמידות קטנה וכיצד הם מצטברים אחד אחרי השני, ובסופו של דבר מובילים כמו שאתם רואים פי אלף יותר.
ירון לונדון : זאת אומרת אתה תיקח את הגנום של החיידק שלא הצליח והחיידקים הנכשלים שלא עברו את המתרס הראשון, את אלו שעברו את המתרס האחרון , תפרקו אותם, תשוו אותם ותבינו מה קרה לו?
פרופ' רועי קישוני : נכון מאוד, וגם אלו שבאמצע ומתוך זה אנחנו יכולים להבין מה הוא אוסף המוטציות וגם אפילו מה הסדר של המוטציות. ומה שמדהים - שבסך הכל, יש מסלולים די ספציפיים שהחיידקים הולכים בהם, זאת אומרת - יש לנו , יש דרך לצפות את העתיד, להבין איזו מוטציה הולכת לקרות לפני שהיא קרתה.
זה קצת כמו במשחק שחמט, תאר לך שאתה משחק שחמט ואתה יכול לנחש מה היריב שלך יעשה עוד לפני שהוא הולך.
ירון לונדון : צריך לומר שהפיתוח הזה שלך ושל חברך הוא כל כך מרשים שאתה עומד להציג אותו בעוד ימים אחדים בפני האו"ם?
פרופ' רועי קישוני : כן. אני המוכרח להגיד - מדענים צריכים להילחם בכישרון לדחיית ספקים באופן כללי, פה זה לא בדיוק היה המצב, אנחנו פרסמנו את המאמר הזה ביום שישי שעבר, הוא זכה להד שהפתיע אותי מאוד, הסרטון הזה שאנחנו רואים כאן, זכה כבר מעל עשרים מיליון צפיות, אם היו שואלים אותי, לא הייתי מנחש את מספר האפסים שיהיה שם, ובין השאר הוא נבחר על ידי משרד הבריאות באנגליה להיות מוצג בדיון לראשונה באו"ם , דיון בנושא של עמידות חיידקים ואנטיביוטיקה, והסרטון הזה הולך להיות מוצג שם מתוך ההבנה שהוא בעצם ממחיש ומעלה מודעות לעניין הזה שאנחנו משתמשים באנטיביוטיקה ויש לזה השלכות.
ירון לונדון : וחוץ מאיזה בעיטה לביצים למתנגדי תאוריית האבולוציה, מכת ניצחת.
פרופ' רועי קישוני : כן, אז אם אתה ...
ירון לונדון : עזוב, אל תענה לי.
פרופ' רועי קישוני : אם אתה הולך וקורא את הטוקבקים, אז אתה יכול למצוא שם הרבה מאוד דברים , מקלינטון וטראמפ ועד "..."
ירון לונדון : טוב, תודה רבה.
פרופ' רועי קישוני : בהחלט, תודה.
5 אייטמים אחרונים של ירון לונדון
שנה מרואיינ/ת: ירון לונדון, צבי יחזקאלי, ספי עובדיה, אלי לוי
 
30/01/2019,   גלי צה"ל ,  ירון לונדון משוחח על שיר שכתב לפני עשרות שנים על הכניסה של קציני צה"ל לפוליטיקה. מתייחס לנאומו של בני גנץ. יואב גלנט.     הזמן תמלול
29/01/2019,   רשת 13 ,  רפי קישון - בנו של אפרים קישון. בדיוק היום לפני 14 שנה הלך לעולמו אפרים קישון. מי שהביא לנו את תעלת בלאומליך השוטר אזולאי, ארווינקה השועל בלול התרנגולות וכו'. קטע מתוך יא קישון שמו הולך לפניו באדיבות הוט 8. ירון לונדון    רכוש תמלול
16/01/2019,   גלי צה"ל ,  אליאב בטיטו - אמש בחצות שידורי ערוץ עשר עברו לידי רשת ובמקביל חברת החדשות ששידרה בעבר בערוץ 2 ובשנה האחרונה בקשת וברשת עברה לבעלותה המלאה של קשת. ירון לונדון, לוסי אהריש, תמר איש שלום, יונית לוי, מתן חודורוב, ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה    הזמן תמלול
15/01/2019,   רשת 13 ,  סיון אברהמי: קטעי הארכיון הגדולים של התכנית צינור לילה בערוץ עשר. סרטון: הארלם שייק בתכנית לונדון את קירשנבאום, ירון לונדון, מוטי קירשנבאום, נדב אייל, ישראל גוריון: עושים הארלם שייק. כתבה על ציונר לילה ברשת פראנס דה, פייסבוק, הוט,     הזמן תמלול
15/01/2019,   ערוץ עשר ,  טל שורר בכתבה על מאחורי הקלעים של הרצועות והתכניות שישודרו לפני מהדורת החדשות החדשה של רשת 13 חמש-שמונה, יעקב איילון, נגה ניר נאמן, ירון לונדון, גיא זוהר, רפי רשף, אודי סגל    רכוש תמלול