רב גונדר עופרה קלינגר- פרס יוצא דופן שזכה בו השב"ס מטעם ארגון כליאה בינלאומי - בגין תכנית שיתוף פעולה בין כלא הנשים לבין מלכות המדבר
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  גלי צה"ל
תאריך:  27/10/2016
שעה:  08:33:25
תכנית:  נכון להבוקר
אורך:  07:07
מרואיינים:  אילנה דיין, קלמן ליבסקינד
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
אילנה דיין : וזה משהו שלא קורה הרבה שבחים לשרות בתי הסוהר , למעשה פרס פרס יוצא דופן שזכה בו השב"ס אמש פרס המצויינות בניהול ושיקום אסירים פרס מטעמו של ארגון כליאה בינלאומי והפרס הזה ניתן בעקבות תכנית מיוחדת במינה שהתחילה בכלא נווה תרצה, בכלא הנשים היחיד בישראל בדרך אל החופש , זה שמו של הפרויקט החברתי המיוחד וזה שיתוף פעולה בין כלא הנשים לבין מלכות המדבר זה כידוע פרויקט מסחרי של נשים שיוצאות למסעות שטח ברחבי העולם , וחלק מהן כשהן חוזרות מתחילות ללוות אסירות משוחררות בדרך אל החיים שמחוץ לבית הסוהר.
אנחנו עם נציבת שרות בתי הסוהר רב גונדר עופרה קלינגר שלום , בוקר טוב .
רב גונדר עופרה קלינגר : שלום בוקר טוב .
אילנה דיין : איך זה התחיל בכלל ?
רב גונדר עופרה קלינגר : זה התחיל ביוזמה של מפקדת נווה תרצה שבאחד הערבים יצאה מכותלי בית הסוהר ואסירה משוחררת שהשתחררה יומיים קודם דחפה אותה בדרך בניסיון להיכנס לתוך שערי בית הסוהר, והיא דיברה איתה שם בחוץ והאסירה אמרה לה את צריכה להבין , אין לי לאן ללכת אין לי מה לעשות עם עצמי , ומפקדת בית הסוהר הסבירה לה שבית סוהר הוא לא מקום שאתה נכנס אליו לפי רצונך ואנחנו לא יכולים להכניס אותה וניסתה לדאוג לה בדרכים אחרות , ואז היא חשבה שדווקא לנשים צריך שיש להן באמת מאבדות את מרכזי התמיכה שלהן כשהן נכנסות לבית הסוהר, צריך למצוא איזו שהיא מסגרת שתתמוך בהן החל משלב המאסר לקראת סיומו ועד שהן תשתלבנה בקהילה ,
אילנה דיין : שזאת נקודה דרך אגב תכף נחזור לפרויקט עצמו עופרה, אבל זאת נקודה שתמיד מדהימה אותי מחדש ואני תוהה אם יש איזה שהוא שינוי, שנשים שנכנסות לכלא בדרך כלל מאבדות אחיזה במשפחה, בזוגיות , כמעט בכל המערכת החברתית שהייתה להן בחוץ בעוד שגברים לא זו בלבד שלא מאבדים אלא , לפעמים את יודעת יש את הפנטזיות הרומנטיות האלה שמייצרות חיבורים בין גבר בכלא לבין אישה בחוץ . זה עדיין נכון זה עדיין גורף?
רב גונדר עופרה קלינגר : כן. זה עדיין נכון זה עדיין גורף ואנחנו אגב בשרות בתי הסוהר עושים מאמצים גדולים ביחד עם הרשות לשיקום האסיר להביא לתוך בית הסוהר את הילדים של האסירות, לעשות מפגשים יזומים אבל , הן מגיעות בדרך כלל ממשפחות שקשה להן מאוד, קשה להן אפילו לעמוד בעלויות של להגיע לבית הסוהר.
אילנה דיין : כן , אבל זה נכון גם לאשתו של אסיר שאיכשהו מוצאת בסוף את הכסף את הדרך, את הזמן ואת הכוח כדי לעשות את זה . מה שלא נכון להפך .
רב גונדר עופרה קלינגר : נכון , נכון .
אילנה דיין : עכשיו אני רוצה שתתני לי דוגמה מתוך שתים עשרה אסירות שכבר נכנסו לפרויקט הזה וחברו לנשים שעשו את המסע של מלכת המדבר , תני לי דוגמה אחת שיכולה להמחיש את הכוח של פרויקט כזה.
רב גונדר עופרה קלינגר : אני אתן לך את הדוגמה שהצגנו בכנס .
אילנה דיין : כן .
רב גונדר עופרה קלינגר : אחת האסירות שלוותה על ידי נציגה של מלכות המדבר אמרה, תראו אני לבד בישראל יש לי ילד שלוש עשרה נדמה לי גילו , ואין לי אף אחד בעולם . כשאני יצאתי מהכלא ויכולתי ליצור קשר עם הנציגה של מלכות המדבר והיא חזקה והיא יכולה לתת לי עצה אפילו עצה שנוגעת לילד שלי , והיא יכולה ללוות אותי למקום העבודה והיא יכולה לעזור לי למצוא אותו, ואני יכולה לשבת איתה לכוס קפה בתל אביב וכבר אף אחד לא מסתכל עלי כמו על איזה יצור מוזר כי אני נמצאת פה עם מישהי שנותנת לי העצמה וביטחון , אני יודעת שאני יכולה לסמוך עליה אני יודעת שיש לי מישהו בעולם .
אילנה דיין : לא חששתם.. כן סליחה.
רב גונדר עופרה קלינגר : התחושות הן חלק מאוד מאוד גדול מהסיפור של האסירים , כשהם חשים שאף אחד לא רוצה אותם גם הם לא רוצים לעשות שום דבר מועיל . וזה משהו אני חושבת שצריך לשים עליו ..
אילנה דיין : אני תוהה אם לא הייתה לך התלבטות לפני ההחלטה לשתף פעולה עם פרויקט שהוא בסך הכל פרויקט מסחרי הפרויקט של מלכת המדבר .
רב גונדר עופרה קלינגר : הפרויקט של מלכת המדבר הוא אומנם פרויקט מסחרי , אבל החלק אנחנו לקחנו את הנשים שמשתתפות במלכות המדבר , לא את
אילנה דיין : המותג.
רב גונדר עופרה קלינגר : לקחנו אותן כי הן קבוצה לא את העיסוק המסחרי בעניין הזה. עכשיו הן נשים מאוד מאוד מיוחדות ומאוד מחוייבות ואחרת קשה לנו מאוד לעשות את זה אחד על אחד . אנחנו צריכים..
אילנה דיין : עכשיו אני יודעת שאחת הסטטיסטיקות שהכי חשבו לכן לבדוק בטח במקצוע הקרימינולוגי בכלל, אבל בפרט בכלא הוא שעור החזרה . אז קודם כל מעניין אותי, הרי יש בסוף מעט מאוד נשים אסירות בארץ, רק זה נשמע אולי לא מעט אבל זה כן מעט , מאתיים שלושים נשים בכלא נווה תרצה יש אלפי אסירים גברים כמה שבעת אלפים גברים ?
רב גונדר עופרה קלינגר : אחד עשר אלף.
אילנה דיין : אחד עשר אלף גברים זאת אומרת פחות משני אחוז מאוכלוסיית האסירים בארץ הן נשים , ובכל זאת רוב הנשים שיושבות בכלא חוזרות או זה פחות נכון לגבי מה ..
רב גונדר עופרה קלינגר : שישים אחוז .
אילנה דיין : שישים אחוז חוזרות . והתקווה שלך שפרויקט כזה יכול עד כמה שיהיה בסופו של דבר מספרית גדול , יכול להצניח את שעור החזרה ?
רב גונדר עופרה קלינגר : אני חושבת שכן ואני מקווה שיבואו בעקבותיו פרויקטים נוספים שבהם הקהילה תיקח חלק ותסייע .
אילנה דיין : אני חייבת לשאול אותך לסיום סליחה שבנימה פחות אופטימית . כל כך הרבה שנים את בשרות בתי הסוהר בעיקר בתפקידים השיקומיים , היה מקרה אחד שרצית , קיווית , ידעת, ציפית שהאסירה הזאת לא תחזור לכלא ויום אחד את רואה אותה שם עם הקידבג עומדת שוב בשערי בית הסוהר ואת אומרת לעצמך לפעמים אלה מקרים שאין מהם מוצא ?
רב גונדר עופרה קלינגר : אני אומר לך . אנחנו גם בשבת ישראל וגם בארגון הכליאה העולמי, חיים על המקרים שאנחנו מצליחים בהם . זה נכון שזה עיסוק נורא נורא קשה ונורא נורא מסתכל, אבל אותם המקרים של הנשים שמצליחים להציל אותם הם המקרים , הם הדלק .
רב גונדר עופרה קלינגר אנחנו נסתפק בדברים האלה , נציבת שרות בתי הסוהר , ברכות על הפרס והצלחה עם הדלק .
רב גונדר עופרה קלינגר : תודה רבה .
אילנה דיין : להתראות .
5 אייטמים אחרונים של אילנה דיין
שנה מרואיינ/ת: אילנה דיין, קלמן ליבסקינד
 
24/03/2019,   קשת 12 ,  תגובת דובר צה''ל לגבי הטענות האלוף משנה מפקד בה''ד 1, מפקד לשעבר השייטת. גור שרייבמן עם הפרטים. עמרי אסנהיים הוסיף. בני גנץ, גבי אשכנזי, גיורא איילנד    הזמן תמלול
24/03/2019,   קשת 12 ,  אילנה דיין- מה שקרה בסוריה והאסון שכמעט קרה. האלוף במיל' רם רוטברג, מפקד שייטת 13. עו''ד שמואל מויאל, לשעבר בכיר בפרקליטות הצבאית. רסן מיל' זיו גרשוני, מפקד בשייטת 13. סער ישראלי, לשעבר מפקד בשייטת והמדריך של גרשוני. מפקד השייטת, שי אלבז. ועדת טירקל, בית המשפט העליון. עומר ענבר, תחקיר הרמטכ''ל     הזמן תמלול
24/03/2019,   קשת 12 ,  אילנה דיין- מה שקרה במשט המרמרה של השייטת שהסתבך הקריה בתל אביב. האלוף במיל' רם רוטברג, מפקד שייטת 13. עו''ד שמואל מויאל, לשעבר בכיר בפרקליטות הצבאית. רסן מיל' זיו גרשוני, מפקד בשייטת 13. סער ישראלי, לשעבר מפקד בשייטת והמדריך של גרשוני. מפקד השייטת, שי אלבז. ועדת טירקל, בית המשפט העליון. עומר ענבר,     הזמן תמלול
24/03/2019,   קשת 12 ,  אילנה דיין- מה שקרה במשט המרמרה של השייטת שהסתבך הקריה בתל אביב. האלוף במיל' רם רוטברג, מפקד שייטת 13. עו''ד שמואל מויאל, לשעבר בכיר בפרקליטות הצבאית. רסן מיל' זיו גרשוני, מפקד בשייטת 13. סער ישראלי, לשעבר מפקד בשייטת והמדריך של גרשוני. מפקד השייטת, שי אלבז. ועדת טירקל, בית המשפט העליון. עומר ענבר,     הזמן תמלול
24/03/2019,   כאן ב ,  אילנה דיין - תכנית עובדה : קווים לדמותו של רפי איתן - מראשי קהילת המודיעין הישראלית . סרט עליו בתכנית שודר לפני חמש שנים.    רכוש תמלול