ישראל הרצל - בן דודו הרביעי של חוזה המדינה הרצל ,יוזם תערוכת ציורים דיגיטליים "הרצל מצייר את הרצל" במרכז הרצל בירושלים
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  ערוץ 2
תאריך:  27/10/2016
שעה:  09:51:55
תכנית:  בוקר חם
אורך:  07:29
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
קובי מחט : תודה שחזרתם אלינו, אנחנו בוקר חם עד לשעה עשר וחצי בשידור חי ומשבוע הבא גם בימים רביעי וחמישי. מיד נדבר כאן עם מאיה כהן על סרטים בעשרה שקלים, כן היום זה קורה, כל הסרטים.
דנה פאן לוזון : איזה כיף. יום חג.
קובי מחט : אבל לפני כן, בימים האלה מוצגת במרכז הרצל בירושלים תערוכת צילומים דיגיטלית שבמרכזה עומד חוזה המדינה בנימין זאב תיאודור הרצל. יוצר התערוכה, שימו לב, הוא בן דודו מדרגה רביעי של הרצל, בעצם השריד היחידי לדעתי שגר, בעצם הקרוב ביותר שגר כאן במדינת ישראל, שמו ישראל הרצל, הוא מכפר סבא, הוא חקר, הוא מרצה על תולדותיו. בוקר טוב לך.
דנה פאן לוזון : בוקר טוב.
ישראל הרצל : בוקר טוב.
קובי מחט : תשמע, אני קראתי את הביוגרפיה האישית שלך, מעבר לזה שאתה נצר לשושלת, אתה מהנדס אלקטרוניקה, עשית דברים רבים וטובים בחייך, אבל למעשה היום כשאתה פנסיונר את מירב זמנך אתה מקדיש להרצאות אודות הבן דוד מדרגה רביעית המפורסם ואף לציור שלו.
ישראל הרצל : ולאחרונה גם להוצאה תיאודור הרצל באמנות בת זמנו, כי היו הרבה, כן, ציירים ציוניים מפורסמים שציירו אותו. זה התחביב החדש שלי, כן, ההוצאה הזאת.
דנה פאן לוזון : רגע, זה שאתה נצר לשושלת הזאת, אתה רוצה להגיד מי הדוד של מה? תסביר לנו עוד הפעם, דוד של מי אתה? איך זה קשור?
ישראל הרצל : כן, חבל שלא הבאתי עץ יוחסין.
קובי מחט : זה מאוד מסובך אגב, אני ניסיתי להבין ולקרוא.
דנה פאן לוזון : אני מנסה לחבר.
ישראל הרצל : נגיד כך שסבא של סבא שלי היה אח של סבא של הרצל ויש... ביני לבין הרצל.
דנה פאן לוזון : וזה שאתה קשור לשושלת הזאת, זאת התחושה? קיבלת איזה שהיא תחושת מחויבות להנציח? בשביל זה בעצם יצרת את התערוכה המיוחדת הזאת? מתוך איזה תחושת מחויבות כזאת?
ישראל הרצל : זה לא היה תמיד. לפני 8 שנים היה כנס, כנס יחידי של משפחת הרצל ובאותו כנס ביקשו ממני להרצות על הרצל. אני הכנתי הרצאה, התרגשתי מלהרצות בפני המשפחה ואחרי זה התחלתי להרצות כן ועד היום הרציתי כשלושים פעמים. אחרי שעשיתי חלק מההרצאות, כן, פשוט חשבתי למה שאני לא...
דנה פאן לוזון : אקח את זה צעד קדימה.
ישראל הרצל : בדיוק, אקח את זה גם לתחביב העיקרי שלי.
דנה פאן לוזון : וחיברת את זה.
ישראל הרצל : בדיוק.
דנה פאן לוזון : לציור הדיגיטלי שבו אתה מומחה. אז מה בעצם אפשר לראות בתערוכה?
ישראל הרצל : בתערוכה אפשר לראות דמויות דיוקן של הרצל שבעצם נעשו כשהבסיס היה ציורים שנעשו בזמנו של הרצל, את זה אמרתי על ידי אמנים ציוניים.
דנה פאן לוזון : בזמנו של הרצל.
ישראל הרצל : כן כן, שאני לקחתי את הבסיס הזה ושיניתי אותו לחלוטין.
קובי מחט : בעצם לקחת ציור בן זמנו של הרצל, הפכת אותו למשהו מאוד עכשווי עם עיבודים דיגיטלים. אבל לא סתם בחרת בשיטה הזאת. אחד הדברים המעניינים שקראתי הוא למעשה התודעה שלנו אולי על הרצל, על מי היה הרצל קצת מושפעת מכל מיני אגדות ומיתוסים שקשורים לציונות. אתה מספר על הרצל דברים נורא מעניינים. למשל אתה אומר, תשמע, האיש היה מחזאי בינוני, איש משפחה גרוע, אבל הוא היה איש יחסי ציבור מדהים. תסביר לי.
ישראל הרצל : אני הייתי בהרבה כנסים על הרצל, הייתי לדוגמה עכשיו היה במספרי סיפורים בגבעתיים, היה גם כן איזה שהוא אחת מההרצאות היתה על הרצל. העמידו אותו שם בצורה חד מימדית לחלוטין. הרצל המנהיג הגדול, הרצל כאיש העולם הגדול, הרצל שאחראי לנושא של המדינה ולא התייחסו לזה שהיו לו מימדים אחרים. לא בכל הדברים הוא היה באמת טוב.
דנה פאן לוזון : הוא היה בן אדם.
ישראל הרצל : הוא היה בן אדם, בדיוק, המילה זה היה בן אדם.
דנה פאן לוזון : כן.
קובי מחט : אבל הדברים המדליקים שבעצם גרמו להרצל כל כך להיחקק בתודעה ולהישאר המיתוס והסמל שהוא, זה לא רק התמונה, העובדה שהוא ידע לעשות יותר מתמונה, הוא ידע לנצל את ההזדמנות לתמונה. למשל הפגישה שלו עם לדעתי הברון הגרמני או האוסטרי כאן במדינת ישראל, היא בעצם הזדמנות, מה שאנחנו קוראים היום פוטו-אופ בעולם יחסי הציבור. פוטו-אופ.
דנה פאן לוזון : שזה?
קובי מחט : פוטו אופרטיוניטי. הוא זיהה את ההזדמנות לייצר פה תמונה שתחקק לדורות כאיזה שהיא סימן לבעלות המדינה.
דנה פאן לוזון : אתה בעצם אומר שהוא ידע מה הוא עושה, זה לא נעשה מתמימות. הוא דאג שיצלמו אותו, הוא דאג... בעצם לתווך את כל מה שהוא עושה בתמונות.
ישראל הרצל : הוא נפגש עם הקיסר הגרמני וכמו שקובי אמר, פוטו אופ. אבל הרצל היה בא מרקע שהוא בעצם היה איש יחסי ציבור מעולה. הוא בעצם ידע לנווט כדי להרשים, כן, את כל העולם.
קובי מחט : לשכור את העולם הנכון.
ישראל הרצל : נכון.
קובי מחט : להזמין את האורחים ולהגיד להם תלבשו טוקסידואים כי אנחנו רוצים שמה שהגוים יראו וגם מה שהיהודים האחרים יראו זה בעצם את המכובדים מגיעים לאותו אולם מפורסם לכנס הציוני.
דנה פאן לוזון : אתה תמיד שם לב לדברים האלה.
קובי מחט : כדי שיהיה לזה איצטלה של משהו מכובד ואיכותי. זה יש פה מחשבה ממש רני רהבית. אני לא צוחק, אני אומר את זה במלוא הכבוד למונח.
דנה פאן לוזון : לא, זה מדהים שהוא כבר חשב על הדברים האלה אז והוא ידע את המשמעות של זה.
ישראל הרצל : אני אוסיף, הוא שלח שליח כדי לשכור את האולם בבאזל, השליח לקח איזה שהיא, בואי נגיד מסבאת בירה. הרצל בא, ביטל את זה במחי יד, כן, וכמו שאמר קובי הוא העביר את זה לאולם הקונצרטים, בזמנו קראו לזה קזינו. וכמובן שהוא דאג שהיהודים ה... אני קורא לזה הפשוטים, כן, הם היו הצעירים, רוב הצעירים בקונגרס בעצם ישכירו כן, את הטוקסידו ואת הצילינדר ובעצם ייראו מה ש... כמו כל צעירי העולם וכמו כל שועי העולם.
קובי מחט : תשמע, הרצל ללא ספק נושא מעניין, הוא אגדה בזכות לא בחסד, אבל כמו שאתה אומר יש לו הרבה רבדים. חלק מההרצאות שלך עוסקות בענין הזה וכמובן התערוכה שלך מוצגת במוזיאון הרצל בירושלים. מי שלא יודע, יש כזה מוזיאון וטוב שיש. נמצא בהר הרצל...
דנה פאן לוזון : כן ואם לא אמרנו מספיק הרצל אז הנה עוד פעם.
קובי מחט : רוצה לשמוע משהו מעניין?
דנה פאן לוזון : כן.
קובי מחט : את יודעת, ישראל הרצל גר ברחוב הרצל.
דנה פאן לוזון : גר ברחוב הרצל, כן. רק שקראתי את זה, אמרתי הרצל הרצל.
קובי מחט : כן.
דנה פאן לוזון : ואז נזכרתי שיש את המשחק ילדים הזה הרצל אמר. אם אתה לא אומר הרצל אמר אז לא מרימים ידיים ולא עושים.
קובי מחט : כן, הרצל אמר האייטם נגמר, אבל הרצל תודה רבה לך.
דנה פאן לוזון : תודה רבה.
ישראל הרצל : תודה רבה לכם.