ד"ר יוסי הראל פיש המדען הראשי של הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול - כיצד להתמודד עם צריכת אלכוהול בקרב בני נוער
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  ערוץ 2
תאריך:  26/12/2016
שעה:  09:14:21
תכנית:  בוקר בריא
אורך:  06:31
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
פאולה רוזנברג : יש נתונים מדאיגים שמראים לנו שבשנים האחרונות חלה עלייה חדה בצריכת אלכוהול בקרב בני הנוער. ילד אחד מתוך חמישה, שזה המון, בגילאי 11 עד 15 נוהג לשתות במסיבות. 11. ילדים בני 11.
ליאון רוזנברג : כן, כן, כן. זה הנתון.
פאולה רוזנברג : משקה אחד או יותר לפחות במסיבות. לקראת הסילבסטר שיחול בשבוע הבא, חשוב לנו...
ליאון רוזנברג : מדברים על אחד עד חמישה משקאות. זאת אומרת עד חמש מנות של אלכוהול צורכים ילדים בגילאים האלה.
פאולה רוזנברג : אני פשוט חושבת על ילד בן 12, על הגודל שלו ועל המסת גוף וחמישה משקאות. זה ליטר אלכוהול.
ליאון רוזנברג : זה ממשיך את העניין הקודם, לא חינוך, אולי גם לא מספיק מי שידריך ונוכחות הורית בסיפור הזה. אז אנחנו כן רוצים לדעת איך להתמודד עם העניין הזה. מסיבות הסילבסטר מעבר לפינה, הילדים יוצאים בלילה הזה כדי להתחרע, ואנחנו לא רוצים שהם יפגשו אלכוהול בצורה...
פאולה רוזנברג : בוא נגיד שמתחרעים תמיד נראה לי, פה זה התחרעות יתר.
ליאון רוזנברג : עוד יותר.
פאולה רוזנברג : כן.
ליאון רוזנברג : אז איתנו באולפן נמצא ד"ר יוסי הראל פיש, המדען הראשי של הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול, ראש תוכנית המחקר הבינלאומי על רווחתם ובריאותם של בני נוער בבר אילן.
פאולה רוזנברג : בוקר טוב.
ליאון רוזנברג : בוא נדבר על הנתונים. בוא נסתכל להם בעיניים. מה אומרים הנתונים?
פאולה רוזנברג : כן, כי האמת היא שאנחנו בתור אנשים ששומעים בתקשורת, רוב הזמן מדברים על מריחואנה וקנאביס בקרב בני נוער. פחות מדברים על האלכוהול כמגיפה.
ד"ר יוסי הראל פיש : כן, אני חושב שזה אופנות. כלומר כרגע בתקופה הזו מדברים על הקנאביס בגלל השינויים שקורים במדיניות בעולם. דווקא על הנושא של האלכוהול דובר הרבה מאוד לפני מס' שנים, כי קצת להעמיד על דיוקם את הנתונים. היתה באמת עלייה מאוד דרמטית של שימוש באלכוהול כחלק מדפוסי הבילוי של בני נוער שהתחילה בתחילת שנות התשעים. תחילת שנות התשעים אגב, 94' היו בערך 6 אחוז מהילדים בגילאי 11 עד 15, כלומר כיתות ו' עד י'.
ליאון רוזנברג : שנחשפים, שותים אלכוהול?
ד"ר יוסי הראל פיש : שסיפרו שלפחות פעם אחת בחודש הם היו במסיבה ושתו חמש מנות משקה או יותר באירוע אחד, במסיבה אחת תוך כמה שעות, שזו ההגדרה של אירגון הבריאות העולמי של שתייה מאוד מאוד מופרזת, מאוד מסוכנת שמביאה להשתכרות, ובעצם מביאה ל...
ליאון רוזנברג : אובדן הכרה?
ד"ר יוסי הראל פיש : היא גם יכולה להביא לאובדן הכרה ולהרעלת אלכוהול, אבל בהשפעה הראשונה שלה היא מביאה לפגיעה בשתי מערכות מאוד חיוניות, מערכת אחת זה המערכת המוטורית, בגלל זה אנחנו מדברים על...
ליאון רוזנברג : לא לנהוג.
ד"ר יוסי הראל פיש : לא לנהוג ולא לעסוק בספורט ודברים מהסוג הזה. המערכת השניה היא אפילו יותר חשובה, זה המערכת הקוגניטיבית, המערכת השיפוטית. כלומר, אתה מנקודה מסוימת אתה כבר לא נמצא שם לקבל את ההחלטות הרגילות שאתה מקבל אותם.
ליאון רוזנברג : ילד בן 11 עד 15.
ד"ר יוסי הראל פיש : עכשיו...
ליאון רוזנברג : גם ככה השיפוט שלו הוא בוא נגיד עוד לא במיטבו.
ד"ר יוסי הראל פיש : אז גם השיפוט הזה הולך ומתכרסם בכל שלוק נוסף שאתה לוקח מהאלכוהול. עכשיו, ב-94' דובר על 6 וחצי אחוזים בערך. לאורך השנים השיעור הזה התחיל לעלות בצורה מאוד מאוד דרמטית, עד כדי כך שב-2009 זה הגיע ל-21 אחוז.
ליאון רוזנברג : אוקי, אז הנתונים הם גרועים.
ד"ר יוסי הראל פיש : לא, לא.
ליאון רוזנברג : מה עושים?
ד"ר יוסי הראל פיש : אני חייב לומר, מתחילת שנת 2010 ממשלת ישראל מימנה את התוכנית הלאומית למאבק בתופעת האלכוהול, ובאמת בעבודה מתכללת ביחד עם כל משרדי הממשלה הרלוונטיים, כאשר הרשויות למלחמה בסמים ואלכוהול מתכללת את העבודה הזו עם הרשויות המקומיות, עם...
ליאון רוזנברג : זה עובד?
ד"ר יוסי הראל פיש : העברת חוקים בכנסת ואכיפה שלהם ועבודה אינטנסיבית במערכת החינוך וכן הלאה, הצלחנו לחולל שינוי במדד הזה, ולא רק לעצור את הסחף אלא לסובב את זה חזרה למטה, ותוך ארבע, חמש שנים הגענו מ-21 אחוז ל-10 אחוזים.
פאולה רוזנברג : אוקי. תנו לי רגע להגיד משהו דווקא מהצד השני. אני רואה את הנתונים בארץ. אני חושבת שיחסית לאירופה וארצות הברית נראה כך שהנוער פה דווקא שותה אלכוהול בכמות הרבה יותר קטנה.
ד"ר יוסי הראל פיש : זה נכון. בכלל בישראל השימוש בחומרים ממכרים הוא הרבה יותר נמוך מאשר הממוצע באירופה. אבל מבחינתנו גם כהורים, גם כחברה ישראלית, כאשר אני רואה... זה כמו עם מגיפות, כאשר אני רואה עלייה שלא ניתנת לשליטה, זה מאוד מאוד מטריד. עכשיו...
ליאון רוזנברג : אז רגע, אנחנו חייבים, הזמן שלנו עומד להסתיים. אז אני רק רוצה שתדריך אותנו בתור הורים לנערים ונערות מתבגרים, איך מדברים איתם על אלכוהול?
ד"ר יוסי הראל פיש : תראה...
פאולה רוזנברג : אני חושבת שחלק מזה שאם אמא ואבא אומרים אל תשתה היום, זה רק גורם לך עוד יותר. זה מים גנובים ימתקו.
ד"ר יוסי הראל פיש : אני אגיד שלושה דברים בקצרה שהורים חייבים לדעת ולעשות, וזה נכון לאלכוהול, זה נכון גם לדברים אחרים. באלכוהול זה בעיקר נכון. דבר ראשון דוגמה אישית. האלכוהול לא נכנס לישראל לדפוסי בילוי מהנוער. הוא נכנס מהמבוגרים. אנחנו הכנסנו את זה, אנחנו התחלנו בחתונות להכניס אלכוהול, פתחנו פאבים, הולכים למסיבות סילבסטר. זה לא הצעירים, והמבוגרים הולכים. כלומר, הנושא הזה של שתיית אלכוהול, אנחנו רואים בנתונים המדעיים שילד שרואה את ההורים שלו מתנהגים ככה, ההסתברות שהוא יעשה את זה זה בערך פי תשע.
ליאון רוזנברג : אוקי, שבת בבוקר, החבר'ה נפגשים למנגל, לא לשתות בירה ליד הילדים?
ד"ר יוסי הראל פיש : לא, לא, לא. יש הבדל בין שתייה אחראית בוגרת לבין שתייה...
פאולה רוזנברג : שתיית יתר.
ד"ר יוסי הראל פיש : שתיית יתר מופרזת.
ליאון רוזנברג : הבנתי. אז מודלינג, אחד.
ד"ר יוסי הראל פיש : זה דבר ראשון. דבר שני, הורים חייבים להיות מעורבים בחיי היום יום של הילד. אני לא מדבר על שליטה ושיפוטיות, אלא להיות מעורבים, להתעניין, לדבר איתם, לשוחח איתם. הנושא הזה של המעורבות ההורית, ילדים שהמשפחה שלהם עושים דברים ביחד, אוכלים ביחד, מדברים על דברים. שיש איזה תרבות משפחתית שההורים מחוברים ביום יום לילדים, ההסתברות שהילדים הללו יגיעו למקומות הללו היא מאוד מאוד נמוכה. והדבר האחרון זה שיח. שיח. פורים לא מפתיע אותנו, כתוב בקלנדר. הסילבסטר לא מפתיע אותנו, כתוב בקלנדר. אנחנו יודעים את הבעיות שיש שם, וההורים חייבים לדבר עם הילדים, לעשות תיאום ציפיות, לשוחח איתם על הפיתויים שיש שם, לשוחח איתם על מה התוצאות במידה וקורה מה שקורה. ולכן הנושא הזה של השיח הוא מאוד חשוב. אבל אני לא פוטר את הנוער עצמם. הנוער עצמם הם חייבים לקחת על עצמם אחריות, בדיוק כמו שהם עשו את זה יפה מאוד עם הנושא הזה של נהיגה.
ליאון רוזנברג : וזה עניין של חינוך.
פאולה רוזנברג : ד"ר הראל פיש, אני חושבת שהמסר...
ד"ר יוסי הראל פיש : רגע, משפט אחרון. המסר שאנחנו חייבים לשנן לעצמנו ולילדים זה שלא צריך... שיש אפשרות להשפיע על הכיף, לא צריך כל הזמן לחפש כיף תחת ההשפעה.
ליאון רוזנברג : זה הסלוגן החדש.
פאולה רוזנברג : אנחנו חייבים לסיים.
ליאון רוזנברג : זה ההייב הנטורל החדש.
פאולה רוזנברג : בדיוק, אני חושבת שהדבר המרכזי שאתה אומר פה זה מודעות של ההורים ומעורבות בחיים של הילדים.
ד"ר יוסי הראל פיש : וחיבור עם הילדים.
פאולה רוזנברג : וחיבור עם הילדים. תודה רבה לך, זה מסר מאוד חשוב.
ליאון רוזנברג : זה נכון להכל.
פאולה רוזנברג : האחריות היא לא של הילדים, היא של ההורים. זה מסר הכי חשוב שהבאת לפה היום. תודה רבה לך.