נגה ניר נאמן: סדרת הכתבות מסביב לעולם ב-80 דולר. על התמודדות חברות התעופה הישראליות עם התחרות האדירה בחברות הלואו קוסט הזרות. פרופ' ניקול אדלר- מומחית תעופה, אונ' ת"א. ישראל כץ- שר התחבורה. דניאל אור- מייסד אתר טסים בזול. קובי שגב- מנכ"ל איילים קרנות נאמנ
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  ערוץ עשר
תאריך:  28/12/2016
שעה:  20:48:27
תכנית:  חדשות - ערוץ 10
אורך:  13:00
מרואיינים:  נגה ניר נאמן, ישראל כץ, דוד מימון, חזי סימן טוב, יוסי פתאל, גיורא רום, אורי סירקיס, תמר איש שלום
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
תמר איש שלום : ממשיכים לפרק המגזין שלנו, בסדרת הכתבות של נגה ניר נאמן, "מסביב לעולם בשמונים דולר", שצולמה בסין, איטליה, טורקיה, יוון וישראל, ומנסה לבדוק האם בקרוב נוכל לטוס בחינם? והערב על התמודדות של חברות התעופה הישראליות עם התחרות האדירה, נגה ניר נאמן, את מצטרפת אלינו מאולפן ברוקד.
נגה ניר נאמן : ערב טוב תמר. במונחים בינלאומיים , חברות תעופה ישראליות : ישראר, ארקיע וגם אל על, הן קטנטנות, לא מהוות איום אמיתי, בעידן שבו טיסות הולכות ומתקרבות גם במחיר וגם באופי, לנסיעה ברכבת או אוטובוס, האם הציבור הישראלי ישאר בעתיד נאמן לטיסות כחול לבן, או שיתמקד רק במחיר? האם יש בכלל מקום לשלוש חברות תעופה, בשוק המוצף שלנו? לא בטוח, ומי שם רגליים לאל על בדרך להצטרפות לאחת מבריתות התעופה הגדולות? רמז :" כמעט כמו תמיד, מדובר בעניין פוליטי.
הפרק הרביעי בסדרה, הנה הפרק שהכנתי עם ליאור ורוצלבסקי, רכזת בר קוד.
נגה ניר נאמן : בואי נדבר על המחקר שערכת בנושא השמים הפתוחים. לא יכולת לפרסם אותו?
פרופ' ניקול אדלר : אני מציעה שלא ניכנס לנושא הזה, זה עניין פוליטי.
נגה ניר נאמן : את לא יכולה לדבר על זה?
פרופ' ניקול אדלר : זה פוליטי?
נגה ניר נאמן : את עדיין לא יכולה לדבר על זה?
פרופ' ניקול אדלר : ביקשו ממני לא לדבר על זה.
נגה ניר נאמן : את התבקשת על ידי מי? את לא יכולה לדבר על זה?
מדינת ישראל הזמינה מניקול לפני כמה שנים עבודה סודית, מחקר, מה יעשו השמיים הפתוחים לאל על , רקיע וישראל, ניקול חקרה והעבודה נגנזה. הבונטון היה אז לומר : "אם השמים יפתחו, חברות התעופה הישראליות יקרסו, אלפי עובדים יהפכו למובטלים". אבל את המטוס הזה אי אפשר היה לעצור.
ח"כ ישראל כץ : אני זוכר את הימים שהמאבק על פתיחת השמיים היה בעיצומו, חברות התעופה הישראליות איימו בקריסה, הופעל עלי מכבש לחצים כבד ביותר, ואנחנו רואים היום, הציבור מרוויח בגדול והחברות הישראליות שמרו על היציבות שלהן ואפילו מרוויחות כסף.
נגה ניר נאמן : בשנת אלפיים וחמש עשרה, כמעט מאה ותשע עשרה אלף מטוסים המריאו ונחתו במדינת ישראל, ובנמל התעופה בן גוריון עברו שישה עשר מיליון ושלוש מאות אלף נוסעים, עוד ארבעה ימים יפורסמו רשמית נתוני אלפיים ושש עשרה של נתב"ג, אבל המספרים כבר בידנו, מדובר בנסיקה לשמיים, שבעה עשר מיליון ושלוש מאות אלף, צמיחה של יותר משישה אחוזים, מספר התיירים כמעט לא עלה, אז רק אנחנו הישראלים הוספנו עוד מיליון טיסות.
דניאל אור : אז לאן אנחנו טסים בקיץ? יש פה טיסות ליאשי ברומניה במאה עשרים ושמונה שקלים, יש פה ללטביה במאתיים שקלים, לקפריסין במאתיים חמישים.
נגה ניר נאמן : לאט לאט במגמה ששברה כל שיא השנה, הספורט הלאומי שלנו הפך לחיפוש טיסות זולות.
דניאל אור : ורשה, לקטוביץ', בוא נבדוק לריגה, מאתיים ושמונה עשרה שקל, הלוך חזור, יש פה גם לבולגריה בשלוש מאות חמישים, הנה, יש פה אפילו בשמונים ותשעה.
נגה ניר נאמן : לכולם כבר יש אפליקציות לחיפוש טיסות מוזלות, מוחבאות של הרגע האחרון, של הלחשוב שנה מראש - הכל כדי להוזיל, כל יעד תופס, בכל מזג אוויר.
דניאל אור : טסנו לוורשה לפני חודש בערך, עוד שלושה שבועות, אנחנו טסים לסופיה, לעשות סקי.
פרופ' ניקול אדלר : אבל היכן בתוך החלום הישראלי החדש, לטוס מסביב לעולם, או לפחות לאירופה בפחות משמונים דולר, משתלבות אל על, ארקיע וישראייר ? האם אל על מסוגלת היום לעמוד בתחרות שנפתחה לה? האם הלקוחות עדיין נאמנים? האם מול כל טיסות הלואו קוסט, יש באמת מקום לארקיע וישראייר? מי ירצה לטוס איתן לקפריסין בשש מאות ושמונה מאות שקלים בקיץ הקרוב, כשאפשר במאה וחמישים או מאתיים שקלים לטוס עם ריינר למשל.
קובי שגב : אל על חברה גדולה, הייתה לה שנה פנטסטית, מחירי הדלק הנמוכים\ עזרו לה מאוד, הציגה רווחיות של כמאה ועשרה מיליון דולר באלפיים וחמש עשרה.
נגה ניר נאמן : ומחמישה מיליון נוסעים, אל על תסיים את אלפיים ושש עשרה, בעוד כמה ימים, עם חמישה מיליון וחצי, לשם השוואה, טרקיש תסיים את השנה עם יותר משישים ושניים מיליון נוסעים, איזיג'ט עם שבעים מיליון נוסעים ולופטנזה יטיסו עד השנה יותר ממאה ועשרה מיליון נוסעים.
אל על טסים היום לשלושים וארבעה יעדים, לשם השוואה, השכנים מיוון מטיסים למאה ואחד עשר יעדים בינלאומיים. לאל על יש היום בצי ארבעים ושלושה מטוסים, הם הזמינו עכשיו עוד אחד עשרה דרים ליינרים, אבל לוויזר, לשם השוואה, חמישים ושבעה מטוסים ועוד חמישים וארבע בהזמנה.
מחלקת שליטה אל על : שלוש שתיים שלוש, בוקר טוב, האם תוכל לדווח לנו את המזג האוויר בנתיב מרגע ההמראה.
לא מזוהה : סך הכל מזג אוויר נאה, נראות טובה.
נגה ניר נאמן : בוקר במחלקת שליטה של חברת אל על.
לא מזוהה : זמן ההגעה המשוער שלנו היא אחד שתיים אפס אפס.
עובדת מחלקת שליטה : כשאני רוצה לדעת שטיסה שלנו ממריאה וטסה בתנאים הכי בטיחותיים שיש ונוחתת במקומות כמו שצריך...
נגה ניר נאמן : כאן מנתרים און ליין את מצבם ומיקומם של כל מטוסי החברה הקטנה הזאת, אם אנחנו מסתכלים עליה במונחים גלובליים. אל על, הם הרי פסיק קטן, חצי סיכה על מפת העולם, אבל מבחינתנו, זאת החברה הישראלית הכי גדולה, יש למדינה בה מניית הב, והיא מעסיקה יותר מששת אלפים עובדים.
מאחד עד עשר, כמה מתסכל אותך לראות אנשים שעולים על מטוס של חברה רוסית, עם עצירת ביניים במוסקבה כדי להגיע לספרד , עם עצירה באיסטנבול כדי להגיע לאיטליה ועם עצירה באיטליה כדי להגיע לצרפת, והכל בישביל עשרה דולר פחות?
דוד מימון : בסוף, זה שוק של ביקוש והיצע.
נגה ניר נאמן : אבל זה מסתכל אותךדוד מימון : אני חושב שזאת מהותה של התחרות . אנחנו צריכים לדעת לגרום ללקוח לא לעשות את הסיבוב בישביל אפילו חמישים דולר או שישים דולר. דרך אגב, הסקרים שלנו מדסברים על פרמיה של מאה דולר תמורת ... מעדיפים לטוס אל על גם בפריה של מאה דולר.
המשימה שלנו, זה לגרום ללקוחות לטוס אל על, גם במחיר של עוד מאה דולר או חמישים דולר.
חזי סימן טוב : טוב, אנחנו עכשיו נחייב לחברה של קטאר, ונראה מה יאמרו לנו.
חברת התעופה קטאר : חברת התעופה הקטארית, איך אפשר לעזור.
חזי סימן טוב : שלום עליכם, הגעתי לחברת התעופה הקטארית?" רציתי לברר, אני נוסע מתמיד אצלכם, הגיעה לאוזניי שמועה מדאיגה, שחברת אל על הישראלית תצטרף לברית החברות התעופה שלכם ? זה נכון או לא?
חברת התעופה קטאר : אין לנו שום מידע לגבי זה. אתה יכול לברר עם מחלקת יחסי ציבור.
חזי סימן טוב : נפוצה שמועות שחברת התעופה הישראלית אל על, הצטרפה לברית חברות התעופה שלכם " סקייטים". זה נכון?
חברת התעופה קטאר : לא, זה לא נכון.
חזי סימן טוב : אבל אתה לא שמעת על זה?
חברת התעופה קטאר : לא לא לא.
יוסי פתאל : בתוך הבריתות האלו קיימות גם מדינות ערביות, שחלקן באופן מסורתי מתנגדות. אל על רוצה כמו כולם להיות בוך אחת מהבריטות, ברגע שיתחילו טיסה איתה, כל רשת הנתיבים של אחת מהבריתות , אם היא תסכים וכנראה שאף אחד לא תסכים לקבל אותה, יהיו זמינים ללקוחות שלה. היום, אל על כשהיא מטיסה, נושאים מישראל שרוצים להמשיך ליעדים, שהיא לא טסה אליהם, צריכה לעשות הסכם כל פעם , כל קו תעופה זה בעצם הסכם נפרד.
נגה ניר נאמן : בריתות התעופה הגדולות : סקייטים, וואן וורלד, ו סטאר אליאנס, הן הרי כח עצום בשמים הכל כך תחרותים היום. אבל לאל על, אין שום סיכוי.
דוד אני יישבתי כאן וראיינתי לפחות ארבעה מנכ"לים של חברת אל על, כל אחד מהם, הביע בפני את החלום, את הרצון, להיות חלק מבריתות התעופה הגדולות, זה מונח על השולחן שלך?
דוד מימון : אני עשיתי ניסיון כזה לפני איקס שנים, שלוש ארבע שנים, ו...
נגה ניר נאמן : להצטרף לברית?
דוד מימון : להצטרף לברית שלטעמי הייתה מתאימה יותר לאל על משלושת הבריתות הקיימות.
נגה ניר נאמן : אוקיי, ומה קרה שם?
דוד מימון : ולקחתי אפילו את שירותיו של אקס מנכ"ל החברה, מנכ"ל הברית, וביקשתי ממנו לעשות את הבדיקה, והוא אמר לי חבל לך על הזמן, לא תתקבל.
נגה ניר נאמן : פוליטית?
דוד מימון : הוא לא אמר אפילו למה.
נגה ניר נאמן : אבל ידעת שזאת הסיבה.
דוד מימון : נכון.
נגה ניר נאמן : אבל זה לא רק פוליטיקה חרמות נטו, ישראל היא נקודת קצה עם מכלול של בעיות פוליטיות הפוסלות אותה מלזכות בכרטיס הנוצץ לברית תעופה שתעזור לה לצמוח ולהתמודד עם התחרות המטורפת של עידן התעופה החדש.
דוד מימון : הנדוניה או מה שאל על יכולה להציע כחברה לאומית במדינת ישראל, לאותה ברית תעופה, כדי להרחיב את רשת הנתיבים הבינלאומית, היא לא גדולה, תסתכלי על המפה, אנחנו לא יכולים לטוס מעל מדינות ערביות, אז אנחנו מאריכים את הקווים למזרח, למה זה חשוב לברית לצרף חברה שיש לה... שהטיסות שלה הן עוד שלוש שעות מעקף במזרח? בואי נדבר על התיירים? איזה תייר אוהב את הבידוק הבטחוני של אל על?
נגה ניר נאמן : אבל שמו של הבידוק הבטחוני הישראליף, הולך לפניו בעולם כולו, ועכשיו נתון חדש שלא ידעתם - עד פתיחת השמיים, העלויות האבטחה בחו"ל של מטוסים ישראלים, נפלה על החברות הישראליות שביקשו ובצדק - אם פותחים את השמים, לפחות תממנו לנו את ההוצאות. כדי לסבר את האוזן, מאה שקלים בשנה, זה מה שכל אחד מאיתנו במדינה משלם אם הוא טס או לא טס, כדי לאבח את המטוסים בחו"ל. סך הכל, שמונה מאות מיליון שקלים בשנה, זאת עלות האבטחה השנתית, כמעט כמו תקציבי משרד התחבורה ומשרד התיירות ביחד לשנת אלפייו שבע עשרה.
גיורא רום : לידנו חונה מטוס אירופאי, הוא עם אבטחה פחותה. יוצא שאם חברה ישראלית רוצה לעשות סדרה של ארבע טיסות, למלגה, לגרנובל, לטרונדהיים, בנורבגיה, כי היא מרוויחה מזה כסף, הגרר, האבטחתי מבחינת מימון הוא גדול מהרווח של אותה חברה.
נגה ניר נאמן : אזרבג'יין?
אורי סירקיס : כן, אנחנו רוצים למכור חבילות אקסטרים גם באזרבייג'ן.
נגה ניר נאמן : מה יש לנו לעשות שם?
אורי סירקיס : לעשות טיול, בדיוק כמו שהתחלנו לטוס לטביליסי ואנשים שאלו מה יש לעשות בטביליסי, והשנה לדעתי שלושים, ארבעים אלף איש הגיעו לטביליסי.
נגה ניר נאמן : גם לישראייל הייתה השנה, שנה טובה, טובה מאוד, עם בצפון אמריקה מרוויחים מנוסע בממוצה בשנה תשעה עשר דולר וחצי, באירופה, כחמישה וחצי, במזרח הרחוק פחות מארבע וחצי דולר לנוסע, ובמזר התיכון דולר וחצי, ביישראייר סגרו השנה עם הנתון היפה של שניים עשר דולר רווח מנוסע, אבל גם המנכ"ל שלהם מודה - אין היום מקום לשלוש חברות ישראליות, השוק קטן מדי והם צופים מיזוג אל תוך אל על.
אנחנו במטוס ישראייר, ואני רואה כאן כתוב אל על, מיזוג עם אל על, כן, לא, מדברים...
לא מזוהה :" זה במשא מתן, אפשר להגיד שזה משא ומתן מתקדם. צוותים של אל על בודקים את ישראייר, כשהם יסיימו את הבדיקה, אז יחליטו כן לא.
נגה ניר נאמן : ארקיע היא לא חברה נשכרת, אבל הם הטיסו השנה מיליון ושבע מאות אלך נוסעים וצמחו דרמטית, כדי להתמודד עם התחרות, בעבר הם ניסו לטוס לו קוסט, קראו לזה אז ארקיע אקספרס, גם ישראייר כאמור מסתגלת לעידן החדש, הם החליטו שם לא למכור חבילות לחו"ל, במחיר של יותר מחמש מאות דולר, באל על המציאו את אפ.
אבל המנכ"ל של אל על יודע, שגם לנאמנות יש גבול, שמשפחות כאלו ....
דניאל אור : אפשר גם לטוס שלוש פעמים בשנה במחיר של טיסה אחת.
נגה ניר נאמן : יושבות בכל הארץ ומתעניינות פחות בצבע על הכנף ויותר במחיר.
דניאל אור : מאה עשרים שקל הלוך חזור, זה משהו הזוי.
נגה ניר נאמן : אז בזמן שברקיע עובדים חזק על התרחבות וביישראייר מחכים למכירה, באל על , מחפשים צמיחה לא שגרתית.
זאת תהיה חברת תעופה שגם נותנת הלוואות, שגם מוכרת ביטוחים , שגם מוכרת שירותי תיירות ומחזיקה במלונות, והכל למה? בגלל שאין צמחיה אמיתית רק מתעופה? כי הכסף הגדול בא מהמסביב ?
דוד מימון : אם מסתכלים על מה קורה בחברות הלגסי הענקיות, הן מזמן כבר שם.
5 אייטמים אחרונים של נגה ניר נאמן
שנה מרואיינ/ת: נגה ניר נאמן, ישראל כץ, דוד מימון, חזי סימן טוב, יוסי פתאל, גיורא רום, אורי סירקיס, תמר איש שלום
 
18/04/2019,   רשת 13 ,  סודות הטיסה - איך הטייסים לא נרדמים בטיסות הלילה ומי מטיס באמת את המטוס? נגה ניר נאמן, קברניט אורן תבור - ארקיע, נמל תעופה בן גוריון, הקברניט אייל רובין - אל על, שדה דב, אלי אליעזר - ישראייר, מידן בר - יו"ר איגוד הטייסים, גל פלג - מנכ"ל IETSEETER,    צפה
17/04/2019,   רשת 13 ,  מבחן המכוניות הקטנות- ענת דניאל מלכת הכביש, אריאל אלסיבוני. עורך אחראי אוברדרייב. סיטרואן טיוטה שברולט ספארק ינדאי וקיה פיקנטו.     הזמן תמלול
17/04/2019,   רשת 13 ,  פותחים את הלב- עקב שירי עפרה חזה למען פתחון לב- אליאנה תדהר עם הפרטים.    צפה
17/04/2019,   רשת 13 ,  השפים שפתחו מזנונים במקום מסעדות- פיצה סבא המבורגר סוסו רוטשילד ת''א. רן שמואלי שף קוקוריקו בשרונה. עומר מילר, עידן פיינברג, פנדה פיתה שוק הכרמל. 400 מסעדות ייסגרו בייחוד באירוויזיון.     הזמן תמלול
17/04/2019,   רשת 13 ,  השכונות שהתייקרו בשנה האחרונה- טל שורר עם הפרטים. שיכון ותיקים בחולון. שכונת הגפן רמת גן. כרמים ראשון לציון. השמאי, אוהד דנוס. חיפה קריית אליעזר. נתיבי איילון. שי מוגרבי מנכ''ל ובעלים כהן פליקס נדל''ן. באר יעקב איתן לוי אילנה אגם חברת הנדל''ן. תל אביב מערב יפו.     הזמן תמלול