מהפכת הקנאביס של השר גלעד ארדןעמרי מניב : מעשני סמים קלים לשימוש עצמי שייתפסו ישלמו קנס בלא רישום פלילי. גיא לרר, הצינור. עמרי מניבעמרי מניב : מתוך הקמפיין של הרשות הלאומית למלחמה בסמיםעמרי מניב : ד"ר יוסי הראל פיש, מדען ראשי ברשות הלאומית למלחמה בסמים. איזכור: המשרד לביטחון פנים. המ
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  ערוץ עשר
תאריך:  26/01/2017
שעה:  16:59:33
תכנית:  חמש בערב
אורך:  07:33
מרואיינים:  גלעד ארדן, גיא לרר, עמרי מניב, אלי לוי
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
אריק וייס : כן ועכשיו למהפכת הקנאביס של השר ארדן, שיוצאת היום לדרך. הכותרת, קנסות במקום תיקים פליליים.
השר גלעד ארדן : השם שלמעשה בחרנו למדיניות הוא כפי שאתם רואים כאן מאחוריי, "עוברים לאי הפללה באחריות". לרר. ניצחת, הא?
אריק וייס : אתה היחיד שמחא שם כפיים? כי ככה זה הרגיש, כן?
גיא לרר : תראה מסיבת עיתונאים, בכל זאת אני מרגיש את עצמי מייצג ציבור בהקשר הזה, אבל כן, לחלוטין הייתי שם לבד בהקשר הזה. וגם יכול להיות שמחיאות הכפיים הם מוקדמות מכיוון שהדבר הזה צריך להיבחן לאורך זמן. על פניו מבחינת הגישה של השר לביטחון פנים, מבחינת הגישה גם של המשטרה, של משרד המשפטים, של כל הגופים, יש כאן רצון שאני מפרש אותו כאמיתי, להניח לאזרח הפשוט, לא להיטפל, להסב את המשאבים למקומות שבאמת צריך אותם. דווקא היום צריך להזכיר את היעדר השיטור של המשטרה, של גורמי האכיפה בפריצות לבתים, בגניבות אייפונים, במקומות שבהם צריך אותם. הכוונה היא להעביר את הכוחות מכאן לכאן. אם והיה והדבר הזה יהפוך למכשיר לרדיפת אזרחים גם על ידי קנסות.
אריק וייס : זאת בדיוק השאלה, כן.
גיא לרר : והעשרת קופת המדינה, אני אומר לך כאן, מודיע לך המחאה תימשך, כי זאת לא הכוונה, אני מאמין שלא הכוונה שלהם, רק הזמן יגיד.
אריק וייס : כן ותגיד עמרי, אבל איך זה אמור לעבוד ברמה הפרקטית מעוד שבועיים שלושה?
עמרי מניב : לא, עוד שבועיים שלושה זה אמור להגיע לממשלה לאישור ועוד שלושה חודשים זה אמור לצאת לפועל. אבל ארדן, החשש המרכזי שלו זה סוגיית הנהיגה למשל, אין לו פתרון של ינשופון כזה לנהיגה, או חושש שאז אם יהיו כמה מקרים חדשותיים של נהיגה תחת השפעת סמים, אז יפילו את זה בעצם על ההחלטה הזאת שלו, אז הוא מנסה לאתר פתרונות לענין הזה. אבל יש עוד כמה בעיות עם הסוגיה הזאת, אחת שאלה חברתית, ברגע שעוברים לקנסות, ושמענו זה קנסות של 1000 ו- 2000 שקלים, אז מה קורה בעצם לאנשים חלשים כלכלית? מבחינתם עדיף לפעמים אפילו הליך פלילי שלא באמת מגיע לשום מקום. אז האם זה בעצם רק יגדיל את הפערים בסוגיה הזאת? אין פה התייחסות בכלל לסמים קשים, שוב ענין חברתי. זאת אומרת מכורים להרואין שלהם באמת אין שליטה כמעט על הענין הזה, אז הם עדיין נחשבים עבריינים, משתמשים בקנאביס לא נחשבים לעבריינים. אז יש עוד כמה נקודות שעדיין, שעדיין כדאי מאוד לראות לבחון את זה וגם הענין הזה שזה אי הפללה בעצם ולא לגליזציה, זה פתרון ביניים שמבחינת הפשיעה שקשורה בסמים זה אף פעם לא מפחית אותה. אז כאמור בפעם הראשונה 1000 שקלים אם אתה נתפס, פעם שניה 2000 שקלים, פעם שלישית זה איזה שהיא סגירת התיק בלי לפתוח אותו בעצם ובפעם הרביעית זה גם לשיקול המשטרה האם לפתוח, האם להגיש כתב אישום משטרתי. זה נדמה שעדיין, אמנם שמענו את ארדן אומר באחריות ומדגיש שעדיין אנחנו נגד סמים, אבל זה נדמה שהוועדה באמת השפיעה והיא לא מתכוונת גם בפעם הרביעית ברוב המקרים, אלא אם באמת יש שם איזה משהו הרבה מעבר, להגיש כתב אישום.
גיא לרר : תשמע אריק, בשורה התחתונה עם הפרטים, עכשיו אנחנו שואלים איך זה יהיה בדיוק מתי, בוא שניה נעזוב את הפרטים בצד, יש כאן בעיניי התקדמות של מדינת ישראל לכיוון נאור, לכיוון נכון, גם אם זה צעד, גם אם זה לא כל החבילה. מסתכלים על העולם, רואים מקומות שבהם יש גישה קצת יותר חדשנית ומנסים לאמץ אותה לאט לאט. אני מהמר שזה גם יצליח, כמו שזה מצליח במקומות אחרים בעולם, גם כאן זה יצליח.
אריק וייס : כן, אבל זה לא פה לא שם.
גיא לרר : וזה ימשיך הלאה.
אריק וייס : זה ייהפך להיות מן מנגנון לאתה יודע, לדו"חות וקנסות.
גיא לרר : אז אני לא יודע, תשמע, באמת, אני אמרתי לך, אני באמת מאמין שהכוונה שלהם היא לא כזאת, שהכוונה היא באמת להסדיר את הענין, שאגב גם יכול להביא בסופו של דבר להפחתה בשימוש, אם בוחנים את זה ברמה של סטטיסטיקות שנתיות. הכוונה היא ללכת למקום נכון. בוא ניתן לזמן לעשות את שלו ואם לא, אפשר גם לתקן.
עמרי מניב : אגב החיסרון הכלכלי הגדול של זה, לעומת מה שקורה בארה"ב, שם המדינה מרוויחה הרבה מאוד כסף מהלגליזציה הזאת.
אריק וייס : נכון.
עמרי מניב : פה אין שום רווח כלכלי.
אריק וייס : אתה היית בפורטוגל, איך זה עובד שם?
עמרי מניב : אז בפורטוגל אין לגליזציה, הם מאוד שמרנים, אבל שם הדגש הוא בכלל על הסמים הקשים. ההבנה היא ובכל כל המודל הזה התחיל מהסמים הקשים, היום הם התעקשו מאוד, אנחנו לא מאמצים את המודל הפורטוגלי, אלא איזה מן ערבוב בין כמה מודלים באופן מאוד מצומצם. אבל אנחנו ראינו קליפורניה, הכלכלה השישית בגודלה בעולם, היא הלכה על לגליזציה, אז אולי לא עכשיו, אבל אולי עוד כמה שנים זה יגיע גם לפה.
אריק וייס : טוב, תודה רבה לכם חברים. אז בין הממליצים על המדיניות החדשה נמצאים גם אנשי הרשות למלחמה בסמים, שעד לאחרונה נשמעו אחרת לגמרי.
קטע מתוך קמפיין של הרשות הלאומית למלחמה בסמים.
אריק וייס : כן, אז כך נראה הקמפיין המאיים. יוסי הראל פיש, ערב טוב.
ד"ר יוסי הראל פיש : ערב טוב.
אריק וייס : אז זהו, מותר לעשן מריחואנה בישראל?
ד"ר יוסי הראל פיש, מדען ראשי ברשות הלאומית למלחמה בסמים : לא, לא היה וגם עכשיו מריחואנה מחוץ לחוק, היא נשארת מחוץ לחוק. ישנה תמימות דעים לגבי הנזקים של הקנאביס ובעצם המטרה המרכזית זה לגרום לאנשים לא להשתמש או להפסיק להשתמש ובוודאי בוודאי לא להגיע למצב של התמכרות. והשאלה שעמדה זה מה הדרך הנכונה לעשות את זה ולמדנו ממה שקורה במודלים השונים בעולם, עם הגישות החדשות בנושא של אי הפללה, כשהמטרה היא מצד שני לנזקים לא ללכת ולהפליל משתמשים מזדמנים שמשתמשים בפעם הראשונה או השניה בכמויות קטנות לצריכה עצמית, לא להפוך אותם ישר לעבריינים ולפתוח להם תיק שאחר כך יכולים להזיק להם.
אריק וייס : כן, אבל זה קצת ללכת עם ולהרגיש בלי, כי בסופו של דבר אני מסתכל על המדיניות שלכם לאורך השנים, בהם הזהרתם ששימוש בסמים קלים מוביל לשימוש בסמים יותר קשים והופ, באחת זה בסדר וזה לא מסוכן. אני מנסה להבין בעצם מה קרה, מה השתנה?
ד"ר יוסי הראל פיש : ממש לא, ממש לא. ממש לא. אנחנו, המסר הוא ברור מאוד, הסם הזה הוא מסוכן מאוד, בעיקר לאוכלוסיות פגיעות שזה קטינים, ילדים, בני נוער ולאנשים שיש להם פגיעויות או דברים שקשורים למצב המנטלי שלהם, ישנם אוכלוסיות...
אריק וייס : כן, אבל אם הוא מסוכן מאוד, אז לא צריכים לעשן אותו, הרי בשביל זה נוצר החוק.
ד"ר יוסי הראל פיש : כן.
אריק וייס : ואם הוא לא מסוכן אשר מאשרים שימוש, זה קצת גם וגם בו זמנית, לא?
ד"ר יוסי הראל פיש : אז אני מנסה, אני מנסה לענות לך. היום הגישה שהשתנתה בעולם בשנים האחרונות בנושא הזה זה שגם ארגון הבריאות העולמי והמנגנונים הבינלאומיים היום הולכים יותר לכיוון של להסתכל על המשתמש, בעיקר המשתמשים המזדמנים שמתחילים לצרוך את הסם, כאל בעיה חברתית בריאותית שהמטרה היא לגרום להם להפסיק להשתמש, כדי שהנזקים הללו לא יבואו לידי ביטוי. אבל הלמידה שלנו במשך השנים האחרונות ממספר מקומות בעולם זה שהדרך של הפללה מיידית היא כנראה לא הדרך היעילה ביותר לגרום להפסקה.
אריק וייס : כן, אבל אולי הגיע הזמן להודות שאין ברירה וללכת לכיוון של לגליזציה מלאה? ואני מבין שעל זה אנחנו כבר לא הולכים להסכים.
ד"ר יוסי הראל פיש : זה לא ענין של להסכים, זה לענין של תראה, היום בכל העולם כמה מדינות הלכו לכיוון של לגליזציה? יש מספר שאפשר לספור אותו על פחות משתי ידיים? וגם המדינות הללו, בינתיים הממצאים המדעיים של מה שקרה שם אחרי שהם הלכו ללגליזציה, הם לא מעודדים מאוד.
אריק וייס : כן, אז אני מניח שאנחנו עוד נשמע על הנושא הזה. ד"ר יוסי הראל, המדען הראשי של הרשות למלחמה בסמים.
ד"ר יוסי הראל פיש : תודה רבה.
אריק וייס : מודה לך מאוד.
5 אייטמים אחרונים של גלעד ארדן
שנה מרואיינ/ת: גלעד ארדן, גיא לרר, עמרי מניב, אלי לוי
 
18/04/2019,   רשת 13 ,  ראיון עם השר גלעד ארדן - השר לביטחון פנים - חלוקת התיקים בממשלה וההבטחה שלו להיות שר החוץ, נושא חוק הגיוס, כתבי אישום נגד מפעילי רשת הטלגראס ראש הממשלה - בנימין נתניהו, שר החוץ, הליכוד, קבינט, אביגדור ליברמן, איחוד מפלגות הימין, בצלאל סמוטריץ', החינוך, משפטים, משרד התחבורה, יריב לוין, השר ישראל כץ,     הזמן תמלול
18/04/2019,   גלי צה"ל ,  השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי הליכוד: שר המשפטים צריך להיות מהליכוד. בג"ץ, הכנסת, הקלטה: השר גלעד ארדן: מערכת המשפט ביצעה הפיכה לא דמוקרטית. ברצלונה, שרת הספורט, אהרון ברק, דנה וייס, חוק הגיוס, משה כחלון, אביגדור ליברמן, עמיר פרץ, בנימין נתניהו, יולי אלדשטיין, משרד הביטחון    רכוש תמלול
18/04/2019,   גלי צה"ל ,   עדיין לא ידוע מי ימונה לשר המשפטים. בנימין נתניהו, הליכוד, משה כחלון, מערכת המשפט, בצלאל סמוטריץ, הקלטה: השר גלעד ארדן הליכוד: שר המשפטים צריך להיות מהליכוד.     הזמן תמלול
18/04/2019,   גלי ישראל ,  גלעד ארדן -השר לביטחון פנים, חבר קבינט : ראובן ריבלין ובנימין נתניהו עמדו זה לצד זה. הרכבת הממשלה החלה. תהיה פסקת התגברות. שינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים. היועמ"ש חייב לייצג עמדות השרים בבית משפט. על הטלפונים של האסירים הבטחוניים בשב"ס, שב"כ לקח אחריות על הנושא.    הזמן תמלול
18/04/2019,   גלי צה"ל ,  השר גלעד ארדן , חבר הקבינט מדיני ביטחוני : סומך על רה"מ בעניין המו"מ להרכבת הממשלה . המחלוקת סביב חוק הגיוס במתכונת של ליברמן ומשרד הביטחון . הליכוד צריך לקבל את תיק המשפטים. ישמח לקבל את תיק החוץ ,משפטים או חינוך. כיהן בעבר כשר להגנת הסביבה ושר התקשורת     הזמן תמלול