עו"ד איתן גורני, מנהל הרשות למלחמה בסמים: החלטה של השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, על אי הפללה של צרכני קנאביס.
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  טלויזיה ישראלית ערוץ 1
תאריך:  26/01/2017
שעה:  19:10:47
תכנית:  המוסף
אורך:  04:55
מרואיינים:  אורי לוי, איתן גורני
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
אורי לוי: ועכשיו לפצצה שזרק היום לחלל האוויר השר גלעד ארדן. אחרי שנים של מאמץ, משאבים שהשקיעו גורמי האכיפה במלחמה בנגע הסמים הקלים, השר לביטחון הפנים מודיע כי הוא תומך באי הפללה של משתמשי קנאביס. ארדן אימץ מסקנות של ועדה מיוחדת שדנה בנושא הזה. הכיוון מחדש, פחות הפללה, יותר הסברה, חינוך וטיפול מונע. זה הזמן לומר שלום לאיתן גורני, מנהל הרשות למלחמה בסמים באולפן בתל אביב, שלום אדוני.
עו"ד איתן גורני: שלום וברכה, ערב טוב.
אורי לוי: אוקיי, הופתעת מהשר ארדן, כבר הזדרז להגיש היום הצעת חוק כזו?
עו"ד איתן גורני: ממש לא, אנחנו, הרשות למלחמה בסמים, אנחנו היינו מעורים מאוד בעבודת הוועדה, שניים מהבכירים שלנו היו חברי ועדה מלאים, גם היועצת המשפטית שלנו, עורכת דין אתי כהנא, וגם המדען הראשי שלנו, דר' יוסי הראל פיש, היו חברים בוועדה והשפיעו במידה רבה על דרכה ועל מסקנותיה.
אורי לוי: כולל מה שמדברים עליו עכשיו, פירוק הרשות למלחמה בסמים?
עו"ד איתן גורני: זה לא היה חלק מעבודת הוועדה.
אורי לוי: מזה הופתעת?
עו"ד איתן גורני: לא, לא, זה דבר שכבר מתגלגל מזה זמן, לצערנו הרב. וכעת, בשבוע הבא, כנראה יביאו הצעה לכנסת לקריאה ראשונה. ואנחנו מצטערים על זה מאוד...
אורי לוי: אומר לכם במילים ברורות השר, אתם מיותרים.
עו"ד איתן גורני: אני לא חושב שהוא חושב שאנחנו מיותרים. עובדה שהוא נעזר בנו הרבה מאוד, גם עכשיו בעבודת הוועדה וגם בדברים אחרים. מה שהשר רוצה זה לבטל את האיחוד שלנו כרשות נפרדת למלחמה בסמים ובאלכוהול, להכניס אותנו כחלק בתוך המשרד לביטחון פנים יחד עם גורמים נוספים. ולכך אנחנו מתנגדים ואנחנו חושבים שזה צעד מאוד מאוד בעייתי.
אורי לוי: טוב, שנים ארוכות של הסברה והטפה כמה הסמים הקלים מסוכנים לחברה נגנזו ברגע אחד בעקבות ההחלטה הזאת של השר. אנחנו יודעים שסמים קלים, ואתם אומרים את זה כל הזמן, זאת רק ההתחלה, זאת אומרת, בדרך כלל זה מגיע למקום לא טוב.
עו"ד איתן גורני: זה לא נכון, מה שאתה אומר בהחלט לא מדויק. גם עכשיו אנחנו לא אומרים בשום פנים ואופן שהסמים האלה הם דברים שצריך או אפשר להקל בהם.
אורי לוי: להפך, אתה לא הקשבת...סליחה אדוני, סליחה סליחה, אתה לא הקשבת לי טוב. אני אמרתי בדיוק הפוך.
עו"ד איתן גורני: אני מקשיב טוב.
אורי לוי: אני אמרתי בדיוק הפוך, אני אמרתי שאתם שנים ארוכות אומרים שהסמים האלה הם לא משהו שצריך להקל בו, והנה עכשיו מקלים בו.
עו"ד איתן גורני: אני לא חושב שאנחנו מקלים כל כך. מה שאנחנו סבורים, והיינו סבורים גם קודם, שהאמצעי הראשון לפעול בו הוא לא ההליך הפלילי. שהדגש, וכך היה הדגש של הרשות מאז ומתמיד, לעבוד בנושאים של הסברה, בנושאים של מניעה, בנושאים של טיפול ושיקום, אבל גם בפירוש גם בנושאים של אכיפה. אבל האכיפה לא הייתה במרכז עבודתנו. בפירוש לא. אם מישהו יבדוק ויראה מה מבנה הרשות, יראה שהחלק המיועד לנושא האכיפה הוא יחסית קטן. ורוב האנשים שלנו ורוב הנושאים שבהם אנחנו עוסקים הם הסברה, מניעה, שיתוף פעולה עם משרדי ממשלה, עם רשויות מקומיות, עם גופים פרטיים, והדגש היה תמיד על המניעה, ההסברה, הטיפול והשיקום, אבל כשזה לא עוזר גם האכיפה.
אורי לוי: תגיד, שאלת סיום אולי, השאלה היא שאלת המסר, פתאום יש תחושה שזה ממש לא נורא. האופן שבו הדבר הזה עולה עכשיו, השימוש בסמים מהסוג הזה.
עו"ד איתן גורני: שוב אני אומר, אני לא חושב שאפשר לומר שהשימוש הוא חיובי. ומה זה לא נורא? קשה להגדיר. אבל בפירוש, בפירוש אנחנו אומרים, אנחנו מטיפים ואנחנו נמשיך לעשות את זה בכל הדרכים על מנת שבני נוער, בדגש בני נוער, אבל גם מבוגרים, ישתמשו פחות ופחות בסמים, אבל נעשה את זה יותר בשיטת הגזר, ואולי פחות בשיטת המקל.
אורי לוי: טוב אדוני, אני מאוד מודה לך. נקווה שבסופו של דבר תהיו קיימים כי הרעיון בכנסת שעולה בשבוע הבא הוא לבטל את הרשות. אני מודה לך על הדברים האלה.
עו"ד איתן גורני: תודה רבה ותעזרו לנו.
אורי לוי: תעזרו אתם לנו, אתה יודע, אפשר להתחלף בעניין הזה.
5 אייטמים אחרונים של אורי לוי
שנה מרואיינ/ת: אורי לוי, איתן גורני
 
20/04/2019,   כאן ב ,  ליאור בז, חקלאי, מטולה - חקלאות בצפון - משקעים רבים בצפון. התיירות בצפון . אתר החרמון     הזמן תמלול
20/04/2019,   כאן ב ,  רעיה שורקי, מנהלת חטי' קהל וקהילה ,רשות הטובע והגנים - הצעות לטיולים בחוה"מ פסח . תיירות : גן לאומי, אכזיב, בניאס, בצפון - גן לאומי ציפורי , גן לאומי קיסריה, ירושלים - הורודיון , דרום- כפר נבטי בממשית    רכוש תמלול
20/04/2019,   כאן ב ,  שני נחשוני - טקס הדלקת המשואות ביום העצמאות ה- 71 למדינת ישראל . תכנית אומנותית בטקס - להקת שלווה תשיר בטקס עם בניה בראבי. שלומי שבת, שירי מימון , דיוויד ברוזה. את הטקס ינחו אביב אלוש ולינור אברג'יל.     הזמן תמלול
20/04/2019,   כאן ב ,  רועי קייס - משאל עם להמשך כהונתו של נשיא מצריים ,אסיסי .    הזמן תמלול
20/04/2019,   כאן ב ,  גדעון קוץ, צרפת - הפגנות של האפודים הצהובים כ- 2000 נעצרו.     הזמן תמלול