קוראל יעקובי: מנתונים של הרשות למלחמה בסמים, מתגלה קפיצה אדירה באחוז משתמשי הקנביס בישראל, שממקמת את הישראלים בראש רשימת צרכני הסם. עו"ד איתן גורני, מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים.
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  גלי צה"ל
תאריך:  16/03/2017
שעה:  06:14:38
תכנית:  בוקר טוב ישראל - גל"צ
אורך:  06:59
מרואיינים:  אפי טריגר, איתן גורני
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
אפי טריגר : בעוד שבממשלה רק מתחילים לקדם הליך של אי הפללה של מעשני קנאביס, בשטח, הציבור לא ממש מחכה לאישורים. ומנתונים חדשים של הרשות למלחמה בסמים, מתגלה קפיצה אדירה באחוז משתמשי הקנאביס בישראל, קפיצה שממקמת את הישראלים בראש רשימת צרכני הסם. במקום השני אחרי פפואה, גיניאה החדשה. מיד נשוחח עם מנכ'ל הרשות. אבל קודם הדיווח של כתבתנו, קוראל יעקבי. שלום, קוראל.
קוראל יעקבי : שלום, אפי. בוקר טוב. אין ספק שהיחס לעישון קנאביס עבר מהפך בשנים האחרונות, ועכשיו המהפך הזה מגובה גם במספרים רשמיים. נתונים מסקר חדש המקיף שערכה הרשות למלחמה בסמים ופרסמו אתמול ב-וויי-נט, מעידים על עליה של כמעט פי-4 באחוז מעשני הקנאביס בישראל. אם בעשור הראשון של שנות ה-2000, אחוז המשתמשים היה יציב ועמד על כשמונה אחוזים. בשנה האחרונה, אנחנו מדברים על כבר לא פחות מ-41 אחוז מבני ה-18 - 25, שצרכו חשיש, גראס או כל צורה אחרת של הסם הזה. מתוך כלל האוכלוסיה הבוגרת, הנתון קצת נמוך יותר ועומד על 27 אחוז. אבל עדיין הוא גבוה לאין שיעור בהשוואה לשנים קודמות. הסיבה העיקרית לשינוי הדרמטי הזה, היא שינוי בתפישת המסוכנות. שליש מהציבור חושב שהשימוש בקנאביס לא מסוכן כלל. 40 אחוז נוספים לא מחזיקים בדעה בנושא לכאן ולכאן. והתוצאה, יחס הרבה יותר טבעי ויומיומי בעישון הצמח. בהשוואה בינ''ל, הנתונים האלה ממצבים את ישראל כשיאנית בצריכת קנאביס. למעשה, על פי הנתונים האחרונים שקיימים בנושא, ישראל נמצאת במקום השני בעולם, רק אחרי פפואה וגיניאה החדשה. על פי הערכות, מדיניות אי ההפללה החדשה של המשרד לביטחון פנים שאושרה לא מזמן בממשלה, צפויה להגדיל עוד יותר את נתוני צריכת הקנאביס.
אפי טריגר : תודה, קוראל. ואנחנו בעניין עם עו''ד איתן גורני, מנכ'ל הרשות למלחמה בסמים. שלום לך. בוקר טוב.
עו''ד איתן גורני : בוקר טוב לך ולמאזינים.
אפי טריגר : לכאורה ההסבר ששמענו בכתבה של קוראל, הגיוני. ברגע שגם השר לביטחון הפנים וגם רשויות החוק האחרות ושרת המשפטים נותנת רוח גבית, מדברים על אי הפללה באחריות. אז הגיוני שהנתונים על צריכת קנאביס יעלו.
עו''ד איתן גורני : אני לא חושב. הנתונים מדאיגים בפני עצמם, אפילו מדאיגים מאד. ובאמת מביעים את הירידה בתפישת המסוכנות. ובמקביל את העליה בשימוש בקנאביס הן בקרב הנוער, שזה דבר נורא ואיום והן בקרב המבוגרים. השאלה, איך מתמודדים עם זה. האם ההתמודדות צריכה להיות במישור הפלילי או שההתמודדות צריכה להיות במישור ההסברתי, המניעתי. ואנחנו ברשות חושבים והשר, כמו שאתה רואה, חושב איתנו, שהכלי העיקרי להתמודד עם התופעה שהיא בהחלט תופעה לא טובה ובהחלט תופעה שצריך להיאבק איתה, היא לאו דווקא במישור הפלילי, של לפתוח תיקים לבני נוער ולמבוגרים, אלא לנסות להוריד פעילות הסברתית ופעילות מניעתית. הרבה פעמים אנחנו כבר מגיעים לפעילות של טיפול ושיקום, כי בכל זאת אנשים מתמכרים למריחואנה, לא במספרים כ''כ גדולים כמו הרואין, אבל מתמכרים. ולכן העיקר של הטיפול צריך להיות לאו דווקא במישור של פתיחת תיקים פליליים ובתימ'ש, אלא להוריד את הדברים בדרך זו. עכשיו, לגבי הנתונים. בגדול, הנתונים נכונים. אני חושב, אם אני מסתכל, אני מול הטבלאות, יש פה ושם אי דיוקים, לכיוון הזה, לכיוון הזה..
אפי טריגר : מה.. מבחינת אחוזים? מספרים?
עו''ד איתן גורני : אבל, בגדול. הדברים נכונים. כן.. אבל אני לא רוצה להיכנס.. זה קצת יותר.. זה קצת פחות..סה''כ התופעה שאנחנו גילינו בעליה הגדולה מאד בשימוש במריחואנה, בקנאביס, בשנים האחרונות, היא.. אי אפשר להתמודד איתה. הימים האלה..אין לה.. הרשות, אתה אומר, בתור מנכ'ל הרשות למלחמה בסמים. אנחנו מפסידים בקרב הזה ואין מה לעשות?
עו''ד איתן גורני : לא.. חס ושלום..אני אומר, ההיפך. שאנחנו צריכים להגביר ולהגביר ולהגביר. רק אני אומר שהנתונים האלה לא נבדקו עד הסוף. ולכן יכול להיות שזה קצת יותר פה, קצת פחות שם. אבל הנתונים הם נתונים. אנחנו.. קודם-כל, כל החומר הזה נידון אתמול במועצת הרשות של המלחמה בסמים והם נועדו לאוזניים של המועצה. עוד לא הבאנו את הנתונים בצורה מסודרת בפני השר הממונה שלנו, שהוא השר לביטחון פנים, וזה דלף החוצה ואת זה צריך לשלול. אבל אין ספק שאנחנו במסגרת הרשות, נצטרך להיאבק בדרכינו, בתופעה, ולנסות להוריד אותה. שדרך אגב, התופעה הזאת לא אופיינית רק למדינה שלנו. הנושא הזה של שימוש בקנאביס והנזקים שלו, הוא נושא שהעולם המערבי כולו מתמודד איתו.
אפי טריגר : ויש גם מדינות, כמו שאתה יודע, בארה'ב וחלקים מסוימים בהולנד, שעסקו והחליטו לעשות לגליזציה של הקנאביס, מתוך מחשבה שאולי הלגליזציה הזו תהפוך אותו למשהו רגיל ופחות, נקרא לזה, מושך בעיני בני נוער.
עו''ד איתן גורני : הלגליזציה בעולם עוד רחוקה. בארה''ב יש שש מדינות מתוך ה-50 שהכריזו על לגליזציה. וכבר עכשיו מתחילים גם לראות לא רק את היתרונות, אלא גם את הנזקים? במיוחד עליה בשימוש בקנאביס בבני נוער ובצעירים, שזה דבר נורא ואיום. באירופה, מחצית מהמדינות אפילו לא מתירות את השימוש בקנאביס רפואי, דבר שאנחנו מסכימים איתו ואנחנו נחשבים למוליכים בעולם בכל מה שקשור לשימוש בקנאביס בצורה חיובית. לצרכים רפואיים. ואנחנו גם כן ראשונים בעולם. וזה דווקא לטובה. אז זה סיפור שהולך.. דווקא חבל שדווקא כעת, כשאנחנו נמצאים במערכה, יש קולות שקוראים לסגור את הרשות, להכניס אותה לתוך המשרד לביטחון פנים יחד עם 'עיר ללא אלימות' ו-'מצילה', דבר שאנחנו ברשות לא רואים אותו בחיוב. היינו מאד רוצים שישמרו על היחודיות של הרשות.
אפי טריגר : טוב. אנחנו כמובן נוסיף לעקוב. עו''ד איתן גורני, מנכ'ל הרשות למלחמה בסמים. תודה רבה שדיברת איתנו הבוקר.
עו''ד איתן גורני : אשמח תמיד לסייע לכם. בוקר טוב.
5 אייטמים אחרונים של אפי טריגר
שנה מרואיינ/ת: אפי טריגר, איתן גורני
 
18/02/2019,   גלי צה"ל ,  עידן קבלר - פינת הספורט: משחקי ה-NBA    הזמן תמלול
18/02/2019,   גלי צה"ל ,  ענבל גזית - פינת התרבות: ההצגה משפחה חמה בכיכובה של תיקי דיין בתאטרון בית לסין לירון ברנס לימור גולדשטיין גידי גוב    הזמן תמלול
18/02/2019,   גלי צה"ל ,  ענבל גזית - פינת התרבות: הכלה מאיסטנבול: שמועות על מגעים שלא חברת ההפקות דורי מדיה דרסט בתקווה לרכוש את הזכויות על הטלנובלה    רכוש תמלול
18/02/2019,   גלי צה"ל ,  קובי מנדל - סיפור החילוץ ההירואי לפני יותר מ-40 שנה שלא פורסם עד היום: כוח ישראלי בעומק לבנון שחולץ במסוק תחת אש ונמשך כאשר הטייס נחמיה דגן סיכן את חייו וממשיך בטיסה לביה"ח כדי להציל את מפקד סיירת הצנחנים אבנר חרמוני    הזמן תמלול
18/02/2019,   גלי צה"ל ,  אברהם בן זינו, האב - תהילה בן זינו בת ה-15 הצטרפה בסופה"ש לרשימה הארוכה מדי של בני אדם שנפגעו מתאונות בניה אבל היא נפגעה קשה בראשה ממוט שנפל מאתר בניה. חקירת המשטרה. בני משפחתה טוענים כי החקירה הסתיימה מוקדם מדי ויכול להיות שמדובר בפיגוע על רקע לאומני    רכוש תמלול