רן רזניק, תחקירן ופרשן הבריאות של "ישראל היום". ד"ר טל פטלון, מנהלת השירות הפליאטבי, טיפול תומך בבית חולים וולפסון. טיפול חדש לחולים סופניים: ליווי רוחני. הטיפול הופך יותר רווח במספר בתי חולים בישראל. כרגע המלווים הרוחניים עובדים בהתנדבות.
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רדיו ללא הפסקה
תאריך:  26/03/2017
שעה:  16:29:48
תכנית:  איפה הכסף
אורך:  07:08
מרואיינים:  צבי זרחיה, רן רזניק
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
מגישה : עכשיו צרכנות ובריאות, והיום נספר לכם על טיפול שאני מניחה שהוא חידוש לגבי מטופלים מסוימים. רן רזניק, תחקירן ופרשן הבריאות של ישראל היום, שלום רן.
רן רזניק : שלום ענת.
מגישה : דוקטור טל פטלון, היא מנהלת השירות הפליאטיבי, טיפול תומך בוולפסון, שלום דוקטור פטלון.
ד"ר טל פטלון : שלום.
מגישה : רן רזניק, במה מדובר?
רן רזניק : אוקיי ענת, אז התחום של ליווי רוחני וזה שירות שניתן בהדרגה כבר בלא מעט בתי חולים ציבוריים בישראל, קשה להגדיר אותו אבל אני אגיד ראשית שהוא לא, הוא לא ליווי פסיכולוגי או ליווי של עובדת סוציאלית, את זה אנחנו מכירים, יש את זה, לא תמיד מספיק, אבל אנחנו מכירים. ליווי רוחני, נותנים אנשים שלמדו והשתלמו בליווי רוחני והם באמצעות גם שיחות, גם הקשבה, קריאת סיפורים, קריאת טקסים, לפעמים אפילו שירה, מנסים לחזק את האדם , את ההשלמה של האדם, של החולה, של המטופל, של האדם אותו איתו הם נפגשים ולתת לו ליווי גם במחלות קשות, גם במחלות חשוכות מרפא, אל סוף החיים לעתים.
מגישה : אז בוא באמת נצרף לתמונה את דוקטור אל פטלון, כאמור מנהלת השירות הפליאטיבי, טיפול תומך בוולפסון. דוקטור פטלון, מה זה אומר בדיוק?
ד"ר טל פטלון : ליווי רוחני בעיקרון זה אנשים שכרגע הם במסגרת התנדבותית בבתי החולים, לפחות במחלקה שלי, יש לי חמישה מלווים רוחניים, התפקיד שלהם בעצם הוא לאפשר למטופל להיות איתו, ללוות אותו במקום שהוא נמצא בו מבחינה רגשית ומבחינה רוחנית ולתת איזשהו מענה על הסבל הרוחני שבתהליך של end of life.
מגישה : אז זהו, את יכולה... את יכולה לשתף אותנו ולומר לנו, איך זה עשוי לשפר חיים של אדם שיודע לעתים שימיו ספורים?
ד"ר טל פטלון : תראי, כל מקום שאת נותנת מענה לצורך רגשי ביחסים שאת מאפשרת לבן אדם להבין את המצב שלו, להבין את התהליך שהוא עובר, לייצר איזושהי סביבה של דינמיקה שמאפשרת השלמה או לחילופין אפילו יש תעצומות נפש שממש ליוויים שמגיעים למקום של העצמה, לא סתם השלמה, אלא העצמה, זה נותן לך מרחב שככה בטיפול הרפואי הקונבנציונלי הוא פחות מתאפשר. אם זה בגלל מחסור בזמן, אם זה בגלל מחסור בהכשרה, אם זה בגלל מחסור בצוות, אלף ואחת סיבות. הליווי הרוחני...
מגישה : איך זה מתבצע? איך זה מתבצע הלכה למעשה?
ד"ר טל פטלון : הלכה למעשה - המלווה הרוחני ברמת המחלקה בוולפסון, אנחנו מאתרים את החולה במיון, במלר"ד , המחלקה לרפואה דחופה, ברגע שמגיע המטופל למלר"ד, פוגש אותו מלווה רוחני ומייצר איתו איזושהי אינטרקצייה, בהנחה שהוא רוצה, עכשיו חשוב להבין שהטיפול הוא.
מגישה : כבר במיון דוקטור פטלון הוא ניגש אליו?
ד"ר טל פטלון : כן, זה החידוש שלנו, כן. אני רופאת רפואה דחופה, אני עובדת במלר"ד ואנחנו פוגשים את האנשים במלר"ד והרבה פעמים אלו החלטות קצה, החלטות של להנשים או להנשים.
מגישה : אבל סליחה שאני... שאני קוטעת אותך, את יודעת שאדם שמגיע לבית החולים, הוא לא בדיוק במצב שיבוא משהו רוחני ויגיד לו את רוצה לקבל איזשהו טיפול כזה, זה לא נשמע מציאותי, זה לא נשמע מחובר.
ד"ר טל פטלון : וכמוך... כמוך אמרו רבים וטובים וטעו, אל"ף כי רוב האנשים באמת רוצים, הם באמת רוצים ; בי"ת, הטיפול הפליאטיבי מיועד גם על פי חוק וגם על פי אתיקה וגם על פי הרפואה האנושית, אמפתית, לחולה ולמשפחתו - זאת אומרת שהרבה פעמים שהדינמיקה שמתרחשת , היא מתרחשת גם עם המשפחה, עם ה primary care giver או עם מי שמוכן לקבל איזושהי רמה של תמיכה. המצוקות הן כל כך קשות, המצוקות במיון הן בהעצמה עוד יותר קשה, כשניגש אליך משהו ומוכן להיות איתך ולעזור לך ולהיות שם עבורך, הרוב המוחלט של אנשים מקבלים באהבה.
מגישה : כלומר אם משהו אומר "אני לא רוצה" או משפחתו אומרת "תעזבי אותי עכשיו".
ד"ר טל פטלון : אז לא, אין שום דבר.
מגישה : אז לא הולכים?
ד"ר טל פטלון : בטח שלא, שום דבר, זה...
רן רזניק : ענת?
מגישה : רן, אתה רוצה להוסיף משהו.
רן רזניק : כן, אני רוצה לחזק את מה שאומרת דוקטור פטלון, ראשית המודל המוצלח שלה הוא מודל יחודי בישראל, תקני אותי דוקטור פטלון אם אני טועה. ושימי לב למה שהיא אומרת - אפרופו כל המצוקות שאנחנו מדברים עליהם במערכת הבריאות הציבורית וחדרי המיון בפרט, כאן אצלך ענת כל הזמן, ברגע שניגש אדם , אוקיי הוא מלווה רוחני ומוכן , ממש קמע להקשיב, זה כבר המון, אני חושב ששמונה אנשים מעשרה ירצו את זה.
מגישה : סוג של תשומת לב, סוג של תשומת לב שחולה לא מקבל.
רן רזניק : כן, כן, כן, ולכן אני חושב שאם הציבור ידע או יתוודע לשירות כזה שקיים כבר בוולפסון באופן מאוד ייחודי אבל גם בבתי החולים כמו...
מגישה : הוא יכול אפילו לבוא ולדרוש את זה בעצמו.
רן רזניק : כן, בדיוק, זה קיים, אני רק אגיד בקצרה, למשל בין השאר בפוריה, בתל השומר, בכמה מקומות, רק בכמה מקומות ספורים בכל בתי החולים ובאיכילוב, בהדסה ובשערי הצדק, ובחלק המקומות.
מגישה : וולפסון.
רן רזניק : וולפסון, כמובן, הזכרנו, שם זה מאוד ייחודי, אני חושב שהציבור ידרוש את זה יותר, גם על רקע מצוקת מערכת הבריאות וגם בלי קשר, השירות הזה הוא שירות שהולך ומתפתח, יש עליו גם שאלות שצריך עוד לפתור, לפתור, בין השאר, אחת השאלות המעניינות ענת, שהיא סוגיה גם כמעט פוליטית, או אפילו אל כמעט, היא פוליטית, עניין הדת.
הרבה פעמים בעולם, בעיקר בארצות הברית, שם הנושא מאוד מאוד מפותח, ליווי רוחני כרוך וקשור בדת או בתורה דתית או באמונה דתית...
מגישה : אז רגע, אני רוצה לחזור לדוקטור פטאלון.
רן רזניק : וכאן עולות שאלות פוליטיות, שאלות פוליטיות, כי למשל, רק במשפט אני אגיד, יעל גרמן, שרת הבריאות הקודמת, הייתה לנו איזו התנגדות אינסטינקטיבית לליווי רוחני כי היא חשבה שמכניסים ככה דת לתוך בתי החולים.
מגישה : דת וכת וכל מני דברים כאלו. אז רגע...
רן רזניק : וליצמן, הרב יעקב ליצמן, חושש שמכניסים לא מספיק דת בליווי רוחני וזה לא אורטודוקסי כמובן, כך שיש עם זה שאלות.
מגישה : אז זה לא דת, נכון, דוקטור פטאלון, זה לא דת.
ד"ר טל פטלון : זה לא.
מגישה : הטיפול אגב הוא בתשלום?
ד"ר טל פטלון : הטיפול הוא בחינם ואנשים מתדבים, הם אנשים יקרים שעושים עבודה מבורכת, רק רציתי להגיד שהליווי הרוחני הוא לא רק הקשה, הליווי הרוחני הוא מיומנות מאוד מאוד ספציפית, לדעת, לגעת בסבל של סוף החיים, שהרבה פעמים השאלות שעולות ממנו - זה מי אני, מה מהות חיי, מה הסבל שאני חווה, למה דווקא ואני וכל הדברים האלו יש להם מענה כשאתה יודע לעשות הקשבה אמפתית .
מגישה : זה תומך ומסייע, אני מודה לשניכם, תודה רבה דוקטור טל פטלון , וולפסון, רן רזניק, ישראל היום, תודה רבה לכם.
רן רזניק : תדוה ענת.
5 אייטמים אחרונים של צבי זרחיה
שנה מרואיינ/ת: צבי זרחיה, רן רזניק
 
19/06/2018,   ערוץ הכנסת ,  ח"כ יוסי יונה ח"כ רועי פולקמן .ח"כ מיכאל מלכיאלי : מועצת חכמי התורה תקבע אם לאשר או לדחות את חוק הגיוס. הסוגיה לא צריכה להגיע לבג"צ. ניתוח שוק הנדל"ן , מדניות הדיור של שר האוצר. חוק המתווכים עבר בוועדת שרים לחקיקה . הטלוויזיה החינוכית נערכת לקראת סגירה . הקבלה להקמת תאגיד השידור.    הזמן תמלול
19/06/2018,   ערוץ הכנסת ,  מגיש - צבי זרחיה     הזמן תמלול
17/06/2018,   ערוץ הכנסת ,  שידורים היום    הזמן תמלול
17/06/2018,   ערוץ הכנסת ,  ש.ח: המונדיאל התחיל . משאל בכנסת    הזמן תמלול
17/06/2018,   ערוץ הכנסת ,  שידורים היום    הזמן תמלול