באולפן -חיים מסינג, בעבר, מנכ"ל רשות המלחמה בסמים. ד"ר יוסי הראל פיש, הרשות למלחמה בסמים - חוק אי ההפללה. בן הראלי, מורה
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רשת ב
תאריך:  28/03/2017
שעה:  22:49:15
תכנית:  החצר האחורית
אורך:  05:18
מרואיינים:  אייל מדני
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
פארלי שחר : אנחנו רוצים לשמוע כמה מילות הסבר לדברים ששמעתם, כי אנחנו קצת מבולבלים. מה מותר, מה אסור? ואם אנחנו מבולבלים, בני הנוער - בודאי. כן. יוסי הראל פיש.
יוסי הראל פיש : כן, אני רוצה. באמת יש תפיסה קצת מעוותת בציבור שכאילו החוק החדש שהשר ארדן הכריז עליו של אי הפללה, זה כאילו הקלה - זאת לא הקלה. הועדה התחילה את עבודתה בזה שהוסכם על כולנו ש-א' הקנאביס על החומרים השונים שלו זה סם מסוכן. ב' המטרה המרכזית שלנו זה לצמצם את השימוש שלו. המודל של אי הפללה, כפי שהשר קרא לזה - אי הפללה באחריות, הוא מודל שנלקח בין השאר גם מעקרונות שראינו בפורטוגל, ששמה המטרה היא לצמצם את השימוש על ידי עשית איזון - כמו שנעשה היום בכל העולם של להסתכל על המשתמש בתור בעיה חברתית ובריאותית ולא כבעיה פלילית, לשחרר הרבה יותר משאבים שאפשר יהיה לרכז אותם בהסברה, מניעה ובטיפול במקום בדברים שקשורים להפללה. בצורה כזאת אנשים יהיה להם מספיק פעמים שהם נפגשים בפעמים הראשונות עם מערכת האכיפה שמפנה אותם בעצם להתערבות שתעזור להם להבין את הסיכון של מה שהם עושים, לנסות לצמצם ולמנוע את העבודה. הציבור צריך להיות מודע לזה. הבעיה היא ששיעורי השימוש היום גדלו כל כך הרבה באוכלוסיה שיש איזה תחושה של נורמליזציה, כאילו, כיוון שכולם עושים את זה..
אייל מדני: זה הפך להיות תופעה תרבותית, זה משהו נורמאלי.
יוסי הראל פיש :כן. אז ברגע שזה נהיה משהו נורמאלי, סוג אנשים שמתחילים להשתמש זה אנשים נורמאלים, זה לא אנשים שיש להם התנהגויות שכונתיות.
פארלי שחר : כאלה שאפילו לא חשבו על זה בעבר , אמרו : טוב, אם זה מותר אז בואו ננסה גם.
יוסי הראל פיש :אז יש לנו הרבה עבודה לעשות של הסברה בציבור של..
פארלי שחר : שיבינו על מה מדובר. חיים מסינג.
אייל מדני: רגע, לפני חיים מסינג אני חייב לחדד משהו, פארלי, גם האלפיון העליון משתמש. אנשים בכל עמדות מפתח במדינת ישראל, יוסי, צריכים להגיד את זה משתמשים, זה לא שפתאום. זה כאילו זה בסדר, זה סמים קלים. מי זה המנוול הזה שהמציא את הביטוי סמים קלים - רבותי, זה הפרוזדור לגהינום. חיים בבקשה.
חיים מסינג: אייל, פארלי ויוסי מכובדי, תראו, אני חושב . אני רוצה להתמקד בבני הנוער. אני לא רוצה להיכנס עכשיו לכל הנושא של שימוש..
אייל מדני: בבקשה.
פארלי שחר : ב שביל זה אנחנו כאן.
חיים מסינג: אני חושב שבני נוער חייבים לתת להם את האפשרות לבוא לדבר על הסוגיה הזאת בלי לפחד לא מקצין מבחן ולא מתיק פלילי ומשטרה.
פארלי שחר : או מנהלים בבית הספר שבעצמם מסתירים.
חיים מסינג: מכיוון שחלק גדול מבני הנוער שנופלים לאותו מקום שדיברת, שהתחילו בתקרא לזה סמים קלים, סמים נפוצים, לדעתי כל מיני סמים נפוצים זה השם יותר נכון. ממשיכים אחר כך במעגל, אגב, לא כולם שמתחילים בזה ממשיכים, אבל אלה שממשיכים כדי לעצור אותם צריך לתת להם שירות ואחרי זה טיפול. יש כאלה שמתחילים מסקרנות, או מכל סיבה אחרת ואחרי זה ממשיכים הלאה.
אייל מדני: כן, חיים, אבל מי שלקח פעמיים שלוש הוא לא צריך שום טיפול. הוא צריך הסברה נכונה.
חיים מסינג: זה נכון, אבל שניה, אייל, יש כאלה שהופכים להיות תלותיים.
אייל מדני: זה כן, בהחלט.
חיים מסינג: אלה לא הולכים לטיפול אתה יודע למה, בגלל שהם מפחדים. הם מפחדים לדבר על זה ולכן, צריך לחשוב שניה אחת מחוץ לקופסא גם לגבי האנשים האלה.
דובר: אני רק אוסיף משפט אחד..
אייל מדני: בקטן.
דובר: הבעיה היא לא רק בעיה פרטנית של מה לעשות עם ילד בודד, הבעיה היא שזה הפך להיות אין, כלומר, זה הפך להיות אופנה.
אייל מדני: תופעה תרבותית.
דובר: ולכן, צריך לעבוד על 'האיניות' לעבוד על להוקיע..
פארלי שחר: כמו שאמר יוסי..
דובר: יוסי, אתה צודק. אלטרנטיבות.
אייל מדני: בואו נשמע מהשטח ברשותך, בן הראלי , שלום לך ערב טוב.
בן הראלי : ערב טוב.
אייל מדני: לא נשאר לנו הרבה זמן, שתף אותנו.
בן הראלי : טוב, א' אני שומע אתכם. אני חייב לומר יש לי גם את הדיעה הפרטית שלי אבל אני חייב לומר שהתופעה מאד נפוצה ואתם דיברתם על נושא של 'איניות' או תחליפים לסיגריות.
אייל מדני: איזה שכבה אתה מלמד, אגב?
בן הראלי : אני מלמד בתיכון, י' יא' יב' כבר
13 שנה. בשנים אחרונות ואני חושב שנחשפתי לתופעה שזה הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים. ילדים מתנסים, משתמשים, ..
פארלי שחר : מתנסים ומשתמשים ויחד עם זה, אתה רואה את המנהלים בבתי הספר ששים לדווח?
בן הראלי : אני חושב שהרבה פעמים אנחנו כמו תופעה שקצת לא רלוונטית, אז א' אנחנו לא יודעים. אני ידעתי על דברים כאלה שילדים סיימו יב' בעצם שיתפו אותי במה היה בזמן שהם היו בתיכון, מה קרה, כמה התופעות היו רחבות. אני כמחנך לא הייתי מודע לדברים וזה אפילו הפתיע אותי.
אייל מדני: אתה הולך להיות מנהל בית ספר בשנה הבאה, נכון?
בן הראלי : כן.
אייל מדני: היכן.
בן הראלי : בעזרת השם. בים המלח.
אייל מדני: תצליח, בעין גדי. תצליח.
בן הראלי : כן כן.
אייל מדני: פארלי, הגענו, שוב התוכנית הזאת הגיעה לסיומה ממש..
פארלי שחר: מהר מדי.
אייל מדני: ממש ממש קצר.
5 אייטמים אחרונים של אייל מדני
שנה מרואיינ/ת: אייל מדני
 
23/11/2018,   כאן 11 ,  זיו רייף - נתי חוזרת לילדות: סיפורה של כוכבת הילדים עינת מדני, נתי הגעתי הופעתי, שמתעמתת עם הילדות הקשה בבת ים בבית עם אלימות של אביה נגד אמה. הצגת החנוכה: להציל את הפארק לירון אורפלי, טילטיל, כוכב ריאליטי, שחקן בהצגת הילדים של נתי חזי שקד אייל מדני, הבעל    הזמן תמלול
01/05/2018,   אמצע הדרך ,  דודיק הלפרין - סופר ומשורר ואחיינו של ראש המוסד לשעבר איסר הראל שבתקופתו נחטף אייכמן . חוויות משפחתו מהשואה    רכוש תמלול
01/05/2018,   אמצע הדרך ,  ד"ר לינדה מוסק - מנ"כלית עמותת קליק שמסייעת לקשישים ולניצולי השואה. העמותה מפעילה 9 מרכזים ב - הוד השרון ופרוייקטים קהילתיים. קלריסה פז - ניצולת שואה, חולת סרטן. חלוקת טאבלטים לאזרחים ותיקים וסיוע בנוגע להפגת הבדידות בשיתוף עם ג'וינט ישראל, משרד הרווחה והקרן למפעלים מיוחדים בביטוח לאומי    רכוש תמלול
05/12/2017,   אמצע הדרך ,  שלמה מסלאוי, חבר עיריית מועצת תל אביב, מטפל בקשישים בדרום תל-אביב: הבדידות הנה הבעיה המרכזית אצל הגמלאים. חוסר נגישות ומודעות למועדוני הקשישים. דרום תל-אביב, חשש לצאת מהבתים בגלל המסתננים. ננסי ברנדס עורך שבת תרבות בתל-אביב למען הקשישים. צורך בתרומה לקהילה צד הצעירים.    רכוש תמלול
26/09/2017,   אמצע הדרך ,  התכנית המלאה - שעה שניה. משתתפים בפאנל: רחלי טבת ויזל - הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, ד"ר קרלוס גרוזמן - מ' המרכז הרפואי קפלן, דודו פפו - יו"ר הסתדרות הרוקחים בישראל    רכוש תמלול