ד"ר רונית שרון, מרצה בתחום ילדים בסיכון האונ' העברית - נוער ואלכוהול: שיכורים כבר בגיל 12 אורי נוימן, מנכ"ל האיגוד הירושלמי למאבק בסמים ובאלכוהול
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  טלויזיה ישראלית ערוץ 1
תאריך:  12/04/2017
שעה:  10:45:19
תכנית:  עושים סדר חדש
אורך:  07:16
מרואיינים:  בן כספית
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
בן כספית : הגיל שבו בני נוער מתחילים להשתמש באלכוהול הולך ואפשר למצוא כבר ילדים בני שתיים עשרה ושלוש עשרה ששותים משקאות חריפים ממש, מה מושך אותם לאלכוהול בגיל כל כך מוקדם? עד כמה ההשפעה מגיעה מההורים או אולי מפרסומות? ד"ר רונית שרון מנהלת מרכז ילדים והורים ומגישת פינת הרווחה בתוכנית שלנו, שלום.
ד"ר רונית שרון : שלום.
בן כספית : אורי נוימן, מנכ"ל האיגוד הירושלמי למאבק בסמים ובאלכוהול, שלום.
אורי נוימן : שלום רב.
בן כספית : באמת אפשר בכלל לאפיין מאיפה זה מגיע, או שזה מורכב מדי, למה התופעה הזו הולכת ואגב מורידה את הגיל שבו אנחנו מוצאים ילדים שיכורים?
ד"ר רונית שרון : היא יורדת, ויורדת התופעה הזאת. קודם כל היא מוכרת מאוד תופעת האלכוהול, אבל לצערנו הגיל הולך ויורד, אנחנו מדברים היום על חצי מהתיכוניסטים שמשתכרים, רבע מהם אגב מגיעים באופן קבוע יש להם יום קבוע שהם משתכרים באופן כרוני. אחד לעשרה, אחד לכל עשרה ילדים באזור החטיבה משתכר אף הוא ונתונים גדולים, גבוהים יש לנו גם בקרב הילדים הקטנים יותר, כמו שאמרת אפילו מכיתה ו'. הסיבות רבות ומגוונות. בתחום באמת של למה ילד משתכר ואנחנו דיברנו עם הרבה ילדים, ילדים יש להם מן פנטזיה כזאתי שאם הם ישתכרו, כל החסמים הפסיכולוגים, אפילו להתחיל עם ילדה, להתחיל עם נערה יתפוגגו, והכל יהיה קל יותר. ריגושים והלך רוח חברתי שנותן לגיטימציה. זאת אומרת ילדים מדברים על זה שהחברים שלהם אומרים להם אם אתם לא תשתכרו אתם לא שווים. אתם פחותים, הם מזלזלים בהם ולכן גם ילדים שלא רוצים להשתכר, מוצאים את עצמם משתכרים.
בן כספית : זה הפך להיות כרטיס כניסה ,
ד"ר רונית שרון : כרטיס כניסה,
בן כספית : למעמד חברתי.
ד"ר רונית שרון : כן. ואגב קליל ביותר. זאת אומרת אם היום יש את הנושא של הגבלות בגיל של קניית האלכוהול, מסתבר שפשוט מאוד לקנות את האלכוהול גם כשאתה הרבה פחות מגיל שמונה עשרה. תעודות זהות מזויפות, עמלות, למצוא מישהו ברחוב שמבקשים ממנו טובה וגם החבר'ה מהפיצוציות ממשיכים למכור אלכוהול.
בן כספית : וגם קראתי איפה שהוא שהם לוקחים מההורים. זאת אומרת ההורים מעדיפים לשלוט בזה כאילו שלא יקנו איזה אלכוהול שלך תדע מה יש בפנים, ומה רמתו ומה איכותו ועדיף כבר שזה לפחות נדע מה, מה הגיע לילדים שלנו.
ד"ר רונית שרון : נכון.
בן כספית : זה גם
ד"ר רונית שרון : נכון.
בן כספית : סיפור.
ד"ר רונית שרון : והגרסאות פה סותרות. יש מחקר חדש ומעניין שדווקא מראה שילדים להורים מתירניים שאמרו זה בסדר, בואו נשתה ביחד אולי אפילו נעשה את הכוס הראשונה ביחד, ודווקא ילדים שפעמים רבות שותים יותר מההורים שכן אישרו איזה שהוא קו קצת יותר ברור ונוקשה ביחס לנושא האלכוהול.
בן כספית : איך זה נראה בשטח? אתם בירושלים מנסים להאבק בזה.
אורי נוימן : אנחנו נאבקים בזה בכמה צורות. דבר ראשון אנחנו עוסקים הרבה מאוד בפעילות חינוך ומניעה, גם בבתי ספר, גם עם הורים וגם עם צוותים חינוכיים. אנחנו מאמינים שככל שידחה גיל השימוש וככל שהילדים יבינו את הסכנות שבשימוש באלכוהול, אנחנו נצמצם את התופעה. זה לא תופעה שאפשר להפחית, לחסל אותה במאה אחוז. אנחנו כולנו שותים יותר ממה ששתו לפני שלושים שנה, לכולנו או לרובינו בבית יש אלכוהול יותר ממה שהיה אצל ההורים שלנו. אבל השאלה למה הנוער שותה ואיך אנחנו מגיעים להסביר לו את זה, זה דרך אחת, דרך החינוך והמניעה בתי ספר, מינהלים קהילתיים, פעילויות, והמקום של ההורים כאן הוא מאוד משמעותי. אנחנו עושים הרבה מאוד פעילויות עם הורים, דרך אגב בכל המגזרים בעיר. ירושלים שהיא עיר מאוד מגוונת, יש פעילות גם במגזר החרדי, גם במזרח ירושלים.
בן כספית : גם ילדים של חרדים שותים?
אורי נוימן : גם ילדים של חרדים שותים. גם משתמשים בסמים, לצערנו. ויש יותר ויותר בכל המגזרים גם מגזרים שאנחנו לפעמים מופתעים יש הבנה גם של המגזר, גם של ההורים לתופעה, גם במזרח ירושלים וגם במגזר החרדי.
בן כספית : ערבים גם?
אורי נוימן : גם ערבים. שמה לפעמים,
בן כספית : כולם בקיצור.
אורי נוימן : כולם בקיצור. אצל ה, במזרח ירושלים זה פחות נפוץ בחוץ ופחות נפוץ בצורה מופגנת.
בן כספית : הרי אצלם זה גם אסור על ידי הדת.
אורי נוימן : נכון. זה מה שגורם לזה זה קצת פחות נושא האלכוהול, שם אולי לפעמים יותר רווחת תופעת הסמים. בנוסף לזה מה שאנחנו עושים אנחנו מפעילים בירושלים עשר סיירות הורים, הורים מתנדבים שיוצאים בסופי שבוע למקומות הבילוי של בני הנוער במטרה להיות שם להפגין נוכחות הורית, כי השתייה של הילדים ברחובות בגנים, בכיכרות הם היא כזאת שאתה צריך מישהו שיהיה שם חוץ מהם וחוץ מהמשטרה שעושה את עבודתה נאמנה ושופכת אלכוהול, אבל לא יכולה להגיע לכל מקום. ודווקא סיירות ההורים ויש לנו למעלה ממאתיים מתנדבים מירושלים שיוצאים ומדברים פשוט עם בני הנוער, נמצאים שם בשבילם, מסבירים להם את הדברים עוזרים להם במקרה שצריך, זה חלק מהמלחמה בתופעה.
בן כספית : השאלה אם זה לא לעשות את הדבר הצפוי? כי את יודעת, אנחנו כולנו היינו ילדים וצעירים, בסוף חלק מהסיבות שהנוער עושה את זה, זה כי זה אסור. ולכן כשבאים החבר'ה מה, מארגונים למיניהם זה לא באמת, הרי, הרי הם לא מטומטמים הנערים, הם יודעים מה ההשפעה של האלכוהול, הם שותים כדי שההשפעה הזאת תחול עליהם. הם שותים כדי, את יודעת, לדפוק את הראש וכאלה. ואולי דווקא צריך לנסות לעשות משהו אחר. משהו מחוץ לקופסא.
ד"ר רונית שרון : תראה הגרסאות הם באמת לכאן ולכאן. ילדים רוצים לדפוק את הראש, זאת אומרת זה ביטוי שהם משתמשים בו, אגב עוד ביטוי שמאוד חשוב להכיר אותו זה תופעת הבית הריק. ילדים שיודעים שלא יצליחו להיות מתודלקים במועדונים, ואז הם מתדלקים את עצמם בבית ריק, בית ריק,
בן כספית : אבא ואימא,
ד"ר רונית שרון : הווה אומר,
בן כספית : אינם.
ד"ר רונית שרון : אין אימא ואבא, הם לא בתמונה. והילד מזמין את כל הכיתה שלו ויש את התופעה של הבית הריק, שזו תופעה באמת קשה ומורכבת ואז הם מגיעים כבר שיכורים. עכשיו נכון שהמגמה היא או המסר הוא זה לא לשתות וכן לדבר על הסיכונים, לא תמיד יודעים את כל הסיכונים, כשאומרים לילד מתבגר אתה יודע שזה גם יכול לפגוע בזיכרון? אתה יודע שזה יכול לפגוע בתפקודי המוח שלך? זה, אתה יודע שזה יכול להיות שאולי תתחיל עם ילדה הרבה יותר באופן הרבה יותר אגרסיבי ממה שהתכוונת להתחיל? אלו דברים שלא תמיד הם יודעים, וזה באמת כמו שאורי אמר, אני, לומדים יותר ויותר בתוך מסגרות בבתי הספר. במידה ואנחנו יודעים שהילד כן שותה, חייב להיות שיח פתוח בין ההורים והילד. זאת אומרת לא להגיע למצב שהילד יסתיר עוד ועוד. אם כבר הוא שותה, שיהיה שיח פתוח,
בן כספית : לדבר על זה.
ד"ר רונית שרון : לדעת לא באס אם אסים, לבקש ממנו כל שעה כל שעתיים לדבר, לשמוע את הקול שלו בטלפון, שהוא במצב של,
בן כספית : לא לפחד,
ד"ר רונית שרון : לא לפחד,
בן כספית : להיות ממש חודרני בעניין הזה.
ד"ר רונית שרון : שיח פתוח וגם להגיד לו אתה לא תענה לטלפון, אנחנו נגיע למקום האירוע ולא יהיה לך נעים מהחברים שלך.
בן כספית : תגיד, החוק הזה שעבר ששוטרים יכולים לשפוך אלכוהול בגינה ציבורית ודברים כאלה השפיע על, על לפחות השימוש בפרהסיה?
אורי נוימן : הוא השפיע, יש הרבה פחות בני נוער ברחובות בשנים האחרונות, אני מכיר את זה לא רק מירושלים,
ד"ר רונית שרון : בטח ...
אורי נוימן : גם ממקומות אחרים.
ד"ר רונית שרון : בבית הריק,
אורי נוימן : כן, הם מחפשים את הבית הריק, זה נכון. אבל עדיין מה שהיה בעבר שכמויות מאוד גדולות של בני נוער הם ברחובות בגנים הציבורים זה פחת. זה לא חוסל לגמרי. אנחנו פוגשים בשכונות, בשכונות שנחשבות יותר מבוססות, בשכונות שהן פחות מבוססות, פוגשים בכל מקום בני נוער ששותים. אבל יש לפעמים יש יותר הבנה. למרות שאתה נתקל, אתה נתקל במקרים שבני הנוער שותים הם מפחדים מהמשטרה, כי כשמשטרה באה כולם אספו כסף וקנו שמונים שקל בקבוק וודקה ובא שוטר ושופך זה לא נעים. אבל הם עדיין, עדיין מוצאים את הדרכים לשתות, אבל זה צמצם מאוד את התופעה של שתייה בחוץ.
בן כספית : מה אני אגיד לכם? אני גם כשאני הייתי צעיר שתינו, אבל נראה לי שזה הולך, אנחנו הולכים ומאבדים שליטה. חברים, תודה רבה לכם.
ד"ר רונית שרון : תודה.
5 אייטמים אחרונים של בן כספית
שנה מרואיינ/ת: בן כספית
 
24/03/2019,   רדיו ללא הפסקה ,  ח"כ חיים ילין, מפלגת העבודה וראש מועצת אשכול לשעבר: על ההסלמה בדרום. אזכורים- בנימין נתניהו, מפלגת כחול לבן. חמאס. ליכוד.    הזמן תמלול
24/03/2019,   רדיו ללא הפסקה ,  פרופסור שמחה גולדין- על דברי נפתלי בנט על הוראות הפתיחה באש שבעקבותיהן בנו נחטף. אזכורים- משה יעלון, בני גנץ. חמאס. בנימין נתניהו. יוסי יהושע.    הזמן תמלול
24/03/2019,   רדיו ללא הפסקה ,  גור מגידו, דה מרקר: על האספקט הכלכלי בפרשת הצוללות. אזכורים- בנימין נתניהו, נתן מליקובסקי, דוד שימרון, טיסנקרופ, שלמה מולכו. אראל סגל. גראפטק.    הזמן תמלול
24/03/2019,   רדיו ללא הפסקה ,  דן מרגלית: על הריאיון של קרן מרציאנו עם בנימין נתניהו אמש בחדשות 12.    הזמן תמלול
24/03/2019,   רדיו ללא הפסקה ,  עדכוני תנועה    הזמן תמלול