פרופ' יהודה אדלר, המרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה מארח את ד"ר ורד בר- אחראית מרפאת חווה בשיבא בנושא בריאות הנפש של האישה, תקופת הריון לתקופת אחרי הלידה. פרופ' ארנון אפק- שיבא, אריאל קנדל- יו"ר ארגון קרליטה, מנכ"ל ארגון הגג לעולי צרפת,השנוי במנגנון הקבלה של רופאים שלמדו בצרפת ולהיות רופאים בארץ,
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רדיו תל-אביב
תאריך:  12/07/2017
שעה:  20:04:03
תכנית:  תכנית הבריאות
אורך:  50:26
מרואיינים:  ארנון אפק
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
פרופסור יהודה אדלר : ערב טוב. כאן תכנית הבריאות של ישראל. משמאלי נמצאת אישה מאוד יקרה, דוקטור ורד בר - אחראית מרפאת חווה, במרכז הרפואי שיבא בית החולים תל השומר ואנחנו היום נדבר, ורד על בריאות הנפש של האישה, בהתמקדות על תקופות ההיריון ואחרי הלידה, אבל קודם כל, אני רוצה להגיד לך שהיום זאת תכנית קצת עצובה, לא בגללך, בגלל שאני מקדיש את התכנית הזאת לילדה מקסימה, שלצערי הרב נפטרה השבוע, בשם מאי גורפינקל ומאי הייתה ילדה מאוד אמיצה, מאוד מיוחדת, מאוד ייחודית והקדשנו לה כמה שירים גם בעבר, כשהיא הייתה בחיים. היא נפטרה ממחלה נוראית בשם אוסטיה סרקומה, גרורתית ואתמול היינו בהלוויה, זה היה אחד הרגעים הכי קשים שהייתי בחיים שלי. אז קודם כל התכנית מוקדשת למאי ואנחנו את השיר האחרון גם נקדיש למאי. מאי מאוד אהבה את השיר 'סורי', של ג'סטין ביבר, אז אנחנו נשמע אותה, אז ככה גם לקחתי לך שיר אחד, אבל את בטח סולחת לי. על הקו, אנחנו תמיד מתחילים באיזה שהוא נושא אקטואלי והפעם, זה דווקא נושא יותר שמח. על הקו נמצא חברי הטוב, פרופסור ארנון אפק -משנה למנכ"ל שיבא, מי שהיה מנכ"ל משרד הבריאות. ארנון, ערב טוב.
פרופסור ארנון אפק : ערב טוב, פרופסור אדלר.
פרופ' יהודה אדלר : מה שלומך?
פרופ' ארנון אפק : מצוין.
פרופ' יהודה אדלר : ועל הקו השני, נמצא מר אריאל קנדל - יושב ראש הארגון קרליטה, מנכ"ל ארגון הגג לעולי צרפת. אריאל? ערב טוב.
אריאל קנדל : כן, ערב טוב לך. ערב טוב ומבורך.
פרופ' יהודה אדלר : אנחנו נדבר על דבר מאוד משמח שאני יודע, שפרופסור אפק נתן על כך הרבה משעותיו, בעת שהוא היה במשרד הבריאות וזה השינוי בקריטריונים ובקבלה של רופאים שלמדו בצרפת להיות רופאים במדינת ישראל. ארנון, תוכל להרחיב קצת בנושא?
פרופ' ארנון אפק : בהחלט. מי שלומד רפואה בחו"ל ורוצה למעשה לעלות ארצה ולקבל רישיון עבודה בישראל, יכול לעשות זאת וזה מתחלק לשתי קבוצות. קבוצה אחת של אנשים, שלומדים במדינות שמדינת ישראל מכירה בלימודים שלהם וברגע שהם עולים ארצה עם רישיון בפועל, הם מקבלים מיד את אותו רישיון ישראלי, הם לא צריכים לעבור בחינות. מדובר במדינות כמו : ארצות הברית, קנדה וגם צרפת. האחרים שעולים ארצה למעשה, צריכים לעשות בחינות, אחר כך הם כמובן יכולים לעבוד כרופאים בישראל והמטרה היא כמובן, לשמור על איכות הרפואה בישראל. לגבי צרפת, נוצרה סיטואציה חריגה. השיטה שהצרפתים עובדים, היא שונה משאר המדינות וברגע שאתה גומר שש שנות לימוד, אתה לא מקבל ישר תואר דוקטור לרפואה, אלא אתה מתחיל את ההתמחות ואז אתה, תוך כדי ההתמחות, אתה מקבל את הרישיון.
פרופ' יהודה אדלר : תוך כדי או בסוף? ארנון, תוך כדי או בסוף ההתמחות?
פרופ' ארנון אפק : לא, לא, זה תוך כדי ההתמחות, אתה עובר מספר שנים ומגיש את זה עם תזה ואז אתה מקבל את הרישיון, זאת אומרת, את התואר MD ועל בסיסו, אתה למעשה ואז, אם אתה עולה ארצה, אתה יכול לקבל את הרישיון בארץ, אבל מה קורה אם יהודי שרוצה לעלות ארצה בתום שש שנות לימוד? הוא למעשה לא יכול היה לקבל את התואר, את הרישיון הישראלי וכאן נוצרה אפליה בעיניי, לא ראויה כלפי בוגרי צרפת, שהם באמת כולנו יודעים וגם אתה כמובן, שמדובר באוניברסיטאות המובילות בעולם.
פרופ' יהודה אדלר : חד משמעית.
פרופ' ארנון אפק : ולקח לנו לא מעט שנים, אני חייב להגיד, בשל כל מיני ... משפטיות, לייצר צדק כלפי עולי צרפת ולתת לאנשים, שסיימו שש שנים בצרפת, כמו חבריהם הישראלים, להכיר בתעודה הזאת של סיום שש שנים, לאפשר להם לעבור כמו הישראלים לעשות סטאז'ים, כל הבחינות הנדרשות ובעצם, להשוות אותם לישראלים. אני חושב שבכך, יצרנו גם צדק ועשינו את זה אגב, יחד באמת עם ארגון קרליטה ושאר הארגונים של עולי צרפת, כי בסוף אנחנו מדינה קולטת עלייה ואני לא חושב שיש מישהו אחד מבין המאזינים, שלא חושב שרופאים בוגרי צרפת, הם בעלי איכות מעולה, ראויים וחשוב שיהיו חלק מרופאי מדינת ישראל.
פרופ' יהודה אדלר : מדהים. אריאל, מה אתה מספר? זה יום חג בשבילך, שבוע חג.
אריאל קנדל : כן, זה באמת יום חג, אחרי הרבה מאוד, כמו שנאמר קודם, הרבה מאוד חודשים אפילו שנים, שבאמת רצינו לעזור לחבר'ה האלה, שרוצים בעצם להתמחות בישראל, בעיקר בעידן שנפתח אפילו בית חולים חדש בישראל, אז צריך גם יותר כוח אדם והנה, החבר'ה הצרפתים באים והם כבר אמרו מזמן, שהם רוצים לעבוד פה, אז זה עוד צעד בהכרת הדיפלומות. הרופאים היום יכולים לעבוד, החבר'ה האלה יכולים להתמחות בישראל וזה מעולה. גם בזמנו נמצא פתרון בקשר לרופאי שיניים וגם בקשר לרופאים, זה אומר שאנחנו מאוד-מאוד מתקדמים ונשאר לנו לפחות, מול משרד הבריאות, בעיה אחת, שזה בעצם הסיפור של האחיות, שמצד אחד - כולם אומרים שיש מחסור בישראל, שוב, בית חולים חדש נפתח ואין מספיק אחיות בישראל ומצד שני - יש אחיות בצרפת שיכולות היום לעבוד בכל אירופה, חמש מאות מיליון תושבים, גם בקנדה, אבל בארץ הן נדרשות לעבור שוב את המבחן, שעובר בעצם כל סטודנט וסטודנטית וזה פשוט משהו שאי אפשר, כי תדמיין לעצמך, שאחרי עשרים שנות ניסיון, אתה מהגר למדינה אחרת, אתה צריך גם ללמוד את השפה וגם להתפרנס ואחוזי הכישלון בבחינה הזאת, הם בין חמישים לתשעים אחוז, מבחינת תושבי חוץ כל שנה ובסיפור הזה, מדינת ישראל ומשרד הבריאות, חייב לעשות מאמץ, כדי לתת לנשים האלה ולאחים האלה, לעלות לישראל ופשוט לתת עזרה למערכת הבריאות הישראלית, שכל כך צריכה את זה.
פרופ' יהודה אדלר : אני חייב לשאול אותך, לפני שאנחנו נעבור לנושא האחיות, שגם עליו אפשר לדון, אבל זה לא המקום. אוקיי, הסיטואציה השתנתה, ארנון, השאלה היא גם אליך, מה הצפי, כמה רופאים אמורים להגיע למדינת ישראל, כתוצאה מכך שהצלחנו לשנות את מנגנון הקבלה ואת עיתוי הקבלה שלהם לארץ?
אריאל קנדל : אני יכול להגיד לך, שאנחנו פועלים פה גם בשיתוף פעולה עם עמותת גבהים ויש לפחות, יש יותר מ.. וזה אפילו בכמה מאות, כמה מאות רופאים שמוכנים היום לבוא לישראל, לפחות מבחינת הפוטנציאל. הפוטנציאל הוא מאוד-מאוד גדול ויותר מזה, אני אגיד לך שיש אפילו בהתמחויות מסוימות, כמו מרדימים לדוגמה או כמו רדיולוגים, מחסור קיצוני במדינת ישראל, אז יכול להיות שכנראה, שהצעד הבא זה יהיה להגיד לאנשים האלה, שאחד - הם יכולים לעלות לישראל ושתיים - גם להגיד להם, טרום העלייה, במה בדיוק הם יכולים לעבוד, כי אנחנו היום בעולם של המאה העשרים ואחת, אז מצד אחד, אנשים עולים כמובן מתוך ציונות, אבל מחפשים גם מה שנקרא, אופק תעסוקתי ואני חושב שבדבר הזה, אנחנו צריכים גם להיות פרו-אקטיביים ולהגיע לצרפת ולהגיד לאנשים, שיש בשבילם לפחות, בכמה תחומים בישראל מקומות עבודה.
פרופ' יהודה אדלר : ארנון, למעשה, נכון נעשה אם נכוון את זה למקצועות במצוקה, כמו שאריאל רמז, כמו פתולוגיה וניאונטולוגיה והרדמה, יש אפשרות לעשות את זה מכיוון ממשלת ישראל?
פרופ' ארנון אפק : תראה, התשובה היא בוודאי שכן. אנחנו, כשאני הייתי כמנכ"ל, נסעתי לצרפת, עשינו כנס הסברה, באמת, ביחד עם הארגונים היהודיים והאולם היה מלא, לא היה מקום לשבת וההתעניינות היא אדירה, באמת אנחנו צריכים לשתף פעולה, אני חושב שדווקא אתה, שבאמת עסוק בלגייס רופאים בעולם, למען המקומות שבהם חסר בישראל, חייבים להבין שזה המקום היותר נכון והיותר צודק להביא ממנו אנשים שיעלו ארצה ויהיו חלק ממדינת ישראל וגם כאן, עדיין יש למשרד מה לעשות, להפסיק את הנוהג הזה של .. רישיון זמני ולתת למי שעומד בקריטריונים מיד רישיון קבוע. בכלל, אנחנו חייבים להיראות כמדינה שבאמת רוצה, שהיהודים יעלו ארצה. אני מאמין שזאת הציונות המודרנית.
פרופ' יהודה אדלר : כן והמשרד הפסיד אותך אבל אנחנו הרווחנו אותך בשיבא. אני חייב להגיד לכם, שלא פשוט לשנות שינוי כזה, במדיניות של מדינת ישראל במשרד הבריאות. ארנון, קודם כל מגיע לך יישר כוח, אתה הצלחת במקום שאחרים לא הצליחו.
פרופ' ארנון אפק : תודה רבה.
פרופ' יהודה אדלר : וגם לך אריאל, אני יודע שעמדת מאחורה ותמכת ועזרת.
אריאל קנדל : אני רוצה גם להודות לפרופסור אפק, שבאמת, לאורך כל הדרך, היה איתנו ועם הרופאים האלה ויש, כנראה עכשיו, פתח במשרד הבריאות, באמת יפתור את הבעיות האלה ואני מאוד-מאוד מקווה שנמצא פתרון גם לאחיות.
פרופ' יהודה אדלר : מאוד מקווה ואנחנו נקבל את הרופאים מצרפת, בזרועות פתוחות, לא רק בשיבא, בכל בתי החולים בארץ. אני מאוד מודה לכם, פרופסור ארנון אפק - משנה למנכ"ל שיבא, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות ומר אריאל קנדל - יושב ראש ארגון קרליטה, מנכ"ל ארגון הגג לעולי צרפת ויישר כוח. ערב טוב לכם, תודה רבה.
פרופ' ארנון אפק : תודה רבה. לילה טוב.
אריאל קנדל : כל טוב, לילה טוב.
פרופ' יהודה אדלר : להתראות.
(10 עמודים)
5 אייטמים אחרונים של ארנון אפק
שנה מרואיינ/ת: ארנון אפק
 
21/03/2019,   כאן 11 ,  המרכז הרפואי שיבא דורג במקום העשירי בדירוג בתי החולים הטובים בעולם. פרופסור ארנון אפק מסביר שבבית החולים גאים מאוד בהישג שהגיעו אליו ומסביר כיצד בית החולים הגיע להישג זה.    רכוש תמלול
20/02/2019,   גלי צה"ל ,  יעל - היא חולת סרטן לימפומה מזה 3 שנים, ומטופלת במרכז דוידיס בביה"ח ביילינסון שבפתח-תקווה, וקיבלה רישיון ל-20 גרם קנאביס רפואי; ולמרות שבחידוש הראשון היא לא נדרשה לשלם עבורו, היא חלתה בהמשך בדלקת-מעיים, ולכן הגדילו לה את המינון, ומשום מה הרופא שינה לה את הרישיון לשמן קנאביס בלבד, וכשהיא ביקשה להוסיף    רכוש תמלול
07/02/2019,   כאן ב ,  פרופ' ארנון אפק - המשנה למנהל מרכז הרפואי שיבא, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות : המשבר, העומד והמחסור במשאבים במערכת הבריאות    רכוש תמלול
02/01/2019,   קשת 12 ,  פרופ' ארנון אפק משנה למנכ"ל המרכז הרפואי שיבא, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות: בית החולים שיבא תחיל בפיילוט שבו מנותחים בביה"ח יוכלו לבחור את הרופא שינתח אותם ללא תשלום נוסף. משרד הבריאות, משרד האוצר,    רכוש תמלול
30/12/2018,   גלי צה"ל ,  פרופסור ארנון אפק המשנה למנהל המרכז הרפואי שיבא, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר: הקמת תאגידי הבריאות ניסיון לא טוב להתמודד עם התקצוב הנמוך של מערכת הבריאות. בתי החולים, משרד האוצר, OECD, משרד הבריאות    רכוש תמלול