פרופ' יהודה אדלר- שיבא , המרכז ללימודים האקדמיים אור יהודה מארח את פרופ' מיכאל ארד- קרדיאולוג בכיר, אחראי על מרפאת קרדיומיפתיות במכון אי ספיקת לב שיבא מרכז הלב על שם לבייב,פרופ' חבר באונ' תל אביב בנושא מחלות שריר לב. אלי שרון- מדריך מוסמך להוראת ליווי רוח
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רדיו תל-אביב
תאריך:  19/07/2017
שעה:  20:04:11
תכנית:  תכנית הבריאות
אורך:  47:48
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
פרופסור יהודה אדלר : ערב טוב. שוב תכנית הבריאות של ישראל. כאן פרופסור יהודה אדלר, הנהלת בית החולים שיבא, המרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה, מנהל מערכות בריאות. לשמאלי הפעם יושב, פרופסור מיכאל ארד, שהוא לא רק קרדיולוג מאוד-מאוד בכיר, הוא אחראי על מרפאת הקרדיו-מיופתיות, במכון לאי ספיקת לב, במרכז הרפואי שיבא, במרכז הלב על שם לבייב. מיכאל, ערב טוב.
פרופסור מיכאל ארד : ערב טוב.
פרופ' יהודה אדלר : מה שלומך?
פרופ' מיכאל ארד : נפלא. תודה שהזמנתם אותי. כבוד הוא לי.
פרופ' יהודה אדלר : הכבוד הוא כולו שלנו. ומיכאל, הוא גם פרופסור חבר בבית הספר לרפואה, באוניברסיטת תל אביב, זה לא פשוט להגיע להיות פרופסור חבר באוניברסיטת תל אביב.
פרופ' מיכאל ארד : פרופסור מהמניין כמוך, זה יותר.
פרופ' יהודה אדלר : כן, אבל אתה בדרך.
פרופ' מיכאל ארד : אני מקווה.
פרופ' יהודה אדלר : תמיד, מיכאל, לפני שאנחנו מתחילים על הנושא שהיום זה קרדיו -מיופתיות, שזה מחלות שריר לב, אתה תסביר עליהן, אנחנו מתחילים על נושא אחר, לפעמים זה אקטואלי, לפעמים פחות אקטואלי, אבל תמיד מעניין ועל הקו נמצא אלי שרון, מדריך מוסמך להוראת ליווי רוחני. אלי, ערב טוב.
אלי שרון : ערב טוב ומבורך.
פרופ' יהודה אדלר : תמיכה רוחנית, מה שנקרא גם ליווי רוחני, הוא תחום מקצועי חדש יחסית בעולם הרפואי בישראל. מלווים רוחניים הם אנשי מקצוע שמעניקים תמיכה, ייעוץ רוחני למטופלים בסוף חייהם. הם עובדים יחד עם צוותים רפואיים ונפגשים עם החולים ובני המשפחה, במטרה להקל על המציאות הכאובה, בחודשי החיים האחרונים, זה אחד המקצועות הקשים ביותר, הקשים ביותר שיש ברפואה. בעולם משתלבים שירותי תמיכה רוחנית במוסדות רפואיים שונים, בישראל נפתחו במהלך השנים תכניות הכשרה לליווי רוחני, במסגרתה כבר הוסמכו כשבעים מלווים רוחניים ועוד רבים לומדים בהם. מלווים רוחניים נמנים עם בתי חולים מרכזיים בארץ. אלי, מה הייחודיות של התחום הזה?
אלי שרון : הייחודיות של התחום הזה, זה שהוא למעשה, מספק נדבך נוסף כאשר אנחנו מבצעים .. טיפול רפואי מודרני ואם יורשה לי להשתמש במילה - הוליסטי. יותר ויותר, אנחנו מבינים היום שהרפואה היא לא רק, היא לא יכולה רק להתמקד במציאת חץ הזהב, כאילו, למצוא את חץ הזהב שיגיע לאותו תא בודד, שגורם למחלה ואז אם אנחנו נחסל אותו, אז הכל יהיה בסדר ואנחנו שוכחים שהחולה למעשה, הוא אדם שלם, זאת מערכת הרבה יותר מורכבת, הרבה יותר גדולה, אז צריך לראות אותו בראייה יותר נכונה, היא ראייה של האדם כשלם ולא רק של אותה מחלה שאנחנו מטפלים בה כרגע והליווי הרוחני, או בכלל, התפיסה הרוחנית, מספקת ... (לא שומעים טוב) בהתבוננות ובהבנה הכוללת, שאנחנו מטפלים בו, בחולה שאנחנו פוגשים אותו. ארגון הבריאות העולמי הכיר בזה כבר לפני הרבה שנים, גם משרד הבריאות הישראלי כבר ב-2009, יש את חוזר מנכ"ל משרד הבריאות, שמדבר על .. אמנם הוא מדבר על שירות פליאטיבי.. ואתה התחלת עם האספקט של חולים .... לקראת מותם, בשלבים הסופיים של החיים וזה בדיוק המקום של הטיפול הפליאטיבי. כבר שם, אנחנו מדברים על .. והקלה על הסבל, על זיהוי והערכה קפדנית של הסיפמטומים, כולל הסימפטומים הגופניים, הנפשיים והרוחניים והליווי הרוחני בדיוק מספק את היכולת להבין את האדם, להכיר את האדם, את הצרכים הרוחניים שלו, להכיר את הסבל הרוחני שלו, להבין מהי משמעות החיים או מהי משמעות החולי בשבילו, איך הוא היה רוצה לקבל, איזה טיפול רפואי הוא היה רוצה לקבל. מחקרים בעולם בארצות הברית כמו שאמרת קודם, בארצות הברית, אין כמעט בית חולים או מוסד רפואי שלא מחזיק ברופאים..
פרופ' יהודה אדלר : השאלה אלי, מה התועלת בנושא? כלומר, מה בית החולים מרוויח מזה, מה המערכת הרפואית מרוויחה מזה? למעשה, מדובר, אני לא נגדך, אני איתך. למעשה מדובר, בעוד פונקציה רפואית, יש לנו אחים, יש לנו אחיות, יש לנו עובדים סוציאליים, יש לנו פסיכולוגים, יש לנו כל עזרה שהיא, שבאמת מעניקים אותה במסגרת ההוספיס למשל, לחולים הטרמינליים ויש גם הוספיס בית ויש גם הוספיס בבית החולים וכמו שאמרתי, להיכנס לשם זה מאוד-מאוד קשה.
אלי שרון : נכון.
פרופ' יהודה אדלר : אבל מה התועלת הנוספת, שיש לאותו מדריך מוסמך להוראת ליווי רוחני?
אלי שרון : אם אני מיבן נכון את השאלה, אולי אני אדייק אותה טיפה ותקן אותי אם אני טועה, מה התועלת שיש לממסד הרפואי מהנוכחות של המלווה הרוחני בתוך המערכת.
פרופ' יהודה אדלר : גם, כן.
אלי שרון : גם, אוקיי. אז יש, התפרסמו המון מחקרים על העניין הזה, כבר בארצות הברית, הפנימה לאורך שנים. יש הרבה מאוד יתרונות בהיכרות עם הרוחניות של החולה. היכרות יכולה לשחק תפקיד דינמי, בהבנת החולה את מחלתו, או בהבנת הצוות המטפל את מחלתו של החולה. אם אנחנו מכירים את עולם האמונות והתפיסות שלו, אפשר, זה ישפיע על תהליכי קבלת ההחלטות הטיפוליות. מבחינת, מה הממסד הרפואי יכול להרוויח מזה, אנחנו רואים שביעות רצון גבוהה יותר של המטופלים, מהטיפול שהם מקבלים, מפני שהם מרגישים שמישהו רואה אותם. הרי אחת הטענות של החולה זה - לא רואים אותי, לא מקשיבים לי, אין להם זמן בשבילי, הם עסוקים במחשב וכולי, מדברים מעליי.. וכאן מגיע אדם שכל מה שהוא עושה, זה הוא יושב והוא מקשיב והוא מקבל והוא גורם, הוא סוג של מתווך נוסף, שיכול להביא את הקול הזה. יש את העניין של להביא את החולה להשלמה, לקבלה, לא בכוחניות, ברוגז, בכעס, חוסר קבלה של מציאות שאדם נמצא במקום הזה, הורדת המתח, הפחתה של כעסים, הפחתה של האלימות לאור התופעות האלה שאנחנו מכירים לצערנו בבתי החולים, לאחרונה. יש גם שיפור ביעילות הטיפול הרפואי, כתוצאה מכך שהחולה משתף פעולה, מפני שהוא מזהה בתוכו את הסיבה, למה לקבל את הטיפול, למה אני ארצה לקבל את הטיפול, הפחתה של משכי אשפוז, האשפוז הוא יותר קצר, כי החולה משתף פעולה, תהליכי הריפוי שלו ..
פרופ' יהודה אדלר : תראה, זה גורם לחולים להיות יותר בבית בסוף ימיהם?
אלי שרון : זה גורם לחולים להיות יותר בבית בסוף ימיהם..
פרופ' יהודה אדלר : זו התשובה הכי טובה, כן.
אלי שרון : זו תשובה מצוינת בהחלט וכמובן, הפחתה משמעותית של האשפוזים החוזרים.
פרופ' יהודה אדלר : אלי, בקצרה, שאלה אחרונה, הבנתי שלאחרונה יצא ספר מאמרים חשוב ויחיד במינו בנושא הזה, כל מי שרוצה ללמוד על התחום יכול להגיע אליו, נכון?
אלי שרון : כן, ניתן להשיג את הספר, שהוא יצא בהוצאה של הג'וין... זאת אסופת מאמרים שנכתבו על ידי מלווים רוחניים מקצועיים, מאמרים מצוינים שסוקרים את התחום, שנותנים אינסייד פנימה, בהיבטים שונים, מאספקטים שונים שאנחנו יכולים להתבונן, על התחום, על היעילות שלו, על מה אנחנו עושים, על מה המשמעות וכן הלאה. זה ספר מעולה, מומלץ ביותר לכל אנשי המקצוע.
פרופ' יהודה אדלר : כל הכבוד. אז אני אגלה לך סוד, אני גם כיושב ראש, בין היתר, אני יושב ראש וועדת ההתמחות של שיבא, אנחנו ... שנים, על תחום הפליאציה, רפואה פליאטיבית ויש מבוגרים ממני ופליאטיביים הרבה יותר ממני, אני כמנהל ... מתקדם מאוד בהר"י ובמשרד הבריאות ויש לנו כבר מומחים והתמחויות ואני חושב שמה שאתם עושים, זאת עבודת קודש. מדובר על רפואה מונעת ריוויונית .. שזה מוות בכבוד ואין הרבה דברים שהם יותר חשובים מזה ובאמת, כל הכבוד לך, לחברים שלך ולכל הנושא שאתם מובילים באומץ רב, עם קשיים לא מועטים. יישר כוח.
אלי שרון : תודה לך.
פרופ' יהודה אדלר : להתראות. ערב טוב.
אלי שרון : תודה. ערב טוב.
פרופ' יהודה אדלר : פרופסור ארד, במעבר חד. מה זה קרדיו-מיופתיה?
פרופ' מיכאל ארד : קרדיו-מיופתיה.
פרופ' יהודה אדלר : רק מההתנשפות, המאזינים ברחו..
פרופ' מיכאל ארד : קרדיו -מיופתיה, בעברית זו מחלת של שריר הלב. זה כאשר שריר הלב לא בריא וכאשר הבעיה היא פנימית בתוך השריר, היא לא כתוצאה מסתימה בעורק, היא לא כתוצאה מהיצרות במסתם, אלא זה כתוצאה מזה שהשריר לא תקין, בהשוואה למה שיש בנורמה.
פרופ' יהודה אדלר : אז אחת המאזינות, עכשיו מסמסת לי, שהיא פעם ראשונה שומעת את השם קרדיו-מיופתיה. אז בוא נגיב לרחל, מאזינה מתל אביב ונשאל אותך, מה השכיחות של זה.
פרופ' מיכאל ארד : יש כמה סוגים של קרדיו-מיופתיות, הכי שכיחה זו קרדיומיופתיה -היפרטרופית וזה נושא השיחה היום, פחות או יותר והשכיחות של זה, זה אחד לחמש מאות באוכלוסייה. לסבר את האוזן, אחד לחמש מאות באוכלוסייה, זו שכיחות של סוכרת נעורים, כולם יודעים על סוכרת נעורים.
פרופ' יהודה אדלר : נכון, אבל לא על קרדיו-מיופתיות.
(10 עמודים)