ד"ר יעקב חנה, חוקר תאי גזע והנדסה גנטית במכון וייצמן למדע - התגלית שערכו חוקים מאורגון, בשיתוף עם חוקרים מקוריאה ומקומות אחרים, המלמדת על הצלחה בתיקון פגמים גנטיים בעובר באמצעות מכונה ביולוגית
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  ערוץ עשר
תאריך:  06/08/2017
שעה:  18:54:04
תכנית:  לונדון את קירשנבאום
אורך:  05:45
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
ירון לונדון : במאמר שהתפרסם בכתב העת החשוב, החשוב ביותר, nature , מספרים על תגלית של חוקרים מאוריגון בצירוף חוקרים מקוריאה וממקומות אחרים, שמלמדת על הצלחה בתיקון פגמים גנטיים בעובר באמצעות מכונה ביולוגית שתכף נדבר עליה עם דוקטור יעקב חנה שהוא חוקר תאגי גזע והנדסה גנטית במכון ויצמן למדע.
המאמר הזה היכה גלים משום שהוא מבשר לכאורה על אפשרות עתידית לכאורה לברור אנשים בהתאם להזמנה, כלומר כחולי עיניים או נקיים מכל פגם, או אתלטיים או שריריים וכדומה. שלום לך דוקטור חנה.
ד"ר יעקב חנה : שלום.
ירון לונדון : טוב, הניסוי הזה לא נערך בעובר שלם, כלומר כפי שאנחנו משלבים אותו ב DNA, שרואים ניצנים ראשונים של גוף האדם, אלא בעצם בתא אחד, מופרה, נכון?
ד"ר יעקב חנה : בדיוק, בתא הראשון בדיוק אחרי ההפריה.
ירון לונדון : כן.
ד"ר יעקב חנה : ואז עושים... מחדירים אינזים מסוים עם רצף DNA שהוא משלים לרצף DNA שרוצים לתקן את הפגם הגנטי , מזריקים אותו עם מחט לעובר באדם בשלב תא אחד, ונותנים לו לגדול בצלחת, כמו בטיפולי פוריות במשך שבוע, ואז הם עצרו את הניסוי והם בדקו האם הם הצליחו לתקן מוטציות בעוברים, האם העוברים עדיין תקינים...
ירון לונדון : אבל הבחינה אם הצליחו, פירוש הדבר שגם העובר הזה כאשר הוא הרבה את תאיו עד לשישים כמה ונדמה לי.
ד"ר יעקב חנה : שישים וארבע תאים.
ירון לונדון : זה לא במקרה שישים וארבע, זה מכפלות כאלו, נכון?
ד"ר יעקב חנה : נכון, נכון.
ירון לונדון : אז רואים שכל התאים האלו ירשו את הגנום המתוקן?
ד"ר יעקב חנה : נכון. אז בודקים שני דברים : רצו לראות שבאמת אפשר לתקן את המוטציה וגם לראות שכל התאים תוקנו, כלומר זה לא מן חל מהתאים תוקן וחלק לא.
ירון לונדון : כן.
ד"ר יעקב חנה : וגם לראות שאין פגיעה לא ספציפית באיזורים אחרים בגנום, זה שלושת הדברים . ובאמת התוצאות במחקר הזה שכמעט השתמשו בכמאה ושבעים עוברים, באמת, זה מסיבי, ותוצאות מאוד מאוד ידועות. זה גם הראו שזה מאוד יעיל וגם שכמעט ולא היו פגיעת לא ספציפיות. כמובן ...
ירון לונדון : זאת אומרת שאם היו נותנים לעובר הזה להתפתח או משתילים אותו ברחמה של אם מאכסנת, אז אפשר היה לצפות שהוא יתפתח ויהיה ילד או ילדה נקי מאותו פגם? אנחנו לא יודעים אם אין פגמים אחרים, כי בהם לא טיפלו, אבל בפגם המסוים הזה שאיתו התמודדו, הילד הזה יהיה נקי ממנו?
ד"ר יעקב חנה : אז תמיד קשה לנבא ניסוי לפני שעושים אותו כמובן. אבל באמת שלא נראו שום סימני אזהרה בינתיים או דברים מטרידים שבאמת אמורים לעצור ולהחזיר כאלו עוברים לרחם של אימא, כמובן אבל זאת בדיוק השאלה שעולה האם עכשיו יש הצדקה לפנות... ל FDA או למקומות אחרים, בניסויים קלינים בבני אדם, האם באמת יש אינדצקיות או מקרים, לנסות לערוך ניסוי קליני.
אתה יכול להגיד שכמו שאז עשו את העוברים הראשונים לפני שלושים שנה...
ירון לונדון : עוד לפני כן, אם איזה פגם התמודדו?
ד"ר יעקב חנה : אז במקרה הזה לקחו... בוא נגיד שהפגם עצמו לא היה... זה היה סתם דוגמה למחלה גנטית שהיא מחלה ... שהיא מוטציה אחת בעצם, גן אחד, מספיקה כדי לייצר מחלת לב שהלב גדל יותר מדי, ובאמת בחרו את זה כי בדיוק ידעו איפה המוטציה, ומה שעשו, תיקנו את הגן בחזרה לגן התקין ובדקו את היעילות.
כמעט חמישים אחוז מהעוברים, היו... המוטציה תוקנה.
ירון לונדון : הרבה מאוד מחלות גנטיות, יש מספר גדול של מחלות גנטיות שהן דנות את האדם ללא שום ספק לחלות בגין מסוים, אין מנוס מפסק הדין הזה של הטבע.
ד"ר יעקב חנה : נכון, יש הרבה מחלות.
ירון לונדון : הם יחלו. עכשיו, יש הרבה מהן שלא תלויות בפגם בגן אחד, נכון?
ד"ר יעקב חנה : נכון.
ירון לונדון : שזה צירוף של כמה פגמים, פה יהיה הרבה יותר מסובך.
ד"ר יעקב חנה : נכון, אז הכוונה... השיטה הזאת - יש פה מהפכה לא רק על הניסויים בעוברי אדם, אלא בעצם המהפכה של המערכת הזאת, של אינזים שגילו אותו בחיידקים בכלל בהתחלה, CRISPR Cas9 קוראים לזה, שאפשר לנצל אותו לתקן גנים , ואנחנו יודעים למשל בעכברים שהמערכת כל כך יעילה, שלפעמים אפשר לתקן חמישה גנים במקביל ולומדים, אפשר גם לעשות חסרים, אפשר להפוך DNA, אז ברקע של הניסויים האלו כמובן בבני אדם, יש עכשיו ומנסים לדחוף, כל הזמן את הגבול , עד כמה ניתן להנדס DNA.
ירון לונדון : אתה... צריך לומר שאתה הייתה במערכת ש NATURE מינתה כדי לבדוק את התקפות המדעית.
ד"ר יעקב חנה : אני במקרה... אני לא קשור לעבודה הזאת, לצערי כעבודה, רק שפטתי אותה.
ירון לונדון : ועכשיו אתה צירפו אותך לוועדה שחוקרת ההיבטים האתיים של ניסויים כאלו.
ד"ר יעקב חנה : כן.
ירון לונדון : אז מילה אחת על ה... אין לנו זמן, טוב, אז אני משאיר את זה כחידה, אתם מבינים את הבעיות.