רב אלוף במיל משה יעלון, שר הבטחון לשעבר- יופיע ביום שישי במלון פסטורל בנושא התמודדות של מדינת ישראל במזרח התיכון באתגרים המשתנים. אירן גרעיני, חיזבאללה, דאעש, שלטון חוק, ערכים דמוקרטיים, כלכלה, חינוך, חקלאות, יוקר המחייה, משבר הדיור, תספורת שקיבל פישמן, בעיית הנכים
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  קול הגליל העליון
תאריך:  16/10/2017
שעה:  11:08:21
תכנית:  לפני חצות היום
אורך:  13:30
מרואיינים:  משה יעלון
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
הרצל בן אשר : אנחנו בעוד תוכנית של אחרי החגים, הנה אמרתי את זה למרות שהבטחתי שלא אומר ואנחנו חוזרים לשגרה. אני מקווה שהאורח הראשון שלנו נמצא על הקו ואנחנו נאמר בוקר טוב ושלום רב לשר הביטחון לשעבר השר משה בוגי יעלון.
רא"ל במילואים משה בוגי יעלון : בוקר אור הרצל.
הרצל בן אשר : בוקר טוב לך אדוני וברוך הבא לאיזורינו ביום שישי. אנחנו נקדים ונאמר שאתה תופיע במלון פסטורל בבוקר ביום שישי ותנסה מה שננקרא להתמודד עם אתגרי מדינת ישראל במזרח התיכון המשתנה.
רא"ל במילואים משה בוגי יעלון : נכון.
הרצל בן אשר : את זה נשאיר לרגע ואנחנו נתפנה לענין שלנו כאן ועכשיו. אז אדוני, תשמע, אנחנו נמצאים במקום שהמאפיין שלו זאת הדינמיקה, זאת אומרת אנחנו נמצאים על כביש 6 מבחינה פוליטית וכל הזמן משתנים דברים. אז הייתי מבקש לשאול לדעתך המלומדה מה הנושא המרכזי שהיום צריך להטריד את מדינת ישראל, ממשלת ישראל ואולי גם את טראמפ?
רא"ל במילואים משה בוגי יעלון : לפני שאתייחס, שמעתי את מה שאמרת על פוליטיקה, אז אני מנסיוני אימצתי עוד אמירה בנושא שגמל זה סוס שפוליטיקאים תיכננו.
הרצל בן אשר : טוב.
רא"ל במילואים משה בוגי יעלון : אבל לעצם הענין, אבל באמת בסוף בפוליטיקה מתקבלות ההכרעות החשובות ביותר בחיינו בכל התחומים ולכן בחרתי בדרך הזאת, כן, לנסות להשפיע. אבל בשאלת האתגרים, תראה, אני חושב שהאתגרים של היום לא קשורים לטראמפ, זה לא איראן, חיזבאללה, חמאס או דאע"ש. כל איום כזה, כל אתגר כזה כבודו במקומו מונח, אני חושב שמדינת ישראל חזקה כדי להתמודד עם האתגרים החיצוניים. אני מודאג היום יותר מהאתגרים הפנימיים שקשורים לעתידה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, קודם כל שאמורה לשמור על ערכים יהודים, על ערכים דמוקרטים, כמובן על טוהר מידות, על אחדות ולא על פלגנות. ההיסטוריה שלנו רוויה חורבנים שנבעו מפלגנות ולכן הפוליטיקה שמשסה אחד נגד השני, ימין שמאל, אשכנזים מזרחים, כל המרכיבים האלו מדאיגים אותי יותר מאשר האיומים החיצוניים.
הרצל בן אשר : כן, אבל אתה יודע אלה אמירות שבאמת אפשר לומר אותם על כל מי שעוסק במקצוע המאוד מאוד מסובך ולדעתי המעניין ביותר בפוליטיקה. השאלה היא היכן הוא עומד, באיזה זוית הוא רואה את קרני השמש, האם הוא מסתנוור או שהוא מסנוור. ותרשה לי לומר שהיום באמת זאת לא חוכמה לומר את הדברים האלה מאדם שלא נמצא בממשלה, כי אני מניח שמהכורסה של שר הביטחון אתה ראית דברים, ראית הרבה דברים וראית דברים שאנחנו לא רואים וגם לא יודעים וגם כנראה לא נדע לעולם ודעתך קצת היתה שונה, אני טועה בהערכה שלי?
רא"ל במילואים משה בוגי יעלון : לא לא, ממש לא, ממש לא. תראה, הנושא היחידי שבאמת גם הופתעתי ממנו הוא קשור למה שנחקר ולכן אני לא מרבה לפרט, זה ענין טוהר המידות. אני אומר בצער שיש לנו לא מעט פוליטיקאים שהשחיתו את הפוליטיקה והשחיתו הרבה חלקות טובות במדינה ובזה צריך להילחם. אבל בתופעה כמו שמירה על ערכים יהודים ודמוקרטים נלחמתי מכיסי כשר ביטחון בחירוף נפש, בין אם זו שאלה של שלטון חוק, איזונים ובלמים בדמוקרטיה ואירועים שונים שבהם ראיתי פגיעה ערכית, נלחמתי וזה לא שאני אומר את זה מבחוץ, נלחמתי על זה מבפנים.
הרצל בן אשר : עכשיו נחזור לענייני, לענייננו השוטפים ונדמה לי, לפחות ממה שאנחנו נחשפים בתקשורת שפרפורי הגסיסה של המדינה האיסלאמית כארגון מאיים וגדול הולך ומתקרב ואני לא מדבר מה יישאר השאריות שיהיו וכל מיני תאים רדומים שנמצאים אולי באירופה ובכל מיני מקומות. האם מבחינה אסטרטגית תמונת המצב הולכת להשתנות? או שאנחנו נמצאים בעידן שטרוריסט ידליק טרוריסט וטרור יעורר טרור?
רא"ל במילואים משה בוגי יעלון : שינוים מתרחשים כל הזמן והעובדה שהמדינה האיסלאמית היא בתהליך של תבוסה, כשהיא הקימה למעשה מדינה בעיראק ובסוריה ומה שהיא הקימה בעצם הולך ונכבש על ידי כוחות אחרים, בין אם זה כורדים, בין אם זה שיעים ואחרים. קואליציה אמריקאית, רוסית, אלה חדשות טובות, אבל כתופעה זה לא הולך להיעלם, הנה אנחנו רואים עכשיו את הרמת הראש של דאע"ש בסיני, פיגועים בכל העולם, זה יהיה הכיוון שהם יילכו בו וצריך יהיה להמשיך להתמודד עם זה. אבל אני לרגע לא חשבתי, גם כשהנשיא אובמה הגדיר את דאע"ש כאיום מספר 1, לא חשבתי שזאת הבעיה העיקרית. מהבחינה הזאת שמדברים על איומים חיצוניים, איראן זה האיום מספר 1, אני מצדיק את הגישה של ראש הממשלה שמסמן את זה כבר שנים כאיום מספר 1. ופה יש שינוי לטובה בממשל אמריקני חדש, מה שהנשיא טראמפ אומר ואני מקווה שגם יעשה כדי להפעיל לחץ על המשטר האיראני שנהנה מחולשת הממשל האמריקני הקודם בהתפשטות שלו, עוד לפני שמדברים על גרעין, בהתפשטות שלו בלבנון שכבר קיימת זמן רב, בעיראק, ממשלה שיעית, רוצה להשתלט על סוריה, פועל בתימן וכן הלאה. אני מקווה שבאמת הממשל האמריקני יבלום את המשטר המאוד מסוכן באיראן.
הרצל בן אשר : אדוני שר הביטחון לשעבר, מרבים לשמוע את דעותיך בנושאים הביטחוניים, חוץ וביטחון מה שנקרא ואם אינני טועה אתה ממעט להתבטא בנושאים חברתיים כלכליים, בעיקר חברתיים, כמי שטוען לכתר, ככה לפחות אנחנו שמענו ממך. מה משנתך במספר משפטים בנושאים חברתיים וכלכליים? האם אתה נוטה לשוק חופשי מוחלט לייט, או שאתה בעד התערבותה של המדינה בנקודות או במקומות לאומיים מבחינת המשימה שלהם?
רא"ל במילואים משה בוגי יעלון : קודם כל יש לי הרבה מה להגיד, יש לי משנה, רק שמזמנים אותי לראיונות מזמנים אותי... חוץ וביטחון.
הרצל בן אשר : הנה יש לך הזדמנות.
רא"ל במילואים משה בוגי יעלון : תודה. אני משוכנע שכשמדברים על כלכלה היום במדינת ישראל, שוק חופשי צריך להיות, תחרות צריכה להיות. אבל יש מקומות רבים שמדינה צריכה להתערב. ודאי שמדינה צריכה לתת מענה לביטחון, שזה לכאורה מובן מאליו. אבל שאלת החינוך למשל, האם יש הזדמנות למי שמתחנך בפריפריה, ופריפריה היא לאו דווקא גיאוגרפית, אני בא עכשיו משכונת שפירא בתל אביב, זו פריפריה. והפריפריה קיימת במקומות שונים, האם הוא מקבל את אותה הזדמנות שמקבל מישהו שמתחנך במקום עשיר יותר? אני חושב שזאת תקלה, קודם כל. אחר כך יש סוגיות אחרות שהממשלה צריכה להתערב. חקלאות. מי שמדבר על תחרות וחשיפת כל המשק החקלאי לייבוא מבחוץ, פשוט לא מבין מה זה חשיבות ביטחון תזונתי, מה חשיבות עיבוד ושמירת קרקעות בהרבה מאוד מובנים, אקולוגיות, תרבותיות וכן הלאה ואני רואה את הנזק שנעשה היום למדיניות הממשלה אל מול החקלאים, אני לא אומר את זה רק מבחוץ, אני נלחמתי על זה גם מבפנים כמי שרואה את זה. אחר כך כשמדברים על תחרות יש שאלות, האם המדיניות צריכה להיות של קפיטליזם חזירי, שזה מה שקורה לנו בלא מעט מקרים ולא מתייחסים לחמלה ולרווחה. אני לא שמעתי בדיוני תקציב בממשלת ישראל והייתי ברבים מהם, האם יש יעדים? מה זה משפחה ישראלית שצריכה לחיות בכבוד, ששני בני הזוג עובדים ולא גומרים את החודש, למשל. לממשלה יש השפעה על זה, בין אם זה על מחירי הדיור, על יוקר המחיה, לממשלה יש השפעה. לכן בדברים מסוימים הממשלה בוודאי צריכה להיות מעורבת, בוודאי קרקעות זה בשליטת הממשלה. איך אנחנו לא מצליחים להוריד את מחירי הדיור? יש לי הסבר לזה, הסבר ארוך, אבל בהחלט שזה בכוחנו. ולכן בכל המרכיבים האלה שהם חברה, חינוך, רווחה, גם בריאות, האם יש למדינת ישראל תוכנית חמש שנתית, עשר שנתית? כמה מיטות יהיו בבתי חולים בעוד עשר שנים? איך נותנים מענה לקרית שמונה ואני מכיר את המצוקה שם, עסקתי הרי גם עם מרכז רפואי בקרית שמונה, פתרתי בעיה לקצרין כשר ביטחון, כן...
הרצל בן אשר : לידיעתך אדוני הבעיה בקרית שמונה מבחינת חדר מיון קדמי תקועה כפי שהיתה לפני שנתיים שלוש.
רא"ל במילואים משה בוגי יעלון : אני יודע, אני יודע.
הרצל בן אשר : זו שערוריה שאין דוגמתה. וכל מי שעסק בזה בעבר והיום.
רא"ל במילואים משה בוגי יעלון : אני יודע, אני יודע ואני מצר על כך, זה מסוג המקומות שתפקידה של ממשלה להתערב.
הרצל בן אשר : אני רוצה לשאול אותך שאלה בנושא של הטייקונים והתספורות. היד הקלה של היושבים על השיבר היא יותר ככה מלאת חמלה במרכאות או שלא במרכאות כלפי הטייקונים עם התספורות האדירות ופישמן הוא האחרון שקיבל תספורת, מה שנקרא תספורת תספורת. כאשר את המיליארדרים האלה אפשר לפתור לדוגמה את אחת הבעיות הכאובות היום, את בעיית הנכים. מה דעתך בנושא הזה? האם גם אתה תומך בגישה הסלחנית והמאוד מאוד ליברלית כלפי טייקונים שעושים טעויות כלכליות לאורך כל הדרך והציבור משלם את המחיר?
רא"ל במילואים משה בוגי יעלון : הרצל, אתה יודע מה זה מיליארדר במדינת ישראל ברוב המכריע של המקרים? מישהו שחייב מיליארדים לבנק.
הרצל בן אשר : אוקיי.
רא"ל במילואים משה בוגי יעלון : נותנים לאנשים למנף כסף שהוא לא שלהם בכל מיני מבנים. התעסקנו בזה גם כשהייתי בממשלה, שאלת הריכוזיות, שאלת כמה מותר במסגרת פירמידה כזו או אחרת לאנשים להחזיק. בוודאי, אם אתה מדבר על אנשים חופשית אז שאנשים יהיו אחראים. יש פה הרבה מאוד פרצות שמאפשרות לאנשים למנף מיליארדים, אם מצליחים זה שלהם, אם נכשלים המדינה צריכה ללכת לקראתם את כל סיפור התספורות. בזה היד צריכה להיות הרבה יותר הדוקה והרבה יותר קשה ולא לאפשר את ה...
הרצל בן אשר : כן, אבל במה, במה? מה היית עושה לדוגמה שלא נעשה היום? כי יש לי איזה שהוא רושם כחוסים תחת הכותרת אין מה לעשות, אין לנו ברירה, אנחנו חייבים.
רא"ל במילואים משה בוגי יעלון : לא, צריך קודם כל להמשיך ולטפל בענין הריכוזיות, זה שמישהו בונה, זה חברת על, לוקחת חברת העל הזאת חברות בנות והוא יכול להיות גם בשוק הנכסים הריאלים וגם בפיננסים וגם בדברים אחרים, אז על זה כבר יש החלטות, צריך ליישם את זה. אחר כך יש שאלה של מגבלה, רגולציה. כמה בן אדם יכול להיות ממונף? אם הכסף הוא לא שלו אבל הוא עושה איתו את ההשקעות ולצערי גם לעיתים ספקולציות כאלה ואחרות והוא מפסיד כי הוא הימר על הלירה התורכית או הימר על משהו אחר, שהוא מפסיד אז הוא בא לדרוש? מי נתן לו בכלל את האשראי הזה? פה צריכה להיות רגולציה מאוד קפדנית, צריך להגדיר אם אין לו נכסים משלו בסדר גודל מסוים כאחוז מהכסף, הוא לא יכול למנף כסף שהוא לא שלו ולקבל אשראי ואחר כך שהמדינה תצטרך לפתור לו את הבעיה. יש הרבה מה לעשות.
הרצל בן אשר : כן, אז לסיום, נשאל אותך עכשיו כפרשן, אתה מעריך שהבחירות יוקדמו או שמא אנחנו נמצה את השלטון הנוכחי של ממשלת נתניהו עד תום? אני לא, אני לא שואל במובן של מאוויים, אלא במובן של פרשנות ריאלית.
רא"ל במילואים משה בוגי יעלון : נאמר כבר למי ניתנה הנבואה ונאמר שקשה לנבא ובעיקר באשר לעתיד, בפוליטיקה הישראלית עוד יותר קשה. אבל התחושה שלי וההערכה שלי שיש סיכוי גדול מאוד שהבחירות תהיינה עד מחצית 2018, זה תלוי לצערנו בסוגיה הכאובה של טוהר המידות, כתבי אישום, מה שיכתיב פה את הקצב.
הרצל בן אשר : אם יהיה.
רא"ל במילואים משה בוגי יעלון : יש יותר מדי סימנים.
הרצל בן אשר : כן. אוקיי, אז תרשה לי להודות לך רא"ל במילואים משה בוגי יעלון, שר הביטחון לשעבר. ואני חוזר ומזכיר, יום שישי הקרוב, פסטורליה בפסטורל, המועדון, המלון שמארח אנשים מעניינים וחשובים איתך ואתה שמה תתמודד עם אתגרי מדינת ישראל במזרח התיכון המשתנה. תרשה לי שוב להודות לך ובהצלחה בהמשך היום.
רא"ל במילואים משה בוגי יעלון : תודה הרצל ויום טוב.
הרצל בן אשר : תודה תודה גם לך. ביי.
5 אייטמים אחרונים של משה יעלון
שנה מרואיינ/ת: משה יעלון
 
16/12/2018,   גלי צה"ל ,  משה יעלון : ארה"ב מאשימה את אלוף במיל בסחר נשק עם שני המחנות בסודן. פיקוח האגף ליצוא ביטחוני במשרד הביטחון על עסקאות הנשקים של ישראל. ההסלמה ברצועה. התמודדות צה"ל . ושב"כ עם איומי החמאס ומצוקת הרש"פ. המחלקות סביב נשק הקמת ההתנחלויות    הזמן תמלול
13/12/2018,   כאן רק"ע ,  אלוף במיל' שלמה ברום, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי- הרש"פ נמנעה מלגנות את חמאס על הפיגועים. משה יעלון.     הזמן תמלול
13/12/2018,   כאן ב ,  משה יעלון - האם יש הסבר להסלמה הזאת בפיגוע הטרור ביו"ש בחודשיים האחרונים? תמיד הייתה להם מוטיבציה לפגוע בנו והשאלה האם אנחנו צריכים לסכל מבעוד מועד    הזמן תמלול
12/12/2018,   אמצע הדרך ,  משה יעלון לשעבר שר הביטחון והרמטכ"ל - יצחק בריק נציב קבילות החיילים בועדת הביקורת של הכנסת על מצבו של צה"ל, נמצא בסיור בדרום הר חברון בפני בני נוער לפני צבא, הפיגוע ביו"ש, צה"ל ושב"כ עושים עבודה מצויינת    הזמן תמלול
07/12/2018,   כאן 11 ,  אמיר בר שלום - מתחת לפני השטח: במטולה ובמשגב מקווים כי מבצע מגן צפוני של צה"ל יסתיים בפיצוץ מנהרות החיזבאללה בלבד ליאור בז, תושב מטולה רה"מ בנימין נתניהו אל"מ אלון מדנס, לשעבר מפקד עוצבת ברעם בגבול לבנון משה יעלון בני בן מובחר, ראש מועצת מבואות חרמון    הזמן תמלול