פרופ' משנה אסתר מירון-הולץ, מנהלת המעבדה לתזונה מולקולרית בטכניון - מחקר: מבריחי הברזל בגוף
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  ערוץ עשר
תאריך:  25/03/2018
שעה:  10:47:21
תכנית:  בריאות 10
אורך:  08:06
מרואיינים:  רפי קרסו
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
פרופ' רפי קרסו : כיצד מתרחש תהליך פיזור הברזל בגוף ומדוע הוא נפגע לעיתים? מחקר חדש בדק את הנושא. ואיתנו הדיאטנית פרופסור משנה אסתר מירון הולץ, מנהלת המעבדה לתזונה מולקולרית בטכניון. שלום לך.
פרופ' אסתר מירון-הולץ : שלום.
פרופ' רפי קרסו : קודם כל בואי תסבירי לנו מה הוא ברזל.
פרופ' אסתר מירון-הולץ : ברזל הוא מתכת, הוא יסוד שאנחנו צריכים אותו כדי להתקיים. למעשה כמעט אין אורגניזם בכלל שלא צריך ברזל והוא מתפקד בהרבה מאוד תהליכים שונים בגוף ביונקים הוא מאוד חשוב בכדוריות דם אדומות שהן מובילות את החמצן.
פרופ' רפי קרסו : ההמוגלובין שלנו הוא בנוי ...
פרופ' אסתר מירון-הולץ : נכון, הוא יושב בתוך ההמוגלובין ובתהליכים אחרים בתוך המיטוכנודריה ליצור אנרגיה ומאוד חשוב בנוסף גם ליצירה של DNA בגרעין. בלי ברזל ...
פרופ' רפי קרסו : בלי ברזל אין חיים.
פרופ' אסתר מירון-הולץ : די רע.
פרופ' רפי קרסו : אוקי. עכשיו, מהו אותו פריטין?
פרופ' אסתר מירון-הולץ : פריטין הוא חלבון שיושב בתוך כל התאים חוץ ממעט מאוד אורגניזמים והוא חלבון שהוא בעיקר אוגר ברזל. עכשיו, הוא בנוי כמו כדור חלול גדול, הנה, יש לנו פה את התמונה. החלבון עצמו הוא בנוי משתי תת יחידות, אנחנו יכולים לקרוא להן אדום וכחול, למעשה איץ' עבור הארט או לב, כי בלב יש יותר תת יחידות אייץ', ואל עבור ליבר שזה יותר ...
פרופ' רפי קרסו : כבד.
פרופ' רפי קרסו : בכבד.
פרופ' אסתר מירון-הולץ : אבל כל מולקולה כזאת או כל כדור כזה של פריטין, הוא בנוי מ-24 תת יחידות משני הסוגים ביחסים שונים. בתוך החלל, בפנים, יכולים להצטבר עד 5,000 אטומים של ברזל, כלומר זה מן מגנט קטן.
פרופ' רפי קרסו : עכשיו, מה גורם לפיזור חולני של הברזל בגוף? או בואי נגיד קודם כל, אם יש מצבים של פיזור חולני בפריטין? לפני שנדבר על הגוף בכלל, האם יש פריטין פגום? נשאל את זה אחרת.
פרופ' אסתר מירון-הולץ : כן, אז יש פריטין פגום. בעיקר היום ידועים שני סוגים של פריטין פגום, אחד זה הסוג שהבקרה על הפריטין לא עובדת מספיק ואז מייצרים יותר מידי מהתת יחידה אל, אחת המשניים.
פרופ' רפי קרסו : של הכבד, כן.
פרופ' אסתר מירון-הולץ : ובמצב הזה יש הרבה מאוד פריטין בסרום ואחת התופעות של המחלה הזאת זה קטרקט בגיל צעיר. מחלה הרבה יותר גרועה זה כאשר היכולת של הפריטין לאגור ברזל הוא פגום ואז מתפתחת מחלה נוירודגנרטיבית.
פרופ' רפי קרסו : עכשיו, הפריטין הוא זה שמעביר את הברזל. הוא כאילו הטרנספורטר שלו או ... ?
פרופ' אסתר מירון-הולץ : אז ברוב האורגניזמים הפריטין הוא יושב בתוך התא והוא אחראי על דה טוקסיפיקציה של ברזל בתוך התא. כי ברזל עובר כל הזמן מצב חמצון, לפעמים הוא מסיס ולפעמים הוא לא מסיס, כשהוא לא מסיס הוא לא רעיל, אבל דברים לא מסיסים בגוף זה אף פעם לא טוב והפריטין הוא ככה אוגר אותו וגורם לא להיות במצב הלא מסוכן אבל בכל זאת מסיס, וככה הוא עושה דה טוקסיפקציה. יש מעט אורגניזמים שבהם הוא מופרש ואז הוא מופרש בדרך שאנחנו קוראים להפרשה הזאת דרך קלאסית, וכדי שחלבון יופרש מהתא, הוא צריך מן תווית כמו כתובת שעל הכתובת כתוב: אתה צריך לצאת והכתובת הזאת שולחת אותו לתוך מערכת אי-אר גולג'י ומשם הוא יוצא החוצה, אבל במחקר שלנו ...
פרופ' רפי קרסו : בואי ספרי על המחקר, מה בדקתם?
פרופ' אסתר מירון-הולץ : סליחה, אני ...
פרופ' רפי קרסו : כן, הקדמת. מה בדקתם?
פרופ' אסתר מירון-הולץ : אז אנחנו רצינו לדעת איך פריטין באורגניזמים שבהם אין את התווית הזאת ששולחת אותו החוצה בכל זאת מופרש, כי אנחנו יודעים שהוא מופרש, לדוגמה, אנחנו מודדים פריטין בסרום, וזאת בדיקה קלינית שקיימת עשרות שנים.
פרופ' רפי קרסו : כן, בדם, כבר לא בכדוריות אלא בנוזל הדם.
פרופ' אסתר מירון-הולץ : בנוזל הדם, שזה הסרום.
פרופ' רפי קרסו : הסרום.
פרופ' אסתר מירון-הולץ : עכשיו, הפריטין בסרום הוא פריטין מאוד מיוחד. קודם כל, הוא רק בנוי או כמעט ורק בנוי מתת יחידה אל, ודבר שני, כמעט ואין בו ברזל אז זה כאילו לא דומה לפריטין שיש בתוך התאים אבל אנחנו מצאנו שתאים מפרישים פריטין אל הנוזל שמסובב אותם ולפריטין הזה יש את שתי התת יחידות בדומה למה שיש בתוך התא ויש בפריטין הזה ברזל. זה בעצם הדבר החשוב.
פרופ' רפי קרסו : מה הממצאים ... ? זה הממצאים. מה האימפליקציות? למה זה מכוון אותנו? מה אפשר לעשות עם המסקנות של המחקר שהוא מאוד מעניין?
פרופ' אסתר מירון-הולץ : יש שני דברים שאחנו צריכים להתפצל במחשבה שלנו. אנחנו מצאנו שפריטין מופרש בשתי דרכים, דרך אחת זה שהפריטין נכנס לתוך וזיקולה בתוך התא.
פרופ' רפי קרסו : לתוך שלפוחיות בתא.
פרופ' אסתר מירון-הולץ : נכון. השלפוחית הזאת, היא מתאחה עם קרום התא וכשהיא מתאחה היא נפתחת ושופכת פריטין החוצה.
פרופ' רפי קרסו : כן, כן, החוצה.
פרופ' אסתר מירון-הולץ : עכשיו, כשהפריטין ככה נשפך החוצה, אם תא אחר רוצה לקלוט אותו, אז הוא צריך קולטן שהוא מתאים כמו מפתח ומנעול ומכיר את הפריטין ומכניס אותו לתוך התא, זו אפשרות אחת. הדרך השניה שמצאנו שפריטין יוצא זה דרך תהליך שקוראים לו אקסוזומים. איך זה שונה? כאן הפריטין גם נכנס לתוך בועה בתוך התא, אבל הבועות האלה שמכילות את הפריטין, הן נמצאים בעצם בתוך בועה יותר גדולה. עכשיו, הבועה הגדולה הזאת היא מתאחה עם קרום התא ומה שהיא שופכת החוצה זה בועות.ץ
פרופ' רפי קרסו : זה שלפוחיות. עכשיו, סליחה, שלפוחיות.
פרופ' רפי קרסו : וזיקולות, שלפוחיות, בועות, זה נכון. בועות קטנות.
פרופ' אסתר מירון-הולץ : עכשיו, הבועות הקטנות האלה, אם תא אחר רוצה לקלוט אותן, הוא לא צריך לזהות את הפריטין בכלל אלא הוא יכול רק לזהות את הקרום של הבועה. אז תאים בעצם יכולים לקבל פריטין ותתאר לעצמך, אם הם יכולים לקבל אלפי אטומים של ברזל בבת אחת בשתי דרכים.
פרופ' רפי קרסו : בשתי דרכים שונות. חכם הטבע, מה אני אגיד לך, כמו שיש לנו שתי ריאות ושתי כליות, יש שתי דרכים מסוימות. תודה רבה לפרופסור משנה אסתר מירון הולץ.
5 אייטמים אחרונים של רפי קרסו
שנה מרואיינ/ת: רפי קרסו
 
20/03/2019,   רדיו ללא הפסקה ,  פרופ' רפי קרסו משוחח על מסעדת קיוטו. סניף הרצליה.     הזמן תמלול
20/03/2019,   רשת 13 ,  עונה לשאלות הצופים     הזמן תמלול
20/03/2019,   רשת 13 ,  ד"ר אפרים זוהב, סגן יו"ר ההסתדרות הרפואית וממלא מקום יו"ר ארגון רופאי המדינה - קריאה לשינוי סדרי העדיפויות בישראל: הזכות לבריאות היא זכות בסיסית    רכוש תמלול
20/03/2019,   רשת 13 ,  צילה-גרציה צ'צ'יק, מנהלת סיעוד מרפאות ילדים, המרכז הרפואי אוניברסיטאי סורוקה - מכשיר ה-i-Port Advance פתרון תת עורי חדש להזרקת אינסולין לאורך היום    רכוש תמלול
20/03/2019,   רשת 13 ,  עונה לשאלות הצופים     הזמן תמלול