ראיון היכרות עם פרופ' מרסל מחלוף, דיקנית הפקולטה להנדסת ביו-טכנולוגיה ומזון בטכניון, שתשתתף בטקס הדלקת המשואות בערב יום העצמאות הקרוב בהר הרצל
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  ערוץ עשר
תאריך:  09/04/2018
שעה:  18:40:53
תכנית:  לונדון את קירשנבאום
אורך:  06:33
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
ירון לונדון : פרופ' מרסל מחלוף היא דיקנית הפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון בטכניון, היא ממשיאות המשואה בטקס יום העצמאות. קודם כל מזל טוב גברתי.
פרופ' מרסל מחלוף : תודה רבה.
ירון לונדון : קראנו, משרד התרבות הפיץ את הביוגרפיה שלך, היא נורא מרשימה באמת.
פרופ' מרסל מחלוף : תודה.
ירון לונדון : את עלית עם אמך, אם חד הורית, גדלת בתנאים לא פשוטים, ובאמת בגיל צעיר מאוד את עשית קריירה אקדמית מזהירה בתחום המדעי. אבל אנחנו נדבר על מה שאת עושה.
פרופ' מרסל מחלוף : אני אשמח ביותר.
ירון לונדון : את מדברת, את עוסקת בהדברת הסרטן בעצם.
פרופ' מרסל מחלוף : עדיין לא הדברה, אבל התקפה על הסרטן.
ירון לונדון : התקפה על הסרטן באמצעות משאיות, או באמצעות אמצעי תחבורה שמסיעים את התרופות ישירות על התאים הסרטניים.
פרופ' מרסל מחלוף : נכון.
ירון לונדון : אז המאמץ הזה, אני כבר שמעתי עליו מכל מיני כיוונים.
פרופ' מרסל מחלוף : נכון, הייחודיות של המאמץ שלנו זה שאנחנו משתמשים במה שהגוף שלנו כבר עושה נגד הסרטן, רק שאנחנו רוצים לעשות את זה יותר אוניברסלי ויותר פשוט. הווה אומר, אנחנו לוקחים תאים שיודעים לזהות את הגידול הסרטני, הם נמצאים בך, בי, בכל אחד אחר, אין בעיה איתם מבחינה חיסונית, זאת אומרת שאם אני אקח אותם...
ירון לונדון : אז זה תאי גזע?
פרופ' מרסל מחלוף : זה תאי גזע...
ירון לונדון : מה זה...תאי גזע הם אותם תאים שנוצרים בנו מראשית קיומנו, והם יודעים להפוך לכל אבר.
פרופ' מרסל מחלוף : נכון, אלא אם כן אנחנו מדברים על תאי גזע בוגרים, אלה הם תאי הגזע שיש לך במח העצם, בשומן ובעוד מקומות, בכל רקמה בוגרת בעצם, אבל אלה תאי גזע מאוד מיוחדים במח העצם, והם יודעים להתמיין רק לקבוצה מסוימת של תאים כי הם כבר סיימו חלק מהדרך. אבל מה שהם עוד עושים, הם יודעים להרגיע את מערכת החיסון כשיש דלקת רצינית. זה קורה במהלך ההתהוות של הגידול הסרטני, כשהוא מתחיל להתהוות, הוא מאותת לאותם תאים להגיע למקום, כן.
ירון לונדון : התא הבריא, התא שעודנו...המותקף, התא המותקף.
פרופ' מרסל מחלוף : לא התא המותקף, אלא תא הגזע שהוא לא יודע שהוא הולך לעשות טוב לגידול סרטני. אותם תאים מגיעים לגידול, מחפים עליו מפני מערכת החיסון.
ירון לונדון : איך הם מגיעים, באמצעות מערכת הלימפה והדם?
פרופ' מרסל מחלוף : בדיוק, התא קורא להם בעזרת סיגנלים שהוא משחרר, הם מגיעים, הם עושים מעין גדר סביבו, מערכת החיסון לא מזהה אותו, ואז הוא מספיק לגדול לגודל מסוים שאחר כך מערכת החיסון לא יכול להתמודד איתו. ואז שאלנו את עצמנו, אם הם מגיעים לשם ויודעים לזהות את הגידול, בואו ננצל את זה לטובתנו, רק נהפוך אותם למעין סוס טרויאני. מה זאת אומרת? כנראה שמה שיש להם על החוץ, על הממברנה, מזהה את התא הסרטני. אז בוא ניקח רק את החלק החיצוני, אז לקחנו את התאים האלה, קנינו אותם מהבנק, יש בנק תאים היום, אין בעיה, אנחנו מרוקנים אותם מהתוכן, משאירים כדור חלול.
ירון לונדון : התוכן זה החומר הגנטי.
פרופ' מרסל מחלוף : החומר הגנטי, כל...בעצם הם נהפכים לרוח רפאים, אנחנו קוראים להם גוסט, רוח רפאים, למה? הם לא יכולים להתחלק, הם לא יכולים לעשות שום דבר, הם יעשו מה שאני מבקשת מהם לעשות. ואז אני לוקחת את הכדור הזה, מקטינה אותו, ממלאת אותו באיזו תרופה שאני רוצה או בכל חומר אחר.
ירון לונדון : איך, באמצעות...
פרופ' מרסל מחלוף : אז זה הטכנולוגיה שפיתחנו, בצורה הזאת, זה הפטנט. הפטנט הוא גם על הרעיון וגם על הטכנולוגיה.
ירון לונדון : זה ננו ננו, מה הגודל של ה...
פרופ' מרסל מחלוף : מאתיים ננו, מאתיים...
ירון לונדון : מאתיים ננו?
פרופ' מרסל מחלוף : כן.
ירון לונדון : נגיד בהשוואה לחוד של העט שלי.
פרופ' מרסל מחלוף : יפה, אתה לא רואה את זה, לא, זה גדול, זה גדול.
ירון לונדון : זה הרבה יותר גדול?
פרופ' מרסל מחלוף : זה הרבה יותר גדול.
ירון לונדון : אוקיי.
פרופ' מרסל מחלוף : ואז אנחנו לוקחים את החומר הזה שנראה ממש יחסית צלול, אנחנו מזריקים אותו לדם, ואם יש גידול סרטני, הם יתבייתו עליו, אם אין גידול סרטני, הם לא יתבייתו, למה? כי הממברנה שלהם מזהה את הגידול ונצמדת, נדבקת אליו פשוט, ואז הם שופכים את התוכן שלהם פנימה. עכשיו, התוכן שלהם עכשיו הוא לא ראוי כי הוא תרופה כנגד הגידול הסרטני, ובעצם אנחנו מחסלים בצורה כזאת את התאים הסרטניים. הייחודיות הנוספת בזה זה שהיא לא...הם לא תוקפים רק את הפריפריה, רק את החוץ של הגידול, שזאת הבעיה היום בתרופות, אלא הם יודעים להיכנס פנימה וממש ממש להגיע לליבה של הגידול, ולכן לטפל גם בתאים מרכזיים, ממאירים, שיכולים להוות אחר כך מה שאומרים תשתית חדשה לגידול.
ירון לונדון : אתם גיליתם מן סוג של נניח מן מגנט כזה.
פרופ' מרסל מחלוף : יפה, זה אחד מגנט...
ירון לונדון : גיליתם שזה הפלוס של המגנט והתאים הם המינוס של המגנט, והתאים האלה עוברים על ידם, אז הם זוחלים אליהם, ויאללה, דופקים את הסרטן.
פרופ' מרסל מחלוף : בדיוק, כשאתה שם אותם על תאים בריאים, הם לא מסתכלים עליהם בכלל.
ירון לונדון : איך עלה בדעתך הרעיו הפשוט הזה לכאורה?
פרופ' מרסל מחלוף : זה רעיון...אין, הסטודנטים שלי הם מדהימים, זה רעיון שבעצם יצא במקביל, היה לי סטודנט שעבד על תאי הגזע האלה במתכונת אחרת, היינו מהנדסים אותם לשחרר תרופה וכו', משהו יותר מסובך. במקביל היה לי סטודנט אחר בשם תומר ברונשטיין, דר' תומר ברונשטיין, שהוא מלווה אותי עד היום, והוא עבד על מערכת אחרת שהוא רצה בכלל לעבוד על אייץ' איי וי, והוא עבד על מערכת דומה..
ירון לונדון : אייץ' איי וי, איידס.
פרופ' מרסל מחלוף : איידס, איידס, סליחה, והוא עבד על מערכת דומה שתעזור להידבק לתאים פגועים. ואז באמת הייתה בעיה שהתאים האלה באו מכלבים, קיבלנו תאים כאלה מוכנים מכלבים שאתה לא יכול להכניס אותם לגוף האדם, ואז אמרנו, רגע, אי אפשר להכניס תאים...אז בצד השני יש תלמיד שעובד עם תאים שמערכת החיסון לא מזהה, אז בואו ננסה לעשות את אותו מנגנון על התאים האלה. משם זה התחיל, זה היה רעיון משוגע באמת.
ירון לונדון : כמה שנים אתם עובדים עליו?
פרופ' מרסל מחלוף : מאלפיים...אנחנו התחלנו ב 2009, 2010.
ירון לונדון : רק עשר שנים.
פרופ' מרסל מחלוף : רק עשר שנים.
ירון לונדון : ואיפה אתם עומדים היום.
פרופ' מרסל מחלוף : היום אנחנו הוכחנו את ההיתכנות של המערכת על מספר רב של גידולים בעכברים, סיימנו עם זה, ועכשיו המטרה היא להביא למסחור של הטכנולוגיה כדי שנוכל א' להפיק את המוצר הזה בקנה מידה תעשייתי.
ירון לונדון : כמה כסף אתם צריכים?
פרופ' מרסל מחלוף : לשלב הראשון של ניסוי קליני ראשון בבני אדם, ההערכה היא 5 וחצי מיליון דולר. אנחנו בסביבות ה 2 מיליון דולר אצלנו כבר, יש משקיע שמאוד מאוד מעריך אותנו. נקווה שנאסוף את הכסף.
ירון לונדון : בהצלחה, תודה, זה היה תענוג. ומזל טוב שוב.
פרופ' מרסל מחלוף : בשמחה, תודה רבה.